ecst.se fotboll

Nyheter, resultatservice och statistikfrån hela fotbollseuropa

6

omgångar

96

lag

3/6

Start

17/5

Final

 

 

Final | 17.05.2015, 23:59

IFK Göteborg
2-1
Örebro

1-1 Lasse Vibe (68)
2-1 Søren Rieks (78)

0-1 Ayanda Nkili (23)

Publik 16 761

Semifinaler | 22.03.2015, 19:10

IFK Göteborg
3-1
Häcken

1-0 Jakob Ankersen (25)
2-0 Jakob Ankersen (51)
3-0 Lasse Vibe (66)

3-1 Dardan Rexhepi (82)

Publik 7 489

Örebro
2-0
Elfsborg

1-0 Daniel Gustavsson (13)
2-0 Kalle Holmberg (73)

 

Kvartsfinaler | 09.03.2015, 23:59

Malmö FF
0-1
Örebro

 

0-1 Hjörtur Valgarðsson (22)

Publik 4 541

IFK Göteborg
2-0
Helsingborg

1-0 Gustav Engvall (1)
2-0 Jakob Ankersen (80)

 

Publik 7 370

Elfsborg
3-0
Hammarby

1-0 Simon Hedlund (4)
2-0 Anders Svensson (63)
3-0 Per Frick (72)

 

Häcken
3-1
IFK Norrköping

1-1 Gunnar Thorvaldsson (36)
2-1 Gunnar Thorvaldsson (47)
3-1 Samuel Gustafsson (57)

0-1 Arnor Traustason (30)

Gruppspel | 08.03.2015, 23:39

Spelas 21 februari-8 mars 2015. Gruppvinnaren till kvartsfinal.

Grupp 1

1
Malmö FF
3
3
0
0
12
0
12
9
2
Jönköpings Södra IF
3
2
0
1
6
5
1
6
3
Assyriska FF
3
1
0
2
3
6
-3
3
4
Hudiksvalls FF
3
0
0
3
2
12
-10
0
Hudiksvall
1-4
Jönköpings Söder

1-3 Jesper Karlsson (straff, 51)

0-1 Daryl Smylie (12)
0-2 Daryl Smylie (26)
0-3 Liridon Silka (43)
1-4 Fredrik Olsson (74)

Publik 270

Malmö FF
3-0
Assyriska

1-0 Filip Helander (6)
2-0 Tobias Sana (45)
3-0 Magnus Elkrem (89)

 

Publik 5 560

Hudiksvall
0-5
Malmö FF

 

0-1 Magnus Ekrem (25)
0-2 Anton Tinnerholm (30)
0-3 Markus Rosenberg (69)
0-4 Jo Inge Berget (70)
0-5 William Wallin (självmål, 72)

Publik 982

Jönköpings Södra
2-0
Assyriska

1-0 Daryl Smylie (39)
2-0 Ronny Sabo (73)

 

Publik 372

Assyriska
3-1
Hudiksvall

1-0 Mattias Genc (53)
2-1 Alexander Nilsson (83)
3-1 Christopher Brandeborn (85)

1-1 Cihan Sener (57)

Malmö FF
4-0
Jönköpings Södra

1-0 Jo Inge Berget (3)
2-0 Magnus Eikrem (23)
3-0 Markus Rosenberg (55)
4-0 Agon Mehmeti (81)

Publik 3 646

Grupp 2

1
IFK Göteborg
3
2
1
0
13
2
11
7
2
FC Trollhättan
3
1
2
0
5
4
1
5
3
Ljungskile SK
3
1
1
1
6
6
0
4
4
Myresjö/Vetlanda FK
3
0
0
3
1
13
-12
0
Trollhättan
2-2
IFK Göteborg

1-2 David Bennhage (straff, 68)
2-2 Jonathan Gustafsson (79)

0-1 Mikael Boman (straff,36)
0-2 Mikael Boman (57)

Publik 2 417

Myresjö/Vetlanda
0-5
Ljungskile

 

0-1 Ken Sema (16)
0-2 Alexander Mellqvist (24)
0-3 Ken Sema (35)
0-4 Admir Bajrovic (66)
0-5 Ken Sema (81)

Publik 311

Ljungskile
1-1
Trollhättan

1-0 Petter Björlund (52)

1-1 Josef Daoud (84)

