ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 5 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

45

tävlingar

319

matcher

319

resultat

84

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Royal Excel Mouscron
2-5
Sporting Charleroi

1-3 Jonathan Bolingi (straff, 45+4)
2-5 Omar Govea (63)
Utvisning Jean Butez (82)

0-1 Bruno Godeau (självmål, 3)
0-2 Dodi Lukebakio (30)
0-3 David Pollet (straff, 43)
1-4 Dodi Lukebakio (53)
1-5 Dorian Dessoleil (60)

Publik 3 900

Kortrijk
1-0
Lokeren

1-0 Christoph Lepoint (13)

 

Publik 5 437

Waasland-Beveren
2-2
Mechelen

1-0 Ryota Morioka (33)
2-1 Ryota Morioka (46)

1-1 Mats Rits (35)
2-2 Mats Rits (75)

Publik 4 325

Zulte-Waregem
2-0
Sint-Truiden

1-0 Michael Heylen (57)
2-0 Aaron Leya (straff, 82)

Utvisning Damien Dussaut (53)

Publik 8 440

 
Andra omgången
Hamoir
1-0
Merelbeke

Helson Helchteren
0-2
La Louvière Centre

Libramont
0-5

Solre-sur-Sambre
*0-0 f
Walem

Information Solre-sur-Sambre vidare efter 4-2 på straffar.

Houtvenne
4-0
Ster-Francorchamps

FC Turnhout
3-0
Belœil

Marloie Sport
0-3
Hoogstraten

RWDM
3-1
Leopoldsburg

Robur
*2-2 f
Bornem

Information Robur vidare efter 4-3 på straffar.

Brasschaat
1-4
City Pirates A…

Zwarte Leeuw
4-0
Racing Waregem

Esperanza Pelt
*0-0 f
Thes Sport

Information Esperanza Pelt vidare efter 5-4 på straffar.

Spy
0-3
Cappellen

Huy
2-0
UCE Liège

Tempo Overijse
2-1
Namur

Racing Mechelen
1-2
Olsa Brakel

La Louvière
0-0* f
Londerzeel

Information Londerzeel vidare efter 7-6 på straffar.

 
Radnik Bijeljina
2-1
Zrinjski

Željezničar
1-0
Vitez

 
Vereya
2-0
Levski Sofia

1-0 Georgi Andonov (3)
2-0 Ventsislav Bengyuzov (29)

Utvisning Dimitar Pirgov (83)

Publik 1 400

Vitosha Bistritsa
2-4
Ludogorets

1-0 Grigor Dolapchiev (4)
2-1 Grigor Dolapchiev (36)

1-1 Virgil Misidjan (12)
2-2 Cosmin Moți (straff, 38)
2-3 Gustavo Campanharo (73)
2-4 Juninho Quixadá (85)

Publik 150

 
Hobro
2-0
Randers

1-0 Pål Kirkevold (28)
2-0 Jesper Bøge (83)

 

Publik 3 016

 
Bristol City
3-1
Barnsley

1-0 Bobby Reid (16)
2-0 Famara Diedhiou (25)
3-0 Bobby Reid (30)

3-1 Ryan Hedges (90+3)

Publik 18 742

Burton Albion
0-1
Cardiff City

 

0-1 Kenneth Zohorè (87)

Publik 5 050

Fulham
1-1
Norwich City

1-0 Russell Martin (självmål, 25)

1-1 Nélson Oliveira (88)

Publik 20 134

Ipswich Town
1-0
Birmingham City

1-0 Joe Garner (50)

 

Publik 18 153

Preston North End
1-0
Sheffield Wednesday

1-0 Daniel Johnson (straff, 79)

 

Publik 18 267

Queens Park Rangers
2-0
Reading

1-0 Conor Washington (22)
2-0 Conor Washington (straff, 59)

Utvisning Tiago Ilori (56)

Publik 14 460

Sheffield United
1-0
Brentford

1-0 Billy Sharp (39)

 

