ecst.se fotboll

2017-18

Start: 16 augusti 2017

Final: 30 maj 2018

5

omgångar

28

lag

24/33

matcher spelade

Första omgången
12 matcher

15-16 augusti 2017

Andra omgången
8 matcher

5-20 september 2017

Kvartsfinaler
2x4 matcher

17-25 oktober 2017
Returer 24 oktober-11 november 2017

Semifinaler
2x2 matcher

11 april 2018
Returer 18 april 2018

Final
1 match

30 maj 2018

 

 

 

 

 

 

Pokal Slovenije
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

11.11.2017, 20:05

Match 2:2
Tisdag 17 oktober 2017
Triglav
0-1
Gorica

 

0-1 Bede Osuji (76)

Celje
4-0
Mura

1-0 Luka Šušnjara (22)
2-0 Filip Dangubić (24)
3-0 Luka Šušnjara (47)
4-0 Filip Dangubić (50)

 

Onsdag 18 oktober 2017
Aluminij
0-0
Krka

Onsdag 25 oktober 2017
Maribor
Inst
Olimpija

Match 1:2
Tisdag 24 oktober 2017
Mura
0-1
Celje

 

0-1 Edin Kesić (57)

Information Celje vidare med sammanlagt 5-0.

Onsdag 25 oktober 2017
Gorica
1-0
Triglav

1-0 Matija Škarabot (77)

 

Krka
0-3
Aluminij

 

0-1 Vedran Mesec (5)
0-2 Žiga Škoflek (41)
0-3 Ibrahim Mensah (73)

Lördag 11 november 2017
Olimpija
3-0
Maribor

1-0 Issah Abass (10)
2-0 Nik Kapun (35)
3-0 Nik Kapun (90+3)

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

20.09.2017, 20:34

Tisdag 5 september 2017
Tabor Sežana
0-3
Maribor

 

0-1 Aleksander Rajčevič (34)
0-2 Jasmin Mešanović (76)
0-3 Jasmin Mešanović (88)

Onsdag 6 september 2017
Krka
3-2 f
Krško

1-0 Maks Slunjski (31)
2-0 Maks Slunjski (50)
3-1 Luka Kambič (119)

2-1 Toni Mujan (60)
2-2 Toni Mujan (83)

Koper
1-4
Triglav

1-0 Željko Tomić (7)

1-1 Nejc Križaj (17)
1-2 Matej Poplatnik (73)
1-3 Gaper Udovič (84)
1-4 Luka Majcen (87)

Tisdag 19 september 2017
Dekani
0-7
Aluminij

Radomlje
1-6
Olimpija

Onsdag 20 september 2017
NŠ Drava
0-3
Celje

Mura
3-1
Domžale

Šampion Celje
0-3
Gorica

 

Visa matchfakta

Första omgången

16.08.2017, 20:04

Tisdag 15 augusti 2017
Hotiza
1-2
Krka

Beltinci
0-3
Aluminij

Šampion Celje
*0-0 f
Tolmin

Information Šampion Celje vidare efter 5-3 på straffar.

Onsdag 16 augusti 2017
Šoštanj
Inst
Triglav

Tabor Sežana
3-1
Rudar

NŠ Drava
2-1
Brda Dobrovo

Videm
1-6
Radomlje

Mura
5-2
Kranj

Ilirija
0-0* f
Krško

Information Krško vidare efter 3-0 på straffar.

Akumulator Mežica
1-4
Dekani

Nafta
1-2
Celje

Koper
3-0
Prevalje

 

Skytteliga

-