ecst.se fotboll

Scottish League Cup (L)

Betford Cup

5

omgångar

44

lag

15/7

Start

27/11

Final

Scottish League Cup
sco
Andra omgången

9 augusti

 

 

 

 

Kvartsfinaler

20-22 september

Semifinaler

22-23 oktober

Final

27 november

 

 

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 27.11.2016, 23:59
Visa matchfakta
Söndag 27 november 2016
Aberdeen
0-3
Celtic

 

0-1 Tom Rogić (16)
0-2 James Forrest (37)
0-3 Moussa Dembélé (straff, 64)

Publik 49 629 på Hampden Park, Glasgow

Semifinaler | 23.10.2016, 18:15
Visa matchfakta
Lördag 22 oktober 2016
Greenock Morton
0-2
Aberdeen

Söndag 23 oktober 2016
Rangers
0-1
Celtic

 

0-1 Moussa Dembélé (87)

Publik 50 697

Kvartsfinaler | 22.09.2016, 23:59
Visa matchfakta
Tisdag 20 september 2016
Greenock Morton
2-1
Dundee United

Rangers
5-0
Queen of the South

Onsdag 21 september 2016
Celtic
2-0
Alloa Athletic

Torsdag 22 september 2016
Aberdeen
1-0
St Johnstone

1-0 Adam Rooney (90)

 

Publik 8 829

Andra omgången | 10.08.2016, 22:55
Visa matchfakta

Deltagare: 12 vinnare från föregående omgång samt de fyra lag som spelar europacupfotboll.

Tisdag 9 augusti 2016
Alloa Athletic
1-0
Inverness CT

1-0 Jason Mar (28)

 

Publik 613

Dundee United
3-1
Partick Thistle

1-0 Cameron Smith (10)
2-0 Cameron Smith (27)
3-0 Cameron Smith (straff, 30)

3-1 Sean Welsh (straff, 65)

Publik 5 036

Hamilton Academicals
1-2
Greenock Morton

1-0 Dougie Imrie (straff, 8)

1-1 Ross Forbes (59)
1-2 Jai Quitongo (63)

Publik 1 112

Hibernian
1-3
Queen of the South

1-0 Paul Hanlon (22)

1-1 Stephen Dobbie (66)
1-2 Grant Anderson (82)
1-3 Lyndon Dykes (86)

Publik 7 646

Rangers
5-0
Peterhead

1-0 Niko Kranjcar (19)
2-0 Clinton Hill (35)
3-0 Fiacre Kelleher (självmål, 48) 4-0 Clinton Hill (56)
5-0 Joseph Dodoo (65)

Utvisning Nathan Blockley (55)

Publik 27 076

Onsdag 10 augusti 2016
Ayr United
1-2
Aberdeen

1-2 Alan Forrest (41)

0-1 Darryl Meggatt (självmål, 3)
0-2 Niall McGinn (30)

Publik 2 653

Celtic
5-0
Motherwell

1-0 Tom Rogić (20)
2-0 Moussa Dembélé (straff, 34)
3-0 Scott Sinclair (61)
4-0 Moussa Dembélé (64)
5-0 Tom Rogić (76)

 

St Johnstone
3-2
Heart of Midlothian

1-0 Danny Swanson (10)
2-2 Danny Swanson (straff, 75)
3-2 Brad McKay (80)

1-1 Callum Paterson (43)
1-2 Jamie Walker (straff, 45+2)

Publik 4 214

Första omgången (gruppspel) | 31.07.2016, 23:59
Visa matchfakta

Deltagare: Samtliga lag i de fyra högsta serierna utom de fyra som spelar europacupfotboll (Celtic, Aberdeen, Heart of Midlothian och Hibernian) samt vinnarna av de två division fem-serierna föregående säsong.

Gruppvinnarna och de fyra bästa tvåorna vidare till andra omgången.

Vid oavgjort följer straffar för att dela ut bonuspoäng.

