ecst.se fotboll

2017-18

Start: 22 juli 2017

Final:

8

omgångar

lag

201/-

matcher spelade

Första omgången
83 matcher

22 juli-2 augusti 2017

Andra omgången
62 matcher

8-9 augusti 2017

Tredje omgången
32 matcher

31 augusti-14 september 2017

Fjärde omgången
16 matcher

27 september-4 oktober 2017

Femte omgången
8 matcher

Kvartsfinaler
4 matcher

Semifinaler
2 matcher

Final
1 matcher

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Femte omgången

18.10.2017, 21:39

Tisdag 17 oktober 2017
Poprad
1-0
Inter Bratislava

1-0 Denis Jančo (20)

 

Onsdag 18 oktober 2017
Borčice
2-0
Zemplín Michalovce

1-0 Marcel Chynoradský (49)
2-0 Marek Zuziak (79)

 

Liptovský Mikuláš
2-0
Lokomotíva Zvolen

1-0 Jan Papaj (64)
2-0 Tomaš Staš (73)

 

Spartak Medzev
1-5
DAC

1-4 Anton Ribár (86)

0-1 Marin Ljubičić (33)
0-2 Marin Ljubičić (35)
0-3 Krisztopher Vida (72)
0-4 Bence Mervó (75)
1-5 Marko Divković (90)

Žilina
3-0
Podbrezová

1-0 David Hancko (21)
2-0 Milos Lačný (31)
3-0 Filip Kaša (76)

 

Spartak Trnava
3-0
Spišská Nová Ves

1-0 Anton Sloboda (12)
2-0 Marvin Egho (38)
3-0 Stefan Bogdanovski (81)

 

Slovan Bratislava
3-1
Nitra

1-0 Robert Vittek (17)
2-0 Robert Vittek (65)
3-0 Vukan Savićević (69)

3-1 Filip Balaj (84)

Skalica
0-1
Ružomberok

 

0-1 Kristi Qose (33)

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

04.10.2017, 19:43

Onsdag 27 september 2017
Jednota Bánová
0-1
Lokomotíva Zvolen

Malženice
0-0* f
Skalica

Information Skalica vidare efter 4-2 på straffar.

Belá Dulice
0-7
Ružomberok

Lipany
1-2
Žilina

Spartak Medzev
1-0
Trenčín

Dubnica
1-2
Liptovský Mikuláš

Námestovo
0-1
Spartak Trnava

Borčice
3-1
Lokomotíva Košice

Hrušovany
1-3
DAC

Slovan Šimonovany
1-1* f
Inter Bratislava

Information Inter Bratislava vidare efter 8-7 på straffar.

Novohrad Lučenec
0-3
Nitra

Petržalka akadémia
0-3
Poprad

Vydrany
1-2
Spišská Nová Ves

Spartak Myjava
0-1
Slovan Bratislava

Onsdag 4 oktober 2017
Snina
1-1*
Zemplín Michalovce

1-0 Oleg Vyshnevskyi (3)

1-1 José Carrillo (54)

Information Zemplín Michalovce vidare efter 4-2 på straffar.

Soľ
0-1
Podbrezová

 

0-1 Jaroslav Kastelný (3)

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

14.09.2017, 21:31

Torsdag 31 augusti 2017
Slovan Šimonovany
*1-1 f
Zlaté Moravce

1-0 Peter Rybanský (straff, 47)

1-1 Renan (63)

Information Slovan Šimonovany vidare efter 4-2 på straffar.

Lördag 2 september 2017
Liptovský Hrádok
0-8
Trenčín

Onsdag 6 september 2017
Malženice
*1-1 f
Sereď

1-1 Peter Balážik (80)

0-1 Adam Morong (73)

Information Malženice vidare efter 4-1 på straffar.

Baník Štiavnické Bane
1-7
Novohrad Lučenec

1-7 Michal Kminiak (72)

0-1 Patrik Husanik (6)
0-2 Stefan Visic (9)
0-3 Patrik Husanik (10)
0-4 Stefan Visic (26)
0-5 Stefan Visic (36)
0-6 Patrik Husanik (39)
0-7 Martin Tannhauser (65)

Tisdag 12 september 2017
Dubnica
3-1
Tatran Prešov

Soľ
*1-1 f
Partizán Bardejov

1-1 Miroslav Sakala (63)

0-1 Jakub Verčimák (7)

Information Soľ vidare efter 4-2 på straffar.

