ecst.se fotboll

Resultatservice: Lördag 1 april 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

64

tävlingar

213

matcher

213

resultat

82

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Teuta Durrës
2-0
Laçi

1-0 Bruno Dita (45+2)
2-0 Bojan Marković (85)

 

Flamurtari Vlorë
6-0
Korabi Peshkopi

 
Shirak
0-2
Pyunik

 

0-1 Artur Kartashyan (37)
0-2 Petros Avetisyan (straff, 39)

 
Mästerskapsserien
Sporting Charleroi
1-1
Oostende

1-1 Clinton Mata (78)

0-1 Knowledge Musona (53)

Publik 8 014

 
Playoff till Europa League
Kortrijk
2-1
Royal Excel Mouscron

Eupen
2-2
Roeselare

Sint-Truiden
3-0
Waasland-Beveren

Union Saint-Gilloise
3-0
Mechelen

Genk
4-0
Lokeren

 
Mästerskapsserien
Zrinjski
4-0
Krupa na Vrbasu

Željezničar
4-2
Sloboda Tuzla

 
Nedflyttningsserien
Mladost Doboj Kakanj
3-3
Čelik

Vitez
1-1
Metalleghe-BS Jajce

 
Beroe
3-2
Lokomotiv Plovdiv

Cherno More
1-0
Levski Sofia

CSKA Sofia
0-2
Ludogorets

 
Mästerskapsserien
AEK
2-1
APOEL

 
Nedflyttningsserien
Doxa
3-0
Karmiotissa

Aris
0-1
Ethnikos Achna

 
Nedflyttningsserien
Silkeborg
0-0
AaB

 
Liverpool
3-1
Everton

1-0 Sadio Mané (8)
2-1 Philippe Coutinho (31)
3-1 Divock Origi (60)

1-1 Matthew Pennington (28)

Publik 52 920

Burnley
0-2
Tottenham Hotspur

 

0-1 Eric Dier (66)
0-2 Heung-Min Son (77)

Publik 21 684

Chelsea
1-2
Crystal Palace

1-0 Cesc Fàbregas (5)

1-1 Wilfred Zaha (9)
1-2 Christian Benteke (11)

Publik 41 489

Hull City
2-1
West Ham United

1-1 Andrew Robertson (53)
2-1 Andrea Ranocchia (85)

0-1 Andrew Carroll (18)

Publik 20 820

Leicester City
2-0
Stoke City

1-0 Wilfred Ndidi (25)
2-0 Jamie Vardy (47)

 

Publik 31 958

Manchester United
0-0
West Bromwich Albion

Publik 75 397

Watford
1-0
Sunderland

1-0 Miguel Britos (59)

 

Publik 20 805

Southampton
0-0
Bournemouth

Publik 31 847

 
Barnsley
1-1
Sheffield Wednesday

1-1 Angus MacDonald (90)

0-1 Sam Winnall (50)

Publik 18 003

Aston Villa
2-0
Norwich City

1-0 Jonathan Kodjia (25)
2-0 Jonathan Kodjia (87)

Utvisning Ivo Pinto (80)

Publik 32 605

Brentford
2-0
Bristol City

1-0 Sergi Canós (18)
2-0 Lasse Vibe (26)

 

Publik 11 360

Brighton & Hove Albion
1-0
Blackburn Rovers

1-0 Glenn Murray (67)

 

Publik 30 216

Huddersfield Town
0-1
Burton Albion

Utvisning Dean Whitehead (88)

0-1 Jackson Irvine (90+6)

Publik 20 154

Ipswich Town
1-1
Birmingham City

1-1 Grant Ward (72)

0-1 Jonathon Grounds (48)

Publik 16 667

Newcastle United
2-1
Wigan Athletic

1-0 Dwight Gayle (36)
2-1 Matt Ritchie (57)

1-1 Michael Jacobs (50)

Publik 51 849

Preston North End
1-1
Nottingham Forest

1-1 Aiden McGeady (52)

0-1 Britt Assombalonga (22)

Publik 12 459

Rotherham United
0-1
Fulham

 

