ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 15 maj 2018
Slut: Våren 2019

96

lag

6

omgångar

63/119

matcher spelade

Första omgången

32 matcher

15 maj-4 juli 2018

Andra omgången

32 matcher

15-23 augusti 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

Semifinaler

2 matcher

Final

1 match

 

 

 

 

Svenska cupen
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Tredje omgången, gruppspel

Grupp A
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp B
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp C
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp D
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp E
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp F
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp G
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp H
1
-
2
-
3
-
4
-

 

Visa matchfakta

Andra omgången

23.08.2018, 23:59

Onsdag 15 augusti 2018
Karlstad
1-0
Gefle

1-0 Govand Haidar (65)

 

Tisdag 21 augusti 2018
Lund
Inst
Malmö FF

Team Thoren
0-3
AFC Eskilstuna

 

0-1 Vitor Hugo Gomes Passos (22)
0-2 Alexander Melki (65)
0-3 Felix Melki (73)

Strömsberg
0-4
Sirius

 

0-1 Moses Ogbu (21)
0-2 Ian Sirelius (39)
0-3 Charbel Georges (44)
0-4 Henry Offia (84)

Publik 550

Karlberg
1-2 f
Dalkurd

 

1-1 Peshraw Azizi (81)
1-2 Alex De John (94)

Publik 850

Skoftebyn
1-4
Falkenberg

1-4 Fredrik Larsson (70)

0-1 Zlatan Krizanovic (4)
0-2 Chisom Egbuchunam (15)
0-3 Robin Östlind (24)
0-4 Chisom Egbuchunam (60)

Hässleholms IF
3-2 f
Trelleborg

1-0 Joel Wedenell (18)
2-1 Joel Wedenell (straff, 74)
3-2 Joel Wedenell (112)

1-1 Albin Nilsson (24)
2-2 Salif Camara-Jönsson (90)

Onsdag 22 augusti 2018
Nyköping
3-2 f
GIF Sundsvall

1-0 Marcus Burman (61)
2-2 Ekin Bulut (103)
3-2 Oscar Karlsson (119)

1-1 David Batanero (73)
1-2 David Haro (90+4)

Rosengård
2-0
Landskrona

Hudiksvall
1-3
Jönköpings Södra

1-0 Cihan Sener (68)

1-1 Ahmad Gero (82)
1-2 Tom Siwe (89)
1-3 Amir Al-Ammari (90+1)

Sylvia
0-4
Djurgården

Eskilsminne
1-0
Helsingborg

1-0 Jesper Larsson (68)

 

Motala
0-4
Elfsborg

 

0-1 Emir Bajrami (4)
0-2 Jesper Karlsson (28)
0-3 Arian Kabashi (35)
0-4 Emir Bajrami (48)

Sävedalen
0-2
Halmstad

Karlskrona UF
0-6
Varberg

Assyriska Turabdin
3-1
Kalmar

Torsdag 23 augusti 2018
Carlstad United
0-3
Hammarby

Brottby
0-10
Norrköping

Gute
2-5
Östersunds FK

Akropolis
1-2
Örebro

Sandviken
0-2
AIK

Torns
0-4
IFK Göteborg

Enskede
1-2
Degerfors

Arameiska / Sy…
1-2
Frej

Västerås SK
1-3
Brage

Friska Viljor
1-3 f
Brommapojkarna

Smedby
0-3
GAIS

Lindome
0-1
Norrby

Skövde AIK
0-3
Öster

Hisingsbacka
1-5
Örgryte

 

Visa matchfakta

Första omgången

04.07.2018, 23:59

Tisdag 15 maj 2018
Växjö
1-2
Karlskrona

1-0 Anton Andersson (13)

1-1 Mahad Ahmed (57)
1-2 Mahad Ahmed (72)

Publik 50

Onsdag 16 maj 2018
Karlberg
3-2
Vasalund

1-2 Alexandros Kousis (58)
2-2 Moudou Gassama (81)
3-2 Marcus Peterson Kettler (90+3)