Grupp A
1 Peterhead 4 2 1 1 8 - 6 8
2 East Fife 4 2 1 1 5 - 4 8
3 Dundee FC 4 2 1 1 15 - 5 7
4 Forfar Athletic 4 1 1 2 4 - 11 5
5 Dumbarton 4 0 2 2 7 - 13 2
Grupp B
1 St Johnstone 4 3 1 0 11 - 2 10
2 Falkirk 4 2 0 2 5 - 4 6
3 Stiring Albion 4 2 0 2 6 - 7 6
4 Brechin City 4 1 1 2 5 - 8 5
5 Elgin City 4 1 0 3 6 - 12 3
Grupp C
1 Inverness CT 4 3 1 0 15 - 3 10
2 Dundee United 4 1 2 1 4 - 3 7
3 Dunfermline Athletic 4 2 0 2 6 - 7 6
4 Cowdenbeath 4 2 0 2 4 - 5 6
5 Arbroath 4 0 1 3 1 - 12 1
Grupp D
1 Alloa Athletic 4 4 0 0 10 - 2 12
2 Raith Rovers 4 2 1 1 5 - 4 8
3 Ross County 4 2 1 1 11 - 4 7
4 Cove Rangers 4 1 0 3 4 - 13 3
5 Montrose 4 0 0 4 1 - 8 0
Grupp E
1 Partick Thistle 4 4 0 0 9 - 2 12
2 Queen of the South 4 3 0 1 6 - 2 9
3 Airdrieonians 4 1 1 2 5 - 7 5
4 Queen's Park 4 1 1 2 5 - 7 4
5 Stenhousemuir 4 0 0 4 2 - 9 0
Grupp F
1 Rangers 4 4 0 0 10 - 0 12
2 Motherwell 4 3 0 1 9 - 3 9
3 Stranraer 4 2 0 2 5 - 8 6
4 Annan Athletic 4 1 0 3 4 - 7 3
5 East Stirlingshire 4 0 0 4 1 - 11 0
Grupp G
1 Hamilton Academical 4 3 0 1 10 - 5 9
2 Ayr United 4 3 0 1 5 - 2 9
3 St Mirren 4 3 0 1 7 - 5 9
4 Livingston 4 1 0 3 6 - 7 3
5 Edinburgh City 4 0 0 4 2 - 11 0
Grupp H
1 Greenock Morton 4 3 1 0 5 - 0 11
2 Kilmarnock 4 2 1 1 5 - 5 7
3 Clyde 4 1 1 2 4 - 5 5
4 Albion Rovers 4 0 3 1 1 - 2 5
5 Berwick Rangers 4 0 2 2 3 - 6 2
Fredag 15 juli 2016
Airdrieonians
0-1
Partick Thistle

0-1 Kris Doolan (55)

Publik 1 632

Arbroath
1-1* f
Dundee United

1-1 Colin Hamilton (90+2=

0-1 Henri Anier (85)

Publik 3 124

Information Dundee United vinnare efter 5-3 på straffar.

Cove Rangers
1-2
Raith Rovers

1-0 Ryan Stott (32)

1-1 Kyle Benedictus (36)
1-2 Lewis Vaughan (56)

Publik 362

Lördag 16 juli 2016
East Fife
*1-1 f
Dundee

1-1 Kevin Smith (78)

0-1 Kane Hemmings (36)

Publik 1 407

Information East Fife vinnare efter 4-2 på straffar.

Forfar Athletic
*2-2 f
Dumbarton

1-0 Josh Peters (36)
2-1 Thomas O'Brien (62)
Utvisning Jamie Bain (90+3)

1-1 Grant Gallagher (54)
2-2 Gary Fleming (straff, 69)

Publik 426

Information Forfar Athletic vinnare efter 5-3 på straffar.

