ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 13 juli 2018
Slut: 2 december 2018

44

lag

5

omgångar

16/95

matcher spelade

1 339

publiksnitt

Första omgången, gruppspel

80 matcher

13-29 juli 2018

Andra omgången

8 matcher

18 augusti 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

Semifinaler

2 matcher

Final

1 matcher

 

 

 

Scottish League Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

Visa matchfakta

Första omgången, gruppspel

14.07.2018, 21:06

Grupp A
1
Alloah Athletic
0
0
0
0
0
- 0
0
0
2
Arbroath
1
0
1
0
1
- 1
0
3
3
Dundee United
1
0
1
0
1
- 1
0
0
4
Elgin City
1
0
0
1
0
- 2
-2
0
5
Ross County
1
1
0
0
2
- 0
2
0
Grupp B
1
Montrose
1
1
0
0
1
- 0
1
3
2
St Johnstone
1
0
1
0
0
- 0
0
3
3
East Fife
1
0
1
0
0
- 0
0
0
4
Forfar Athletic
0
0
0
0
0
- 0
0
0
5
Falkirk
1
0
0
1
0
- 1
-1
3
Grupp C
1
Cowdenbeath
1
1
0
0
2
- 0
2
3
2
Inverness Caledonian Thistle
1
1
0
0
2
- 0
2
3
3
Heart of Midlothian
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Cove Rangers
1
0
0
1
0
- 2
-2
0
5
Raith Rovers
1
0
0
1
0
- 2
-2
3
Grupp D
1
Dundee FC
1
1
0
0
4
- 0
4
3
2
Peterhead
1
0
1
0
0
- 0
0
3
3
Brechin City
1
0
1
0
0
- 0
0
0
4
Dunfermline Athletic
0
0
0
0
0
- 0
0
0
5
Stirlling Albion
1
0
0
1
0
- 4
-4
3
Grupp E
1
Ayr United
1
1
0
0
3
- 1
2
3
2
Partick Thisle
1
1
0
0
2
- 0
2
3
3
Albion Rovers
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Greenock Morton
1
0
0
1
1
- 3
-2
0
5
Stenhousemuir
1
0
0
1
0
- 2
-2
3
Grupp F
1
Livingston
1
1
0
0
2
- 1
1
3
2
Annan Athletic
1
1
0
0
1
- 0
1
3
3
Berwick Rangers
0
0
0
0
0
- 0
0
0
4
Airdrieonians
1
0
0
1
1
- 2
-1
0
5
Hamilton Academicals
1
0
0
1
0
- 1
-1
3
Grupp G
1
Queens of the South
1
1
0
0
5
- 3
2
3
2
Edinburgh City
1
0
1
0
1
- 1
0
3
3
Clyde
1
0
1
0
1
- 1
0
0
4
Motherwell
0
0
0
0
0
- 0
0
0
5
Stranraer
1
0
0
1
3
- 5
-2
3
Grupp H
1
St Mirren
1
0
1
0
0
- 0
0
3
2
Dumbarton
1
0
1
0
0
- 0
0
3
3
Kilmarnock
1
0
1
0
0
- 0
0
0
4
Queen's Park
1
0
1
0
0
- 0
0
0
5
Spartans
0
0
0
0
0
- 0
0
3
Fredag 13 juli 2018
Kilmarnock
0-0*
St. Mirren

Publik 4 026

Information St Mirren vinnare efter 3-2 på straffar.

Lördag 14 juli 2018
Dundee United
1-1*
Arbroath

1-0 Nicky Clark (77)

1-1 Robert Linn (straff, 82)

Publik 2 939

Information Arbroath vinnare efter 5-3 på straffar.

Ross County
2-0
Elgin City

1-0 Declan McManus (61)
2-0 Joshua Mullin (82)

 

Falkirk
0-1
Montrose

 

0-1 Martin Rennie (19)

Publik 1 730

St. Johnstone
*0-0
East Fife

Publik 1 687

Information St Johnstone vinnare efter 5-4 på straffar.

Inverness CT
2-0
Cove Rangers

1-0 Nathan Austin (30)
2-0 Nathan Austin (41)

 

Raith Rovers
0-2
Cowdenbeath

 

0-1 Jordyn Sheerin (53)
0-2 Jordyn Sheerin (86)

Publik 634

Brechin City
0-0*
Peterhead

Publik 301

Information Peterhead vinnare efter 5-4 på straffar.