Publik 315

Myresjö/Vetlanda
0-6
IFK Göteborg

 

0-1 Martin Smedberg-Dalence (straff, 5)
0-2 Lasse Vibe (33)
0-3 Mikael Boman (40)
0-4 Lasse Vibe (41)
0-5 Lasse Vibe (52)
0-6 Mattias Bjärsmyr (65)

Publik 1 856

Trollhättan
2-1
Myresjö/Vetlanda

1-0 Robert Bagger (50)
2-1 Fredrik Larsson (81)

1-1 Fredrik Elmersson (63)

Publik 235

IFK Göteborg
5-0
Ljungskile

1-0 Sebastian Eriksson (41)
2-0 Tom Pettersson (56)
3-0 Lasse Vibe (61)
4-0 Lasse Vibe (62)
5-0 Emil Salomonsson (75)

Publik 3 423

Grupp 3

1
Hammarby IF
3
2
1
0
4
2
2
7
2
AIK
3
2
0
1
8
2
6
6
3
Landskrona BoIS
3
1
1
1
3
6
-3
4
4
Kristianstads FF
3
0
0
3
1
6
-5
0
AIK
4-0
Landskrona BoIS

1-0 Nils-Eric Johansson (39)
2-0 Noah Sundberg (45+2)
3-0 Henok Goitom (60)
4-0 Mohamed Bangura (73)

 

Publik 3 015

Kristianstad
0-1
Hammarby

 

0-1 Linus Hallenius (25)

Publik 1 860

Kristianstad
0-3
AIK

 

0-1 Sauli Väisänen (28)
0-2 Sam Lundholm (50)
0-3 Nabil Bahoui (61)

Publik 1 982

Hammarby
1-1
Landskrona BoIS

1-1 Amadaiya Rennie (67)

0-1 Mårten Nordbeck (4)

Publik 10 419

Landskrona BoIS
2-1
Kristianstad

1-0 Andrew Stadler (48)
2-1 Andrew Stadler (73)

1-1 Albert Ejupi (67)

Publik 350

AIK
1-2
Hammarby

1-0 Henok Goitom (8)

1-1 Kennedy Bakircioglü (straff, 15)
1-2 Johan Persson (62)

Publik 41 063

Grupp 4

1
IF Elfsborg
3
3
0
0
10
1
9
9
2
IK Sirius
3
2
0
1
6
6
0
6
3
AFC United
3
1
0
2
3
8
-5
3
4
IF Brommapojkarna
3
0
0
3
1
5
-4
0
Elfsborg
4-0
Sirius

1-0 Simon Lundevall (4)
2-0 Simon Hedlund (80)
3-0 Arber Zeneli (83)
4-0 Per Frick (86)

Publik 772

AFC United
1-0
Brommapojkarna

1-0 Omar Jawo (90)

 

Publik 200

Brommapojkarna
1-3
Sirius

1-0 Gustav Sandberg-Magnusson (8)

1-1 Stefan Silva (22)
1-2 Moses Ogbu (83)
1-3 Daniel Ahonen (90+3)

Publik 241

AFC United
1-5
Elfsborg

1-1 Jesper Carlsson (41)

0-1 Viktor Claesson (straff, 11)
1-2 Simon Lundevall (57)
1-3 Per Frick (64)
1-4 Viktor Claesson (67)
1-5

Publik 287

Sirius
3-1
AFC United

1-1 Oscar Pehrsson (13)
2-1 Gustav Thörn (29)
3-1 Kim Skoglund (49)

0-1 Othman El Kabir (10)

Publik 242

Elfsborg
1-0
Brommapojkarna

1-0 Viktor Claesson (45)

 

Publik 1 058

Grupp 5

1
BK Häcken
3
3
0
0
9
3
6
9
2
Mjällby AIF
3
2
0
1
8
4
4
6
3
Östers IF
3
1
0
2
3
4
-1
3
4
Huddinge IF
3
0
0
3
1
10
-9
0
Huddinge
0-4
Mjällby

 

0-1 Mattias Håkansson (44)
0-2 Simon Nilsson (57)
0-3 Kwame Bonsu (68)
0-4 Marcus Ekenberg (85)

Publik 350

Häcken
2-0
Öster

1-0 Nasiru Mohammed (74)
2-0 Simon Gustafson (88)

 

Publik 419

Huddinge
1-3
Häcken

1-2 Patrick Amoah (49)

