ecst.se fotboll

Resultatservice: Söndag 6 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

38

tävlingar

182

matcher

182

resultat

75

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Banants
2-2
Pyunik

1-2 Norayr Gyozalyan (77)
2-2 Nenad Injac (90)

0-1 Alik Arakelyan (5)
0-2 Alik Arakelyan (47)

Publik 500

Gandzasar
1-3
Ararat

1-0 Alex Júnior (45)

1-1 Andranik Kocharyan (59)
1-2 Davit Minasyan (64)
1-3 Andranik Kocharyan (straff, 67)

Publik 300

 
Gent
0-1
Antwerp

 

0-1 Reda Jaadi (37)

Publik 20 000

Anderlecht
1-0
Oostende

1-0 Sofiane Hanni (77)

 

Publik 20 000

Club Brugge
3-1
Eupen

1-1 Jelle Vossen (straff, 32)
2-1 Emmanuel Bonaventure (65)
3-1 Abdoulay Diaby (90+1)

0-1 Diawandou Diagné (19)
Utvisning Siebe Blondelle (90)

Publik 25 723

 
Andra omgången
Waterloo
1-4
Tienen

Hoeilaart
0-1
Sprimont-Comblain

RC Lauwe
1-4
Liège

Acren-Lessines
2-1
Woluwe-Zaventem

Duffel
4-1
Braine

RES Durbuy
1-0
Balen

Avanti
0-2
Sporting Hasselt

Ternesse
1-3
Spouwen-Mopertingen

Malmundaria
0-3
Olympic Charleroi

URSL Visé
2-4
Sint-Eloois-Winkel

Olympia Wijgmaal
3-1
Kruibeke

Habay-la-Neuve
0-6
Westhoek

Walhain
4-0
Westkapelle

White Star Bruxelles
*1-1 f
La Roche

Information White Star Bruxelles vidare efter 7-6 på straffar.

Aywaille
2-1
Izegem

Eendracht Zele
1-4
Bocholt

Gullegem
2-0
Wellin

Stade Bierbeek
2-1
Solières Sport

Vlijtingen
3-1
Sint-Niklaas

Liedekerke
1-7
Gent-Zeehaven

La Calamine
1-1* f
Grimbergen

Information Grimbergen vidare efter 5-4 på straffar.

Ciney
2-2* f
Ninove

Information Ninove vidare efter 4-2 på straffar.

Chastre
1-3
Harelbeke

Waremme
3-0
Oostnieuwkerke

Nassogne
0-2
Sparta Petegem

Pepingen
2-0
Sterrebeek

Meux
0-1
Bilzerse Waltwilder

Péruwelz
*2-2 f
Rebecq

Information Péruwelz vidare efter 5-4 på straffar.

Hades
0-1
Bambrugge

Torhout
9-0
Assesse

Toekomst Menen
*1-1 f
Vosselaar

Information Toekomst Menen vidare efter 10-9 på straffar.

Blankenberge
1-1* f
Temse

Information Temse vidare efter 5-4 på straffar.

Sint-Lenaarts
1-0
Sassport Boezinge

Sint-Gillis Waas
0-3
Ronse

Jong Lede
4-1
Wezel

Tilleur
5-1
SC Aarschot

Albert Quévy-Mons
5-1
Hamme-Zogge

Francs Borains
5-1
Herstal

Havinnes
1-5
Rapid Symphorinois

Sporting Bruxelles
3-2
Villers-La-Ville

Grand-Leez
1-2
Eppegem

Oostduinkerke
1-2
PAC Buzet

Tollembeek
0-4
ES de la Molignée

Grimbie
0-2
Mormont

Entité Manageoise
2-2* f
Huvo Jeuk

Information Huvo Jeuk vidare efter 5-3 på straffar.

Elene-Grotenberge
0-3
Diest

Sint-Job
2-3
KMR Biesen

Tervant
2-4
US Givry

Voorwaarts Zwevezele
2-0
HIH Hoepertingen

VC Herentals
7-0
Gedinnois

Loyers
3-3* f
Onhaye

Information Onhaye vidare efter 9-8 på straffar.

Betekom
1-0
Verlaine

Bertrix
0-1
Eendracht Wervik

Aische
0-1
Anderlues

Richelle United
2-0
Nismes

Tournai
1-3
Eendracht Termien

Huizingen
0-5
FC Lebbeke

Jeunesse Tamines
*2-2 f
Diegem Sport

Information Jeunesse Tamines vidare efter 4-2 på straffar.

