ecst.se fotboll

Resultatservice: Tisdag 8 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

18

tävlingar

135

matcher

135

resultat

53

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Real Madrid
2-1
Manchester United

1-0 Casemiro (24)
2-0 Isco (52)

2-1 Romelu Lukaku (62)

Publik på Nacionalna Arena Filip II Makedonski, Skopje, Makedonien.

 
Första omgången
Marstal/Rise
0-1
Sydvest

Husum
1-0
NB Bornholm

Virum-Sorgenfri
3-6
B 93

Hvidovre
1-0
Frem

Kastrup
1-4
AB

LSF
*
GVI

Information LSF vidare efter 7-6 på straffar.

Tårnby FF
1-2
Brønshøj

Herstedøster
0-1
Frem Sakskøbing

LUIF
0-5
Holbæk B&I

Ringsted
0-1
Fredensborg BI

Slagelse B&I
3-0
KFUM Roskilde

VB 1968
4-1
DMI

B 1913
4-1 f
Sønderborg

Egen
2-4
Middelfart

Krarup/Espe
2-4
Varde

KRFK
0-3
Næsby

Otterup
3-2
Marienlyst

Tåsinge
0-5
Kolding IF

Christiansbjerg
2-3
Aabyhøj

Hirtshals
2-3 f
Kjellerup

Jammerbugt
3-0
Odder

RKG
2-0
Hatting/Torsted

Bramming
0-5
Agerbæk/Starup

Græsrødderne
2-3
Vanløse

 
Extra förkval, omspel
Lancing
1-3
Chessington & Hook United

Whitley Bay
4-1
Seaham Red Star

Leverstock Green
Avbr.
Edgware Town

Hallen
1-4
Street

1874 Northwich
2-0
Northwich Victoria

Liversedge
5-3
Armthorpe Welfare

Stourport Swifts
2-3 f
Sporting Khalsa

Highgate United
2-3
Tividale

Rocester
0-3
Bromsgrove Spo…

St Andrews
2-2* f
Oadby Town

Information Oadby Town vidare efter 3-1 på straffar.

Radford
3-4
Boston Town

Yaxley
4-2 f
Raunds Town

Biggleswade United
1-2
Potton United

Basildon United
3-0
Walsham Le Willows

Risborough Rangers
2-2* f
Cockfosters

Information Cockfosters vidare efter 4-2 på straffar.

Longlevens
5-1
Fairford Town

Deal Town
4-1
Corinthian

AFC Uckfield
0-2
Colliers Wood United

Blackfield & Langley
1-2 f
Camberley Town

AFC Bournemouth
0-2
Knaphill

Bitton
0-1 f
Clevedon Town

London Colney
2-4
Highworth Town

Peacehaven & Telscombe
0-2
Newhaven

CB Hounslow United
2-1
Rusthall

Verwood Town
3-3* f
Badshot Lea

Information Badshot Lea vidare efter 3-1 på straffar.

 
Första omgången
Coventry City
1-3
Blackburn Rovers

1-1 Duckens Nazon (22)

0-1 Corry Evans (16)
1-2 Richard Smallwood (33)
1-3 Dominic Samuel (56)

Publik 5 372

Nottingham Forest
2-1
Shrewsbury Town

1-0 Mustapha Carayol (straff, 29)
2-0 Jason Cummings (75)

2-1 Shaun Whalley (straff, 79)

Publik 7 546

Bradford City
2-3
Doncaster Rovers

1-1 Dominic Poleon (35)
Utvisning Romain Vincelot (61)
2-2 Alex Jones (84)

0-1 Alfie May (8)
1-2 Rodney Kongolo (71)
2-3 Benjamin Whiteman (88)

Publik 3 175

Mansfield Town
0-1
Rochdale

 

0-1 Callum Camps (17)

Publik 1 457

Barnsley
4-3
Morecambe

1-0 Tom Bradshaw (2)
2-0 Ike Ugbo (22)
3-1 Tom Bradshaw (46)
4-3 Ryan Hedges (90+5)

2-1 Samuel Lavelle (45+1)
3-2 Michael Rose (straff, 49)
3-3 Vadaine Oliver (82)

Wigan Athletic
2-1
Blackpool

1-0 Joshua Laurent (17)
2-0 Jordan Flores (45+1)

2-1 Armand Gnanduillet (59)

Publik 3 391

Sheffield Wednesday
4-1
Chesterfield

1-1 Gary Hooper (43)
2-1 Steven Fletcher (45+2)
3-1 Barry Brannan (75)
4-1 Sam Hutchinson (83)

0-1 Kristian Dennis (38)

Publik 11 682

Accrington Stanley
3-2
Preston North End

1-0 Ben Richards-Everton (20)
2-1 Jordan Clarke (86)
3-2 Billy Kee (90+3)

1-1 Jordan Hugill (70)
2-2 Jordan Hugill (90+1)

Publik 2 879

Fleetwood Town
1-2 f
Carlisle United

1-1 Jordie Hiwula-Mayifulla (69)
Utvisning Harvey Rodgers (105)

0-1 Shaun Miller (22)
1-2 Tom Miller (101)

Publik 1 711

Scunthorpe United
*3-3 f
Notts County

1-1 Paddy Madden (straff, 69)
2-1 Duane Holmes (86)
3-2 Paddy Madden (105+1)

0-1 Jorge Grant (22)
2-2 Shaun Brisley (90+2)
3-3 Ryan Yates (117)

Publik 1 874

Information Scunthorpe United vidare efter 6-5 på straffar.