Publik 26 746

Wolverhampton Wanderers
1-0
Middlesbrough

1-0 Léo Bonatini (33)

 

Publik 29 692

Aston Villa
1-1
Hull City

1-0 Gabriel Agbonlahor (7)

1-1 Jarrod Bowen (62)

Publik 31 241

 
Bradford City
2-1
Blackpool

1-0 Nathaniel Knight-Percival (41)
2-1 Omari Patrick (59)

1-1 Colin Daniel (43)

Publik 20 804

Bury
1-0
Walsall

1-0 Jermaine Beckford (45+1)

 

Publik 4 240

Charlton Athletic
1-0
Bristol Rovers

Utvisning Lee Novak (6)
1-0 Patrick Bauer (38)

 

Publik 12 968

Doncaster Rovers
0-0
Gillingham

Publik 7 512

Fleetwood Town
2-0
Rotherham United

1-0 Conor McAleny (16)
2-0 Conor McAleny (66)

 

Publik 3 623

Milton Keynes Dons
0-1
Wigan Athletic

Utvisning Scott Wootton (58)

0-1 Nick Powell (38)
Utvisning Callum Elder (44)

Publik 9 164

Oldham Athletic
0-2
Oxford United

 

0-1 Wesley Thomas (39)
0-2 Josh Ruffies (71)

Publik 4 874

Peterborough United
2-1
Plymouth Argyle

1-0 Gary Sawyer (självmål, 4)
2-0 Junior Morias (47)

2-1 Greg Wylde (76)

Publik 7 622

Portsmouth
2-0
Rochdale

1-0 Brett Pitman (46)
Utvisning Jamal Lowe (81)
2-0 Brett Pitman (90+2)

Utvisning Keith Keane (21)

Publik 18 009

Scunthorpe United
1-1
Wimbledon

1-0 Conor Townsend (6)

1-1 Nadjim Abdou (67)

Publik 4 398

Shrewsbury Town
1-0
Northampton Town

1-0 Lenell John-Lewis (90+2)

 

Publik 5 736

Southend United
2-1
Blackburn Rovers

1-0 Ryan Leonard (27)
2-0 Michael Kightly (38)

2-1 Charles Mulgrew (53)

Publik 9 257

 
Accrington Stanley
3-1
Colchester United

1-0 Kayden Jackson (9)
2-0 Billy Kee (32)
3-0 Omar Beckles (64)

3-1 Samuel Szmodics (81)

Publik 1 625

Carlisle United
1-2
Swindon Town

1-2 Luke Joyce (55)

0-1 Luke Norris (31)
0-2 Paul Mullin (48)

Publik 6 036

Chesterfield
1-3
Grimsby Town

1-2 Kristian Dennis (82)
Utvisning Ian Evatt (85)

0-1 Nathan Clarke (33)
0-2 Sam Jones (39)
1-3 Ben Davies (straff, 85)
Utvisning Zachary Mills (88)

Publik 7 925

Coventry City
3-0
Notts County

1-0 Jodi Jones (29)
2-0 Jodi Jones (80)
3-0 Jodi Jones (90+5)

 

Publik 10 350

Crawley Town
1-3
Port Vale

1-2 Enzio Boldewijn (53)

0-1 Michael Tonge (9)
0-2 Antony Kay (26)
1-3 Dan Turner (82)

Publik 2 270

Crewe Alexandra
2-2
Mansfield Town

1-0 Chris Porter (45)
2-1 Chris Porter (63)

1-1 Danny Rose (55)
2-2 David Mirfin (66)

Publik 4 933

Exeter City
1-0
Cambridge United

1-0 Reuben Reid (5)

 

Publik 4 282

Forest Green Rovers
2-2
Barnet

1-0 Christian Doidge (41)
2-0 Christian Doidge (43)

2-1 Jean Akpa Akpro (58)
2-2 Jamal Campbell-Ryce (63)
Utvisning Jack Taylor (90+5)

