ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 12 juli 2019
Slut: 7 december 2019

44

lag

5

omgångar

88/95

matcher spelade

Första omgången

80 matcher

12-28 juli 2019

Andra omgången

8 matcher

16-18 augusti 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

24 september 2019

Semifinaler

2 matcher

2 november 2019

Final

1 match

7 december 2019

 

 

 

Scottish League Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

Visa matchfakta

Andra omgången

18.08.2019, 22:40

Fredag 16 augusti 2019
Motherwell
1-2
Hearts

1-2 Christopher Long (60)

0-1 Michael Smith (40)
0-2 Conor Washington (straff, 45+2)

Publik 5 597

Lördag 17 augusti 2019
Celtic
2-1 f
Dunfermline Athletic

1-0 Michael Johnston (55)
2-1 James Forrest (114)

1-1 Thomas Beadling (77)

Forfar Athletic
1-2
Livingston

1-2 Dale Hilson (63)

0-1 Lyndon Dykes (34)
0-2 Scott Pittman (53)

Publik 884

Hibernian
5-4 f
Greenock Morton

1-0 Scott Allan (20)
2-0 Joshua Vela (32)
3-2 Florian Kamberi (55)
4-3 Florian Kamberi (104)
5-3 Christian Doidge (120)

2-1 Robert McHugh (39)
2-2 Lewis Stevenson (självmål, 45)
3-3 Steven Whittaker (självmål, 90+1)

Publik 6 557

Kilmarnock
1-0 f
Hamilton Academical

1-0 Dominic Thomas (113)

Publik 3 762

Partick Thistle
3-2 f
Ross County

1-1 Kenny Miller (80)
2-1 James Penrice (96)
3-2 Steven Saunders (114)

0-1 Blair Spittal (60)
2-2 Harrt Paton (105)

Publik 2 053

Söndag 18 augusti 2019
Dundee
1-2 f
Aberdeen

1-0 Daniel Johnson (straff, 43)

1-1 Andrew Considine (90+1)
1-2 Sam Crosgrove (103)

Publik 5 740

East Fife
0-3
Rangers

 

0-1 Jermain Defoe (26)
0-2 Filip Helander (56)
0-3 Joe Aribo (84)

Publik 1 991

 

Visa matchfakta

Första omgången

28.07.2019, 23:59

Grupp A
1
Heart of Midlothian
4
2
2
0
6
- 3
3
9
2
East Fife
4
2
1
1
5
- 3
2
8
3
Dundee United
4
2
1
1
6
- 4
2
7
4
Stenhousemuir
4
1
0
3
4
- 6
-2
3
5
Cowdenbeath
4
1
0
3
2
- 7
-5
3
Grupp B
1
Ross County
4
4
0
0
12
- 2
10
12
2
Forfar Athletic
4
3
0
1
9
- 4
5
9
3
Montrose
4
1
1
2
4
- 9
-5
5
4
St Johnstone
4
1
0
3
6
- 5
1
3
5
Brechin City
4
0
1
3
1
- 12
-11
1
Grupp C
1
Hibernian
4
3
1
0
8
- 1
7
11
2
Alloa Athletic
4
2
1
1
8
- 8
0
7
3
Arbroath
4
2
0
2
10
- 8
2
6
4
Elgin City
4
1
1
2
7
- 7
0
5
5
Stirlling Albion
4
0
1
3
3
- 12
-9
1
Grupp D
1
Dundee FC
4
2
2
0
4
- 0
4
10
2
Inverness Caledonian Thistle
4
2
1
1
7
- 4
3
7
3
Peterhead
4
1
2
1
3
- 4
-1
6
4
Cove Rangers
4
1
1
2
6
- 5
1
4
5
Raith Rovers
4
1
0
3
4
- 11
-7
3
Grupp E
1
Motherwell
4
4
0
0
13
- 0
13
12
2
Greenock Morton
4
2
1
1
14
- 8
6
8
3
Queens of the South
4
1
2
1
10
- 10
0
6
4
Dumbarton
4
1
0
3
3
- 12
-9
3
5
Annan Athletic
4
0
1
3
3
- 13
-10
1
Grupp F
1
Partick Thisle
4
3
1
0
8
- 5
3
10
2
Hamilton Academical
4
2
2
0
8
- 5
3
9
3
Airdrieonians
4
1
1
2
7
- 8
-1
5
4
Queen's Park
4
0
3
1
4
- 5
-1
5
5
Clyde
4
0
1
3
6
- 10
-4
1
Grupp G
1
Livingston
4
3
1
0
10
- 3
7
11
2
Ayr United
4
2
1
1
12
- 5
7
7
3
Falkirk
4
2
1
1
6
- 3
3
7
4
Stranraer
4
1
1
2
9
- 5
4
5
5
Berwick Rangers
4
0
0
4
0
- 21
-21
0
Grupp H
1
Dunfermline Athletic
4
3
0
1
13
- 3
10
9
2
Albion Rovers
4
2
1
1
3
- 7
-4
7
3
St Mirren
4
1
2
1
3
- 3
0
6
4
East Kilbride
4
1
1
2
1
- 5
-4
5
5
Edinburgh City
4
1
0
3
2
- 4
-2
3
Fredag 12 juli 2019
Hearts
*1-1
Dundee United

