ecst.se fotboll

6

omgångar

96

lag

64/119

matcher spelade

2017-18

Start: 6 juni 2017

Final: ?

Första omgången
32 matcher

6 juni-2 augusti 2017

Andra omgången
32 matcher

16 augusti-10 oktober 2017

Tredje omgången, gruppspel
48 matcher

Ej fastställt datum

Kvartsfinaler
4 matcher

Ej fastställt datum

Semifinaler
2 matcher

Ej fastställt datum

Final
1 match

Ej fastställt datum

 

 

 

 

Svenska cupen
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Tredje omgången, gruppspel

Grupp 1
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 2
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 3
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 4
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 4
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 4
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 4
1
-
2
-
3
-
4
-
Grupp 4
1
-
2
-
3
-
4
-

 

Visa matchfakta

Andra omgången

10.10.2017, 22:04

Onsdag 16 augusti 2017
Akropolis
1-3
Hammarby

1-0 Nicklas Lindqvist (6)

1-1 Leo Bengtsson (31)
1-2 Muamer Tankovic (44)
1-3 Sander Svendsen (90+2)

Onsdag 23 augusti 2017
Kristianstad
1-3
Halmstad

1-2 Saikou Jawneh (53)

0-1 Höskuldur Gunnlaugsson (19)
0-2 Höskuldur Gunnlaugsson (36)
1-3 Nikolai Alho (64)

Publik 645

Värmbol
0-1
AIK

Torstorps
0-3
GIF Sundsvall

 

0-1 Amaro Bahtijar (47)
0-2 Carlos Gracia (51)
0-3 Kristinn Sigurdsson (78)

Kvibille
1-9
Häcken

Tvååker
2-1
Örgryte

1-1 Labinot Syla (straff, 45)
2-1 Perparim Beqaj (57)

0-1 Johan Elmander (27)

Publik 750

Torns
1-3 f
IFK Värnamo

Brage
1-4
Åtvidaberg

Hittarp
0-3
Varberg

 

0-1 Joel Palmquist (15)
0-2 Joel Palmquist (50)
0-3 Christoffer Arvidsson (56)

Tullinge
2-5
Frej

Publik 1 306

Vasalund
3-1 f
AFC Eskilstuna

Aspudden-Tellus
1-3
Dalkurd

Publik 1 155

Arameiska/Syrianska
0-2
Brommapojkarna

 

0-1 Imad Khalili (14)
0-2 Luca Gerbino Polo (48)

Publik 569

Sollentuna
1-2
Syrianska

Publik 300

Bollnäs
0-5
IFK Norrköping

 

0-1 Alexander Jakobsen (17)
0-2 Filip Dagerstål (26)
0-3 Simon Skrabb (37)
0-4 David Moberg-Karlsson (54)
0-5 Johannes Vall (77)

Publik 1 646

Piteå
0-0* f
Degerfors

Information Deferfors vidare efter 4-2 på straffar.

Gamla Upsala
1-5
Djurgården

Publik 1 286

Carlstad United
1-2
Sirius

1-1 Albin Lekiqi (24)

0-1 Zackarias Faour (19)
1-2 Christer Gustafsson (55)

Landvetter IS
0-5
IFK Göteborg

 

0-1 Sebastian Ohlsson (27)
0-2 Elias Ómarsson (50)
0-3 Billy Nordström (55)
0-4 Elias Ómarsson (57)
0-5 Elias Ómarsson (69)

Oskarshamns AIK
1-3
Helsingborg

1-2 Peiman Eliassi (straff, 19)

0-1 Alex Timossi Andersson (8)
0-2 Martin Christensen (12)
1-3 Alex Timossi Andersson (58)

Lund
0-2
Norrby

Landskrona BoIS
3-4 f
Elfsborg

1-1 Thierry Zahui (18)
2-1 Karim Sadat (36)
3-1 Adi Nalic (60)

0-1 Jesper Karlsson (7)
3-2 Emir Bajrami (69)
3-3 Simon Lundevall (81)
3-4 Emir Bajrami (115)

Husqvarna
2-5 f
Öster

1-0 Edin Hamidovic (3)
2-1 Philip Bernholtz (69)

1-1 Admir Bajrovic (24)
2-2 Fritiof Björkén (87)
2-3 Dragan Kapcevic (92)
2-4 Mario Vasilj (101)
2-5 Sebastian Crona (108)

Publik 467

Utsikten
2-3 f
Jönköpings Södra

Publik 200

Trollhättan
1-4
Malmö FF

1-0 Charles Kean (3)

1-1 Alexander Jeremejeff (22)
1-2 Franz Brorsson (44)
1-3 Jo Inge Berget (88)
1-4 Erdal Rakip (90)

Torsdag 24 augusti 2017
Assyriska IF
0-1
Trelleborg

Enskede
1-2 f
Gefle

Karlstad
1-2
Örebro

Skövde AIK
0-1
GAIS

Nybro
1-6
Kalmar FF

Oddevold
2-1
Falkenberg

Tisdag 10 oktober 2017
Härnösand
0-2
Östersund

 

0-1 Johan Bertilsson (53)
0-2 Curtis Edwards (74)

 

Visa matchfakta

Första omgången

02.08.2017, 22:57

Tisdag 6 juni 2017
Landvetter IS
*1-1
Assyriska BK

1-1 Fredrik Forsman (straff, 79)

0-1 Ali Selim (51)

Publik 350

Information Landvetter IS vidare efter 6-5 på straffar.