Publik 3 171

Luton Town
8-2
Yeovil Town

1-1 Oliver Lee (12)
2-1 Jamie Collins (19)
3-1 Alan McCormack (24)
4-1 Isaac Vassell (38)
5-1 Isaac Vassell (38)
6-1 Jamie Collins (58)
7-1 Jamie Collins (66)
8-2 Elliott Lee (90+9)

0-1 Otis Khan (7)
7-2 Francois Zoko (67)

Publik 8 101

Morecambe
2-1
Cheltenham Town

1-1 Garry Thompson (55)
2-1 Garry Thompson (90+1)

0-1 Mohamed Eisa (43)

Publik 1 450

Stevenage
3-3
Newport County

1-0 Tom Pett (11)
2-1 Dale Gorman (straff, 61)
3-1 Danny Newton (72)

1-1 Frank Nouble (55)
3-2 Mickey Demetriou (77)
3-3 Shaun McCoulsky (90+4)

Publik 2 650

Wycombe Wanderers
2-2
Lincoln City

1-1 Luke O'Nien (37)
2-1 Joe Jacobson (40)

0-1 Matthew Green (31)
2-2 Josh Ginnelly (49)

Publik 5 538

 
Extra förkval
Penrith (9)
2-1
West Auckland Town (9)

Billingham Town (10)
0-3
Pickering Town (9)

Barnoldswick Town (9)
3-1
Jarrow Roofing BCA (9)

Sunderland RCA (9)
3-1
Garforth Town (9)

Shildon (9)
2-0
Morpeth Town (9)

Consett (9)
3-2
Bishop Auckland (9)

Washington (9)
0-3
Dunston UTS (9)

Bridlington Town (9)
2-0
Billingham Synthonia (9)

Newton Aycliffe (9)
1-0
Chester-le-Street Town (10)

Seaham Red Star (9)
1-1
Whitley Bay (9)

Thackley (9)
3-4
Harrogate Railway Athletic (9)

Guisborough Town (9)
4-2
Stockton Town (9)

Ashington (9)
1-0
Ryhope Colliery Welfare (9)

Newcastle Benfield (9)
1-0
West Allotment Celtic (10)

Albion Sports (9)
2-0
Nelson (10)

Team Northumbria (9)
0-1
Heaton Stannington (10)

Marske United (9)
4-4
North Shields (9)

Litherland REMYCA (10)
2-0
A.F.C. Liverpool (9)

Squires Gate (9)
0-2
Ashton Athletic (9)

Cammell Laird 1907 (10)
4-1
Maltby Main (9)

Padiham (9)
1-2
City of Liverpool (9)

Pontefract Collieries (9)
1-0
Alsager Town (10)

Runcorn Town (9)
3-2
A.F.C. Darwen (9)

Northwich Victoria (9)
2-2
1874 Northwich (9)

Congleton Town (9)
4-2
New Mills (10)

Irlam (9)
1-2
Abbey Hey (9)

Armthorpe Welfare (10)
1-1
Liversedge (9)

Parkgate (9)
4-2
Barnton (9)

Athersley Recreation (9)
0-5
West Didsbury & Chorlton (9)

Charnock Richard (9)
3-4
Penistone Church (9)

Maine Road (9)
3-2
Winsford United (9)

Runcorn Linnets (9)
2-0
Hemsworth Miners Welfare (9)

Hanley Town (9)
4-1
Atherstone Town (10)

Coventry United (9)
1-2
Rugby Town (9)

Sporting Khalsa (9)
2-2
Stourport Swifts (9)

AFC Wulfrunians (9)
3-0
Shawbury United (9)

Wolverhampton Sporting (10)
2-3
Haughmond (9)

Tividale (10)
1-1
Highgate United (9)

Walsall Wood (10)
3-1
Whitchurch Alport (10)

Coventry Sphinx (9)
0-2
Boldmere St. Michaels (9)

Daventry Town (9)
0-1
Worcester City (9)

Wolverhampton Casuals (10)
7-0
Malvern Town (10)

Westfields (9)
3-1
Bewdley Town (10)