1-1 Andy Irving (44)
Utvisning Andy Irving (83)

0-1 Lawrence Shankland (9)

Publik 9 091

Information Hearts vinnare efter 5-3 på straffar.

Lördag 13 juli 2019
Cowdenbeath
2-0
East Fife

Forfar Athletic
3-0
Brechin City

Ross County
4-1
Montrose

Arbroath
2-1
Elgin City

Stirling Albion
1-1*
Hibernian

Information Hibernian vinnare efter 5-4 på straffar.

Peterhead
2-1
Cove Rangers

Raith Rovers
0-3
Dundee FC

Annan Athletic
0-1
Dumbarton

Queen of the South
0-3
Motherwell

Hamilton Academical
0-0*
Queen's Park

Information Queen's Park vinnare efter 6-5 på straffar.

Partick Thistle
1-0
Airdrieonians

Berwick Rangers
0-7
Ayr United

Falkirk
1-1*
Livingston

Information Livingston vinnare efter 4-3 på straffar.

East Kilbride
0-1
Albion Rovers

Söndag 14 juli 2019
St. Mirren
2-3
Dunfermline Athletic

Tisdag 16 juli 2019
Stenhousemuir
1-2
Dundee United

1-2 Andy Munro (70)

0-1 Paul Watson (51)
0-2 Calum Butcher (54)

Brechin City
0-4
Ross County

 

0-1 Ross Stewart (8)
0-2 Ross Stewart (44)
0-3 Billy McKay (49)
0-4 Blair Spittal (75)

Montrose
1-0
St. Johnstone

1-0 Terry Masson (72)

 

Alloa Athletic
3-3*
Elgin City

1-1 Allan Trouten (54)
2-2 Liam Buchanan (57)
3-2 Kevin Cawley (75)

0-1 Russell Dingwall (30) 1-2 Shane Sutherland (55)
3-3 Stephen Bronsky (88)

Information Elgin City vinnare efter 6-5 på straffar.

Cowdenbeath
0-2
Hearts

 

0-1 Craig Halkett (8)
0-2 Anthony McDonald (22)

Peterhead
*0-0
Inverness CT

Information Peterhead vinnare efter 11-10 på straffar.

Greenock Morton
6-1
Dumbarton

1-0 Morgyn Neill (självmål, 15)
2-0 Peter Grant (17)
3-0 Kyle Jacobs (23)
4-0 Lewis Strapp (31)
5-0 John Sutton (45) 6-1 Robert McHugh (69)

5-1 Morgyn Neill (63)

Queen of the South
*3-3
Annan Athletic

1-0 Connor Murray (23)
2-0 Scott Mercer (26)
3-1 Stephen Dobbie (42)

2-1 Matthew Douglas (34)
3-2 Lewis McLear (54) 3-3 Jordan Holt (81)

Information Queen of the South vinnare efter 5-4 på straffar.

Falkirk
1-0
Stranraer

1-0 Declan McManus (9)

 

Livingston
2-1
Ayr United

1-0 Aymen Souda (25)
2-1 Ricki Lamie (83)

1-1 Andrew Murdoch (51)

Queen's Park
1-2
Partick Thistle

1-2 Salim Kouider-Aissa (56)

0-1 Kenny Miller (6)
0-2 Thomas Robson (36)

Onsdag 17 juli 2019
Stirling Albion
1-6
Arbroath

1-2 Dylan Mackin (47)

0-1 David Gold (1)
0-2 Michael McKenna (28)
1-3 David Gold (57)
1-4 Colin Hamilton (82)
1-5 Greg Spence (87)
1-6 Greg Spence (90)

Cove Rangers
0-0*
Dundee FC

Information Dundee FC vinnare efter 3-2 på straffar.

