ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 15 maj 2018
Slut: Våren 2019

96

lag

6

omgångar

118/119

matcher spelade

Första omgången

32 matcher

15 maj-4 juli 2018

Andra omgången

32 matcher

15-23 augusti 2018

Tredje omgången, gruppspel

48 matcher

16 februari-4 mars 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

9-10 mars 2019

Semifinaler

2 matcher

16-17 mars 2019

Final

1 match

30 maj 2019

 

 

 

 

Svenska cupen
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

17.03.2019, 22:58

Lördag 16 mars 2019
Djurgården
2-3 f
Häcken

1-0 Markus Danielsson (straff, 15)
2-1 Mohamed Buya Turay (38)
Utvisning Jesper Karlström (113)

1-1 Nasiru Mohammed (33)
2-2 Alexander Jeremejeff (60)
2-3 Mervan Çelik (108)

Publik 8 434

Söndag 17 mars 2019
AIK
1-1* f
AFC Eskilstuna

1-0 Panajotis Dimitriadis (55)

1-1 Sebastian Larsson (självmål, 82)

Publik 8 731

Information AFC Eskilstuna vidare efter 6-5 på straffar.

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

10.03.2019, 19:31

Lördag 9 mars 2019
Häcken
4-1
GAIS

1-0 Alexander Jeremejeff (20)
2-0 Paulnho (straff, 57)
3-0 Adam Andersson (63)
4-0 Joona Toivio (80)
Utvisning Paulnho (89)

4-1 Leonard Pllana (83)

Öster
2-4 f
AIK

1-1 Dragan Kapcevic (42)
2-1 Dragan Kapcevic (straff, 65)

0-1 Sebastian Larsson (7)
2-2 Daniel Sundgren (straff, 85)
2-3 Chinedu Obasi (98)
2-4 Chinedu Obasi (109)

Publik 2 835

Söndag 10 mars 2019
Djurgården
*0-0 f
Hammarby

Publik 20 750

Information Djurgården vidare efter 4-2 på straffar.

AFC Eskilstuna
2-1 f
Halmstad

1-0 Ferid Ali (28)
2-1 Gustav Jarl (118)

1-1 Karim Sadat (51)

Publik 487

 

 

Visa matchfakta

Tredje omgången, gruppspel

04.03.2019, 22:05

Grupp A
1
AIK AIK
3
2
1
0
3
- 1
2
7
2
Jönköpings Södra Jönköpings Södra
3
2
0
1
3
- 2
1
6
3
Örgryte Örgryte
3
1
0
2
3
- 3
0
3
4
Norrby Norrby
3
0
1
2
1
- 4
-3
1
Grupp B
1
AFC Eskilstuna AFC Eskilstuna
3
2
1
0
9
- 1
8
7
2
IFK Norrköping IFK Norrköping
3
2
1
0
6
- 2
4
7
3
Sverige Assyriska Turabdin
3
1
0
2
4
- 9
-5
3
4
IFK Värnamo IFK Värnamo
3
0
0
3
4
- 11
-7
0
Grupp C
1
Öster Öster
3
3
0
0
7
- 3
4
9
2
Malmö FF Malmö FF
3
2
0
1
6
- 4
2
6
3
Falkenberg Falkenberg
3
1
0
2
3
- 5
-2
3
4
Degerfors Degerfors
3
0
0
3
4
- 8
-4
0
Grupp D
1
Hammarby Hammarby
3
2
1
0
6
- 2
4
7
2
Dalkurd Dalkurd
3
2
0
1
4
- 2
2
6
3
Sverige Eskilsminne
3
0
2
1
2
- 4
-2
2
4
Varbergs BoIS Varbergs BoIS
3
0
1
2
1
- 5
-4
1
Grupp E
1
Sverige Häcken
3
3
0
0
11
- 1
10
9
2
Brommapojkarna Brommapojkarna
3
2
0
1
7
- 4
3
6
3
Sverige Brage
3
1
0
2
7
- 12
-5
3
4
Sverige Rosengård
3
0
0
3
3
- 11
-8
0
Grupp F
1
Halmstad Halmstad
3
1
2
0
3
- 2
1
5
2
Östersund Östersund
3
1
1
1
5
- 3
2
4
3
Sverige Karlstad
3
1
1
1
5
- 5
0
4
4
Sirius Sirius
3
1
0
2
3
- 6
-3
3
Grupp G
1
Djurgården Djurgården
3
3
0
0
8
- 3
5
9
2
Degerfors Frej
3
1
1
1
9
- 3
6
4
3
Elfsborg Elfsborg
3
1
1
1
8
- 5
3
4
4
Sverige Hässleholms IF
3
0
0
3
1
- 15
-14
0
Grupp H
1
GAIS GAIS
3
2
0
1
8
- 5
3
6
2
IFK Norrköping Örebro
3
1
1
1
5
- 5
0
4
3
IFK Göteborg IFK Göteborg
3
1
1
1
5
- 6
-1
4
4
Sverige Nyköping
3
1
0
2
4
- 6
-2
3
Lördag 16 februari 2019
AIK
1-0
Jönköpings Södra

