ecst.se fotboll

Fortuna Liga (1)

Fortuna Liga

33

omgångar

 

165 / 198

matcher spelade ( 83,3 % )

27.05.2017, 23:59

2 018

publiksnitt

11.12.2016, 23:59

2,76

målsnitt

27.05.2017, 23:59

Fortuna Liga
Aktuella matcher 28 april-11 maj | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Fredag 28 april 2017
Trenčín
2-1
Žilina
Onsdag 3 maj 2017
Tatran Prešov
1-1
Zlaté Moravce
Lördag 6 maj 2017
Zemplín Michalovce
0-1
Žilina
Tatran Prešov
0-2
Podbrezová
Senica
1-2
Ružomberok
Slovan Bratislava
Inst
Spartak Myjava
Söndag 7 maj 2017
Trenčín
3-4
Spartak Trnava
Zlaté Moravce
1-2
DAC Dunajska Streda
Tabell | 27.05.2017, 23:59
  Totalt Hemma Borta  

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 12 flyttas ned.

Korrigeringar: Spartak Myjava drog sig ur seriespelet efter 17 omgångar (och flyttas ned till fjärdedivisionen). Deras resultat ströks.

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan). 3. Playoff.

Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

1 Žilina 30 23 4 3 82 - 25 57 73 14 1 0 54 - 12 43 9 3 3 28 - 13 30 5
2 Slovan Bratislava 30 18 3 9 54 - 34 20 57 11 2 2 29 - 15 35 7 1 7 25 - 19 22 2
3 Ružomberok 30 15 7 8 55 - 38 17 52 11 4 1 37 - 15 37 4 3 7 18 - 23 15 6
4 Trenčín 30 14 5 11 53 - 48 5 47 10 3 3 35 - 18 33 4 2 8 18 - 30 14 1
5 Podbrezová 30 12 9 9 34 - 31 3 45 6 5 4 20 - 16 23 6 4 5 14 - 15 22 8
6 Spartak Trnava 30 12 7 11 34 - 37 -3 43 7 2 7 19 - 17 23 5 5 4 15 - 20 20 4
7 DAC 1904 Dunajská Streda 30 10 12 8 37 - 34 3 42 6 6 2 19 - 15 24 4 6 6 18 - 19 18 7
8 Zemplin Michalovce 30 8 5 17 35 - 55 -20 29 5 3 6 18 - 18 18 3 2 11 17 - 37 11 11
9 Senica 30 7 7 16 25 - 35 -10 28 4 4 7 12 - 14 16 3 3 9 13 - 21 12 10
10 Zlaté Moravce 30 5 7 18 29 - 55 -26 22 4 3 7 16 - 21 15 1 4 11 13 - 34 7 9
11 Tatran Prešov 30 3 10 17 17 - 63 -46 19 3 5 7 11 - 24 14 0 5 10 6 - 39 5 ny
12 Spartak Myjava 0 0 0 0 0 - 0 0 0 0 0 0 0 - 0 0 0 0 0 0 - 0 0 3
Skytteliga | 11.12.2016, 23:59
Filip Hlohovský Žilina 14
Michal Škvarka Žilina 10
Seydouba Soumah Slovan Bratislava 9
Rangelo Janga Trenčín 8
Yusuf Otubanjo Žilina 8
Jakub Mareš Ružomberok 7
Ľuboš Kolár Spartak Myjava 6
Nikolas Špalek Žilina 6
Publiksnitt | 11.12.2016, 23:59

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.

Eventuell siffra inom parentes anger antal hemmamatcher där uppgift saknas.

Spartak Trnava 42 409 11 3 855
Žilina 34 097 11 3 100
DAC 1904 Dunajská Streda 22 168 8 2 771
Zemplin Michalovce 21 433 10 2 143
Trenčín 14 703 7 2 100
Ružomberok 18 394 10 1 839
Tatran Prešov 15 774 9 1 753
Podbrezová 14 755 9 1 639
Spartak Myjava 13 467 10 1 347
Zlaté Moravce 10 474 8 1 309
Senica 10 355 9 1 151
Slovan Bratislava 9 968 11 906
Totalt 227 997 113 2 018
Spelschema | 27.05.2017, 23:59

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna för aktuell månad.