0-1 Sone Aluko (65)

Publik 9 004

Wolverhampton Wanderers
3-1
Cardiff City

1-0 Danny Batth (9)
2-1 Danny Batth (41)
3-1 Hélder Costa (82)

1-1 Kenneth Zohoré (12)

Publik 20 519

Reading
1-0
Leeds United

1-0 Yann Kermorgant (21)

 

Publik 23 055

 
Bolton Wanderers
0-0
Chesterfield

Bradford City
1-0
Walsall

Bristol Rovers
2-0
Shrewsbury Town

Fleetwood Town
0-1
Swindon Town

Millwall
3-1
Scunthorpe United

Milton Keynes Dons
3-2
Gillingham

Peterborough United
2-0
Charlton Athletic

Port Vale
2-0
Wimbledon

Rochdale
1-1
Northampton Town

Southend United
3-0
Oldham Athletic

 
Grimsby Town
1-5
Doncaster Rovers

Cheltenham Town
3-1
Morecambe

Crewe Alexandra
1-2
Cambridge United

Hartlepool United
0-2
Portsmouth

Leyton Orient
0-2
Wycombe Wanderers

Luton Town
1-0
Blackpool

Mansfield Town
1-2
Exeter City

Newport County
1-0
Crawley Town

Notts County
3-1
Colchester United

Plymouth Argyle
0-1
Accrington Stanley

Stevenage
1-0
Barnet

Yeovil Town
0-2
Carlisle United

 
Vaprus
1-3
Sillamäe Kalev

1-3 Ronaldo Tiismaa (90+2)

0-1 Maksim Lipin (51)
0-2 Maksim Lipin (65)
0-3 Aleksandr Volkov (74)

Publik 190

Trans
2-1
Tulevik

1-0 Artjom Škinjov (69)
2-1 Ilia Ferapontov (straff, 90+4)

1-1 Kristen Kähr (86)

Nõmme Kalju
1-0
Paide

Flora
4-0
Tammeka

 
Semifinal
Honka
1-1* f
SJK

1-1 Kasper Liikonen (39)

0-1 Mehmet Hetemaj (29)

Information SJK vidare efter 5-4 på straffar.

Ilves
0-1
HJK

 

0-1 Alfredo Morelos (75)

 
Olympique Marseille
1-1
Dijon

1-1 Dimitri Payet (48)

0-1 Gregory Sertic (självmål, 45+1)

Publik 36 116

Bastia
0-1
Lille

 

0-1 Nicolas de Préville (48)

Publik 9 908

 
Lens
0-2
Stade brestois 29

 

0-1 Cristian Battocchio (34)
0-2 Stephen Joseph-Monrose (90+4)

Publik 37 515

 
Första omgången
B36
6-0
B71

Undrið
0-4

 
Shukura
2-4
Kolkheti Poti

Lokomotivi Tbilisi
1-1
Torpedo Kutaisi

Dila
0-1
Saburtalo

 
Mons Calpe
2-1
Gibraltar United

Europa Point
0-1
Lions Gibraltar

 
PAS Giannina
1-2
Xanthi

Levadiakos
3-1
Veria

Olympiakos
2-1
Platanias

 
Första omgången, gruppspel
KR
6-1
Leiknir (Reykjavík)

ÍR
1-1
Þór

 
Mästerskapsserien
Maccabi Haifa
3-2
Beitar Jerusalem

Hapoel Be'er Sheva
1-0
Maccabi Tel Aviv

 
Nedflyttningsserien
Hapoel Tel Aviv
2-0
Bnei Yehuda

Ironi Kiryat Shmona
0-2
Hapoel Haifa

 
Sassuolo
1-2
Lazio

1-0 Domenico Berardi (straff, 26)

1-1 Ciro Immobile (42)
1-2 Francesco Acerbi (straff, 83)

Roma
2-0
Empoli

1-0 Edin Džeko (12)
2-0 Edin Džeko (56)

 