Weywertz
7-0
Jamboise

Svelta Melsele
1-1* f
Zelzate

Information Zelzate vidare efter 5-4 på straffar.

Wingene
2-1
Heur Tongeren

Oostkamp
1-0
Stade Disonais

Bertrix II
0-6
Groen Rood Katelijne

 
Krupa na Vrbasu
0-0
Sloboda Tuzla

Sarajevo
0-1
GOŠK Gabela

Borac Banja Luka
0-1
Mladost Doboj Kakanj

 
CSKA Sofia
4-1
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Tiago Rodrigues (13)
2-0 Kristiyan Malinov (27)
3-0 Fernando Karanga (61)
4-1 Stanislav Manolev (78)

3-1 Dimo Bakalov (74)

Publik 3 200

 
Lyngby
1-4
Nordsjælland

1-0 Hallgrimur Jónasson (9)
Utvisning Oliver Lund (52)
Utvisning Michael Lumb (88)

1-1 Ernest Asante (16)
1-2 Emiliano Marcondes (5))
1-3 Mathias Jensen (68)
1-4 Ernest Asante (straff, 88)

Publik 2 255

FC Helsingør
2-1
Midtjylland

1-0 Andre Riel (30)
2-1 Andre Riel (80)

1-1 Simon Kroon (63)

Publik 2 227

OB
0-0
AaB

Publik 4 824

Brøndby
1-0
FC København

1-0 Simon Tibbling (90)

 

Publik 21 169

 
Bolton Wanderers
2-3
Leeds United

1-2 Gary Madine (39)
2-3 Adam Le Fondre (straff, 67)

0-1 Kalvin Phillips (7)
0-2 Chris Wood (30)
1-3 Kalvin Phillips (42)

Publik 19 857

 
Extra förkval
AFC Emley (10)
0-3
Burscough (9)

Hallam (10)
3-0
Bootle (9)

Widnes (9)
0-5
Handsworth Parramore (9)

Barkingside (9)
0-4
Stowmarket Town (9)

St Margaretsbury (9)
3-2
Burnham Ramblers (9)

Highworth Town (9)
1-1
London Colney (9)

Highmoor Ibis (9)
3-1
Buckingham Town (10)

Epsom & Ewell (9)
1-2
Banstead Athletic (9)

Rusthall (10)
0-0
CB Hounslow United (9)

Badshot Lea (10)
1-1
Verwood Town (10)

 
Arsenal
*1-1 f
Chelsea

1-1 Sead Kolašinac (82)

0-1 Viktor Moses (46)
Utvisning Pedro (80)

Publik 83 325 på Wembley Stadium, London

Information Arsenal vinnare efter 3-1 på straffar.

 
Tredje omgången
Kuressaare
9-1
Kuusalu JK Rada

 
HJK
0-0
Lahti

Publik 3 653

IFK Mariehamn
0-0
SJK

Publik 1 012

VPS
3-3
Kemi

1-2 Joonas Vahtera (45+2)
2-2 Juho Lähde (52)
3-3 Markus Jürgenson (90)

0-1 Momoudou Ceesay (10)
0-2 Rasmus Karjalainen (12)
2-3 Albion Ademi (60)

Publik 2 375

 
Lille
3-0
Nantes

1-0 Junior Alonso (48)
2-0 Nicolas de Préville (straff, 67)
3-0 Anwar El Ghazi (70)

 

Publik 30 683

Angers
2-2
Girondins Bordeaux

1-0 Angelo Fulgini (11)
2-2 Baptiste Guillaume (88)

1-1 Younousse Sankhare (27)
1-2 Alexandre Mendy (52)

Publik 11 767

Olympique Mars…
3-0
Dijon

1-0 Clinton N'Jie (51)
2-0 Florian Thauvin (54)
3-0 Clinton N'Jie (72)

 

Publik 50 904

 
Víkingur
1-3
HB

EB/Streymur
2-1

NSÍ
4-0
TB/FCS/Royn

Skála
0-1
07 Vestur

B36
4-2
ÍF

 
Chikhura
1-1
Shukura

Saburtalo
6-0
Lokomotivi Tbilisi

 
Första omgången, gruppspel
Maccabi Tel Aviv
0-0
Maccabi Netanya

Bnei Yehuda
1-0
Maccabi Petah Tikva

Hapoel Be'er Sheva
0-3
Beitar Jerusalem

 
Andra omgången
Novara
1-2
Piacenza

1-2 Federico Macheda (90+3)