Birmingham City
5-1
Crawley Town

1-0 Che Adams (27)
2-0 David Davis (38)
3-0 Che Adams (42)
4-0 Robert Tesche (49)
5-0 Che Adams (66)

5-1 Panutche Camará (86)

Publik 7 814

Exeter City
1-2
Charlton Athletic

1-0 Lee Holmes (54)

1-1 Billy Clarke (72)
1-2 Regan Charles-Cook (79)
Utvisning Andrew Crofts (82)

Publik 2 699

Queens Park Rangers
1-0
Northampton Town

1-0 Yeni N'Gbakoto (36)

Utvisning Leon Barnett (53)

Publik 4 317

Southend United
0-2
Newport County

 

0-1 Shaun McCoulsky (52)
0-2 Shaun McCoulsky (58)

Publik 2 998

Bristol City
5-0
Plymouth Argyle

1-0 Jens Hegeker (2)
2-0 Nathan Baker (14)
3-0 Korey Smith (19)
4-0 Freddie Hinds (39)
5-0 Jamie Paterson (79)

 

Publik 9 838

Cardiff City
2-1 f
Portsmouth

1-1 Nathaniel Mendez-Laing (48)
2-1 Greg Halford (113)

0-1 Sean Morrison (självmål, 32)

Publik 6 592

Rotherham United
2-1
Lincoln City

1-0 Jamie Proctor (39)
2-1 Anthony Forde (78)

1-1 Billy Knott (64)

Publik 5 489

Oxford United
3-4 f
Cheltenham Town

1-1 Marvin Johnson (21)
2-1 Jonathan Obika (31)
3-1 Xemi (42)

0-1 Mohamed Eisa (9)
3-2 Danny Wright (66)
3-3 Danny Wright (90)
3-4 Mohamed Eisa (99)

Publik 3 179

Wimbledon
1-3 f
Brentford

1-0 Paul Robinson (25)

1-1 Romaine Sawyers (69)
1-1 Ollie Watkins (105+1)
1-3 Justin Shaibu (119)

Publik 3 229

Norwich City
3-2
Swindon Town

1-1 Cameron Jerome (27)
2-1 Wesley Hoolahan (39)
3-1 James Maddison (42)

0-1 Oliver Lancashire (25)
3-2 Paul Mullin (62)

Publik 13 166

Bristol Rovers
4-1
Cambridge United

1-0 Billy Bodin (13)
2-0 Billy Bodin (42)
3-0 Ellis Harrison (61)
4-1 Liam Sercombe (70)

3-1 Uche Ikpeazu (66)

Publik 4 114

Peterborough United
1-3
Barnet

1-1 Gwion Edwards (30)

0-1 Jean Akpa Akpro (22)
1-2 Nauro Vilhete (39)
1-3 Shaquile Coulthirst (58)

Publik 2 725

Wycombe Wanderers
0-2
Fulham

 

0-1 Lucas Piazon (67)
0-2 Dennis Odoi (81)

Publik 3 639

Forest Green Rovers
0-1 f
Milton Keynes Dons

 

0-1 Gregory Ariyibi (110)

Publik 1 608

Millwall
2-0
Stevenage

1-0 Tom Elliott (54)
2-0 Tom Elliott (67)

 

Publik 3 096

Wolverhampton Wanderers
1-0
Yeovil Town

1-0 Nouha Dicko (76)

 

Publik 9 478

Luton Town
0-2
Ipswich Town

 

0-1 David McGoldrick (34)
0-2 David McGoldrick (90+3)

Publik 4 610

Reading
2-0
Gillingham

1-0 Liam Kelly (71)
2-0 Liam Kelly (86)

 

Publik 5 936

 
Extra förkval
Haywards Heat…
5-2
Bedfont Sports

 
Tredje omgången
Levadia
3-1
Paide

Trans
9-3
Levadia III

Maardu United
*4-4 f
TransferWise

Information Maardu United vidare efter 4-2 på straffar.

FCI Tallinn
16-0
Anija

Pusivus
0-8
Tulevik

Narva United
0-8
Flora

 
Första omgången
Laval
1-1
Lorient

1-1 Elton (83)

0-1 Gaetan Courtet (38)

Information Lorient vidare efter 4-3 på straffar.

Nancy
Inst
Bastia

Le Havre
*4-4 f
Nîmes

1-2 Zinedine Ferhat (67)
2-2 Nathanel Julan (72)
3-2 Nathanel Julan (76)
4-2 Dylan Louiserre (77)

0-1 Umut Bozok (25)
0-2 Sadia Thioub (43)
4-3 Teji Savanier (89)
4-4 Anthony Briançon (90+5)

Information Le Havre vidare efter 5-4 på straffar.