Coleshill Town (9)
6-2
Wellington (9)

Bromsgrove Sporting (9)
2-2
Rocester (9)

Brocton (10)
3-0
Cadbury Athletic (10)

Kimberley Miners Welfare (10)
0-5
Blaby & Whetstone Athletic (10)

Oadby Town (9)
1-1
St Andrews (9)

Birstall United (10)
3-0
South Normanton Athletic (9)

Bottesford Town (9)
6-0
Long Eaton United (9)

Leicester Road (10)
2-1
Sleaford Town (9)

Dunkirk (10)
2-1
Leicester Nirvana (9)

Kirby Muxloe (9)
4-2
Barton Town Old Boys (9)

AFC Mansfield (9)
2-1
Hall Road Rangers (9)

Staveley Miners Welfare (9)
2-1
Loughborough University (9)

Retford United (10)
1-1
Quorn (9)

Clipstone (9)
3-1
West Bridgford (10)

Worksop Town (9)
1-2
Hinckley AFC (10)

Boston Town (9)
2-2
Radford (10)

Rainworth Miners Welfare (9)
0-1
Shepshed Dynamo (9)

Harrowby United (10)
0-3
Grimsby Borough (10)

Biggleswade (9)
1-4
Wisbech Town (9)

Swaffham Town (10)
3-1
Rothwell Corinthians (9)

Raunds Town (10)
1-1
Yaxley (9)

Peterborough Northern Star (9)
2-3
Deeping Rangers (9)

Cogenhoe United (9)
3-0
Godmanchester Rovers (9)

Ely City (9)
0-2
Holbeach United (9)

Huntingdon Town (10)
1-4
Newport Pagnell Town (9)

Eynesbury Rovers (9)
3-2
Thetford Town (9)

Northampton Sileby Rangers (9)
0-5
Harborough Town (9)

Wellingborough Whitworth (9)
0-4
Desborough Town (9)

Fakenham Town (9)
0-2
Wellingborough Town (9)

Histon (9)
0-1
Northampton ON Chenecks (9)

Hoddesdon Town (9)
1-2
Haverhill Rovers (9)

Sawbridgeworth Town (9)
0-3
West Essex (9)

Enfield 1893 (9)
1-2
Haverhill Borough (9)

Redbridge (9)
3-1
Stansted (9)

Takeley (9)
3-1
Wivenhoe Town (9)

Kirkley & Pakefield (9)
1-2
Saffron Walden Town (9)

Southend Manor (9)
1-0
Wroxham (9)

Framlingham Town (10)
0-0
Wadham Lodge (9)

Broxbourne Borough (10)
1-1
Tower Hamlets (9)

Ilford (9)
1-0
Woodbridge Town (10)

Clacton (9)
0-1
Clapton (9)

Hadleigh United (9)
3-2
Sporting Bengal United (9)

FC Romania (9)
2-2
Waltham Forest (9)

Hackney Wick (9)
0-1
Long Melford (9)

Felixstowe & Walton United (9)
2-7
Brantham Athletic (9)

Stanway Rovers (9)
2-4
Gorleston (9)

Hullbridge Sports (9)
5-1
Ipswich Wanderers (9)

Great Yarmouth Town (9)
5-0
Diss Town (10)

Newmarket Town (9)
5-1
Great Wakering Rovers (9)

Walsham-le-Willows (9)
2-2
Basildon United (9)

Welwyn Garden City (9)
2-4
North Greenford United (9)

Cockfosters (9)
1-1
Risborough Rangers (10)

Holmer Green (9)
4-0
A.F.C. Hayes (9)

Lydney Town (9)
1-3
Wantage Town (9)

Langford (10)
1-9
Hadley (9)

Stotfold (9)
1-12
Berkhamsted (9)

Woodley United (9)
1-2
Tuffley Rovers (9)

Southall (10)
5-1
Harpenden Town (9)

Fairford Town (9)
1-1
Longlevens (9)

Edgware Town (9)
1-1
Leverstock Green (9)