Juli 2016
Visa matchfakta
Lördag 16 juli 2016
Ružomberok
1-0
Tatran Prešov

1-0 Martin Chrien (47)

 

Publik 1 775

Zlaté Moravce
1-2
Spartak Myjava

1-2 Marek Kuzma (90+1)

0-1 Ľubos Kolár (24)
0-2 Ľubos Kolár (58)
Utvisning Ľubos Kolár (62)

Publik 1 152

Zemplín Michalovce
2-1
Trenčín

1-0 Igor Žofčák (36)
2-0 David Škutka (57)

2-1 Aliko Bala (83)

Publik 2 788

 
Söndag 17 juli 2016
Senica
0-1
Slovan Bratislava

 

0-1 Seydouba Soumah (74)

Podbrezová
1-1
Spartak Trnava

1-0 Miroslav Viazanko (48)

1-1 Robert Tambe (55)

Žlilina
2-2
DAC 1904 Dunajská Streda

1-0 Jakub Paur (27)
2-0 Nikolas Špalek (77)

2-1 Ľubomir Michalík (89)
2-2 Krisztopher Vida (90+4)

 
Lördag 23 juli 2016
Podbrezová
0-0
Spartak Myjava

Trenčín
3-0
Senica

Žilina
3-2
Ružomberok

 
Söndag 24 juli 2016
Tatran Prešov
0-0
Zemplín Michalovce

Spartak Trnava
2-1
DAC 1904 Dunajská Streda

Slovan Bratislava
3-2
Zlaté Moravce

 
Lördag 30 juli 2016
Senica
2-0
Zemplín Michalovce

1-0 Samuel Mráz (28)
2-0 Guille Andrés (30)

 

Zlaté Moravce
3-0
Trenčín

1-0 Michal Ranko (10)
2-0 Martin Valovčan (54)
3-0 Jozef Rejdovian (63)

 

Žilina
4-0
Tatran Prešov

1-0 Michal Škvarka (5)
2-0 Yusuf Otubanjo (37)
3-0 Yusuf Otubanjo (51)
4-0 Filip Hlohovsky (69)

 

 
Söndag 31 juli 2016
Ružomberok
1-1
Spartak Trnava

Podbrezová
2-0
Slovan Bratislava

 
Augusti 2016
Visa matchfakta
Tisdag 2 augusti 2016
DAC 1904 Dunajská Streda
0-1
Spartak Myjava

 

0-1 Denis Duga (67)

 
Lördag 6 augusti 2016
Zemplín Michalovce
0-0
Zlaté Moravce

Trenčín
0-1
Podbrezová

Tatran Prešov
0-4
Senica

Spartak Myjava
1-3
Ružomberok

Slovan Bratislava
3-2
DAC 1904 Dunajská Streda

 
Söndag 7 augusti 2016
Spartak Trnava
1-2
Žilina

 
Lördag 13 augusti 2016
Zlaté Moravce
0-1
Senica

Podbrezová
1-0
Zemplín Michalovce

Žilina
1-0
Spartak Myjava

Spartak Trnava
2-0
Tatran Prešov

DAC 1904 Dunajská Streda
2-3
Trenčín

Ružomberok
3-2
Slovan Bratislava

 
Lördag 20 augusti 2016
Senica
0-1
Podbrezová

Zemplín Michalovce
1-0
DAC 1904 Dunajská Streda

Tatran Prešov
1-0
Zlaté Moravce

Slovan Bratislava
1-0
Žilina

Spartak Myjava
1-1
Spartak Trnava

 
Söndag 21 augusti 2016
Trenčín
3-1
Ružomberok

 
Torsdag 25 augusti 2016
DAC 1904 Dunajská Streda
0-0
Senica

 
Lördag 27 augusti 2016
Spartak Myjava
1-0
Tatran Prešov

Žilina
4-0
Trenčín

 
September 2016
Visa matchfakta
Lördag 10 september 2016
Trenčín
3-3
Spartak Trnava