Paris FC
*0-0 f
Brest

Information Paris FC vidare efter 4-3 på straffar.

Quevilly Rouen
0-1
Orléans

 

0-1 Gaetan Perrin (41)

Red Star
*1-1 f
Auxerre

1-0 Teddy Teuma (6)

1-1 Florian Aye (50)

Information Red Star vidare efter 6-5 på straffar.

Gazélec Ajaccio
*0-0 f
Créteil

Information Gazélec Ajaccio vidare efter 6-5 på straffar.

Châteauroux
0-1
Clermont

 

0-1 Nicolas Gavory (90)

Tours
4-1
Niort

1-0 Hameur Bouazza (29)
2-0 Maki Tall (34)
3-0 Rayan Raveloson (50)
4-0 Romain Bayard (53)
Utvisning Florian Miguel (79)

4-1 Romain Grange (62)

Bourg-en-Bresse
0-1
Reims

 

0-1 Gregory Berthier (15)

Valenciennes
3-1
Sochaux

1-0 Steve Ambri (10)
2-0 Jorris omil (13)
3-0 Steve Ambri (68)

3-1 Sofiane Daham (81)

Lens
2-1
Ajaccio

1-1 Ivan Lendrić (75)
2-1 Cristian López (78)

0-1 Mathieu Coutadeur (37)

 
Víkingur Reykjavík
1-1
ÍBV

1-1 Geoffrey Castillon (83)

0-1 Mikkel Maigaard (7)

ÍA
1-1
KR

FH
2-1
Valur

 
Första omgången, gruppspel
Ashdod
0-2
Hapoel Be'er Sheva

Hapoel Acre
2-1
Bnei Sakhnin

Hapoel Haifa
1-4
Maccabi Haifa

 
Andra omgången
Ruch Zdzieszowice
2-1
Górnik Łęczna

Siarka Tarnobrzeg
1-4 f
Nieciecza

Wisła Puławy
1-4
Legia Warszawa

Swit
1-3
Podbeskidzie

Stal Mielec
0-2
Piast Gliwice

Ruch Chorzów
1-3
Chrobry Głogów

Wisła Kraków
2-1
Wisła Płock

 
Marítimo
1-0
Paços de Ferreira

1-0 Éber (57)

 

Publik 9 237

 
Botoşani
1-0
ACS Poli Timişoara

1-0 Lorand Fülöp (29)

 

Viitorul
0-0
Voluntari

 
SKA Khabarovsk
2-0
Anzhi

1-0 Miroslav Markovič (68)
2-0 Nikolai Kalinsky (90+4)

 

Publik 8 100

Amkar Perm
0-0
Ufa

Publik 4 900

 
Tredje omgången
Angusht
2-3 f
Spartak Nal'chik

Armavir
4-0
Dinamo Stavropol'

Chernomorets
2-0 f
Afips

 
Andra omgången
Celtic
5-0
Kilmarnock

1-0 Leigh Griffiths (straff, 14)
2-0 Anthony Ralston (21)
3-0 Leigh Griffiths (29)
4-0 Kieran Tierney (65)
5-0 Stuart Armstrong (71)

 

Publik 27 407

Falkirk
1-2 f
Livingston

1-1 James Craigan (40)

0-1 Scott Robinson (32)
1-2 Raffaele De Vita (101)

Publik 2 677

Hibernian
5-0
Ayr United

1-0 Anthony Stokes (20)
2-0 Simon Murray (31)
3-0 Anthony Stokes (59)
4-0 Efe Ambrose (69)
5-0 Deivydas Matulevičius (85)

 

Publik 8 135

St Johnstone
0-3
Partick Thistle

 

0-1 Steven Lawless (straff, 50)
0-2 Ryan Edwards I (62)
0-3 Chris Erskine (90)

Publik 2 619

 
Andra omgången
Kolárovo
0-8
Dunajská Lužná

Kechnec
1-3
Partizán Bardejov

Kamenica nad C…
0-2
Podbrezová

Nové Zámky
0-2
Slovan Bratislava

 
Öster
2-0
GAIS

Utvisning Mario Vasilj (17)
1-0 Karl Lindblad (straff, 41)
2-0 David Johannesson (90+2)

 

Publik 2 912

Syrianska
3-4
Norrby

1-0 Mattias Genc (27)
2-3 Mattias Genc (59)
3-3 Mattias Genc (81)

1-1 Marcus Översjö (35)
1-2 Adam Ståhl (42)
1-3 Marcus Översjö (53)
3-4 Nicklas Savolainen (87)

Publik 953

 
Andra omgången
Slovan Velvary
0-1
Hradec Králové

Odra Petřkovice
1-1* f
Znojmo

Information Znojmo vidare efter 4-2 på straffar.

Hodonín-Šardice
1-0
Vítkovice

Hlučín
1-3 f
Sigma Olomouc

Pěnčín-Turnov
1-3
Ústí nad Labem

Benešov
1-5
Bohemians 1905

HFK Olomouc
2-1
Zbrojovka Brno