0-1 Dardan Rexhepi (1)
0-2 Joel Andersson (45+1)
1-3 Simon Gustafsson (88)

Publik 102

Mjällby
2-0
Öster

1-0 Mattias Håkanson (17)
2-0 Daniel Nilsson (57)

 

Publik 314

Öster
3-0
Huddinge

1-0 Freddy Söderberg (30)
2-0 Dennis Velic (89)
3-0 Andreas Wihlborg (90)

 

Publik 340

Häcken
4-2
Mjällby

1-0 Mohammed Abubakari (8)
2-0 Simon Gustafsson (24)
3-1 Gunnar Thorvaldsson (87)
4-2 Simon Gustafsson (90)

2-1 Danny Ervik (36)
3-2 Lumala Abdu (88)

Grupp 6

1
Örebro SK
3
2
1
0
6
4
2
7
2
Gefle IF
3
2
0
1
5
4
1
6
3
Varbergs BoIS FC
3
1
1
1
6
5
1
4
4
Dalkurd FF
3
0
0
3
1
5
-4
0
Örebro
3-3
Varbergs BoIS

1-0 Patrik Haginge (16)
2-2 Alhassan Kamara (61)
3-2 Daniel Nordmark (63)

1-1 Peter Nyström (37)
1-2 Peter Nyström (47)
3-3 Ajsel Kujović (67)

Publik 1 311

Dalkurd
1-2
Gefle

1-2 Omar Jagne (68)

0-1 Johan Oremo (35)
0-2 Johan Bertilsson (44)

Publik 256

Dalkurd
0-1
Örebro

 

0-1 Marcus Pode (41)

Publik 822

Gefle
2-1
Varbergs BoIS

1-0 Johan Bertilsson (50)
2-1 Tshutshu Tshakasua (90)

1-1 Nsima Peter (68)

Publik 231

Varbergs BoIS
2-0
Dalkurd

1-0 Joakim Lindner (49)
2-0 Robin Tranberg (85)

 

Publik 260

Örebro
2-1
Gefle

1-0 Nordin Gerzic (43)
2-1 Daniel Gustavsson (60)

1-1 Johan Oremo (50)

Publik 1013

Grupp 7

1
IFK Norrköping
3
2
0
1
7
3
4
6
2
Norrby IF
3
2
0
1
9
6
3
6
3
Djurgårdens IF
3
1
1
1
5
5
0
4
4
Ängelholms FF
3
0
1
2
0
7
-7
1
Djurgården
0-0
Ängelholm

Publik 6 517

Norrby
0-4
IFK Norrköping

 

0-1 Niklas Bärkroth (40)
0-2 Al-Hadji Kamara (45)
0-3 Al-Hadji Kamara (71)
0-4 Gentrit Citaku (85)

Publik 403

IFK Norrköping
2-0
Ängelholm

1-0 Al-Hadji Kamaara (3)
2-0 Niklas Bärkroth (84)

 

Publik 1 417

Norrby
4-2
Djurgården

1-0 Richard Yarsuvat (14)
2-1 Richard Yarsuvat (59)
3-2 Nino Osmanagic (79)
4-2 Richard Yarsuvat (86)

1-1 Amadou Jawo (17)
2-2 Haris Radetinac (62)

Publik 505

Ängelholm
0-5
Norrby

 

0-1 Richard Yarsuvat (straff, 17)
0-2 Alen Krasnici (21)
0-3 Nino Osmanagic (31)
0-4 Richard Yarsuvat (79)
0-5 Alen Krasnici (90+1)

Publik 123

Djurgården
3-1
IFK Norrköping

1-0 Jesper Karlström (5)
2-0 Daniel Berntsen (16)
3-0 Haris Radetinac (27)

3-1 Arnor Traustason (82)

Publik 2 381

Grupp 8

1
Helsingborgs IF
3
1
2
0
7
3
4
5
2
Halmstads BK
3
1
2
0
6
3
3
5
3
Syrianska FC
3
1
1
1
5
6
-1
4
4
Västerås SK
3
0
1
2
3
9
-6
1
Västerås SK
2-2
Halmstad

1-1 Simon Johansson (57)
2-2 Marcus Hägg (81)

0-1 Junes Barny (straff, 14)
1-2 Viktor Ljung (72)