Zemplín Michalovce
0-2
Žilina

Tatran Prešov
0-2
Podbrezová

Senica
1-1
Ružomberok

Slovan Bratislava
1-2
Spartak Myjava

Zlaté Moravce
1-1
DAC 1904 Dunajská Streda

 
Lördag 17 september 2016
Žilina
4-2
Senica

DAC 1904 Dunajská Streda
0-0
Podbrezová

Spartak Myjava
1-0
Trenčín

Ružomberok
6-1
Zlaté Moravce

Slovan Bratislava
2-3
Tatran Prešov

Spartak Trnava
1-1
Zemplín Michalovce

 
Lördag 24 september 2016
Trenčín
2-1
Slovan Bratislava

Zemplín Michalovce
3-2
Spartak Myjava

Podbrezová
3-1
Ružomberok

Tatran Prešov
0-3
DAC 1904 Dunajská Streda

Senica
0-1
Spartak Trnava

Zlaté Moravce
0-2
Žilina

 
Oktober 2016
Visa matchfakta
Lördag 1 oktober 2016
Spartak Myjava
2-0
Senica

Ružomberok
2-2
DAC 1904 Dunajská Streda

Slovan Bratislava
3-1
Zemplín Michalovce

Spartak Trnava
1-0
Zlaté Moravce

Žilina
1-0
Podbrezová

 
Söndag 2 oktober 2016
Trenčín
1-1
Tatran Prešov

 
Lördag 15 oktober 2016
Spartak Myjava
2-0
Zlaté Moravce

Tatran Prešov
2-1
Ružomberok

Zemplín Michalovce
2-0
Trenčín

Spartak Trnava
0-2
Podbrezová

DAC 1904 Dunajská Streda
0-6
Žilina

 
Söndag 16 oktober 2016
Slovan Bratislava
2-0
Senica

 
Lördag 22 oktober 2016
Zemplín Michalovce
2-2
Tatran Prešov

Spartak Myjava
0-2
Podbrezová

Ružomberok
0-2
Žilina

Zlaté Moravce
1-5
Slovan Bratislava

Senica
1-2
Trenčín

 
Söndag 23 oktober 2016
Spartak Trnava
1-0
DAC 1904 Dunajská Streda

 
Lördag 29 oktober 2016
Zemplín Michalovce
0-0
Senica

Spartak Myjava
1-2
DAC 1904 Dunajská Streda

Spartak Trnava
0-1
Ružomberok

Trenčín
2-0
Zlaté Moravce

 
Söndag 30 oktober 2016
Slovan Bratislava
2-0
Podbrezová

Tatran Prešov
1-1
Žilina

 
November 2016
Visa matchfakta
Fredag 4 november 2016
Podbrezová
2-1
Trenčín

 
Lördag 19 november 2016
Zemplín Michalovce
1-3
Podbrezová

Tatran Prešov
1-3
Spartak Trnava

Senica
1-3
Zlaté Moravce

DAC Dunajska Streda
2-0
Trenčín

 
Söndag 20 november 2016
Spartak Myjava
1-2
Žilina

Slovan Bratislava
2-1
Ružomberok

 
Lördag 26 november 2016
DAC 1904 Dunajská Streda
2-1
Zemplín Michalovce

Podbrezová
2-0
Senica

Zlaté Moravce
3-0
Tatran Prešov

Žilina
2-1
Slovan Bratislava

 
Söndag 27 november 2016
Ružomberok
3-3
Trenčín

Spartak Trnava
3-0
Spartak Myjava

 
December 2016
Visa matchfakta
Lördag 3 december 2016
Tatran Prešov
1-1
Spartak Myjava

Senica
1-1
DAC 1904 Dunajská Streda

Zlaté Moravce
2-0
Podbrezová

Žilina
3-0
Trenčín

 
Söndag 4 december 2016
Slovan Bratislava
0-1
Spartak Trnava

Zemplín Michalovce
Inst
Ružomberok

 
Lördag 10 december 2016
Podbrezová
1-1
Tatran Prešov

1-0 Michal Breznaník (45)

1-1 Luka Kubus (64)