0-1 Alex Pederzoli (40)
0-2 Tommaso Morosini (71)

Publik 1 963

Venezia
1-2
Pordenone

1-1 Stefano Moreo (60)

0-1 Riccardo Martignago (13)
1-2 Salvatore Burrai (77)
Utvisning Riccardo Martignago (90+3)

Cittadella
2-1
Giana Erminio

1-0 Andrea Schenetti (31)
2-1 Andrea Arrighini (77)

1-1 Mario Ravasio (66)

Publik 861

Carpi
4-0
Livorno

1-0 Jerry Mbakogu (straff, 5)
2-0 Luca Verna (16)
3-0 Lamin Jawo (24)
4-0 Jerry Mbakogu (49)

 

Publik 1 075

Salernitana
2-1
Alessandria

1-0 Riccardo Bocalon (18)
2-1 M Sprocati (83)

1-1 Michele Marconi (35)

Publik 7 500

Virtus Entella
0-1
Cremonese

 

0-1 Simone Pesce (45+1)
Utvisning Ivan Marconi (55)

Publik 1 179

Pisa
0-1
Frosinone

 

0-1 Daniel Ciofani (31)

Publik 5 726

Avellino
1-0
Matera

1-0 Angelo D'Angelo (11)

 

Publik 5 000

Palermo
5-0
Virtus Francavilla

1-0 Aleksandar Trajkovski (13)
2-0 Aleksandar Trajkovski (45+2)
3-0 Haitam Aleesami (66)
4-0 Aleksandar Trajkovski (72)
5-0 Radosaw Murawski (80)

 

Publik 5 424

Vicenza
1-3
Foggia

1-1 Piertro De Giorgio (straff, 50)

0-1 Fabio Mazzeo (42)
1-2 Fabio Mazzeo (67)
1-3 Manuel Milinković (69)

Publik 3 518

Brescia
1-0
Calcio Padova

1-0 Racine Coly (15)

 

Publik 5 303

Pescara
5-3 f
Arezzo

1-1 Stefano Pettinari (28)
2-1 Gaston Brugman (40)
3-3 Simone Ganz (straff, 90+2)
4-3 Mamadou Coulibaly (95)
5-3 Ferdinando Del Sole (116)

0-1 Giuseppe Aquaro (4)
2-2 Rachid Arma (45)
2-3 Rachid Arma (76)

Publik 4 488

Cesena
2-1
Sambenedettese

1-0 Karim Laribi (straff, 16)
2-0 Lamin Jallow (55)

2-1 Nicola Valente (90+1)

Publik 3 426

Ternana
0-1
Trapani

 

0-1 Jacopo Murano (86)

Publik 4 000

Perugia
2-1
Gubbio

1-0 Matteo Brighi (53)
2-0 Cristian Buonaiuto (65)

2-1 Umberto Cazzola (67)

Publik 3 473

Bari 1908
2-1
Parma

1-1 Cristian Galano (36)
2-1 Cristian Galano (90)

0-1 Emanuele Calaiò (straff, 3)

Publik 11 347

 
Dinamo Zagreb
3-1
Hajduk Split

1-0 Ante Ćorić (8)
2-1 Daniel Olmo (78)
3-1 El Arbi Soudani (80)

1-1 Zoran Nižić (64)

Publik 11 936

 
Jonava
1-3
Trakai

Sūduva
4-2
Stumbras

 
Esch
0-4
Jeunesse d'Esch

UT Pétange
0-1
RM Hamm Benfica

Fola Esch
1-1
Victoria Rosport

Racing
2-3
Progrès Niederkorn

Differdange 03
4-0
Mondorf-les-Bains

 
Odd
2-1
Sogndal

1-1 Martin Broberg (3)
2-1 Jone Samuelsen (straff, 26)

2-1 Eirik Schulze (79)

Publik 6 433

Sarpsborg 08
2-1
Haugesund

1-1 Marko Ćosić (självmål, 63)
2-1 Ole Halvorsen (90+4)

0-1 Sigurd Rosted (självmål, 32)

Publik 4 396

Stabæk
1-3
Sandefjord

1-2 Hakon Skogseid (83)

