ecst.se fotboll

2017-18

Start: 14 juli 2017

Final: 26 november 2017

5

omgångar

44

lag

88/95

matcher spelade

Första omgången, gruppspel
80 matcher

14-30 juli 2017

Andra omgången
8 matcher

8-9 augusti 2017

Kvartsfinaler
4 matcher

19 september 2017

Semifinaler
2 matcher

21 oktober 2017

Final
1 match

26 november 2017

 

 

 

 

 

 

 

 

Scottish League Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Andra omgången

09.08.2017, 23:18

Tisdag 8 augusti 2017
Celtic
5-0
Kilmarnock

1-0 Leigh Griffiths (straff, 14)
2-0 Anthony Ralston (21)
3-0 Leigh Griffiths (29)
4-0 Kieran Tierney (65)
5-0 Stuart Armstrong (71)

 

Publik 27 407

Falkirk
1-2 f
Livingston

1-1 James Craigan (40)

0-1 Scott Robinson (32)
1-2 Raffaele De Vita (101)

Publik 2 677

Hibernian
5-0
Ayr United

1-0 Anthony Stokes (20)
2-0 Simon Murray (31)
3-0 Anthony Stokes (59)
4-0 Efe Ambrose (69)
5-0 Deivydas Matulevičius (85)

 

Publik 8 135

St Johnstone
0-3
Partick Thistle

 

0-1 Steven Lawless (straff, 50)
0-2 Ryan Edwards I (62)
0-3 Chris Erskine (90)

Publik 2 619

Onsdag 9 augusti 2017
Dundee FC
2-1
Dundee United

1-0 Fayssal El Bakhtaoui (30)
2-1 Paul McGowan (64)

1-1 Billy King (40)

Publik 10 472

Hamilton Academical
0-1
Aberdeen

 

0-1 Kenny Mclean (43)

Publik 2 768

Rangers
6-0
Dunfermline Athletic

1-0 Kenny Miller (5)
2-0 Bruno Alves (9)
3-0 Alfredo Morelos (23)
4-0 James Tavernier (27)
5-0 Candeias (57)
6-0 Alfredo Morelos (75)

 

Publik 35 262

Ross County
2-3 f
Motherwell

1-1 Alex Schalk (65)
2-2 Craig Curran (straff, 104)

0-1 Gael Bigirimana (50)
1-2 Christopher Cadden (92)
Utvisning Charles Dunne (104)
2-3 Ross MacLean (112)

 