Publik 834

Halmstad
3-0
Syrianska

1-0 Junes Barny (46)
2-0 Kwame Karikari (51)
3-0 Simon Silverholt (62)

 

Publik 461

Västerås SK
0-4
Helsingborg

 

0-1 Astrit Ajdarević (32)
0-2 Anton Wede (50)
0-3 Atakora Lalawelé (53)
0-4 V Pálsson (65)

Publik 786

Helsingborg
2-2
Syrianska

1-0 Jordan Larsson (5)
2-2 Atakora Lalawele (69)

1-1 Saman Ghoddos (45+1)
1-2 Sonny Karlsson (66)

Syrianska
3-1
Västerås SK

1-0 Sonny Karlsson (14)
2-1 Sonny Karlsson (59)
3-1 Sonny Karlsson (59)

1-1 Philip Fredriksson (34)

Publik 374

Helsingborg
1-1
Halmstad

1-0 Jere Uronen (45)

1-1 Kwame Karikari (79)

Publik 2 265

Andra omgången | 15.11.2014, 23:59

Lag från Allsvenskan (1) och Superettan (2) går in och lottas mot 32 vinnare från första omgången.

Hudiksvall
2-0
Husqvarna

Nyköping
1-3
Syrianska FC

BW 90
0-5
Öster

Kristianstad
2-1
Kalmar FF

Lödde
0-1
Ljungskile

Sävedalen
2-5
Ängelholm

Assyriska Turab.
0-5
IFK Göteborg

Huddinge
2-2 f
Åtvidaberg

Information Huddinge vidare efter 5-4 på straffar.

Frej
1-5
Brommapojkarna

IFK Luleå
0-2
AIK

Dalkurd
4-1
GIF Sundsvall

Västerås SK
3-1
Östersund

Vasalund
2-5
Sirius

Valsta Syrianska
2-3
Gefle

Trollhättan
2-1 f
Falkenberg

Skövde AIK
4-5
Varberg BoIS

Eskilstuna City
0-2
Örebro

Myresjö
2-1 f
IFK Värnamo

Torns
1-1 f
Landskrona BoIS

Information Landskrona BoIS vidare efter 4-3 på straffar.

Sollefteå
0-1
Assyriska

AFC United
2-1 f
Degerfors

Värmdö
0-2
Jönköpings Södra

Oskarshamns AIK
0-4
Häcken

Örgryte
1-2 f
Halmstad

Torslanda
1-4
Helsingborg

Motala AIF
0-4
Djurgården

Norrby
3-2 f
GAIS

Utsikten
0-2
Mjällby

Carlstad United
1-3
IFK Norrköping

Karlstad
1-2
Hammarby

Eskilsminne
1-6
Elfsborg

Halmia
1-2 f
Malmö FF

Första omgången | 06.08.2014, 23:59

Kungsbacka
2-3
Sävedalen

Wollmars
1-4
Frej

Gauthiod
4-4 f
Norrby

Information Norrby vidare efter 4-3 på straffar.

Carlstad United
3-1 f
IFK Åmål

Östavall
1-6
Hudiksvalls Förenade

Ytterhogdal
0-1
Sollefteå

Eskilsminne
7-1
Höllviken

Gnosjö
1-3
Assyriska Turab

Asarum
0-2
Kristianstad

Nora-Pershyttan
1-4
Karlstad BK

Upsala
2-2 f
Valsta Syrianska

Information Valsta Syrianska vidare efter 4-3 på straffar.

Eneby
0-7
Motala AIF

Dalhem
0-3
N yköping

Ockelbo
0-12
Dalkurd

Kvibille
0-1
Halmia

Strömsberg
2-4
Vasalund

Lindome
1-2
Örgryte

Lödde
4-1
Höganäs

IFK Malmö
1-4
Torn

IFK Kumla
0-1
Skövde

Konyaspor
0-6
Huddinge

Kinna
1-6
Torslanda

Sandvik
2-3 f
IFK Luleå

Skoftebyn
0-3
Trollhättan

Akropolis
1-2
Västerås SK

Grebbestad
0-1
Utsikten

Myresjö
2-1
Nybro

Eskilstuna City
2-1 f
Sylvia

Enskede
0-1
AFC United

BW 90
3-1
Olympic

Värmdö
1-1 f
Nacka

Information Värmdö vidare efter 4-3 på straffar.