Chipping Sodbury Town (9)
3-1
Brackley Town Saints (9)

Leighton Town (9)
4-0
Oxhey Jets (9)

Windsor (9)
1-4
Wembley (9)

Brimscombe & Thrupp (9)
4-0
Sun Sports (9)

Royal Wootton Bassett Town (9)
1-2
Crawley Green (9)

Colney Heath (9)
1-0
Tring Athletic (9)

Ardley United (10)
1-3
Baldock Town (10)

Corinthian (9)
2-2
Deal Town (9)

Hassocks (9)
2-3
Hollands & Blair (9)

Sheppey United (9)
3-2
AFC Croydon Athletic (9)

Sutton Common Rovers (9)
3-1
Canterbury City (9)

Newhaven (9)
0-0
Peacehaven & Telscombe (9)

Colliers Wood United (9)
2-2
AFC Uckfield Town (9)

Chessington & Hook United (10)
2-2
Lancing (9)

East Preston (9)
2-1
Saltdean United (9)

Hailsham Town (10)
1-8
Redhill (9)

Loxwood (9)
3-1
Holmesdale (10)

Tunbridge Wells (9)
1-0
Beckenham Town (9)

Walton & Hersham (9)
7-0
Mile Oak (10)

Sevenoaks Town (9)
3-1
Broadbridge Heath (9)

Hanworth Villa (9)
5-0
Bedfont & Feltham (10)

Glebe (9)
1-0
Lordswood (9)

Whitstable Town (9)
2-3
Croydon (9)

Worthing United (9)
2-4
Steyning Town (10)

Arundel (9)
0-4
Pagham (9)

Horley Town (9)
5-1
Raynes Park Vale (10)

Abbey Rangers (9)
1-3
Cray Valley PM (9)

Eastbourne Town (9)
2-1
Bearsted (9)

Spelthorne Sports (9)
1-3
Chertsey Town (9)

Rochester United (9)
1-1
Erith Town (9)

Erith & Belvedere (10)
4-0
Wick (10)

AC London (10)
3-2
Crawley Down Gatwick (9)

Chatham Town (9)
1-1
Littlehampton Town (9)

Little Common (10)
1-2
Eastbourne United (9)

Horsham YMCA (9)
0-2
Three Bridges (9)

Bracknell Town (9)
3-0
Cowes Sports (9)

Thatcham Town (9)
5-0
Petersfield Town (9)

Christchurch (10)
1-5
AFC Portchester (9)

Farnham Town (9)
3-2
Fawley (10)

Bashley (9)
2-4
Fareham Town (9)

Hamworthy United (9)
4-1
Bemerton Heath Harlequins (9)

Team Solent (9)
2-5
Brockenhurst (9)

Amesbury Town (9)
4-0
Eversley & California (10)

Camberley Town (10)
0-0
Blackfield & Langley (9)

Whitchurch United (10)
0-3
Laverstock & Ford (10)

Ringwood Town (10)
0-6
Ascot United (9)

Binfield (9)
4-3
Chichester City (9)

Horndean (9)
2-1
Melksham Town (9)

Knaphill (9)
0-0
Bournemouth (9)

Newport (IoW) (9)
2-2
Guildford City (9)

Godalming Town (9)
2-1
Westfield (9)

Lymington Town (9)
0-2
Andover Town (9)

Clevedon Town (9)
2-2
Bitton (9)

Cadbury Heath (9)
4-1
Longwell Green Sports (9)

Plymouth Parkway (10)
0-1
Portland United (9)

St Austell (10)
1-1
Bridport (9)

Wells City (9)
2-1
Cribbs (9)

Shaftesbury (9)
0-0
Exmouth Town (10)

Shepton Mallet (9)
1-4
Tavistock (10)

Buckland Athletic (9)
2-3
Bodmin Town (10)

Cheddar (10)
0-2
Willand Rovers (9)

Wellington AFC (9)
1-3
Hengrove Athletic (9)

Street (9)
1-1
Hallen (9)