Visa matchfakta

Första omgången, gruppspel

30.07.2017, 23:59

Grupp A
1
Falkirk
4
4
0
0
13
- 1
12
12
2
Inverness CT
4
2
1
1
5
- 3
2
10
3
Stirling Albion
4
2
1
1
6
- 5
1
7
4
Brechin City
4
0
1
3
1
- 9
-8
2
5
Forfar Athletic
4
0
1
3
3
- 10
-7
12
Grupp B
1
Dunfermline Athletic
4
2
2
0
13
- 3
10
10
2
Peterhead
4
3
0
1
7
- 6
1
9
3
Heart of Midlothian
4
2
1
1
7
- 4
3
7
4
East Fife
4
1
1
2
3
- 6
-3
4
5
Elgin City
4
0
0
4
2
- 13
-11
10
Grupp C
1
Dundee United
4
3
1
0
10
- 2
8
11
2
Dundee FC
4
3
1
0
8
- 2
6
10
3
Raith Rovers
4
2
0
2
9
- 5
4
6
4
Cowdenbeath
4
1
0
3
5
- 11
-6
3
5
Buckle Thistle
4
0
0
4
3
- 15
-12
11
Grupp D
1
Hibernian
4
3
1
0
13
- 1
12
10
2
Ross County
4
2
2
0
8
- 0
8
10
3
Arbroath
4
1
2
1
6
- 7
-1
6
4
Montrose
4
1
0
3
2
- 15
-13
3
5
Alloa Athletic
4
0
1
3
2
- 8
-6
10
Grupp E
1
Ayr United
4
4
0
0
15
- 3
12
12
2
Kilmarnock
4
3
0
1
9
- 3
6
9
3
Clyde
4
2
0
2
7
- 11
-4
6
4
Annan City
4
0
1
3
2
- 10
-8
2
5
Dumbarton
4
0
1
3
2
- 8
-6
12
Grupp F
1
Motherwell
4
4
0
0
12
- 2
10
12
2
Greenock Morton
4
2
1
1
8
- 6
2
8
3
Queen's Park
4
2
1
1
9
- 9
0
7
4
Edinburgh City
4
0
1
3
3
- 12
-9
2
5
Berwick Rangers
4
0
1
3
4
- 7
-3
12
Grupp G
1
Hamilton Academical
4
2
2
0
11
- 6
5
9
2
Albion Rovers
4
1
3
0
12
- 9
3
7
3
Queen of the South
4
1
3
0
6
- 4
2
7
4
East Kilbride
4
1
1
2
5
- 9
-4
5
5
Stenhousemuir
4
0
1
3
3
- 9
-6
9
Grupp H
1
Livingston
4
3
1
0
8
- 3
5
11
2
Partick Thistle
4
3
1
0
9
- 2
7
10
3
St Mirren
4
2
0
2
9
- 7
2
6
4
Airdrieonians
4
1
0
3
4
- 10
-6
3
5
Stranraer
4
0
0
4
4
- 12
-8
11
Bästa grupptvåor
1
Ross County
4
2
2
0
8
- 0
8
10
2
Partick Thistle
4
3
1
0
9
- 2
7
10
3
Dundee FC
4
3
1
0
8
- 2
6
10
4
Inverness CT
4
2
1
1
5
- 3
2
10
5
Kilmarnock
4
3
0
1
9
- 3
6
10
6
Partick Thistle
4
3
0
1
7
- 6
1
9
7
Greenock Morton
4
2
1
1
8
- 6
2
8
8
Albion Rovers
4
1
3
0
12
- 9
3
7
Fredag 14 juli 2017
Ayr United
1-0
Kilmarnock

1-0 Andy Greggan (39)

 

Publik 6 417

Lördag 15 juli 2017
East Kilbride
1-3
Hamilton Academical

1-1 Sean Winter (straff, 69)

0-1 Darian MacKinnon (39)
1-2 Louis Longridge (81)
1-3 Ali Crawford (90+1)

Publik 531

Falkirk
4-1
Stirling Albion

1-0 Nathan Austin (24)
2-0 Joe McKee (26)
3-0 Alex Harris (39)
4-0 Aaron Muirhead (straff, 57)

4-1 Darren Smith (87)

Publik 2 044

Inverness CT
3-0
Brechin City

1-0 Gary Warren (21)
2-0 Gary Warren (34)
3-0 George Oakley (57)

 

Dunfermline Athletic
6-0
Elgin City

1-0 Nicky Clark (10)
2-0 Nicky Clark (20)
3-0 Michael Paton (33)
4-0 Nicky Clark (35)
5-0 Nicky Clark (47)
6-0 Callum Smith (90)

 

Publik 1 757

Peterhead
1-0
East Fife

1-0 Rory McAllister (10)

 

Publik 454

Cowdenbeath
4-2
Buckie Thistle

1-1 David Syme (25)
2-1 Cameron Muirhead (44)
3-2 David Syme (62)
4-2 Ryan Connelly (89)

0-1 Craig Dorrat (5)
2-2 Drew Copeland (51)

Publik 308

Dundee United
2-0
Raith Rovers

1-0 Paul McMullan (59)
2-0 James Keatings (straff, 72)

 

Publik 3 753

Hibernian
4-0
Montrose

1-0 Simon Murray (12)
2-0 Fraser Murray (22)
3-0 Simon Murray (53)
4-0 Brian Graham (straff, 88)