Lipany
3-0
Slavoj Trebišov

1-0 Adrian Leško (13)
2-0 Marcel Vysočan (32)
3-0 Adrian Leško (69)

 

Pokrok Krompachy
0-1
Lokomotíva Košice

 

0-1 Filip Serecin (17)

Mladosť Kalša
0-3
Podbrezová

 

0-1 Erik Seman (självmål, 14)
0-2 Matus Mikuš (15)
0-3 Martin Valovčan (83)

Harichovce
1-4
Spišská Nová Ves

1-0 Peter Pukluš (53)

1-1 Weriton (63)
1-2 Kamil Zekucia (77)
1-3 Jan Vitkaj (81)
1-4 Kamil Zekucia (90)

Hajnáčka
1-5
Liptovský Mikuláš

1-0 V Ruszo (straff, 20)

1-1 Dušan Kucharčík (30)
1-2 Branislav Poremba (52)
1-3 Tomaš Staš
1-4 Tomaš Staš (59)
1-5 Branislav Poremba (89)

Jednota Bánová
4-2
Baník Horná Nitra

Malacky
1-5
Slovan Bratislava

1-5 Pavol Michalovic (88)

0-1 Filip Oršula (1) 0-2 Jakub Mareš (23) 0-3 Robert Vittek (53) 0-4 Vukan Savićević (straff, 62) 0-5 Robert Vittek (67)

Onsdag 13 september 2017
Pata
0-3
Lokomotíva Zvolen

Hrušovany
*0-0 f
Rača

Information Hrušovany vidare efter 4-2 på straffar.

Lokomotíva DNV
0-3
DAC

Svätý Peter
1-8
Spartak Trnava

Vydrany
1-0
Pohronie

Spartak Myjava
2-0
Púchov

Veľké Ludince
1-2
Inter Bratislava

Poltár
0-4
Zemplín Michalovce

Belá Dulice
4-1
Mesta Tornaľa

Spartak Medzev
*1-1 f
Senica

Information Spartak Medzev vidare efter 5-4 på straffar.

Pavlovce nad Uhom
1-1* f
Snina

Information Snina vidare efter 5-4 på straffar.

Levoča
1-9
Ružomberok

Information Námestovo vidare efter 4-2 på straffar.

Spartak V. nad Kysucou
0-5
Poprad

Borčice
5-1
Šamorín

Slovan Trenčianske T.
0-7
Nitra

Závažná Poruba
0-11
Žilina

Slovan Most
0-2
Skalica

Torsdag 14 september 2017
Dunajská Lužná
1-2
Petržalka akadémia

1-0 Peter Rypák (34)

1-1 Frantisek Lady (35)
1-2 Dominik Košťál (78)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

16.08.2017, 19:54

Tisdag 8 augusti 2017
Kolárovo
0-8
Dunajská Lužná

Kechnec
1-3
Partizán Bardejov

Kamenica nad C…
0-2
Podbrezová

Nové Zámky
0-2
Slovan Bratislava

Onsdag 9 augusti 2017
Družstevník Bešeňov
2-6
Malacky

Pezinok - Cajla
1-4
Hrušovany

Svätý Peter
4-1
Rusovce

Jednota Bánová
1-0
Fomat Martin

Púchov
5-0
Čadca

Nevidzany
0-6
Veľké Ludince

Kysucké Nové Mesto
0-4
Sereď

Slovan Šahy
1-2
Borčice

Častkovce
1-2
Šamorín

Stráňavy
0-1
Dubnica

Terchová
0-2
Tatran Prešov

Poltár
5-1
Šalková

Bacúch
2-7
Zemplín Michalovce

Závažná Poruba
4-3
Oravské Veselé

Belá Dulice
4-0
Podlavice Badín

Spartak V. nad Kysucou
8-1
Nižná

Buzitka
1-7
Poprad

Hajnáčka
*0-0 f
Liptovské Sliače

Information Hajnáčka vidare efter 6-5 på straffar.

