ecst.se fotboll

2017-18

Start: 12 augusti 2017

Final: 27 maj 2018

6

omgångar

64

lag

60/63

matcher spelade

Första omgången
32 matcher

12-14 augusti 2018

Andra omgången
16 matcher

15-17 september 2017

Tredje omgången
8 matcher

24-26 oktober 2017

Kvartsfinaler
4 matcher

29-30 november 2017

Semifinaler
2 matcher

Final
1 match

 

 

 

 

Schweizer Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

30.11.2017, 23:28

Visa matchfakta

Tredje omgången

26.10.2017, 22:14

Tisdag 24 oktober 2017
Stade Lausanne-Ouchy
1-4
Zürich

1-2 Bradley Bavueza (43)

0-1 Alain Nef (13)
0-2 Raphael Dwamena (30)
1-3 Gudlaugur Pálsson (57)
1-4 Moussa Koné (71)

Onsdag 25 oktober 2017
Stade Nyonnais
1-3
Thun

1-2 Hirac Yagan (33)

0-1 Matteo Tosetti (7)
0-2 Nelson Ferreira (8)
1-3 Mickael Facchinetti (90+1)

Münsingen
0-3
Young Boys

 

0-1 Miralem Sulejmani (72)
0-2 Roger Assalé (81)
0-3 Moumi Ngamaleu (84)

Rapperswil-Jona
1-2
Basel

1-0 Mychell Chagas (32)

1-1 Manuel Akanji (35)
1-2 Ddimitri Oberlin (59)

Lausanne Sport
0-1
Grasshopper

 

0-1 Marco Djuricin (66)

Torsdag 26 oktober 2017
Schötz
2-3 f
Lugano

1-1 Labinot Aziri (90)
2-2 Marcel Gänsler (105)

0-1 Younes Bnou Marzouk (54)
1-2 Balint Vécsei (92)
2-3 Domen Črnigoj (118)

Echallens
2-3
Luzern

1-1 Yassine El Allaoui (straff, 45+1)
2-2 Steve Samandjeu (71)

0-1 Shkelqim Demhasaj (20)
1-2 Lucão (51)
2-3 Tomi Jurić (87)

Delémont
1-2
St. Gallen

1-0 Dionys Stadelmann (8)

1-1 Tranquillo Barnetta (47)
1-2 Jorge Faria (självmål, 78)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

17.09.2017, 23:59

Fredag 15 september 2017
Hergiswil
1-3
Schötz

Lördag 16 september 2017
YF Juventus
1-3
Lausanne Sport

Stade Lausanne…
2-1 f
Sion

Bassersdorf
0-3
Zürich

Münsingen
1-0
FC Schaffhausen

Servette
0-1
Luzern

Kosova
1-3
Rapperswil-Jona

Locarno
1-4
Stade Nyonnais

Söndag 17 september 2017
Linth
1-1* f
St. Gallen

Information St. Gallen vidare efter 4-3 på straffar.

Delémont
4-2
Winterthur

Köniz
0-1
Lugano

Old Boys
0-4
Young Boys

Wil
0-3
Thun

Biel-Bienne
0-5
Grasshopper

Echallens
3-2 f
Neuchâtel Xamax

Chiasso
0-1
Basel

 

Visa matchfakta

Första omgången

13.08.2017, 23:59

Lördag 12 augusti 2017
Montfaucon
0-21
Neuchâtel Xamax

Bassersdorf
2-1
Taverne

Stade Payerne
1-2
Thun

Brühl
0-1 f
Chiasso

Biel-Bienne
3-1
Bavois

Linth
4-0
Wohlen

Altdorf
0-6
Servette

Breitenrain
0-3
Young Boys

Vernier
0-3
Stade Nyonnais

Kriens
0-1
Luzern

Arbon
0-7
Wil

Concordia
2-7
Old Boys

Wängi
0-1
Delémont

Hausen am Albis
1-5
Hergiswil

Malley
0-14
Stade Lausanne-Ouchy

Bellach
0-4
Köniz

Bassecourt
0-6
Lugano

Interstar Genève
2-2* f
Schötz

Information Schötz vidare efter 5-4 på straffar.

Pajde
1-3
Lausanne Sport

Söndag 13 augusti 2017
Gränichen
1-9
Sion

Wettswil-Bonstetten
0-2
Basel

Kreuzlingen
3-4
Rapperswil-Jona

Chippis
0-10
Zürich

Münsingen
5-1
Düdingen

Rüti
0-5
FC Schaffhausen

Romontois
0-10
Grasshopper

Béroche-Gorgier
1-4 f
Kosova

Bulle
1-2
YF Juventus

Wyler
2-2* f
Locarno

Information Locarno vidare efter 5-4 på straffar.

Echallens
2-1
Aarau

Baden
3-8
St. Gallen

 

Skytteliga

-