 

Publik 5 226

Ross County
2-0
Alloa Athletic

1-0 Marcus Fraser (40)
2-0 Craig Curran (69)

 

Publik 1 108

Clyde
2-1
Annan Athletic

1-0 Jack Breslin (57)
2-0 David Goodwillie (89)

2-1 Steven Swinglehurst (90+1)

Publik 415

Berwick Rangers
0-1
Greenock Morton

 

0-1 Oliver Fleming (självmål, 33)

Publik 701

Queen's Park
1-5
Motherwell

1-1 Adam Cummins (23)

0-1 Christopher Cadden (10)
1-2 Craig Tanner (53)
1-3 Ryan Bowman (74)
1-4 Ryan Bowman (77)
1-5 Louis Moult (85)

Publik 1 590

Stenhousemuir
1-3
Queen of the South

1-0 Mark McGuigan (straff, 16)

1-1 Stephen Dobbie (69)
1-2 Shaun Rooney (83)
1-3 Stephen Dobbie (85)

Publik 384

Livingston
*1-1
Partick Thistle

1-1 Keaghan Jacobs (46)

0-1 Chris Erskine (14)

Publik 1 119

Information Livingston vinnare efter 3-1 på straffar.

Stranraer
1-4
St. Mirren

1-0 Scott Agnew (11)

1-1 Gavin Reilly (27)
1-2 Ross Stewart II (31)
1-3 Lewis Morgan (40)
1-4 Gregor Buchanan (56)

Publik 849

Tisdag 18 juli 2017
Brechin City
*1-1
Forfar Athletic

1-0 Isaac Layne (68)

1-1 Mark Millar (straff, 90+1)

Publik 526

Information Brechin City vinnare efter 4-3 på straffar.

Stirling Albion
0-0*
Inverness CT

Publik 591

Information Inverness CT vinnare efter 2-0 på straffar.

East Fife
0-0*
Dunfermline Athletic

Publik 1 094

Information Dunfermline Athletic vinnare efter 9-8 på straffar.

Elgin City
0-1
Heart of Midlothian

 

0-1 Kyle Lafferty (60)

Publik 1 303

Raith Rovers
1-2
Dundee FC

1-1 Lewis Vaughan (90)

0-1 Sofien Moussa (83) 1-2 Fayssal El Bakhtaoui (90+2)

Publik 2 962

Alloa Athletic
1-1*
Arbroath

1-1 Frank McKeown (89)

0-1 Blair Yule (16)

Publik 311

Information Arbroath vinnare efter 6-5 på straffar.

Montrose
0-6
Ross County

 

0-1 Thomas Mikkelsen (15)
0-2 Craig Curran (straff, 27)
0-3 Sean Dillon (självmål, 31)
0-4 Craig Curran (45)
0-5 Thomas Mikkelsen (54)
0-6 Alex Schalk (58)

Publik 421

Dumbarton
1-3
Ayr United

1-1 Christian Nadé (45+2)

0-1 Andy Dowie (självmål, 36)
1-2 Declan McDaid (71)
1-3 Robbie Crawford (88)

Publik 615

Kilmarnock
4-2
Clyde

1-0 Rory McKenzie (7)
2-2 Dominic Thomas (53)
3-2 Dominic Thomas (59)
4-2 Rory McKenzie (68)

1-1 Darren Ramsay (10)
1-2 Kevin Nicoll (11)
Utvisning Jordan Stewart (70)

Publik 1 871

Edinburgh City
*2-2
Berwick Rangers

1-0 Ashley Grimes (23)
2-1 Ashley Grimes (31)

1-1 Aaron Murrell (30)
2-2 Patrick Scullion (84)

Publik 247

Information Edinburgh City vinnare efter 4-2 på straffar.