Publik 1 006

DAC 1904 Dunajská Streda
1-0
Zlaté Moravce

1-0 Krisztopher Vida (25)

Publik 3 777

Spartak Myjava
1-1
Slovan Bratislava

1-0 Štefan Pekár (5)
Utvisning Vladimir Kukoľ (90)

1-1 Filip Oršula (57)
Utvisning Mitchell Schet (90)
Utvisning Vukan Savićević (90)

Publik 837

Ružomberok
2-1
Senica

1-0 Jakub Mareš (10)
2-0 Peter Gál-Andrezly (72)

2-1 Kristian Kolčák (självmål, 82)

Publik 1 075

 
Söndag 11 december 2016
Žilina
7-1
Zemplín Michalovce

1-0 Nikolas Špalek (9)
2-0 Oliver Podhorin (självmål, 24)
3-0 Nermin Haskić (30)
4-0 Filip Hlohovsky (32)
5-0 Nermin Haskić (48)
6-0 Filip Hlohovsky (52)
7-1 Filip Kaša (90+1)

6-1 Emmanuel Mensah (84)

Publik 1 757

Spartak Trnava
1-1
Trenčín

1-0 Boris Godál (straff, 60)

1-1 Maduka Udeh (72)

Publik 2 651

 
Januari 2017
Visa matchfakta
Februari 2017
Visa matchfakta
Lördag 18 februari 2017
Podbrezová
0-0
DAC Dunajska Streda

Senica
2-0
Žilina

Trenčín
Inst
Spartak Myjava

 
Söndag 19 februari 2017
Tatran Prešov
0-2
Slovan Bratislava

Zlaté Moravce
1-1
Ružomberok

 
Tisdag 21 februari 2017
Zemplin Michalovce
2-0
Spartak Trnava

1-0 Martin Regáli (63)
2-0 Igor Žofčák (68)

 

 
Lördag 25 februari 2017
DAC Dunajska Streda
5-0
Tatran Prešov

Spartak Myjava
Inst
Zemplín Michalovce

Slovan Bratislava
4-3
Trenčín

Spartak Trnava
0-1
Senica

 
Söndag 26 februari 2017
Ružomberok
0-0
Podbrezová

Žilina
4-1
Zlaté Moravce

 
Mars 2017
Visa matchfakta
Onsdag 1 mars 2017
Zemplín Michalovce
1-3
Ružomberok

1-1 Jan Maslo (självmål, 38)

0-1 Michal Faško (6)
1-2 Jakub Mareš (70)
1-3 Jan Maslo (75)

 
Lördag 4 mars 2017
DAC Dunajská Streda
1-1
Ružomberok

Tatran Prešov
1-2
Trenčín

Senica
Inst
Spartak Myjava

Zlaté Moravce
0-0
Spartak Trnava

 
Söndag 5 mars 2017
Podbrezová
2-2
Žilina

Slovan Bratislava
3-1
Zemplín Michalovce

 
Lördag 11 mars 2017
DAC Dunajská Streda
2-2
Žilina

Ružomberok
5-0
Tatran Prešov

Senica
0-1
Slovan Bratislava

Zlaté Moravce
Inst
Spartak Myjava

 
Söndag 12 mars 2017
Trenčín
4-1
Zemplín Michalovce

Podbrezová
0-1
Spartak Trnava

 
Lördag 18 mars 2017
Žilina
3-1
Ružomberok

Spartak Myjava
Inst
Podbrezová

Tatran Prešov
2-2
Zemplín Michalovce

Slovan Bratislava
1-1
Zlaté Moravce

 
Söndag 19 mars 2017
DAC Dunajská Streda
0-0
Spartak Trnava

Trenčín
1-1
Senica

 
April 2017
Visa matchfakta
Lördag 1 april 2017
Podbrezová
2-3
Slovan Bratislava

DAC Dunajska Streda
Inst
Spartak Myjava

Senica
1-0
Zemplín Michalovce

Zlaté Moravce
0-2
Trenčín

 
Söndag 2 april 2017
Ružomberok
1-0
Spartak Trnava

Žilina
3-0
Tatran Prešov

 
Fredag 7 april 2017
Tatran Prešov
1-0
Senica

1-0 Luka Kubus (80)