Tisovec
1-6
Liptovský Mikuláš

Tatran Chlebnice
0-5
Trenčín

Baník Štiavnické Bane
6-2
Sása

Ďarmoty
0-3
Novohrad Lučenec

Oravská Poruba
2-0
Ladomerská Vieska

Námestovo
4-1
Nové Mesto nad Váhom

Ptava NV Ptičie
1-1* f
Spartak Medzev

Information Spartak Medzev vidare efter 3-1 på straffar.

Rožňava
0-4
Senica

Soľ
2-1
Vyšné Opátske

Čaňa
1-2
Lipany

Demjata
0-4
Slavoj Trebišov

Pavlovce nad Uhom
8-2
Slovan Poproč

Olcnava
0-5
Snina

Šarišské Michaľany
2-4
Lokomotíva Košice

Levoča
6-2
Geča

Veľká Lomnica
0-10
Ružomberok

Mladosť Kalša
3-0
Vranov nad Topľou

Gerlachov
1-1* f
Spišská Nová Ves

Information Spišská Nová Ves vidare efter 3-1 på straffar.

Lozorno
0-4
Pohronie

Slovan Trenčianske T.
*0-0 f
Teplička nad Váhom

Information Slovan Trenčianske T. vidare efter 4-3 på straffar.

Tatran VLM
0-5
Liptovský Hrádok

Milénium
0-3
Pokrok Krompachy

Harichovce
5-3
Hornád Ždaňa

Družstevník Jacovce
0-10
Spartak Trnava

Baník Horná Nitra
*1-1 f
Komárno

Information Baník Horná Nitra vidare efter 4-3 på straffar.

Tatran Krásno
1-3
Spartak Myjava

Malženice
4-0
Plevník-Drienové

Slovan Ivanka pri Dunaji
1-3
DAC

Partizán Domaniža
2-3
Inter Bratislava

Nový Život
2-2* f
Lokomotíva Zvolen

Information Lokomotíva Zvolen vidare efter 5-3 på straffar.

Rača
2-0
Pezinok

Tomášov
0-6
Petržalka akadémia

Tisdag 15 augusti 2017
MFK Bytča
1-8
Nitra

Onsdag 16 augusti 2017
Beluša
2-4
Zlaté Moravce

Dobrá Niva
0-7
Žilina

Oponice
0-2
Slovan Most

 

Visa matchfakta

Första omgången

02.08.2017, 23:11

Lördag 22 juli 2017
MŠK Senec
6-1
Jakubov

Kostolné Kračany
1-1* f
Nový Život

Information Nový Život vidare efter 3-1 på straffar.

Oponice
3-0
Topoľčany

FK Jablonové
1-3
Pezinok

Veľké Zálužie
0-3
Hrušovany

Veľké Kosihy
2-2* f
Svätý Peter

Information Svätý Peter vidare efter 5-4 på straffar.

Družstevník Jacovce
2-1
Solčany

Lozorno
8-0
Veľké Leváre

Horné Saliby
0-1
Kolárovo

Strečno
0-8
Fomat Martin

Rajec
2-2* f
Jednota Bánová

Information Jednota Bánová vidare efter 3-0 på straffar.

Zemianske Kostoľany
1-1* f
Baník Horná Nitra

Information Baník Horná Nitra vidare efter 4-2 på straffar.

Čierne
1-7
Čadca

Slovan Rudinská
0-3
Tatran Krásno

Podolie
0-3
Spartak Myjava

Kmeťovo
1-5
Veľké Ludince

Nevidzany
3-1
Lokomotíva Kozárovce

Plevník-Drienové
Inst
Trenčianske Stankovce

Slovan Skalité
1-3
Kysucké Nové Mesto

Považská Bystrica
0-2
Častkovce

Rajecké Teplice
1-4
Stráňavy

Málinec
2-2* f
Poltár

Information Poltár vidare efter 4-2 på straffar.

