ecst.se fotboll

Resultatservice: Måndag 1 maj 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

24

tävlingar

39

matcher

39

resultat

38

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Mästerskapsserien
Club Brugge
2-1
Zulte-Waregem

1-1 Hans Vanaken (21)
2-1 Dorin Rotariu (40)

0-1 Timothy Derijck (6)

 
Mästerskapsserien
Ludogorets
4-0
Cherno More

1-0 Claudiu Keșerü (7)
2-0 Jose Palomino (37)
3-0 Wanderson (39)
4-0 Claudiu Keșerü (straff, 45)

 

 
Nedflyttningsserien
Slavia Sofia
0-1
Vereya

 

0-1 Pedro Eugénio (89)

 
Nedflyttningsserien
Silkeborg
0-2
AGF

 

0-1 Morten Rasmussen (straff, 45)
0-2 Morten Rasmussen (straff, 68)

 
Watford
0-1
Liverpool

 

0-1 Emre Can (45+2)

Publik 20 959

 
Lens
2-0
Stade lavallois

1-0 Cristian López (85) 2-0 Cristian López (90+4)

Publik 28 162

 
Kvartsfinal
Sligo Rovers
2-2* f
Galway United

1-0 Mathew Stevens (93)
2-2 Kieran Sadlier (straff, 115)

1-1 Ronan Murray (95)
1-2 Gavan Holohan (106)

Information Galway United vidare efter 3-1 på straffar.

Cork City
2-0
St Patrick's Athletic

1-0 Conor Ellis (67)
2-0 Stephen Dooley (90+3)

 

Dundalk
3-0
Waterford

1-0 Ciaran Kilduff (57)
2-0 Thomas Stewart (71)
3-0 Conor Clifford (79)

 

 
Breidablik
1-3
KA

1-3 Andri Yeoman (70)

0-1 Darko Bulatović (17)
0-2 Elfar Aðalsteinsson (43)
0-3 Asgeir Sigurgeirsson (67)

KR
1-2
Víkingur

1-0 Tobias Thomsen (9)

1-1 Dofri Snorrason (61)
1-2 Geoffrey Castillion (72)

Grindavík
2-2
Stjarnan

1-0 Alexander Thórarinsson (straff, 30)
2-1 Magnus Björgvinsson (45)

1-1 Baldur Sigurðsson (41)
2-2 Daniel Laxdal (86)

 
Benevento
2-1
Avellino

1-0 Fabio Ceravolo (50)
2-0 Filippo Falco (65)

2-1 Umberto Eusepi (70)

Hellas Verona
3-2
Vicenza

1-0 Luca Siligardi (20)
2-2 Daniel Bessa (88)
3-2 Rômulo (90+3)
Utvisning Mattia Valoti (90+6)

1-1 Nicola Bellomo (33)
1-2 Andrea Esposito (59)
Utvisning Raffaele Pucino (90+6)

Salernitana
1-3
Frosinone

Utvisning Joseph Minala (45+3)
Utvisning Luigi Vitale (85)
1-3 Massimo Coda (straff, 89)

0-1 Antonio Mazzotta (8)
0-2 Luca Bittante (självmål, 16)
0-3 Daniel Ciofani (straff, 45+6)

 
Första omgången
Geležinis Vilkas
0-13
Dainava

 
UNA Strassen
1-1
Jeunesse d'Esch

1-1 Jocelino Silva (69)

0-1 Johannes Kühne (60)

 
Sarpsborg 08
1-2
Rosenborg

1-1 Joackim Thomassen (80)

0-1 Nicklas Bendtner (9)
1-2 Mushaga Bakenga (81)
Utvisning Milan Jevtović (82)

Publik 5 759

 
Playoff till Europa League
Zagłębie Lubin
2-2
Cracovia Kraków

1-2 Martin Nespor (90)
2-2 Lubomir Guldan (90+3)

0-1 Mateusz Szczepaniak (32)
0-2 Krzysztof Piątek (39)

Publik 4 242

 
Tom Tomsk
0-2
Zenit Sankt-Petersburg

 

0-1 Oleg Shatov (35)
0-2 Danny (83)

Publik 6 958

Krylya Sovetov
1-1
Orenburg

1-1 Dmitri Yatchenko (straff, 85)

0-1 Blagoy Georgiev (68)

FK Krasnodar
0-0
Anzhi

 
Final
Skalica
0-3
Slovan Bratislava

 

0-1 Milan Rundić (20)
0-2 Aleksandar Čavrić (63)
0-3 Seydouba Soumah (straff, 76)

Publik i Poprad

 
Málaga
4-2
Sevilla

1-1 Pablo Formals (38)
2-1 Sandro Ramírez (51)
3-2 Diego Llorente (77)
4-2 Juan Carlos (89)

0-1 Franco Vázquez (30)
2-2 Franco Vázquez (57)

 
Huesca
2-0
Rayo Vallecano

1-0 David Ferreiro (60)
2-0 Samuel Sáiz (straff, 90+4)

Utvisning Ernesto Galán (27)

Publik 4 721

Gimnàstic Tarragona
0-1
Reus Deportiu

 

0-1 Máyor (90)

Publik 12 541

 
Malmö FF
2-1
Örebro

1-1 Markus Rosenberg (straff, 63)
2-1 Alexander Jeremejeff (82)

0-1 Kennedy Igboananike (48)

Publik 17 846

Kalmar FF
2-0
Halmstad

1-0 Melker Hallberg (33)
2-0 Viktor Elm (51)

 

Publik 4 840

Sirius
1-1
Jönköpings Södra

1-1 Kim Skoglund (88)

0-1 Tommy Thelin (61)

Publik 4 928

Djurgården
3-3
IFK Norrköping

1-1 Magnus Eriksson (23) 2-2 Magnus Eriksson (65) 3-3 Tino Kadewere (90)

0-1 Christopher Telo (5) 1-2 Niclas Eliasson (28) 2-3 Gudmundur Thórarinsson (89)

Publik 17 104

 
Norrby
0-3
Åtvidaberg

 

0-1 Fredrik Holster (24)
0-2 Björn Westerblad (38)
0-3 Hampus Holmgren (88)

Publik 541

Örgryte
1-1
Öster

Utvisning Alexis Yougouda (55)
1-1 Martin Kayongo-Mutumba (73)

0-1 Elmin Nurkic (59)
Utvisning Karl-Johan Lindblad (71)

Publik 2 221

Helsingborg
3-0
Degerfors

1-0 Jesoer Lange (33)
2-0 Erik Sachs (självmål, 54)
3-0 Max Svensson (71)

 

Publik 6 067

 
Slovan Liberec
4-1
Bohemians 1905

1-0 Ubong Moses (20)
2-0 Ubong Moses 35)
3-0 Milan Baroš (44)
4-1 Radek Voltr (89)

3-1 Tomáš Berger (straff, 78)

 
Bursaspor
0-5
Galatasaray

 

0-1 Bruma (5)
0-2 Bruma (45)
0-3 Ahmet Çalık (57)
0-4 Lukas Podolski (60)
0-5 Yasin Öztekin (89)

Osmanlıspor
0-0
Konyaspor