 
Pro Vercelli
1-0
Bari 1908

Spezia
1-3
Benevento

Ascoli
1-2
Carpi

Latina
0-2
Cittadella

Trapani
0-2
Hellas Verona

Pisa
0-1
Salernitana

Novara
1-2
Ternana

Brescia
2-2
Virtus Entella

Perugia
1-0
Vicenza

 
Tobol
1-0
Taraz

Shakhter Karagandy
1-2
Astana

Akzhayik
2-2
Atyrau

 
Första omgången, gruppspel
Qızıljar
1-1
Maqtaaral

 
Feronikeli
1-3
Drenica Skënderaj

 
Slaven Koprivnica
1-1
Lokomotiva Zagreb

Dinamo Zagreb
2-1
Osijek

 
Liepāja
2-1
Babīte

Ventspils
1-2
Jelgava

 
Lietava
5-2
Kauno Žalgiris

1-0 Tadas Eliošius (13)
2-0 Maksim Marusich (straff, 33)
3-1 Tomas Salamanavičius (58)
4-1 Maksim Marusich (71)
5-1 Klaudijus Upstas (75)

2-1 Rokas Krušnauskas (54)
5-2 Rokas Krušnauskas (79)

 
Gzira United
5-1
Pembroke Athleta

Tarxien Rainbows
1-1
Hamrun Spartans

St Andrews
1-4
Sliema Wanderers

Birkirkara
3-0
Mosta

 
Dacia
1-0
Zaria

Zimbru
1-0
Milsami

 
Jedinstvo
0-1
Lovćen

Budućnost
2-2
Bokelj

Mladost
1-2
Iskra

Zeta
1-0
Rudar

Dečić
0-0
Petrovac

Sutjeska
0-0
Grbalj

 
AZ
0-0
Groningen

Publik 18 000

PEC Zwolle
1-1
Excelsior

1-0 Django Warmerdam (26)

1-1 Luigi Bruins (34)

Publik 13 140

Sparta Rotterdam
0-2
PSV

 

0-1 Jurgen Locadia (21)
0-2 Marco van Ginkel (42)

Publik 10 000

Heracles
4-1
Heerenveen

1-1 Reuven Niemeijer (9)
2-1 Samuel Armenteros (20)
3-1 Brandley Kuwas (26)
4-1 Kristoffer Peterson (44)

0-1 Reza Ghoochannejhad (straff, 5)
Utvisning Jeremiahjerry St Juste (31)

Publik 10 912

Utrecht
2-0
Willem II

1-0 Sebastien Haller (10)
2-0 Richairo Zivkovic (90+3)

 

Publik 17 906

 
Semifinal
Dungannon Swifts
0-1
Linfield

Colerainte
2-1
Glenavon

 
Kristiansund
0-1
Molde

 

0-1 Fredrik Brustad (51)

Publik 4 104

 
Arka Gdynia
2-4
Górnik Łęczna

Wisła Płock
4-1
Cracovia Kraków

Legia Warszawa
2-0
Pogoń Szczecin

 
Tondela
0-2
Estoril

Utvisning Cláudio Ramos (90)

0-1 Kléber (straff, 17)
0-2 Kléber (straff, 90+2)

Publik 1 920

Boavista
0-1
Rio Ave

 

0-1 Adama Traoré (76)

Benfica
1-1
Porto

1-0 Jonas (straff, 7)

1-1 Maximiliano Pereira (49)

Publik 64 036

 
Nedflyttningsserien
Politechnica Iaşi
1-0
Poli Timişoara

 
Ufa
0-1
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Jefferson Farfán (37)

Publik 8 600

Arsenal Tula
3-0
Tom Tomsk

1-0 ;ihail Aleksandrov (19)
2-0 Moussa Doumbia (74)
3-0 Kirill Kombarov (89)

 

Publik 10 100

 
Folgore
6-1
San Giovanni

Virtus
1-1
Cosmos

Faetano
0-1
Fiorentino

Tre Penne
6-0
Murata

 
Sion
2-1
Thun

1-0 Carlitos (54)
2-0 Chadracc Akolo (66)

Utvisning Dennis Hediger (26)
2-1 Simone Rapp (69)

Publik 8 400

St Gallen
0-3
Basel

 