Greenock Morton
*2-2
Queen's Park

1-2 Robert McHugh (85)
2-2 Darren Barr (90+2)

0-1 Bryan Wharton (70)
0-2 Thomas Orr (81)

Publik 1 220

Information Greenock Morton vinnare efter 4-2 på straffar.

Albion Rovers
1-1*
Stenhousemuir

1-1 Allan Trouten (straff, 59)

0-1 Colin McMenamin (15)

Publik 244

Information Stenhousemuir vinnare efter 3-2 på straffar.

Queen of the South
0-0*
East Kilbride

Publik 1 055

Information East Kilbride vinnare efter 4-1 på straffar.

Airdrieonians
3-1
Stranraer

1-0 Cameron Russell (29)
2-0 A Ryan (straff, 63)
3-0 Cameron Russell (67)

Utvisning Cameron Belford (60)
3-1 Scott Robertson (81)
Utvisning David Barron (86)

Publik 490

St. Mirren
0-1
Livingston

 

0-1 Dale Carrick (2)

Publik 2 104

Fredag 21 juli 2017
Ross County
*0-0
Hibernian

Lördag 22 juli 2017
Forfar Athletic
1-3
Stirling Albion

Inverness CT
0-2
Falkirk

Dunfermline Athletic
5-1
Peterhead

Heart of Midlothian
3-0
East Fife

Dundee FC
2-0
Buckie Thistle

Arbroath
4-0
Montrose

Annan Athletic
0-2
Kilmarnock

Clyde
2-1
Dumbarton

Motherwell
4-0
Greenock Morton

Queen's Park
3-0
Edinburgh City

East Kilbride
2-5
Albion Rovers

Hamilton Academical
*1-1
Queen of the South

Livingston
2-0
Airdrieonians

Partick Thistle
5-0
St. Mirren

Söndag 23 juli 2017
Dundee United
4-1
Cowdenbeath

Tisdag 25 juli 2017
Stenhousemuir
1-2
East Kilbride

Falkirk
4-0
Forfar Athletic

Stirling Albion
2-0
Brechin City

East Fife
3-2
Elgin City

Hibernian
6-1
Arbroath

Montrose
2-1
Alloa Athletic

Ayr United
5-1
Clyde

Dumbarton
0-0*
Annan Athletic

Berwick Rangers
2-3
Queen's Park

Edinburgh City
1-2
Motherwell

Albion Rovers
*4-4
Hamilton Academical

Airdrieonians
1-2
Partick Thistle

Stranraer
2-4
Livingston

Peterhead
2-1
Heart of Midlothian

Buckie Thistle
1-6
Raith Rovers

Onsdag 26 juli 2017
Cowdenbeath
0-3
Dundee FC

Lördag 29 juli 2017
Brechin City
0-3
Falkirk

Forfar Athletic
1-2
Inverness CT

Elgin City
0-3
Peterhead

Heart of Midlothian
2-2*
Dunfermline Athletic

Raith Rovers
2-0
Cowdenbeath

Alloa Athletic
0-3
Hibernian

Arbroath
0-0*
Ross County

Annan Athletic
1-6
Ayr United

Kilmarnock
3-0
Dumbarton

Greenock Morton
5-0
Edinburgh City

Motherwell
1-0
Berwick Rangers

Hamilton Academical
3-0
Stenhousemuir

Queen of the South
*2-2
Albion Rovers

Partick Thistle
1-0
Stranraer

St. Mirren
5-0
Airdrieonians

Söndag 30 juli 2017
Dundee FC
1-1*
Dundee United

 

Skytteliga

30.07.2017, 23:59

Simon Murray
Hibernian
7
Allan Trouten
Albion Rovers
7
Sofien Moussa
Dundee FC
5
Nicky Clark
Dunfermline Athletic
4
Stephen Dobbie
Queen of the South
4
Kyle Lafferty
Heart of Midlothian
4
Lewis Vaughan
Raith Rovers
4
Sean Winter
East Kilbride
4