1-0 Daniel Sundgren (straff, 14)

 

Publik 9 995

Örgryte
2-0
Norrby

1-0 Alexander Bernhardsson (45)
2-0 Victor Sköld (48)

 

Häcken
6-1
Brage

1-0 Mervan Çelik (27)
2-0 Mervan Çelik (33)
3-0 Mervan Çelik (44)
4-0 Erik Friberg (45)
5-1 Mervan Çelik (57)
6-1 Paulinho Guerreiro (60)

4-1 Anton Lundin (54)

Rosengård
1-3
Brommapojkarna

1-1 Zakaria Sawo (54)

0-1 Philipp Hellquist (straff, 41)
1-2 Gustav Sandberg-Magnusson (63)
1-3 Gustav Sandberg-Magnusson (72)

Östersund
0-0
Halmstad

Karlstad
1-2
Sirius

1-2 Victor Edvardsen (90+2)

0-1 Jonas Lindberg (22)
0-2 Jonas Lindberg (54)

Örebro
2-1
GAIS

1-0 Daniel Björnvkist (15)
2-0 Johan Bertilsson (70)

2-1 Andreas Östling (straff, 77)

Söndag 17 februari 2019
Assyriska Turabdin
0-4
AFC Eskilstuna

 

0-1 Onyedikachuwu Nnamani (22)
0-2 Gustav Jarl (32)
0-3 George Felix Michel (44)
0-4 Kristijan Miljević (74)

Malmö FF
3-2
Degerfors

1-0 Marcus Antonsson (40)
2-1 Lasse Nielsen (71)
3-2 Romain Gall (81)

1-1 Rasmus Alm (43)
2-2 Nikola Ladan (78)

Falkenberg
1-2
Öster

1-2 Edi Sylisufaj (79)

0-1 David Johannesson (32)
0-2 Mattias Pavic (65)

Djurgården
2-1
Frej

1-0 Kevin Walker (35)
2-0 Aslak Witry (50)

 

Hässleholms IF
1-5
Elfsborg

1-0 Joel Wedenell (34)

1-1 Joakim Nilsson (42)
1-2 Stefan Ishizaki (47)
1-3 Stefan Ishizaki (79)
1-4 Per Frick (84)
1-5 Samuel Holmén (90+2)

Nyköping
0-2
IFK Göteborg

 

0-1 Rasmus Wikström (25)
0-2 Sebastian Ohlsson (85)

1-0 Kalle Holmberg 35)
2-0 Kasper Larsen (64)
3-1 Kalle Holmberg (76)

2-1 Paulo Marcelo (75)

Måndag 18 februari 2019
Hammarby
3-0
Varberg

1-0 Nikola Đurđić (7)
2-0 Sander Svendsen (57)
3-0 Mats Solheim (90+4)

 

Eskilsminne
0-2
Dalkurd

 

0-1 Ferhad Ayaz (3)
0-2 Peshraw Azizi (90)

Fredag 22 februari 2019
Assyriska Turabdin
0-2
IFK Norrköping

 

0-1 Simon Skrabb (32)
0-2 Jordan Larsson (63)

Lördag 23 februari 2019
Karlstad
3-2
Östersund

1-1 Liridon Selmani (45)
2-1 Victor Edvardsen (68)
3-1 Liridon Selmani (80)

0-1 Dino Islamovic (straff, 39)
3-2 Jamie Hopceutt (87)

Sirius
1-2
Halmstad

1-0 Jesper Arvidsson (13)

1-1 Karim Sadat (25)
1-2 Karim Sadat (44)

