ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 17 juli 2018
Slut: 15 maj 2019

50

lag

7

omgångar

33/49

matcher spelade

Första omgången

10 matcher

17-18 juli 2018

Andra omgången

14 matcher

22 augusti-20 september 2018

Tredje omgången

10 matcher

25-26 september 2018

Fjärde omgången

8 matcher

31 oktober 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

3 april 2019

Semifinaler

2 matcher

24 april 2019

Final

1 match

15 maj 2019

 

Kubok Ukraïny
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

26.09.2018, 23:59

Tisdag 25 september 2018
Sumy
0-3
Karpaty Lviv

Onsdag 26 september 2018
Zirka
1-1* f
Olimpik Donetsk

Kalush
1-0 f
Metalist 1925 Kharkiv

Nyva Vinnytsya
0-0* f
Hirnyk

Krystal
2-3
Desna

Dnipro-1
2-1
Volyn

Chornomorets Odesa
3-0
Oleksandria

Cherkashchyna-Akademiya
3-2 f
Arsenal Kyiv

Minai
3-1
Mykolaiv

Myr
0-3
Inhulets

 

Visa matchfakta

Andra omgången

20.09.2018, 20:30

Onsdag 22 augusti 2018
Sumy
Inst
Kobra

Minai
3-1
Prykarpattia

Nyva Vinnytsya
2-1
Hirnyk-Sport

1-0 Mkhailo Shestakov (49)
2-0 Viktor Korovikov (56)

2-1 Andrey Shevchuk (57)

Kremin
1-2
Zirka

1-0 Sergiy Stepanchuk (21)

1-1 Maksym Averianov (56)
1-2 Ivan Rudnytskyy (68)

Cherkaskyi Dnipro
3-1
Rukh Vynnyky

Krystal
*1-1 f
Ahrobiznes Volochysk

Information Krystal vidare efter 4-2 på straffar.

Kalush
2-1 f
Avanhard

1-1 Vladislav Andrusenko (45)
2-1 Roman Genega (112)

0-1 Oleksandr Luchyk (42)

Tavriya
2-3 f
Volyn

Lebedin
1-1* f
Hirnyk

Information Hirnyk vidare efter 4-2 på straffar.

Balkany Zorya
0-1
Mykolaiv

Viktoriya Mykolaivka
1-1*
Myr

Information Myr vidare efter 3-1 på straffar.

Inhulets
1-0
Kolos Kovalivka

Metalist 1925 …
2-0
Obolon-Brovar

Torsdag 20 september 2018
Metalurh Zaporizya
0-2
Dnipro-1

 

0-1 Sergey Kravchenko (54)
0-2 Stanislav Kulish (77)

 

Visa matchfakta

Första omgången

18.09.2018, 20:10

Tisdag 17 juli 2018
Tavriya
1-0
Chayka

1-0 Vitaliy Fetisov (13)

 

Onsdag 18 juli 2018
Naftovyk-Ukrnafta
wo
Hirnyk

Information Hirnyk vidare på walkover.

Viktoriya Mykolaivka
2-1
Nyva Ternopil

Lebedin
*0-0 f
Polessya

Information Lebedin vidare efter 4-2 på straffar.

Kalush
*1-1 f
Bukovyna

1-1 Yuriy Golubka (straff, 64)

0-1 Andriy Ponedelnik (20)

Information Kalush vidare efter 4-3 på straffar.

Real Pharm
0-2
Nyva Vinnytsya

 

0-1 Igor Kokhman (7)
0-2 Artem Shapovalenko (79)

Enerhiya Nova Kakhova
0-1
Krystal

 

0-1 Andriy Barladym (62)

Nikopol
1-4
Myr

Podillya Khmelnytskyi
0-2
Metalurh Zaporizhya

 

0-1 Dmitriy Oliynyk (55)
0-2 Eduard Sarapiy (74)

Veres Rivne
1-1* f
Minai

1-1 Oleksandr Dubina (89)

0-1 Alexey Shpak (84)

Information Minai vidare efter 10-9 på straffar.

 

Skytteliga

20.09.2018, 20:30

-