ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 2 augusti 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

8

tävlingar

39

matcher

39

resultat

22

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Tredje kvalomgången, match 2:2
BATE Borisov
2-1
Slavia Praha

1-0 Nikolay Signevich (6)
2-1 Igor Stasevich (46)

1-1 Milan Škoda (44)

Information Slavia Praha vidare med sammanlagt 2-2 och mål på bortaplan.

CSKA Moskva
1-0
AEK

1-0 Bibras Natcho (74)

 

Information CSKA Moskva vidare med sammanlagt 3-0.

APOEL
4-0 f
Viitorul

1-0 Carlão (54)
2-0 Giorgios Merkis (93)
3-0 Igor de Camargo (94)
4-0 Giorgos Efrem (105)

 

Information APOEL vidare med sammanlagt 4-1.

İstanbul Başakşehir
2-0
Club Brugge

1-0 Emmanuel Adebayor (7)
2-0 Edin Višća (34)

 

Information İstanbul Başakşehir vidare med sammanlagt 5-3.

FC København
4-1
Vardar

1-0 Jan Greguš (2)
2-1 Tigran Barseghyan (självmål, 26)
Utvisning Jan Greguš (71)
3-1 Federico Santander (75)
4-1 Pieros Soteriou (straff, 88)

1-1 Boban Nikolov (19)

Information FC København vidare med sammanlagt 4-2.

Viktoria Plzeň
1-4
Steaua Bucureşti

1-1 Michal Krmenčík (65)
Utvisning Michal Krmenčík (89)

0-1 Mihai Bălașa (27)
1-2 Filipe Teixeira (71)
1-3 Florin Tănase (78)
1-4 Denis Alibec (straff, 79)

Information Steaua Bucureşti vidare med sammanlagt 6-3.

Young Boys
2-0
Dynamo Kyiv

1-0 Guillaume Hoarau (straff, 12)
2-0 Jordan Lotomba (89)

 

Information Young Boys vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Ludogorets
3-1
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Wanderson (9)
2-0 Wanderson (33)
3-0 Marcelinho (56) Utvisning Marcelinho (90+5)

3-1 Mohammad Ghadir (61)
Utvisning Michael Ohana (87)

Information Hapoel Be'er Sheva vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

FH
0-1
Maribor

 

0-1 Marcos Tavares (90+2)

Information Maribor vidare med sammanlagt 2-0.

Olympiakos
2-2
Partizan

1-0 Mehdi Carcela (21)
2-1 Jonstantinos Fortounis (51)

1-1 Seydouba Soumah (33)
2-2 Uro Đurđević (84)

Information Olympiakos vidare med sammanlagt 5-3.

Legia Warszawa
1-0
Astana

1-0 Jakub Czerwiński (76)

 

Information Astana vidare med sammanlagt 3-2.

Rijeka
0-0
Salzburg

Information Rijeka vidare med sammanalgt 1-1 och mål på bortaplan.

Ajax
2-2
Nice

1-1 Donny van de Beek (26)
2-1 Davinson Sánchez (56)

0-1 Arnaud Souquet (3)
2-2 Vincent Marcel (79)

Information Nice vidare med sammanlagt 3-3 och fler mål på bortaplan.

Rosenborg
0-1
Celtic

 

0-1 James Forrest (69)

Information Celtic vidare med sammanlagt 1-0.

 
Tredje kvalomgången, match 2:2
Sion
1-1
Sūduva

1-0 Moussa Konaté (55)

1-1 Robertas Vėževičius (80)

Information Sūduva vidare med sammanlagt 4-1.

AEL
1-2
Austria Wien

Utvisning Marco Airosa (27)
1-1 Aldair (61)

0-1 Raphael Holzhauser (straff, 34)
1-2 Felipe Pires (90)

Information Austria Wien vidare med sammanlagt 2-1.

 
Andra omgången
Tammeka II
0-7
Flora

 
Första omgången, gruppspel
Bnei Yehuda
Inst
Hapoel Ra'anana

Ironi Kiryat Shmona
1-1
Bnei Sakhnin

Hapoel Haifa
0-1
Hapoel Acre

Maccabi Petah Tikva
3-2
Maccabi Netanya

 
Žalgiris
5-0
Utenis Utena

1-0 Elivelto (16)
2-0 Darvydas Šernas (26)
3-0 Serge Nyuiadzi (26)
4-0 Darvydas Šernas (64)
5-0 Bahrudin Atajic (78)

 

 
Första omgången
Kalinkovo
2-5
Slovan Most

Petržalka akadémia
8-0
Lamač Bratislava

 
Första omgången
Kalmar AIK
0-2
Nybro

 

0-1 Filip Berg (45)
0-2 Filip Berg (70)

Publik 67

Karlshamn
0-6
Kristianstad

 

0-1 Emil Åberg (10)
0-2 Nahom Netabay (29)
0-3 Andreas Grahm (31)
0-4 Bjarni Antonsson (53)
0-5 Emil Åberg
0-6 Andreas Grahm (89)

Sandviken
0-1
Brage

 

0-1 Stefan Ilic (8)

Publik 2 029

Karlberg
0-4
Akropolis

Huddinge
1-4
Enskede

Publik 101

Vimmerby
0-4
Oskarshamns AIK

Olympic
2-3 f
Lund

IFK Falkoping
2-4
Trollhättan

Skara
0-9
Skövde AIK

 

0-1 Rasmus Örqvist (37)
0-2 Bilos Yonakhir (51)
0-3 Ibrahim Alushaj (54)
0-4 Rasmus Örqvist (55)
0-5 Bubacarr Jobe (59)
0-6 Rasmus Örqvist (63)
0-7 Ibrahim Alushaj (66)
0-8 Ryan Masch (75)
0-9 Ryan Masch (89)

Torns
1-0
Rosengård

Sleipner
3-3* f
Värmbol

Publik 105

Information Värmbol vidare efter 4-1 på straffar.

Örebro Syrianska
2-2* f
Karlstad

Information Karlstad

Mellerud
0-6
Carlstad United

Morön
0-1
Piteå

 

0-1 Samuel Naiwo (79)

Publik 278

 
Andra omgången
Slavoj Vyšehrad
1-2 f
Vlašim