Hässleholms IF
0-3
Djurgården

 

0-1 Jacob Une-Larsson (16)
0-2 Markus Danielsson (35)
0-3 Johan Andersson (88)

Elfsborg
1-1
Frej

1-1 Samuel Holmén (90+5)

0-1 Melvin Frithzell (37)

AFC Eskilstuna
4-0
IFK Värnamo

1-0 Ivan Bobko (43)
2-0 Gustav Jarl (47)
3-0 Adnan Kojic (55)
4-0 Kadir Hodzic (64)

 

Falkenberg
2-1
Degerfors

1-1 Tobias Englund (78)
2-1 Marcus Mathisen (85)

0-1 Erik Björndahl (42)

Söndag 24 februari 2019
Eskilsminne
1-1
Hammarby

1-0 Filip Egger (21)

1-1 Imad Khalili (37)

Dalkurd
1-0
Varberg

1-0 Rawez Lawan (2)

 

Rosengård
0-4
Häcken

 

0-1 Mervan Çelik (7)
0-2 Ahmed Yasin (42)
0-3 Paulinho Guerreiro (63)
0-4 Alexander Jeremejeff (78)

Brommapojkarna
4-2
Brage

1-2 Philipp Hellqvist (50)
2-2 Philipp Hellqvist (77)
3-2 Philipp Hellqvist (84)
4-2 Eric Omondi (86)

0-1 Anton Lundin (30)
0-2 Jonathan Morsay (47)

Nyköping
1-0
Örebro

1-0 Jason Romero (56)

 

Norrby
1-1
AIK

1-0 Richard Yarsuvat (25)

1-1 Tarik Elyounoussi (43)

Örgryte
1-2
Jönköpings Södra

1-0 Karl Lindblad (11)

1-1 Jakob Orlov (52)
1-2 Alexander Jallow (84)

Måndag 25 februari 2019
Öster
2-1
Malmö FF

1-0 Dragan Kapcevic (51)
2-1 Gustav Ahrn (89)

1-1 Marcus Antonsson (straff, 54)

IFK Göteborg
Avbr
GAIS

Lördag 2 mars 2019
Jönköpings Södra
1-0
Norrby

1-0 Alexander Jallow (30)

 

AIK
1-0
Örgryte

1-0 Henok Goitom (85)

 

Publik 7 875

IFK Värnamo
3-4
Assyriska Turabdin

1-0 Daniel Ask (7)
2-1 Paulo Marcelo (straff, 28)
3-1 Alex Sousa (50)

1-1 Malcolm Shaw (straffm 13)
3-2 Erik Watson (54)
3-3 Malcolm Shaw (64)
3-4 Malcolm Shaw (straff, 85)

IFK Norrköping
1-1
AFC Eskilstuna

1-1 Jordan Larsson (72)

0-1 Onyedikachuwu Nnamani (38)

Degerfors
1-3
Öster

1-3 Erik Björndahl (77)

0-1 Christian Ljungberg (2)
0-2 Anton Andreasson (58)
0-3 Dragan Kapcevic (67)

Malmö FF
2-0
Falkenberg

1-0 Marcus Antonsson (3)
2-0 Anders Christiansen (41)

 

Brage
4-2
Rosengård

1-0 Andre Kamp (43)
2-0 Andre Kamp (52)
3-0 Kristian Andersen (67)
4-2 Christian Kouakou (86)

3-1 Zia Sakirovski (74)
3-2 Ismael Hussein (75)

Häcken
1-0
Brommapojkarna

1-0 Alexander Jeremejeff (77)

 

Söndag 3 mars 2019
Halmstad
1-1
Karlstad

1-0 Karim Sadat (41)

1-1 Victor Edvardsen (56)

Östersund
3-0
Sirius

1-0 Ravel Morrison (29)
2-0 Dino Islamovic (51)
3-0 Dino Islamovic (87)

 

Frej
7-0
Hässleholms IF

1-0 Luca Gerbino Polo (11)
2-0 Moustafa Zeidan (29)
3-0 Moustafa Zeidan (52)
4-0 Abdul Hudu (58)
5-0 Luca Gerbino Polo (62)
6-0 Hjalmar Ekdal (71)
7-0 Luca Gerbino Polo (89)

 

Djurgården
3-2
Elfsborg

1-1 Jesper Karlström (47)
2-1 Haris Radetinac (54)
3-2 Dzenis Kozica (90+1)