Elgin City
1-3
St Johnstone

1-1 Jamie Duff (48)

0-1 Danny Swanson (16)
1-2 Graham Cummins (71)
1-3 Steven MacLean (79)

Publik 1 046

Stirling Albion
1-0
Falkirk

1-0 Darren Smith (41)

 

Publik 1 315

Cowdenbeath
1-2
Inverness CT

1-1 Dean Brett (23)

0-1 Ross Draper (13)
1-2 Gary Warren (74)

Publik 487

Montrose
0-1
Ross County

 

0-1 Brian Graham (straff, 86)

Publik 557

Queen's Park
0-2
Queen of the South

 

0-1 Jake Pickard (29)
0-2 Andy Dowie (34)

Publik 410

Annan Athletic
1-2
Stranraer

1-2 Przemyslaw Dachnowicz (87)

0-1 Christian Nadé (59)
0-2 Frank McKeown (76)

Publik 418

Motherwell
0-2
Rangers

 

0-1 James Tavernier (48)
0-2 Martin Waghorn (90+1)

Publik 6 951

Ayr United
2-1
Hamilton Academicals

1-0 Alan Forrest (straff, 2)
2-0 Robbie Crawford (49)

2-1 Louis Longridge (90+4)

Publik 994

Livingston
2-3
St Mirren

1-1 Nicky Cadden (50)
2-1 Dale Carrick (68)

0-1 David Clarkson (13)
2-2 Lewis Morgan (74)
2-3 David Clarkson (81)

Albion Rovers
0-0* f
Greenock Morton

Publik 431

Information Greenock Morton vinnare efter 4-3 på straffar.

Clyde
1-2
Kilmarnock

1-2 Jamie Watson (87)

0-1 Souleymane Coulibaly (69)
0-2 William Boyle (76)

Publik 1 303

Tisdag 19 juli 2016
Alloa Athletic
4-0
Cove Rangers

Stenhousemuir
0-2
Queen's Park

Dumbarton
0-2
East Fife

Brechin City
2-1
Stirling Albion

Falkirk
3-0
Elgin City

Dundee United
0-1
Cowdenbeath

Dunfermline Athletic
2-0
Arbroath

Raith Rovers
2-1
Montrose

Queen of the South
2-0
Airdrieonians

Rangers
2-0
Annan Athletic

Stranraer
3-1
East Stirlingshire

St Mirren
1-0
Ayr United

Berwick Rangers
0-0*
Albion Rovers

Information Albion Rovers vinnare efter 5-4 på straffar.

Greenock Morton
1-0
Clyde

Peterhead
2-0
Forfar Athletic

Onsdag 20 juli 2016
Edinburgh City
0-3
Livingston

Fredag 22 juli 2016
East Stirlingshire
0-3
Rangers

Lördag 23 juli 2016
Dundee
6-2
Dumbarton

East Fife
2-1
Peterhead

Elgin City
4-2
Brechin City

St Johnstone
3-0
Falkirk

Cowdenbeath
0-3
Dunfermline Athletic

Inverness CT
1-1*
Dundee United

Information Dundee United vinnare efter 4-1 på straffar.

Montrose
0-2
Alloa Athletic

Ross County
1-1*
Raith Rovers

Information Raith Rovers vinnare efter 4-3 på straffar.

Airdrieonians
2-1
Stenhousemuir

Partick Thistle
2-1
Queen of the South

Annan Athletic
1-3
Motherwell

Ayr United
1-0
Edinburgh City

Hamilton Academicals
3-0
St Mirren

Clyde
*1-1
Berwick Rangers

Information Clyde vinnare efter 6-5 på straffar.

Kilmarnock
0-2
Greenock Morton

Måndag 25 juli 2016
Rangers
3-0
Stranraer

1-0 Martin Waghorn (straff, 5)
2-0 Martin Waghorn (16)
3-0 Niko Kranjčar (53)

 

Publik 29 575

Tisdag 26 juli 2016
Alloa Athletic
3-2
Ross County

1-0 Jordan Kirkpatrick (2)
2-0 Jon Robertson (11)
3-2 Calum Waters (72)

2-1 Brian Graham (14)
2-2 Alex Schalk (21)

Publik 319

Queen's Park
3-3*
Airdrieonians

1-0 Adam Cummins (3)
2-3 Aiden Malone (48)
3-3 Sean Burns (79)

1-1 Andrew Ryan (19)
1-2 Adam Brown (20)
1-3 Iain Russell (31)

Publik 553

Information Airdrieonians vinnare efter 9-8 på straffar.