Brislington (9)
6-1
Sherborne Town (10)

Bridgwater Town (9)
5-2
Keynsham Town (10)

Bradford Town (9)
3-4
Odd Down (9)

 
Levadia
8-0
Paide

Vaprus
1-8
Flora

 
Ilves
2-1
JJK

1-1 Iiro Järvinen (23)
2-1 Tatu Miettunen (41)

0-1 Gael Etock (15)

Publik 2 317

KuPS
3-0
RoPS

1-0 Ville Saxman (49)
2-0 Urho Nissilä (62)
3-0 Ilmari Niskanen (80)

 

Publik 2 130

 
Paris Saint-Germain
2-0
Amiens

1-0 Edinson Cavani (42)
2-0 Javier Pastore (80)

 

Publik 46 989

Olympique lyonnais
4-0
Strasbourg

1-0 Mariano Díaz (23)
2-0 Nabil Fekir (straff, 59)
3-0 Mariano Díaz (61)
4-0 Nabil Fekir (90+1)

 

Publik 39 177

Metz
1-3
EA Guingamp

1-0 Nolan Roux (14)

1-1 Jimmy Briand (straff, 39)
1-2 Ludovic Blas (70)
1-3 Mustapha Diallo (84)

Publik 14 595

Montpellier
1-0
Caen

1-0 Souleymane Camara (58)

 

Publik 14 725

Saint-Étienne
1-0
Nice

1-0 Jonathan Bamba (4)

 

Publik 25 879

Troyes
1-1
Stade rennais

1-0 Samuel Grandsir (46)

1-1 Jordan Tell (69)

Publik 9 968

 
Stade Reims
2-0
Orléans

1-0 Cedric Cambon (självmål, 45)
2-0 Pablo Chavarría (53)

 

Publik 8 152

 
Dinamo Batumi
0-1
Samtredia

Torpedo Kutaisi
0-0
Kolkheti Poti

 
Sligo Rovers
1-1
St Patrick's Athl.

 
KA
0-0
FH

 
Första omgången, gruppspel
Bnei Sakhnin
1-1
Hapoel Haifa

Hapoel Ashkelon
0-1
Ashdod

Maccabi Haifa
0-0
Ironi Kiryat Shmona

 
Andra omgången
Spezia
3-0
Reggiana

1-0 Pietro Ceccaroni (41)
2-0 Luca Vignali (48)
3-0 Daniel Sciaudone (82)

Utvisning Luca Ghiringhelli (67)

Publik 3 749

Ascoli
3-2
Juve Stabia

1-0 Andrea Favalli (straff, 27)
2-1 Andrea Favalli (38)
3-1 Gianmarco De Feo (75)

1-1 Daniele Paponi (32)
3-2 Daniele Paponi (78)

Publik 3 125

Pro Vercelli
1-2
Lecce

1-2 Marco Firenze (61)

0-1 Matteo Di Piazza (36)
0-2 Matteo Di Piazza (46)

Publik 940

Empoli
2-2* f
Renate

1-1 Alessandro Piu (55)
2-2 Aiman Napoli (självmål, 120+1)

0-1 Guido Gomez (47)
1-2 Antonio Palma (119)

Information Renate vidare efter 4-3 på straffar.

 
Rudeš
0-2
Inter Zaprešić

 

0-1 Jakov Puljić (36)
0-2 Vlatko Blažević (88)

Publik 268

Slaven Koprivnica
2-1
Cibalia

1-0 Mirko Ivanovski (48)
2-1 Špiro Peričić (självmål, 78)

1-1 Marko Pervan (straff, 70)

Publik 794

 
Ventspils
1-0
Jelgava

Spartaks Jūrmala
2-0
Riga

 
UNA Strassen
2-2
Rodange

 
Milsami
1-0
Petrocub

Zaria
0-1
Dacia

Sheriff
3-1
Dinamo-Auto

 
Grbalj
0-2
Petrovac

Rudar
0-1
Mladost

Dečić
1-4
Zeta

Budućnost
3-0
Iskra

Kom
0-1
Sutjeska

 
Feyenoord
*1-1 f
Vitesse

Information Feyenoord vinnare efter 4-2 på straffar.