0-1 Aslak Witry (självmål, 12)
2-2 Pawel Cibicki (57)

Publik 6 526

GAIS
4-3
Nyköping

1-0 Karl Bohm (14)
2-3 Edin Hamidovic (straff, 54)
3-3 Nikola Ašćerić (61)
4-3 Edin Hamidovic (71)

1-1 Marcus Burman (23)
1-2 Jason Romero (33)
1-3 Alexander Alp (50)

Örebro
3-3
IFK Göteborg

1-0 Viktor Prodell (straff, 28)
2-1 Johan Bertilsson (35)
3-1 Daniel Björnkvist (39)

1-1 Viktor Prodell (självmål, 30)
3-2 Victor Wernersson (69)
3-3 Patrik Karlsson-Lagemyr (86)

Måndag 4 mars 2019
Varberg
1-1
Eskilsminne

1-0 Robin Book (42)

1-1 Niklas Jönsson (90+2)

Hammarby
2-1
Dalkurd

1-1 Jeppe Andersen (30)
2-1 Mads Fenger (37)
3-1 Mads Fenger (86)

0-1 Robin Tranberg (5)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

22.11.2018, 20:55

Onsdag 15 augusti 2018
Karlstad
1-0
Gefle

1-0 Govand Haidar (65)

 

Tisdag 21 augusti 2018
Lund
Inst
Malmö FF

Team Thoren
0-3
AFC Eskilstuna

 

0-1 Vitor Hugo Gomes Passos (22)
0-2 Alexander Melki (65)
0-3 Felix Melki (73)

Strömsberg
0-4
Sirius

 

0-1 Moses Ogbu (21)
0-2 Ian Sirelius (39)
0-3 Charbel Georges (44)
0-4 Henry Offia (84)

Publik 550

Karlberg
1-2 f
Dalkurd

 

1-1 Peshraw Azizi (81)
1-2 Alex De John (94)

Publik 850

Skoftebyn
1-4
Falkenberg

1-4 Fredrik Larsson (70)

0-1 Zlatan Krizanovic (4)
0-2 Chisom Egbuchunam (15)
0-3 Robin Östlind (24)
0-4 Chisom Egbuchunam (60)

Hässleholms IF
3-2 f
Trelleborg

1-0 Joel Wedenell (18)
2-1 Joel Wedenell (straff, 74)
3-2 Joel Wedenell (112)

1-1 Albin Nilsson (24)
2-2 Salif Camara-Jönsson (90)

Onsdag 22 augusti 2018
Nyköping
3-2 f
GIF Sundsvall

1-0 Marcus Burman (61)
2-2 Ekin Bulut (103)
3-2 Oscar Karlsson (119)

1-1 David Batanero (73)
1-2 David Haro (90+4)

Rosengård
2-0
Landskrona

Hudiksvall
1-3
Jönköpings Södra

1-0 Cihan Sener (68)

1-1 Ahmad Gero (82)
1-2 Tom Siwe (89)
1-3 Amir Al-Ammari (90+1)

Sylvia
0-4
Djurgården

Eskilsminne
1-0
Helsingborg

1-0 Jesper Larsson (68)

 

Motala
0-4
Elfsborg

 

0-1 Emir Bajrami (4)
0-2 Jesper Karlsson (28)
0-3 Arian Kabashi (35)
0-4 Emir Bajrami (48)

Sävedalen
0-2
Halmstad

Karlskrona UF
0-6
Varberg

Assyriska Turabdin
3-1
Kalmar

Torsdag 23 augusti 2018
Carlstad United
0-3
Hammarby

Brottby
0-10
Norrköping

Gute
2-5
Östersunds FK

Akropolis
1-2
Örebro

Sandviken
0-2
AIK

Torns
0-4
IFK Göteborg

Enskede
1-2
Degerfors

Arameiska / Sy…
1-2
Frej

Västerås SK
1-3
Brage

Friska Viljor
1-3 f
Brommapojkarna

Smedby
0-3
GAIS

Lindome
0-1
Norrby

Skövde AIK
0-3
Öster

Hisingsbacka
1-5
Örgryte

Torsdag 22 november 2018
Lund
0-2
Malmö FF

 

0-1 Markus Rosenberg (56)
0-2 Guillermo Molins (90+2)

 

