ecst.se fotboll

Pokal Slovenije (C)

Pokal Nogometne zveze Slovenije

5

omgångar

28

lag

17/8

Start

31/5

Final

Pokal Slovenije
svn
 

 

Kvartsfinaler

18-26 oktober

Semifinaler

4-5 april
Returer 11-12 april

Final

31 maj

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 31.05.2016, 23:24
Visa matchfakta
Onsdag 31 maj 2017
Domžale
1-0
Olimpija

1-0 Gaber Dobrovoljc (61)

 

Publik på ŠRC Bonifika, Koper

Semifinaler | 12.04.2016, 19:17
Visa matchfakta
Match 1:2
Tisdag 4 april 2017
Domžale
2-0
Krka

1-0 Ivan Firer (57)
2-0 Veljko Batrović (83)

 

Onsdag 5 april 2017
Olimpija
2-1
Maribor

1-1 Leon Benko (81)
2-1 Leon Benko (85)

0-1 Dare Vršič (48)

Match 2:2
Tisdag 11 april 2017
Krka
0-2
Domžale

 

0-1 Žan Žužek (30)
0-2 Žan Majer (54)

Information Domžale vidare med sammanlagt 4-0.

Onsdag 12 april 2017
Maribor
1-1
Olimpija

1-1 Dino Hotič (71)

0-1 Alexandru Crețu (33)

Information Olimpija vidare med sammanlagt 3-2.

Kvartsfinaler | 26.10.2016, 22:10
Visa matchfakta
Match 1:2
Match 2:2
Andra omgången | 15.09.2016, 21:44
Visa matchfakta
Tisdag 6 september 2016
Dekani
1-2
Rudar

Onsdag 7 september 2016
Dob
0-1
Krka

Turnišče
0-2
Olimpija

Tisdag 13 september 2016
Tolmin
1-4 f
Domžale

1-1 Peter Kavčić (24)

0-1 Slobodan Vuk (straff, 5)
1-2 Elvis Bratanović (100)
1-3 Álvaro Brachi (107)
1-4 Jure Matjašić (114)

Krško
*2-2 f
Celje

1-0 Martin Kramarič (9)
2-2 Filip Dangubić (120)

1-1 Amar Rahmanović (49)
1-2 Amar Rahmanović (97)

Information Krško vidare efter 3-1 på straffar.

Onsdag 14 september 2016
Koper
0-0* f
Aluminij

Information Aluminij vidare efter 4-3 på straffar.

Radomlje
0-2
Maribor

 

0-1 Dare Vrsic (74)
0-2 Maruwan Kabha (90+3)

Torsdag 15 september 2016
Nafta
1-3
Gorica

1-0 Rifet Kapič (självmål, 39)

1-1 Miran Burgič (40)
1-2 Andrej Kotnik (71)
1-3 Gianluca Franciosi (90+3)

Första omgången | 17.08.2016, 21:17
Visa matchfakta
Onsdag 17 augusti 2016
Jadran Dekani
3-0
Videm

Beltinci
0-2
Aluminij

Lenart
0-4
Rudar Velenje

Dravograd
3-4
Krško

Žiri
0-5
Celje

Nafta Lendava
4-2 f
Zavrč

Šmarje pri Jelšah
1-5
Luka Koper

Turnišče
1-0
Brda

Dob
1-0
Triglav Kranj

Bogojina
3-5
Tolmin

Krka
3-0
Brežice

Postojna
0-8
Radomlje