0-1 Linus Malmborg (straff, 12)
0-2 Andreas Rako (26)

Publik 150

Tisdag 22 maj 2018
Hässleholms IF
1-0
Kristianstad

1-0 Harley Willard (70)

 

Publik 103

Sylvia
2-0
Oskarshamns AIK

1-0 Rasmus Bengtsson (37)
2-0 Antonios Bahdke (53)

 

Publik 80

Onsdag 23 maj 2018
Enskede
2-1
Sollentuna

1-1 Mattias Folkesson (76)
2-1 Mattias Folkesson (90+3)

0-1 Elias Löfberg (28)
Utvisning Abdelkarim Mammar Chaouche (38)

Publik 100

Tyresö
0-3
Arameiska/Syrianska

 

0-1 Charbel Ceylan (8)
0-2 Alexandar Mutic (45)
0-3 Isac Rojas (73)

Publik 305

Tisdag 29 maj 2018
Lindome
3-1
Tvååker

1-0 Mathias Etéus (5)
2-1 Rickard Hansson (28)
3-1 Marcus Månsson (62)

1-1 (självmål, 13)

Publik 87

Brottby
4-2
Haninge

1-0 André Grésillon (2)
2-1 Robert Berger (51)
3-1 Erik Engblom (53)
4-2 Peiman Pahlevan Afshari (90)

1-1 Igor Milosavljevic (9)
3-2 Fredrik Notice (77)

Publik 350

Onsdag 30 maj 2018
Halmia
0-1
Eskilsminne

 

0-1 Jesper Lundborg (90)

Publik 201

Onsdag 6 juni 2018
Gamla Upsala
2-2* f
Strömsberg

1-2 Anton Hennig (75)
2-2 Ludvig Lundqvist (81)

0-1 Tim Torstensson (20)
0-2 Sherif Mahamud Abdi (50)

Publik 124

Information Strömsberg vidare efter 5-4 på straffar.

Tranås
1-2
Smedby

1-2 (självmål, 82)

0-1 Christian Ilia (30)
0-2 Alexander Radesjö (64)

Publik 214

Tisdag 12 juni 2018
Växjö United
5-1
Dalstorp

Skoftebyn
3-1 f
Stenungsund

Onsdag 13 juni 2018
Lidingö
0-1
Akropolis

 

0-1 Ekin Bulut (67)

Aspudden-Tellus
3-3* f
Nyköping

Information Nyköping vidare efter 4-1 på straffar.

Torsdag 21 juni 2018
Motala
5-3 f
Husqvarna

1-1 Eldin Lugonja (32)
2-1 Michael Kafari (58)
3-2 Johannes Ehn (92)
4-3 Johannes Ehn (113)
5-3 Adam Egnell (120)

0-1 Mergim Shala (10)
1-2 Ryan Binns (69)
3-3

Tisdag 26 juni 2018
Österlen
2-3
Lund

Besa
0-5
Rosengård

Eslöv
0-2 f
Torns

Hisingsbacka
3-1 f
Utsikten

Åmål
2-3
Karlstad

IFK Timrå
1-6
Friska Viljor

Hudiksvall
7-0
IFK Östersund

Onsdag 27 juni 2018
IFK Luleå
0-2
Team Thoren

 

0-1 Mattias Lidberg (45)
0-2 Robin Åberg (55)

Gute
2-1
Värmdö

Kvarnsveden
0-2
Sandvikens IF

 

0-1 Emil Bellander (44)
0-2 Viktor Nordin (56)

Tisdag 3 juli 2018
Onsala
1-3
Assyriska BK

Alingsås
1-6
Sävedalen

Onsdag 4 juli 2018
Lidköping
0-3
Skövde AIK

Syrianska
0-7
Västerås SK

Karlslund
1-4 f
Carlstad United

IFK Falköping
0-3
Assyriska Turabdin

 

Skytteliga

23.08.2018, 23:59

-