Dunfermline Athletic
6-0
Albion Rovers

1-0 Kyle Turner (2)
2-0 Kevin Nisbet (19)
3-0 Kevin Nisbet (25)
4-0 Aaron Comrie (40)
5-0 Kevin Nisbet (45)
6-0 Kyle Turner (53)

 

St. Mirren
1-0
Edinburgh City

1-0 Oan Djorkaeff (straff, 88)

 

Clyde
1-3
Hamilton Academical

1-2 Kristoffer Syvertsen (57)

0-1 Scott McMann (31)
0-2 Blair Alston (50)
1-3 Lewis Smith (76)

Fredag 19 juli 2019
Dundee United
3-0
Cowdenbeath

1-0 Adrian Sporle (26)
2-0 Lawrence Shankland (59)
3-0 Louis Appere (86)

 

Publik 2 526

Motherwell
4-0
Greenock Morton

1-0 James Scott (22)
2-0 James Scott (66)
3-0 Jermaine Hylton (76)
4-0 Liam Donnelly (82)

 

Publik 3 167

Lördag 20 juli 2019
Montrose
1-4
Forfar Athletic

Elgin City
3-0
Stirling Albion

Hibernian
2-0
Alloa Athletic

East Fife
2-0
Stenhousemuir

Dundee FC
*0-0
Peterhead

Information Dundee FC vinnare efter 4-2 på straffar.

Inverness CT
4-1
Raith Rovers

Dumbarton
1-4
Queen of the South

Ayr United
2-1
Falkirk

Stranraer
6-0
Berwick Rangers

East Kilbride
*0-0
St. Mirren

Information East Kilbride vinnare efter 6-5 på straffar.

Edinburgh City
1-0
Dunfermline Athletic

Hamilton Academical
*2-2
Partick Thistle

Information Hamilton Academical vinnare efter 6-5 på straffar.

Söndag 21 juli 2019
St. Johnstone
1-2
Ross County

Clyde
2-3
Airdrieonians

Tisdag 23 juli 2019
Alloa Athletic
2-1
Stirling Albion

Hibernian
3-0
Arbroath

Dundee United
0-2
East Fife

Inverness CT
3-2
Cove Rangers

Raith Rovers
3-1
Peterhead

Annan Athletic
0-5
Greenock Morton

Dumbarton
0-2
Motherwell

Berwick Rangers
0-3
Falkirk

Stranraer
1-2
Livingston

Albion Rovers
0-0
St. Mirren

Information St. Mirren vinnare efter 4-3 på straffar.

Edinburgh City
0-1
East Kilbride

Onsdag 24 juli 2019
Ross County
2-0
Forfar Athletic

St. Johnstone
4-0
Brechin City

Hearts
2-1
Stenhousemuir

Airdrieonians
*2-2
Queen's Park

Information Airdrieonians vinnare efter 12-11 på straffar.

Partick Thistle
3-2
Clyde

Fredag 26 juli 2019
Elgin City
0-2
Hibernian

Lördag 27 juli 2019
Brechin City
1-1*
Montrose

Information Montrose vinnare efter 4-2 på straffar.

Forfar Athletic
2-1
St. Johnstone

Arbroath
2-3
Alloa Athletic

East Fife
*1-1
Hearts

Information East Fife vinnare efter 7-6 på straffar.

Stenhousemuir
2-0
Cowdenbeath

Cove Rangers
3-0
Raith Rovers

Greenock Morton
*3-3
Queen of the South

Information Greenock Morton vinnare efter 4-3 på straffar.

Motherwell
4-0
Annan Athletic

Ayr United
2-2*
Stranraer

Information Stranraer vinnare efter 6-5 på straffar.

Livingston
5-0
Berwick Rangers

Albion Rovers
2-1
Edinburgh City

Dunfermline Athletic
4-0
East Kilbride

Airdrieonians
2-3
Hamilton Academical

Söndag 28 juli 2019
Queen's Park
*1-1
Clyde

Information Queen's Park vinnare efter 5-4 på straffar.

Dundee FC
1-0
Inverness CT

 

Skytteliga

18.08.2019, 22:40

-