ecst.se fotboll

Resultatservice: Onsdag 1 mars 2017

Resultatservicen inkluderar alla ligor, cuper, ligacuper, kval och supercupmatcher i hela Europa samt alla landslagsmatcher. Från de största nationerna och Sverige rapporterar vi även från lägre divisioner. Vi har ingen live-tjänst men uppdaterar sidan en eller fler gånger per dygn med kompletteringar av matchfakta både samma dag och dagarna efter.

27

tävlingar

60

matcher

60

resultat

39

matchfakta

Expandera innehållet

Tryck på ikonen till vänster för att visa matchfakta, tryck igen för att dölja matchfakta.

Lokomotiv Gorna Oryahovitsa
0-1
Montana

 

0-1 Andreas Vasev (5)

OFK Pirin
1-0
Lokomotiv Plovdiv

1-0 Orlin Starokin (14)

 

Neftohimik
1-1
Ludogorets

1-1 Iliya Milanov (89)

0-1 Marcelinho (77)

 
Fjärde omgången
B93
0-3
FC København

 

0-1 Julian Kristoffersen (23)
0-2 Kasper Kusk (27)
0-3 Kasper Kusk (49)

 
Femte omgången, omspel
Manchester City
5-1
Huddersfield Town

1-1 Leroy Sané (30)
2-1 Sergio Agüero (straff, 35)
3-1 Pablo Zabaleta (38)
4-1 Sergio Agüero (73)
5-1 Kelechi Iheanacho (90+1)

0-1 Harry Bunn (7)

Publik 42 425

 
Sjätte omgången, gruppspel
HJK
4-0
HIFK

RoPS
1-1
PS Kemi

SJK
0-3
VPS

Mariehamn
1-0
Inter Turku

 
Bastia
2-2
Nantes

Utvisning Alexander Djiku (10)
1-0 Gael Danic (69)
2-0 Prince Oniangué (76)

2-1 Emiliano Sala (78)
2-2 Diego Carlos (90+2)

 
Elfte omgången
Quevilly Rouen
1-2
EA Guingamp

1-2 Pierre Vignaud (90+2)

0-1 Alexandre Mendy (59)
0-2 Nill De Pauw (61)

Chamois niortais
0-2
Paris Saint-Germain

 

0-1 Javier Pastore (78)
0-2 Edinson Cavani (90+4)

Avranches
*1-1 f
Strasbourg

1-0 Christopher Mayulu (48)

1-1 Vincent Gragnic (90+2)

Information Avranches vidare efter 6-5 på straffar.

Olympique Marseille
3-4 f
Monaco

1-1 Dimitri Payet (43)
2-2 Remy Cabella (83)
3-3 Remy Cabella (110)

0-1 João Moutinho (19)
1-2 Kylian Mbappe Lottin (66)
2-3 Benjamin Mendy (104)
3-4 Thomas Lemar (113)

 
Kvartsfinal, match 2:2
Asteras Tripolis
0-1
Panathinaikos

 

0-1 Nikolaos Marinakis (90+2)

Information Panathinaikos vidare med sammanalgt 5-0.

AEK
3-0
Platanias

1-0 Lazaros Christodoulopoulos (straff, 13)
2-0 Sergio Araújo (28)
3-0 Jakob Johansson (59)

 

Information AEK vidare med sammanlagt 3-0.

 
Kvartsfinal, match 2:2
Hapoel Ramat Gan
2-1
Hapoel Haifa

Information Hapoel Ramat Gan vidare med sammanlagt 3-2.

Ironi Kiryat Shmona
1-0
Beitar Jerusalem

Information Beitar Jerusalem vidare med sammanlagt 2-1.

Maccabi Tel Aviv
2-1
Maccabi Petah Tikva

Information Maccabi Tel Aviv vidare med sammanalgt 3-1.

 
Semifinal, match 1:2
Lazio
2-0
Roma

1-0 Sergej Milinković-Savić (29)
2-0 Ciro Immobile (78)

 

 
Semifinal, match 1:2
Dinamo Zagreb
6-0
HNK Split

1-0 Ante Ćorić (26)
2-0 Armin Hodžić (37)
3-0 Armin Hodžić (51)
4-0 Armin Hodžić (65)
5-0 Ante Ćorić (78)
6-0 Armin Hodžić (straff, 81)

 

Publik 1 623

Rijeka
3-1
Osijek

1-0 Mario Gavranović (8)
2-0 Mario Gavranović (23)
3-0 Mario Gavranović (70)

3-1 Antonio Perošević (straff, 75)

Publik 5 105

 
Semifinal, match 1:2
Vardar
1-3
Shkendija

Bregalnica Štip
2-2
Pelister

 
Dinamo-Auto
0-4
Milsami

Ungheni
1-2
Dacia

Saxan
3-0
Zimbru

 
Semifinal
Sparta Rotterdam
1-2
Vitesse

1-2 Guram Kashia (självmål, 74)

0-1 Lewis Baker (13)
0-2 Lewis Baker (73)

Publik 10 349

 
Semifinal, match 1:2
Lech Poznań
3-0
Pogoń Szczecin

1-0 Szymon Pawlowski (32)
2-0 Dawid Kownacki (53)
3-0 Lasse Nielsen (66)

 

 
Semifinal, match 1:2
Vitória SC (Guimarães)
2-0
Chaves

1-0 Hernâni (10)
2-0 Hernâni (77)

 

 
Kvartsfinal
Ufa
1-0
Anzhi Makhachkala

1-0 Andrei Mironov (88)

 

Rubin Kazan
1-0
Sibir

1-0 Azamat Zaseev (65)

 

Lokomotiv Moskva
1-0
Tosno

1-0 Aleksey Miranchuk (19)

 

 
Första omgången, gruppspel
La Fiorita
4-1
Murata

 
Kvartsfinal
Young Boys
2-2* f
Winterthur

1-0 Guillaume Hoarau (8)
2-0 Leonardo Bertone (39)

2-1 Silvio (61)
2-2 Manuel Sutter (66)

Information Winterthur vidare efter 5-4 på straffar.