Stirling Albion
0-4
Dundee

 

0-1 Sofien Moussa (39)
0-2 Sofien Moussa (57)
0-3 Jean Mendy (63)
0-4 Craig Wighton (69)

Publik 1 400

Ayr United
3-1
Greenock Morton

1-1 Lawrence Shankland (48)
2-1 Lawrence Shankland (72)
3-1 Lawrence Shankland (75)

0-1 Michael Tidser (14)

Publik 1 586

Stenhousemuir
0-2
Partick Thistle

 

0-1 Shea Gordon (2)
0-2 Shea Gordon (6)

Publik 675

Airdrieonians
1-2
Livingston

1-2 Darryl Duffy (53)

0-1 Scott Pittman (24)
0-2 Lee Miller (25)

Publik 733

Annan Athletic
1-0
Hamilton Academical

1-0 Aidan Smith (60)

 

Publik 491

Clyde
1-1*
Edinburgh City

1-1 Martin McNiff (90)

0-1 Conrad Balatoni (44)

Publik 407

Information Edinburgh City vinnare efter 4-1 på straffar.

Queen of the South
5-3
Stranraer

1-2 Gary Harkins (41)
2-2 Stephen Dobbie (42)
3-2 Lyndon Dyker (44)
4-2 Andrew Stirling (64)
5-3 Stephen Dobbie (87)

0-1 Chris McGowan (4)
0-2 Luke Donnelly (9)
4-3 Kyle Turner (80)

Publik 803

Spartans
0-0*
Dumbarton

Information Dumbarton vinnare efter 4-3 på straffar.

Tisdag 17 juli 2018
Stenhousemuir
20 : 30
Albion Rovers

Alloa Athletic
20 : 45
Arbroath

Ross County
20 : 45
Dundee United

Falkirk
20 : 45
Forfar Athletic

Montrose
20 : 45
East Fife

Cowdenbeath
20 : 45
Inverness CT

Dunfermline Athletic
20 : 45
Peterhead

Stirling Albion
20 : 45
Brechin City

Partick Thistle
20 : 45
Greenock Morton

Annan Athletic
20 : 45
Berwick Rangers

Hamilton Academical
20 : 45
Livingston

Motherwell
20 : 45
Edinburgh City

Queen of the South
20 : 45
Clyde

Dumbarton
20 : 45
Queen's Park

St. Mirren
20 : 45
Spartans

Onsdag 18 juli 2018
Cove Rangers
21 : 00
Hearts

Lördag 21 juli 2018
Arbroath
16 : 00
Elgin City

Dundee United
16 : 00
Alloa Athletic

Montrose
16 : 00
St. Johnstone

Cowdenbeath
16 : 00
Cove Rangers

Raith Rovers
16 : 00
Hearts

Peterhead
16 : 00
Stirling Albion

Albion Rovers
16 : 00
Ayr United

Greenock Morton
16 : 00
Stenhousemuir

Berwick Rangers
16 : 00
Airdrieonians

Livingston
16 : 00
Annan Athletic

Edinburgh City
16 : 00
Queen of the South

Stranraer
16 : 00
Motherwell

Dumbarton
16 : 00
Kilmarnock

Queen's Park
16 : 00
Spartans

Söndag 22 juli 2018
East Fife
16 : 00
Forfar Athletic

Dundee
16 : 00
Dunfermline Athletic

Tisdag 24 juli 2018
Elgin City
20 : 45
Alloa Athletic

St. Johnstone
20 : 45
Falkirk

Hearts
20 : 45
Cowdenbeath

Inverness CT
20 : 45
Raith Rovers

Ayr United
20 : 45
Stenhousemuir

Albion Rovers
20 : 45
Partick Thistle

Airdrieonians
20 : 45
Annan Athletic

Berwick Rangers
20 : 45
Hamilton Academical

Motherwell
20 : 45
Queen of the South

Stranraer
20 : 45
Clyde

Queen's Park
20 : 45
St. Mirren

Spartans
20 : 45
Kilmarnock

Onsdag 25 juli 2018
Arbroath
20 : 45
Ross County

Forfar Athletic
20 : 45
Montrose

Brechin City
20 : 45
Dunfermline Athletic

Peterhead
20 : 45
Dundee

Lördag 28 juli 2018
Alloa Athletic
16 : 00
Ross County

Elgin City
16 : 00
Dundee United

East Fife
16 : 00
Falkirk

Forfar Athletic
16 : 00
St. Johnstone

Cove Rangers
16 : 00
Raith Rovers

Dundee
16 : 00
Brechin City

Dunfermline Athletic
16 : 00
Stirling Albion

Greenock Morton
16 : 00
Albion Rovers

Partick Thistle
16 : 00
Ayr United

Hamilton Academical
16 : 00
Airdrieonians

Livingston
16 : 00
Berwick Rangers

Clyde
16 : 00
Motherwell

Edinburgh City
16 : 00
Stranraer

Kilmarnock
16 : 00
Queen's Park

St. Mirren
16 : 00
Dumbarton

Söndag 29 juli 2018
Hearts
16 : 00
Inverness CT

 

Skytteliga

14.07.2018, 23:59

Namn
Klubb
Mål
Lawrence Shankland
Ayr United
3
Jordyn Sheerin
Cowdenbeath
2
Sofien Moussa
Dundee FC
2
Nathan Austin
Inverness CT
2
Shea Gordon
Partick Thistle
2
Stephen Dobbie
Queen of the South
2