Visa matchfakta

Första omgången

04.07.2018, 23:59

Tisdag 15 maj 2018
Växjö
1-2
Karlskrona

1-0 Anton Andersson (13)

1-1 Mahad Ahmed (57)
1-2 Mahad Ahmed (72)

Publik 50

Onsdag 16 maj 2018
Karlberg
3-2
Vasalund

1-2 Alexandros Kousis (58)
2-2 Moudou Gassama (81)
3-2 Marcus Peterson Kettler (90+3)

0-1 Linus Malmborg (straff, 12)
0-2 Andreas Rako (26)

Publik 150

Tisdag 22 maj 2018
Hässleholms IF
1-0
Kristianstad

1-0 Harley Willard (70)

 

Publik 103

Sylvia
2-0
Oskarshamns AIK

1-0 Rasmus Bengtsson (37)
2-0 Antonios Bahdke (53)

 

Publik 80

Onsdag 23 maj 2018
Enskede
2-1
Sollentuna

1-1 Mattias Folkesson (76)
2-1 Mattias Folkesson (90+3)

0-1 Elias Löfberg (28)
Utvisning Abdelkarim Mammar Chaouche (38)

Publik 100

Tyresö
0-3
Arameiska/Syrianska

 

0-1 Charbel Ceylan (8)
0-2 Alexandar Mutic (45)
0-3 Isac Rojas (73)

Publik 305

Tisdag 29 maj 2018
Lindome
3-1
Tvååker

1-0 Mathias Etéus (5)
2-1 Rickard Hansson (28)
3-1 Marcus Månsson (62)

1-1 (självmål, 13)

Publik 87

Brottby
4-2
Haninge

1-0 André Grésillon (2)
2-1 Robert Berger (51)
3-1 Erik Engblom (53)
4-2 Peiman Pahlevan Afshari (90)

1-1 Igor Milosavljevic (9)
3-2 Fredrik Notice (77)

Publik 350

Onsdag 30 maj 2018
Halmia
0-1
Eskilsminne

 

0-1 Jesper Lundborg (90)

Publik 201

Onsdag 6 juni 2018
Gamla Upsala
2-2* f
Strömsberg

1-2 Anton Hennig (75)
2-2 Ludvig Lundqvist (81)

0-1 Tim Torstensson (20)
0-2 Sherif Mahamud Abdi (50)

Publik 124

Information Strömsberg vidare efter 5-4 på straffar.

Tranås
1-2
Smedby

1-2 (självmål, 82)

0-1 Christian Ilia (30)
0-2 Alexander Radesjö (64)

Publik 214

Tisdag 12 juni 2018
Växjö United
5-1
Dalstorp

Skoftebyn
3-1 f
Stenungsund

Onsdag 13 juni 2018
Lidingö
0-1
Akropolis

 

0-1 Ekin Bulut (67)

Aspudden-Tellus
3-3* f
Nyköping

Information Nyköping vidare efter 4-1 på straffar.

Torsdag 21 juni 2018
Motala
5-3 f
Husqvarna

1-1 Eldin Lugonja (32)
2-1 Michael Kafari (58)
3-2 Johannes Ehn (92)
4-3 Johannes Ehn (113)
5-3 Adam Egnell (120)

0-1 Mergim Shala (10)
1-2 Ryan Binns (69)
3-3

Tisdag 26 juni 2018
Österlen
2-3
Lund

Besa
0-5
Rosengård

Eslöv
0-2 f
Torns

Hisingsbacka
3-1 f
Utsikten

Åmål
2-3
Karlstad

IFK Timrå
1-6
Friska Viljor

Hudiksvall
7-0
IFK Östersund

Onsdag 27 juni 2018
IFK Luleå
0-2
Team Thoren

 

0-1 Mattias Lidberg (45)
0-2 Robin Åberg (55)

Gute
2-1
Värmdö

Kvarnsveden
0-2
Sandvikens IF

 

0-1 Emil Bellander (44)
0-2 Viktor Nordin (56)

Tisdag 3 juli 2018
Onsala
1-3
Assyriska BK

Alingsås
1-6
Sävedalen

Onsdag 4 juli 2018
Lidköping
0-3
Skövde AIK

Syrianska
0-7
Västerås SK

Karlslund
1-4 f
Carlstad United

IFK Falköping
0-3
Assyriska Turabdin

 

Skytteliga

22.11.2018, 20:55

-