0-1 Flamur Kastrati (16)
0-2 Joakim Solberg (74)
1-3 Facundo Rodríguez (90+3)

Publik 3 310

Tromsø
1-2
Molde

1-0 Thomas Olsen (25)

1-1 Sander Svendsen (27)
1-2 Erling Håland (77)

Publik 3 812

Viking
2-2
Lillestrøm

1-2 Samuel Adegbenro (60)
2-2 Tommy Høiland (68)

0-1 Fredrik Krogstad (straff, 19)
0-2 Mats Haakenstad (44)

Publik 8 052

Aalesund
3-3
Brann

1-2 Sakis Oaoazoglou (straff, 36)
2-3 Mostafa Abdellaoue (straff, 82)
3-3 Mostafa Abdellaoue (90+2)

0-1 Jakob Orlov (10)
0-2 Kristoffer Barmen (12)
1-3 Kristoffer Barmen (69)

Publik 5 736

 
Jagiellonia Białystok
1-3
Sandecja Nowy Sącz

1-1 Dawid Szufryn (självmål, 35)

0-1 Alexander Kolev (25)
1-2 Mateusz Cetnarski (51)
1-3 Wojciech Trochim (straff, 86)

Publik 11 399

Cracovia Kraków
0-2
Lech Poznań

 

0-1 Kamil Jóźwiak (82)
0-2 Christian Gytkjær (84)

Publik 9 114

 
Desportivo Aves
0-2
Sporting CP

 

0-1 Gelson Martins (23)
0-2 Gelson Martins (75)

Publik 5 462

Vitória Setúbal
1-1
Moreirense

1-0 Edinho (13)
Utvisning Vasco Fernandes (71)

1-1 Ronaldo Peña (83)

Publik 1 736

 
CS U Craiova
1-1
Astra

Concordia Chiajna
1-2
Steaua Bucuresti

 
Arsenal Tula
1-2
Tosno

1-0 Kantemir Berkhamov (40)

1-1 Vagiz Galiulin (48)
1-2 Evgeni Markov (55)

Publik 11 150

CSKA Moskva
1-2
Rubin Kazan

1-2 Georgi Shchennikov (13)

0-1 Jonathas (2)
0-2 Jonathas (10)

Publik 11 165

Zenit Sankt-Petersburg
5-1
Spartak Moskva

1-0 Aleksandr Kokorin (36)
2-0 Alexandr Erokhin (45)
3-0 Domenico Criscito (57)
4-0 Daler Kuzyaev (63)
5-1 Artem Rebrov (självmål, 77)
Utvisning Igor Smolnikov (90+2)

4-1 Quincy Promes (straff, 71)
Utvisning Luiz Adriano (90+2)

Publik 53 359

FK Krasnodar
1-1
Ural Yekaterinburg

1-1 Andreas Granqvist (straff, 90+4)

0-1 Varazdat Haroyan (15)

Publik 18 676

 
Luzern
2-2
Grasshopper

1-2 Il-Gwan Jong (77)
2-2 Shkelqim Demhasaj (89)
Utvisning Tomi Jurić (90)

0-1 Ridge Munsy (7)
Utvisning Charles Pickel (32)
0-2 Jeffren Suárez (67)
Utvisning Numa Lavanchy (90)

Publik 10 168

St. Gallen
2-0
Sion

1-0 Marco Aratore (76)
2-0 Albian Ajeti (86)

 

Publik 11 765

Young Boys
3-0
Lausanne Sport

1-0 Leonardo Bertone (16)
2-0 Leonardo Bertone (22)
3-0 Guillaume Hoarau (straff, 67)

 

Publik 17 364

 
Spartak Subotica
0-1
Partizan

Crvena Zvezda
3-0
Čukarički

 
Motherwell
1-2
Rangers

1-1 Ben Heneghan (40)

0-1 Graeme Dorrans (4)
1-2 Graeme Dorrans (straff, 58)

Publik 9 974

Aberdeen
2-0
Hamilton Academical

1-0 Anthony O'Connor (26)
2-0 Miles Storey (90)

Utvisning Xavier Tomas (62)

Publik 15 165

 
DAC
1-1
Ružomberok

 
Ankaran Hrvatini
1-5
Maribor

Domžale
1-1
Gorica

 
Hammarby
1-2
Häcken

1-1 Arnar Smárason (90)

0-1 Juhani Ojala (57)
1-2 Paulinho Guerreiro (90+5)