0-1 Manuel Akanji (7)
0-2 Marc Janko (20)
0-3 Manuel Akanji (55)

 
Crvena Zvezda
2-1
Spartak Subotica

Radnik Surdulica
1-0
Bačka Palanka

Voždovac
4-1
Vojvodina

Borac Čačak
0-1
Rad Beograd

Napredak
3-0
Novi Pazar

Mladost Lučani
1-0
Javor Ivanjica

Radnički Niš
0-2
Partizan

 
Partick Thistle
2-1
Ross County

1-1 Kris Doolan (64)
2-1 Kris Doolan (79)

0-1 Craig Curran (58)

Publik 3 149

Inverness CT
1-1
Kilmarnock

1-1 Billy McKay (25)

0-1 Kris Boyd (straff, 19)

Publik 2 780

Hamilton Academical
1-0
St Johnstone

1-0 D'Akol (89)

Utvisning Danny Swanson (45+3)
Utvisning Richard Foster (45+3)

Publik 1 662

Rangers
1-1
Motherwell

1-1 Joe Garner (61)

0-1 Louis Moult (3)

Publik 49 198

 
Podbrezová
2-3
Slovan Bratislava

DAC Dunajska Streda
Inst
Spartak Myjava

Senica
1-0
Zemplín Michalovce

Zlaté Moravce
0-2
Trenčín

 
Celje
1-1
Domžale

Gorica
0-0
Koper

Krško
1-1
Maribor

 
Villarreal
2-3
Eibar

1-0 Roberto Soriano (18)
2-3 Roberto Soriano (89)

1-1 Pedro León (straff, 48)
1-2 Kike (54)
1-3 Takashi Inui (77)

Publik 15 832

Osasuna
1-2
Athletic Club

1-2 Sergio León (79)

0-1 Aduriz (12)
0-2 Iñaki Williams (44)

Publik 15 694

Real Sociedad
1-1
Leganés

1-1 Juanmi (53)

0-1 Alexander Szymanovski (29)

Publik 18 891

Málaga
0-2
Atlético Madrid

 

0-1 Koke (26)
0-2 Filipe Luis (74)

Publik 26 912

 
Levante
2-1
Mirandés

1-0 Chema (10)
2-1 Roger Martí (straff, 90+2)

1-1 Marco Sangalli (65)
Utvisning Dani Provencio (90+1)

Publik 12 320

UCAM Murcia
2-2
Cádiz

1-0 Jonathan Mejía (38)

1-1 Eddy Israfilov (45)

Publik 5 530

Huesca
0-0
Getafe

Publik 4 312

Girona
1-3
Rayo Vallecano

1-2 Alcalá (41)

0-1 Santi Comesaña (10)
0-2 Roberto Trashorras (20)
1-3 Javi Guerra (60)

 
IFK Göteborg
1-1
Malmö FF

1-0 Mikael Boman (8)

1-1 Pawel Cibicki (34)

Publik 32 129

Halmstad
1-0
Östersund

1-0 Sead Haksabanovic (38)

 

Publik 5 223

 
Helsingborg
1-0
Trelleborg

1-0 Jesper Lange (80)

 

Publik 12 766

Dalkurd
0-0
Brommapojkarna

Publik 1 483

 
Slovan Liberec
2-0
Karviná

Zbrojovka Brno
0-0
Dukla Praha

Vysočina Jihlava
0-0
Slovácko

Zlín
1-3
Hradec Králové

Příbram
1-0
Bohemians 1905

Viktoria Plzeň
2-2
Teplice

 
Akhisar Belediyespor
2-1
İstanbul Başakşehir

1-0 Ricardo Vaz Té (58)
2-1 Sokol Cikalleshi (90+4)

1-1 Yalcin Ayhan (78)

Alanyaspor
3-1
Kasımpaşa

1-0 Vágner Love (8)
2-0 Vágner Love (37)
3-1 Georgios Tzavellas (79)

2-1 Fode Koita (53)

Antalyaspor
2-1
Kayserispor

1-0 Samuel Eto'o (29)
Utvisning Charles (40)
2-1 Moestafa El Kabir (90+2)

