ecst.se fotboll

2017-18

Start: 9 juli 2017

Final:

2+5

omgångar

53

lag

49/52

matcher spelade

Första kvalomgången
13 matcher

9-10 juli 2017

Andra kvalomgången
14 matcher

26-27 juli 2017

Första omgången
10 matcher

20 september 2017

Andra omgången
8 matcher

25 oktober 2017

Kvartsfinaler
4 matcher

29 november 2017

Semifinaler
2 matcher

Final
1 match

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

29.11.2017, 21:01

Onsdag 29 november 2017
Shakhtar Donetsk
4-0
Veres

1-0 Facundo Ferreyra (8)
2-0 Bernard (45)
3-0 Marlos (64)
4-0 Gustavo Blanco (83)

 

Lviv
1-2 f
Dnipro-1

1-0 Sergey Kyslenko (23)

1-1 Oleksandr Snizhko (75)
1-2 Yaroslav Poplavka (119)

Vorskla
1-2
Mariupol

1-0 Vladyslav Kulach (13)

1-1 Andrii Boriachuk (25)
1-2 Igor Tyshchenko (77)

Desna
0-2
Dynamo Kyiv

 

0-1 Denis Harmash (7)
0-2 Nazariy Rusyn (90+5)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

25.10.2017, 21:38

Onsdag 25 oktober 2017
Arsenal Kyiv
0-1
Veres

Tavriya
0-5
Mariupol

Vorskla
2-0 f
Olimpik Donetsk

Prykarpattia
0-2
Desna

Dnipro-1
*0-0 f
Chornomorets

Information Dnipro-1 vidare efter 8-7 på straffar.

Lviv
*1-1 f
Stal Kamianske

Information Lviv vidare efter 5-3 på straffar.

Zorya
3-4 f
Shakhtar Donetsk

Oleksandria
2-3 f
Dynamo Kyiv

 

Visa matchfakta

Första omgången

20.09.2017, 20:35

Onsdag 20 september 2017
Helios
1-2
Desna

Kolos Kovalivka
1-2
Mariupol

Zhemchuzhyna Odesa
1-1* f
Stal Kamianske

Information Stal Kamianske vidare efter 4-1 på straffar.

Tavriya
3-2 f
Zirka

Ahrobiznes Volochysk
1-2 f
Veres

Inhulets
0-0* f
Arsenal Kyiv

Information Arsenal Kyiv vidare efter 6-5 på straffar.

Avanhard
0-2
Vorskla

Prykarpattia
2-1
Karpaty

Dnipro-1
1-0
Hirnyk-Sport

Demnya
1-2
Lviv

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

27.07.2017, 23:59

Onsdag 26 juli 2017
Enerhiya Nova Kakhovka
1-4
Zhemchuzhyna Odesa

Demnya
1-0
Polessya

Nikopol
0-1
Arsenal Kyiv

Rukh Vynnyky
1-3 f
Hirnyk-Sport

Helios
*0-0 f
Obolon-Brovar

Information Helios vidare efter 3-1 på straffar.

Inhulets
3-1
Poltava

Kolos Kovalivka
3-2
Cherkaskyi Dnipro

Desna
4-0
Balkany Zorya

Nyva Ternopil
0-2
Prykarpattia

Avanhard
1-0
Mykolaiv

Ahrobiznes Volochysk
*2-2
Naftovyk-Ukrnafta

Information Ahrobiznes Volochysk vidare efter 7-6 på straffar.

Lviv
3-0
Volyn

Dnipro-1
2-0
Sumy

Torsdag 27 juli 2017
Tavriya
2-1 f
Nyva Vinnytsya

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

10.07.2017, 20:55

Söndag 9 juli 2017
SC Dnipro-1 
5-0
 Bukovyna Chernivtsi

FC Ternopil 
1-1* f
 Ahrobiznes Volochysk

Information  Ahrobiznes Volochysk vidare efter 5-3 på straffar.

Arsenal-Kyivshchyna Bila Tserkva 
0-3
 Prykarpattia Ivano-Frankivsk

Chaika Kyiv-Sviatoshyn Raion 
0-2
 Rukh Vynnyky

Tavriya Simferopol 
Inst
 Skala Stryi

FC Nikopol 
1-0 f
 Myr Hornostayivka

SCC Demnya
2-1 f
 FC Dnipro

FC Lviv 
2-0
 Kremin Kremenchuk

Real Pharma Odesa 
1-3
 Enerhiya Nova Kakhovka

 Metalist 1925 Kharkiv
2-2* f
Nyva Ternopil 

Information Nyva Ternopil vidare efter 4-3 på straffar.

Podillya Khmelnytskyi 
1-3
 Nyva-V Vinnytsia

Metalurh Zaporizhya 
0-2
 Polissya Zhytomyr

Måndag 10 juli 2017
Sudnobudivnyk Mykolaiv 
0-2
 Balkany Zorya

 

0-1 Sergiy Ursulenko (45)
0-2 Konstantin Parkhomenko (straff, 90+1)

 

Skytteliga

-