Onsdag 7 juni 2017
Vasalund IF
4-3
Västerås SK

1-0 Kenny Pavey (8)
2-0 Kenny Pavey (18)
3-1 Kenny Pavey (58)
4-2 (självmål, 67)
Utvisning Najib Adam Morllah (83)

2-1 Simon Johansson (42)
3-2 Dylan Kosik Sulaiman (59)
4-3 Allan Kosik Sulaiman

Publik 206

Vänersborgs IF
0-2
IK Oddevold

 

0-1 Victor Edvardsen (1)
0-2 Emil Niklasson (70)

Tullinge TP
4-3
IFK Haninge

1-1 Aland Bahrami (38)
2-1 Önder Akbas (57)
3-1 Theodor Bjurholm (68)
4-3 Patrik Dalawe (83)

0-1 Dino Ceric (2)
3-2 Amar Eminovic (71)
3-3 Amar Eminovic (80)

Publik 312

Tisdag 13 juni 2017
Eskilsminne
0-2
Landskrona

 

0-1 Thierry Zahui (7)
0-2 Alexander Tkacz (58)

Publik 651

Onsdag 14 juni 2017
Boo
1-2
Arameiska/Syrianska

Torslanda
1-4
Utsikten

Arlanda
1-3
Gamla Upsala

Norrtälje
0-5
Sollentuna

Måndag 26 juni 2017
Borås AIK
1-7
Husqvarna

1-7 Nadir Nishada (84)

0-1 Amir Al-Ammari (10)
0-2 Peter Gwargis (30)
0-3 Peter Gwargis (32)
0-4 Simon Dimitrijevic (40)
0-5 Vincent Mawana (straff, 43)
0-6 Edin Hamidovic (65)
0-7 Alexander Dimitrijevic (65)

Lördag 22 juli 2017
Ytterhogdal
1-4
Härnösand

1-0 Bamba Bgamb (5)
Utvisning Jordan Robinson (90+2)

1-1 Fredrik Wiking (11)
1-2 Bamekee Toure (13)
1-3 Bamekee Toure (16)
1-4 Viacheslav Koidan (90+1)

Publik 198

Söndag 23 juli 2017
Torstorps
3-1
Assyriska Turabdin

1-0 Max Skatka (49)
2-0 Ola Pynnönen (59)
3-0 Bylent Halili (69)

3-1 Jakob Strandsäter (82)

Publik 91

Tisdag 25 juli 2017
IFK Hässleholm
1-5
Hittarp

1-4 Danny Gunnarsson (straff, 67)

0-1 Adonis Berisha (10)
0-2 Bertil Kopfinger (12)
0-3 Adonis Berisha (29)
0-4 Bertil Kopfinger (38)
1-5 Emil Rosqvist (78)

Publik 78

Kvibille
4-1
Skrea

1-0 Robin Larsson (12)
2-1 Robin Larsson (69)
3-1 Daniel Gunnarsson (77)
4-1 Daniel Gunnarsson (90)

1-1 Zackarias Hansson (46)

Publik 71

Sävedalen
1-2
Tvååker

1-1 Semir Aganspahić (78)

0-1 Albin Winbo (57)
1-2 Jasmin Barucic (90+3)

Publik 144

Södertälje FK
0-2
Assyriska

Utvisning Samuel Korkunc (78)

0-1 Kutshi Moilo (22)
0-2 Robin Lönn (25)

Publik 264

Onsdag 26 juli 2017
Bollnäs
4-2 f
IFK Timrå

1-0 Daniel Ölander (28)
2-0 Johan Sköld (33)
3-2 Viktor Roos (105)
4-2 Christian Brolin (120+2)

2-1 Oliver Widahl (83)
2-2

Publik 204

Lördag 29 juli 2017
Dalhem
0-1
Aspudden-Tellus

 

0-1 Fredrik Crona (37)

Onsdag 2 augusti 2017
Kalmar AIK
0-2
Nybro

 

0-1 Filip Berg (45)
0-2 Filip Berg (70)

Publik 67

Karlshamn
0-6
Kristianstad

 

0-1 Emil Åberg (10)
0-2 Nahom Netabay (29)
0-3 Andreas Grahm (31)
0-4 Bjarni Antonsson (53)
0-5 Emil Åberg
0-6 Andreas Grahm (89)

Sandviken
0-1
Brage

 

0-1 Stefan Ilic (8)

Publik 2 029

Karlberg
0-4
Akropolis

Huddinge
1-4
Enskede

Publik 101

Vimmerby
0-4
Oskarshamns AIK

Olympic
2-3 f
Lund

IFK Falkoping
2-4
Trollhättan

Skara
0-9
Skövde AIK

 

0-1 Rasmus Örqvist (37)
0-2 Bilos Yonakhir (51)
0-3 Ibrahim Alushaj (54)
0-4 Rasmus Örqvist (55)
0-5 Bubacarr Jobe (59)
0-6 Rasmus Örqvist (63)
0-7 Ibrahim Alushaj (66)
0-8 Ryan Masch (75)
0-9 Ryan Masch (89)

Torns
1-0
Rosengård

Sleipner
3-3* f
Värmbol

Publik 105

Information Värmbol vidare efter 4-1 på straffar.

Örebro Syrianska
2-2* f
Karlstad

Information Karlstad

Mellerud
0-6
Carlstad United

Morön
0-1
Piteå

 

0-1 Samuel Naiwo (79)

Publik 278

 

Skytteliga

10.10.2017, 22:04

-