Utvisning Erkan Kaş (38)
1-1 Ryan Mendes (49)

Karabükspor
0-1
Fenerbahçe

 

0-1 Robin van Persie (84)

 
Bayern München
6-0
Augsburg

1-0 Robert Lewandowski (17)
2-0 Thomas Müller (36)
3-0 Robert Lewandowski (55)
4-0 Thiago Alcântara (62)
5-0 Robert Lewandowski (79)
6-0 Thomas Müller (80)

Information 75 000

Schalke 04
1-1
Borussia Dortmund

1-1 Thilo Keher (77)

0-1 Pierre Emerick Aubameyang (53)

Information 62 271

Hamburger SV
2-1
1. FC Köln

1-0 Nicolai Müller (13)
2-1 Lewis Holtby (90+1)

1-1 Milo Jojić (25)

Information 57 000

Freiburg
2-5
Werder Bremen

1-3 Nils Petersen (64)
2-4 Vincenzo Grifo (77)

0-1 Max Kruse (21)
0-2 Thomas Delaney (45+2)
0-3 Thomas Delaney (47)
1-4 Fin Bartels (71)
2-5 Thomas Delaney (85)

Information 24 000

RB Leipzig
4-0
Darmstadt 98

1-0 Naby Keïta (12)
2-0 Emil Forsberg (67)
3-0 Willi Orban (79)
4-0 Naby Keïta (80)

Utvisning Sandro Sirigu (72)

Information 39 394

Eintracht Frankfurt
0-0
Borussia Mönchengladbach

 

Utvisning Tobias Strobl (85)

Information 51 500

 
Hannover 96
2-0
Union Berlin

1-0 Niclas Füllkrug (54)
2-0 Damir Kreilach (självmål, 67)

 

Publik 49 000

Sandhausen
0-0
Bochum

Publik 5 465

Würzburger Kickers
1-1
Arminia Bielefeld

1-0 Rico Benatelli (17)

1-1 Junior Díaz (självmål, 90+1)

Publik 10 428

 
Nedflyttningsserien
Dnipro Dnipropetrovsk
1-0
Zirka Kropyvnytskyi

1-0 Dmitri Nağıyev (32)
Utvisning Oleh Kozhushko (80)

 

Vorskla Poltava
2-0
Volyn Lutsk

1-0 Vyacheslav Sharpar (34)
2-0 Dmytro Khlyobas (62)

 

 
Gyirmót
1-0
MTK

Vasas
2-3
Debrecen

Paksi SE
0-0
Videoton

Diósgyőr
3-1
Újpest

Szombathelyi Haladás
4-2
Mezőkövesd-Zsóry

Honvéd
2-1
Ferencváros

 
FK Minsk
2-2
Dinamo Brest

1-1 Valeriy Gromyko (60)
2-1 Sergei Mošnikov (79)

0-1 Dmitri Mozolevski (52)
2-2 Nikita Bukatkin (88)

Naftan Novopolotsk
0-1
Slutsk

Gorodeya
0-1
Shakhtyor

Torpedo BelAZ
2-1
Isloch Minsk Raion

Dnepr Mogilev
0-3
Dinamo Minsk

Gomel
1-1
BATE Borisov

 
Semifinal
Connah's Quay
0-3
The New Saints

Caernarfon Town
1-3
Bala Town

 
St Pölten
1-1
Rapid Wien

1-1 Michael Huber (45)

0-1 Joelinton (22)

Publik 7 627

Austria Wien
0-2
Admira

 

0-1 Stephan Zwierschitz (34)
0-2 Dominik Starkl (63)

Publik 5 834

Sturm Graz
4-0
Wolfsberger AC

1-0 Baris Atik (12)
2-0 Simon Piesinger (41)
3-0 Deni Alar (45+1)
4-0 Marc Schmerböck (89)

Utvisning Jacobo (79)

Publik 9 748

Mattersburg
2-1
Ried

1-1 Patrick Bürger (84)
2-1 Patrick Bürger (86)

0-1 Orhan Ademi (48)

Publik 5 600