Selce
1-3
Šalková

Bacúch
3-2
Sokol Medzibrod

Mikuláš-Palúdzka
Inst
Závažná Poruba

Bešeňová
1-3
Belá Dulice

Kováčová
3-3* f
Podlavice Badín

Information Podlavice Badín vidare efter 7-6 på straffar.

Spartak V. nad Kysucou
*1-1 f
Javorník Makov

Information Spartak V. nad Kysucou vidare efter 5-4 på straffar.

Nižná
2-1
Tvrdošín

Liptovské Sliače
2-1
Liptovská Štiavnica

Strojár Krupina
1-2
Tatran VLM

Príbelce
2-2* f
Ďarmoty

Information Ďarmoty vidare efter 6-5 på straffar.

Santrio Láza
2-4
Novohrad Lučenec

Oravská Poruba
2-1
Slovan Žabokreky

Ladomerská Vieska
2-0
Dynamo Diviaky

Oravan
0-1
Námestovo

Jasenov
1-1* f
Ptava NV Ptičie

Information Ptava NV Ptičie vidare efter 3-2 på straffar.

Gemerská Hôrka
Inst
Rožňava

Veľká Ida
3-3* f
Kechnec

Information Kechnec vidare efter 5-4 på straffar.

Družstevník Čirč
0-5
Lipany

Pavlovce nad Uhom
3-0
Nacina Ves

Slovan Poproč
3-2
Krásnohorské Podhradje

Olcnava
4-2
Hranovnica

Nový Život Kluknava
1-1* f
Pokrok Krompachy

Information Pokrok Krompachy vidare efter 4-3 på straffar.

Župčany
4-4* f
Šarišské Michaľany

Information Šarišské Michaľany vidare efter 4-2 på straffar.

Levoča
2-1
Spišské Podhradie

Veľká Lomnica
3-2
Slavoj Spišská Belá

Streda nad Bodrogom
1-3
Mladosť Kalša

Družstevník Parchovany
0-5
Vranov nad Topľou

Kamenica nad Cirochou
*1-1 f
Humenné

Information Kamenica nad Cirochou vidare efter 4-2 på straffar.

Slovan Nálepkovo
2-7
Harichovce

Gerlachov
1-0
Svidník

Šenkvice
Inst
Báhoň

Sl. Ivanka pri Dunaji
5-1
Čunovo

Söndag 23 juli 2017
Pata
*2-2 f
Galanta

Information Pata vidare efter 4-2 på straffar.

Družstevník Bešeňov
1-0
Šurany

Dvory nad Žitavou
0-6
Nové Zámky

Jaslovské Bohunice
4-4* f
Slovan Hlohovec

Information Slovan Hlohovec vidare efter 5-3 på straffar.

Lehnice
0-4
Vydrany

Veľká Hradná
0-3
Slovan Trenčianske T.

Fatran Varín
1-4
Teplička nad Váhom

Predmier
1-3
MFK Bytča

Veľké Kostolany
0-2
Malženice

Salka
2-5
Slovan Šahy

Partizán Cígeľ
3-5
Slovan Šimonovany

Višňové
2-3
Rosina

Jesenské
0-1
Mesta Tornaľa

Iskra Hnúšťa
0-3
Tisovec

Družstevník Perín
0-6
Vyšné Opátske

Košická Nová Ves
1-2
Čaňa

Olympia Borša
1-4
Geča

Malacky
6-0
Závod

Rusovce
2-0
Svätý Jur

NMŠK 1922 Brat…
0-4
Tomášov

Sokol Zubrohlava
0-2
Oravské Veselé

Slávia TU Košice
0-2
Spartak Medzev

Tvarona Ulič
1-5
Snina

Belá
3-5
Terchová

Lördag 29 juli 2017
Prenaks Jablonec
1-13
Pezinok - Cajla

Šenkvice
2-1
Báhoň

Söndag 30 juli 2017
Partizán Prečín
1-2
Partizán Domaniža

Onsdag 2 augusti 2017
Kalinkovo
2-5
Slovan Most

Information Pata vidare efter 4-2 på straffar.

Družstevník Bešeňov
1-0
Šurany

 

Skytteliga

-