 
Första omgången
Dergview
4-0
Annagh United

H&W Welders
3-0
Armagh City

Portstewart
2-3
Limavady United

Sport & Leisur…
0-1
Lurgan Celtic

 
Coleraine
1-3
Linfield

 
Rosenborg
4-1
Kristiansund

1-0 Pål Helland (13)
2-0 Nicklas Bendtner (straff, 39)
3-1 Nicklas Bendtner (75)
4-1 Milan Jevtović (76)

2-1 Daouda Bamba (58)

Publik 17 214

 
Lechia Gdańsk
1-1
Górnik Zabrze

1-1 Marco Paixao (straff, 57)

0-1 Angulo (39)

Publik 14 567

Zagłębie Lubin
3-0
Pogoń Szczecin

1-0 Martin Nespor (6)
2-0 Jakub Świerczok (33)
3-0 Jakub Świerczok (90+1)

 

Publik 6 089

Nieciecza
1-0
Legia Warszawa

1-0 Łukasz Piątek

 

Publik 4 561

 
Benfica
3-1
Vitória Guimarães

 
Sepsi
1-0
Viitorul

CSM Iaşi
0-2
CFR Cluj

 
Ufa
3-2
Akhmat Grozny

1-1 Bojan Jokić (80)
2-1 Pavel Alikin (84)
3-1 Dmitrij Sysuev (86)

0-1 Léo Jabá (48)
3-2 Wilker Ángel (90+3)

Publik 5 102

Dinamo Moskva
3-0
Amkar Perm

1-0 Kirill Panchenko (49)
2-0 Aleksandr Zotov (64)
3-0 Wanderson (82)

 

Publik 5 423

Lokomotiv Moskva
1-0
SKA Khabarovsk

1-0 Aleksey Miranchuk (75)

 

Publik 8 160

 
Lugano
0-0
Zürich

Publik 4 510

Thun
0-3
Basel

 

0-1 Ricky van Wolfswinkel (3)
0-2 Kevin Bua (29)
0-3 Dimitri Oberlin (90+4)

Publik 7 227

 
Javor Ivanjica
0-4
Mačva Šabac

Voždovac
2-1
Borac Čačak

Vojvodina
1-0
Bačka Palanka

Mladost Lučani
2-1
Rad Beograd

Zemun
1-2
Radnički Niš

 
Celtic
4-1
Hearts of Midlothian

1-0 Leigh Griffiths (29)
2-0 Scott Sinclair (51)
3-0 Leigh Griffiths (63)
4-0 Callum McGregor (73)

4-1 Esmaël Gonçalves (84)

Publik 58 843

Dundee FC
1-2
Ross County

1-2 Jack Hendry (86)

0-1 Jamie Lindsay (35)
0-2 Christopher Routis (61)

Publik 5 032

Hibernian
3-1
Partick Thistle

1-1 Martin Boyle (14)
2-1 Steven Whittaker (33)
3-1 Simon Murray (straff, 52)

0-1 Chris Erskine (7)

Publik 17 634

Kilmarnock
1-2
St. Johnstone

1-1 Kris Boyd (59)

0-1 David Wotherspoon (10)
1-2 Michael O'Halloran (89)

Publik 3 935

 
Spartak Trnava
2-1
Trenčín

Podbrezová
1-0
Zemplín Michalovce

Zlaté Moravce
2-0
Žilina

 
Triglav
0-0
Olimpija

Rudar
0-1
Krško

 
Halmstad
6-1
Jönköpings Södra

1-0 Andreas Bengtsson (5)
2-0 Höskuldur Gunnlaugsson (8)
3-0 Johan Oremo (16)
4-0 Johan Oremo (19)
5-0 Sead Haksabanovic (54)
6-0 Aboubakar Keita (70)

6-1 Daryl Smylie (85)