Aarau
3-5
Luzern

 
Metalac GM
3-1
Bačka Palanka

1-0 Miloš Mijić (55)
2-1 Nikola Čumić (72)
3-1 Ivica Jovanović (81)

1-1 Miloš Stanković (63)

 
Inverness CT
0-4
Celtic

 

0-1 Scott Sinclair (43)
0-2 Moussa Dembélé (46)
0-3 Stuart Armstrong (66)
0-4 Moussa Dembélé (73)

Publik 5 948

Hearts
0-1
Ross County

 

0-1 Alex Schalk (51)

Publik 15 470

Dundee
0-1
Partick Thistle

 

0-1 Julen Etxabeguren (självmål, 30)

Publik 5 328

Rangers
3-2
St Johnstone

1-0 Barry McKay (22)
2-0 Martin Waghorn (48)
Utvisning Robert Kierman (78)
3-2 Emerson Hyndman (90+1)

2-1 David Wotherspoon (74)
2-2 Steven Anderson (87)

Publik 46 800

 
Zemplín Michalovce
1-3
Ružomberok

1-1 Jan Maslo (självmål, 38)

0-1 Michal Faško (6)
1-2 Jakub Mareš (70)
1-3 Jan Maslo (75)

 
Osasuna
1-4
Villarreal

1-2 Roberto Torres (straff, 64)

0-1 Roberto Soriano (2)
0-2 Soldado (straff, 27)
1-3 Rafael Borré (74)
1-4 Rafael Borré (78)

Publik 13 409

Barcelona
6-1
Sporting Gijón

1-0 Lionel Messi (9)
2-0 Juan Rodríguez (självmål, 11)
3-1 Luis Suárez (27)
4-1 Paco Alcácer (49)
5-1 Neymar (65)
6-1 Ivan Rakitić (87)

2-1 Carlos Castro (21)

Publik 56 605

Celta de Vigo
2-2
Espanyol

1-0 Iago Aspas (21)
2-1 Daniel Wass (30)
Utvisning Fontás (43)

1-1 Gerard Moreno (28)
2-2 Pablo Piatti (32)

Publik 11 526

Real Madrid
3-3
Las Palmas

1-0 Isco (8)
Utvisning Gareth Bale (47)
2-3 Cristiano Ronaldo (straff, 86)
3-3 Cristiano Ronaldo (89)

1-1 Tana (10)
1-2 Jonathan Viera (straff, 56)
1-3 Kevin Boateng (59)

Publik 63 789

Granada
2-1
Deportivo Alavés

1-0 Mubarak Wakaso (38)
2-0 Isaac Cuenca (53)

2-1 Víctor Camarasa (57)

Publik 14 038

 
Fjärde omgången
Táborsko
1-3
Slovan Liberec

1-2 Tomas Mrázek (45)

0-1 Milos Bosančić (straff, 18)
0-2 Jan Mikula (35)
1-3 Martin Tomi (självmål, 78)

 
Kvartsfinal, match 1:2
Sivasspor
0-0
Konyaspor

İstanbul Başakşehir
1-1
Akhisar Belediyespor

1-0 Stefano Napoleoni (25)

1-1 Ricardo Vaz Té (78)

 
Kvartsfinal
Hamburger SV
1-2
Borussia Mönchengladbach

1-2 Bobby Wood (90+2)

0-1 Lars Strindl (straff, 53)
0-2 Raffael (straff, 61)

Publik 53 216

Bayern München
3-0
Borussia Dortmund

1-0 Robert Lewandowski (3)
2-0 Thiago Alcântara (16)
3-0 Robert Lewandowski (29)

Utvisning Holger Badstuber (77)

Publik 75 000

 
Nionde omgången, match 2:2
Budafoki MTE
2-0
Érdi VSE

Information Budafoki MTE vidare med sammanlagt 3-2.

Gyirmót
1-1
Mezőkövesd-Zsóry

Information Mezőkövesd-Zsóry vidare med sammanlagt 1-1 och mål på bortaplan.

Szolnoki MÁV
3-0
Szentlőrinc SE

Information Szolnoki MÁV vidare med sammanlagt 5-0.

Újpest
2-0
Zalaegerszegi TE

Information Újpest vidare med sammanlagt 6-1.

Soproni VSE
2-0
Csákvári TK

Information Soproni VSE vidare med sammanlagt 3-2.

Diósgyőr
2-0
Ceglédi

Information Diósgyőr vidare med sammanlagt 3-0.

Honvéd
0-2
Ferencváros

Information Ferencváros vidare med sammanlagt 4-1.