 

 
Lördag 8 april 2017
DAC Dunajska Streda
1-0
Slovan Bratislava

Zlaté Moravce
1-2
Zemplín Michalovce

Spartak Myjava
Inst
Ružomberok

 
Söndag 9 april 2017
Spartak Trnava
1-2
Žilina

Trenčín
2-0
Podbrezová

 
Lördag 15 april 2017
Trenčín
0-1
DAC Dunajska Streda

Podbrezová
1-4
Zemplín Michalovce

Zlaté Moravce
2-1
Senica

Žilina
Inst
Spartak Myjava

 
Söndag 16 april 2017
Ružomberok
2-1
Slovan Bratislava

Spartak Trnava
4-0
Tatran Prešov

 
Lördag 22 april 2017
Trenčín
2-1
Ružomberok

Zemplín Michalovce
1-2
DAC Dunajska Streda

Spartak Myjava
Inst
Spartak Trnava

 
Söndag 23 april 2017
Slovan Bratislava
0-1
Žilina

Senica
1-1
Podbrezová

 
Onsdag 26 april 2017
Spartak Trnava
0-3
Slovan Bratislava

 

0-1 Aleksandar Čavrić (29)
0-2 Joeri de Kamps (70)
0-3 Vukan Savićević (90+3)

Spartak Myjava
Inst
Tatran Prešov

Podbrezová
2-0
Zlaté Moravce

1-0 Endy Bernadina (18)
2-0 Matus Mikuš (90+2)

 

Ružomberok
3-1
Zemplín Michalovce

1-0 Jakub Mareš (32)
2-0 Dominik Kružliak (37)
3-0 Jakub Mareš (54)

3-1 Filip Serecin (81)

 
Torsdag 27 april 2017
DAC Dunajska Streda
1-0
Senica

1-0 Erik Pačinda (76)

 

 
Fredag 28 april 2017
Trenčín
2-1
Žilina

1-1 Giorgi Beridze (31)
2-1 Rangelo Janga (66)

0-1 Ramil eydayev (21)

 
Maj 2017
Visa matchfakta
Onsdag 3 maj 2017
Tatran Prešov
1-1
Zlaté Moravce

1-1 Jakub Rolinc (85)

0-1 Damian Bariš (14)

 
Lördag 6 maj 2017
Zemplín Michalovce
0-1
Žilina

Tatran Prešov
0-2
Podbrezová

Senica
1-2
Ružomberok

Slovan Bratislava
Inst
Spartak Myjava

 
Söndag 7 maj 2017
Trenčín
3-4
Spartak Trnava

Zlaté Moravce
1-2
DAC Dunajska Streda

 
Fredag 12 maj 2017
Slovan Bratislava
3-1
Tatran Prešov

 
Lördag 13 maj 2017
Spartak Myjava
Inst
Trenčín

Ružomberok
2-1
Zlaté Moravce

Spartak Trnava
1-0
Zemplín Michalovce

Žilina
3-2
Senica

 
Söndag 14 maj 2017
DAC Dunajska Streda
2-2
Podbrezová

 
Tisdag 16 maj 2017
Krško
2-0
Radomlje

1-0 Filip Dangubić (31)
2-0 Toni Mujan (63)

 

Koper
1-1
Olimpija

1-1 Nermin Hodžić (79)

0-1 Kingsley Boateng (53)

 
Fredag 19 maj 2017
Zemplín Michalovce
Inst
Spartak Myjava

Podbrezová
0-1
Ružomberok

Tatran Prešov
1-1
DAC Dunajska Streda

Senica
1-0
Spartak Trnava

Trenčín
3-2
Slovan Bratislava

Zlaté Moravce
1-4
Žilina

 
Lördag 27 maj 2017
Slovan Bratislava
3-1
Zemplín Michalovce

Spartak Myjava
Inst
Senica

Ružomberok
2-0
DAC Dunajska Streda

Trenčín
4-0
Tatran Prešov

Spartak Trnava
3-1
Zlaté Moravce

Žilina
4-0
Podbrezová

 
Juni 2017
Visa matchfakta