Publik 4 464

Örebro
2-2
Elfsborg

1-0 Johan Mårtensson (9)
2-0 Nahir Besara (straff, 45)

2-1 Issam Jebali (straff, 49)
2-2 Issam Jebali (81)

Publik 6 223

 
Norrby
3-2
Helsingborg

1-1 Leonard Pilana (63)
2-2 Abdelrahman Saidi (83)
3-2 Gzim Istrefi (88)
Utvisning Leonard Pilana (89)

0-1 Oke Akpoveta (55)
1-2 Oke Akpoveta (75)

Publik 590

Varberg
1-3
Öster

1-2 Jakob Olsson (76)

0-1 Dragan Kapcevic (42)
0-2 Admir Bajrovic (straff, 55)
1-3 David Johannesson (90+4)

Publik 1 778

GAIS
1-1
Falkenberg

1-0 Luka Mijaljevic (51)

1-1 Johannes Vall (89)

Publik 2 418

Frej
2-3
Syrianska

1-2 Nsima Peter (32)
2-3 Philip Wiström (59)

0-1 George Makdessi (9)
0-2 George Makdessi (30)
1-3 Mattias Genc (straff, 49)

Publik 819

 
Teplice
3-1
Dukla Praha

1-0 Admir Ljevaković (30)
2-0 David Vanecek II (32)
3-0 David Vanecek II (60)

3-1 Branislav Milošević (73)
Utvisning Michal Bezpalec (81)

Publik 4 251

Zlín
2-1
Zbrojovka Brno

Utvisning Tomas Janíček (50)
1-1 Petr Pavlík (självmål, 68)
2-1 Ubong Moses (73)

0-1 Tomas Pilík (straff, 52)

Publik 4 917

Bohemians 1905
2-1
Karviná

1-0 David Bartek (30)
2-1 Milan Jirasek (85)

1-1 Thomas Wagner (38)

Publik 4 192

Sigma Olomouc
2-1
Slovan Liberec

1-0 Tomas Chorý (21)
2-1 Pavel Moulis (85)

1-1 Indej Karafiát (76)
Utvisning Filip Havelka (86)

Publik 3 731

 
Andra omgången
Jiskra Domažlice
2-0
Chrudim

 
MSV Duisburg
1-1
Bochum

1-0 Boris Tashchi (7)

1-1 Jannick Bandowski (47)

Publik 22 893

Eintracht Brau…
2-0
Heidenheim

1-0 Mathias Wittek (självmål, 28)
2-0 Mirko Boland (80)

 

Publik 18 550

 
Borussia Dortmund
2-2* f
Bayern München

Information Bayern München vinnare efter 5-4 på straffar.

 
Karpaty Lviv
3-1
Stal Kamianske

1-1 Igor Khudobyak (30)
2-1 Oleg Golodyuk (64)
Utvisning Oleg Golodyuk (73)
3-1 Roman Debelko (straff, 81)

0-1 Edgar Malakyan (straff, 8)

Publik 4 372

Shakhtar Donetsk
3-1
Mariupol

1-0 Bernard (7)
2-0 Marlos (42)
3-0 Sergey Krivtsov (67)

3-1 Igor Tyshchenko (72)

Publik 9 141

 
Paksi SE
2-0
Szombathelyi Haladás

Balmazújváros Sport
4-0
Diósgyőr

Puskás
0-2
Honvéd

 
Dnepr Mogilev
1-2
Vitebsk

Dinamo Brest
3-0
Krumkachy

Gorodeya
0-0
Slavia

 
LASK Linz
2-0
St. Pölten

1-0 Rene Gartler (10)
2-0 Rajko Rep (89)

 

Publik 5 271

Salzburg
5-1
Admira

1-0 Munas Dabbur (9)
2-0 Hannes Wolf (29)
3-0 Duje Ćaleta-Car (51)
4-0 Fredrik Gulbrandsen (59)
5-0 Hee-Chan Hwang (76)

5-1 Patrick Schmidt (90+2)

Publik 5 032