Publik 18 474

GIF Sundsvall
1-1
Östersund

1-1 Markus Danielsson (straff, 88)

0-1 Darijan Bojanic (52)

Publik 6 528

Kalmar FF
1-0
IFK Göteborg

1-0 Viktor Elm (90+4)

 

Publik 9 330

Sirius
1-4
AIK

1-4 Jesper Arvidsson (83)

0-1 Chinedu Obasi (straff, 7)
0-2 Nicolas Stefanelli (16)
0-3 Chinedu Obasi (37)
0-4 Henok Goitom (65)

Publik 6 748

 
Åtvidaberg
1-4
Dalkurd

1-4 Simon Marklund (90+1)

0-1 Ammar Ahmed (26)
0-2 Richard Yarsuvat (32)
0-3 Richard Yarsuvat (47)
0-4 Yukiya Sugita (87)

Publik 1 741

Brommapojkarna
3-0
Trelleborg

1-0 Kevin Kabran (18)
2-0 Kyle Konwea (68)
3-0 Viktor Gyökeres (90+1)

Publik 553

IFK Värnamo
2-2
Gefle

1-0 Tyler Lissette (6)
2-1 Freddy Winsth (67)

1-1 Diego Montiel (54)
2-2 Deniz Hümmet (90)

Publik 965

 
Jablonec
0-1
Viktoria Plzeň

 

0-1 Tomas Hajek (11)

Publik 3 870

Vysočina Jihlava
0-0
Slovácko

Publik 2 893

Baník Ostrava
0-0
Slavia Praha

Publik 13 056

 
Beşiktaş
1-2
Konyaspor

1-1 Cenk Tosun (77)

0-1 Abdou Razak Traoré (33)
1-2 Nejc Skubic (straff, 90+1)

Publik på Stadyum Samsun, Samsun.

 
Jahn Regensburg
0-1
1. FC Nürnberg

 

0-1 Kevin Möhwald (78)

Publik 15 000

Greuther Fürth
1-2
Arminia Bielefeld

1-2 Nik Omladič (72)

0-1 Keanu Staude (38) 0-2 Fabian Klos (straff, 42)

Publik 9 070

Erzgebirge Aue
0-2
Fortuna Düsseldorf

 

0-1 Rouwen Hennings (42) 0-2 Marcel Sobottka (48)

Publik 9 150

 
Chornomorets Odesa
2-3
Oleksandriya

1-0 Maxym Tretyakov (26)
2-0 Oleksiy Khoblenko (48)
Utvisning Maxym Tretyakov (70)

Utvisning Artem Chorny (45)
2-1 Vasiliy Gritsuk (straff, 80)
2-2 Artem Sitsalo (87)

Publik 5 154

Zirka Kropyvnytskyi
1-3
Veres Rivne

1-0 Igor Zagalskiy (30)
Utvisning Taras Kacharaba (81)

1-1 Sergey Siminin (45)
1-2 Rostislav Voloshinovych (83)
1-3 Mikhail Sergiychuk (90+2)

Publik 1 770

Vorskla Poltava
0-0
Dynamo Kyiv

Publik 9 500

Zorya Luhansk
0-2
Olimpik Donetsk

 

0-1 Stanislav Bilenkiy (69)
0-2 Mohammed Rhasalla (86)

Publik 2 863

 
Debrecen
0-0
Ferencváros

Mezőkövesd-Zsóry
0-2
Videoton

Újpest
1-0
Vasas

 
Neman Grodno
1-1
Isloch

Minsk
1-0
BATE

Torpedo BelAZ
1-1
Slutsk

 
Wolfsberger AC
1-0
Rheindorf Altach

1-0 Bernd Gschweidl (61)
Utvisning Thomas Zündel (63)

 

Publik 3 030

Rapid Wien
2-2
Austria Wien

1-0 Louis Schaub (39)
2-0 Louis Schaub (55)
Utvisning Thomas Schrammel (84)

2-1 Dominik Prokop (72)
2-2 Raphael Holzhauser (straff, 85)

Publik 26 000

Mattersburg
2-3
Sturm Graz

1-0 Markus Pink (10)
2-3 Stefan Maierhofer (straff, 90+1)

1-1 Charalampos Lykogiannis (17)
1-2 Philipp Huspek (51)
1-3 Thorsten Röcher (69)

Publik 3 900