Stenhousemuir
1-4
Partick Thistle

1-2 Liam McCroary (73)

0-1 Mathias Pogba (20)
0-2 Sean Welsh (straff, 22)
1-3 David Amoo (85)
1-4 Adebayo Azeez (86)

Publik 1 433

Forfar Athletic
2-0
East Fife

1-0 Jim Lister (20)
2-0 Andy Munro (50)

 

Publik 565

Brechin City
*1-1
St Johnstone

1-0 Andy Jackson (35)

1-1 Christopher Kane (86)

Publik 912

Information Brechin City vinnare efter 4-2 på straffar.

Stirling Albion
4-1
Elgin City

1-0 Edward Ferns (11)
2-1 Blair Henderson (48)
3-1 Blair Henderson (71)
4-1 Blair Henderson (straff, 74)

1-1 Kyle MacLeod (12)

Publik 522

Dunfermline Athletic
1-5
Inverness CT

1-1 Andy Greggan (28)

0-1 Iain Vigurs (16)
1-2 Iain Vigurs (42)
1-3 Billy King (54)
1-4 Iain Vigurs (66)
1-5 Carl Tremarco (89)

Publik 2 580

Motherwell
3-0
East Stirlingshire

1-0 Marvin Johnson (53)
2-0 Scott McDonald (76)
3-0 Christopher Cadden (87)

 

Publik 2 503

Livingston
0-2
Ayr United

 

0-1 Peter Murphy (19)
0-2 Craig McGuffie (78)

Publik 643

Albion Rovers
1-2
Clyde

1-0 Ross Davidson (59)

1-1 Evan McNeil (73)

Publik 377

Berwick Rangers
2-3
Kilmarnock

1-0 Jonathan Fairbairn (11)
2-0 Sean Mackie (56)

1-1 Souleymane Coulibaly (65)
2-2 Souleymane Coulibaly (70)
2-3 Rory McKenzie (85)

Publik 609

Peterhead
2-1
Dundee

1-0 Rory McAllister (62)
2-0 Rory McAllister (88)

2-1 Greg Stewart (90)

Publik 998

Onsdag 27 juli 2016
Arbroath
0-2
Cowdenbeath

 

0-1 Craig Johnston (14)
0-2 Nikolay Todorov (42)

Publik 421

Cove Rangers
3-0
Montrose

1-0 Stuart Walker (14)
2-0 Mitchel Megginson (59)
3-0 Daniel Park (78)

 

Publik 189

Edinburgh City
2-4
Hamilton Academicals

1-0 Ross Allum (17)
2-0 Ross Allum (19)

2-1 Ali Crawford (22)
2-2 D'Akol (26)
2-3 Jordan McGregor (66)
2-4 Dougie Imrie (straff, 70)

Publik 459

Lördag 30 juli 2016
Dumbarton
3-3*
Peterhead

1-1 Robert Thomson (21)
2-1 David Smith (36)
3-1 Ryan Stevenson (straff, 48)

0-1 Kevin Dzierzawski (16)
3-2 Leighton McIntosh (57)
3-3 Rory McAllister (straff, 69)

Publik 305

Information Peterhead vinnare efter 6-5 på straffar.

Dundee
7-0
Forfar Athletic

1-0 Paul McGowan (18)
2-0 Michael Duffy (34)
3-0 Greg Stewart (39)
4-0 Julen Etxabeguren (55)
5-0 Greg Stewart (64)
6-0 Rory Loy (72)
7-0 Yordi Teijesse (88)

 

Publik 2 219

Falkirk
2-0
Brechin City

1-0 Luca Gasparotto (50)
2-0 Nathan Austin (53)

 

Publik 1 073

St Johnstone
4-0
Stirling Albion

1-0 Steven Anderson (4)
2-0 Steven MacLean (33)
3-0 Liam Craig (43)
4-0 David Wotherspoon (90+2)

 

Publik 2 858

Inverness CT
7-0
Arbroath

1-0 Billy King (10)
2-0 Scott Boden (18)
3-0 Scott Boden (25)
4-0 Carl Tremarco (37)
5-0 Iain Vigurs (47)
6-0 Scott Boden (71)
7-0 Scott Boden (87)

 

Publik 1 316

Raith Rovers
0-1
Alloa Athletic

 

0-1 Greg Spence (34)

Publik 1 674

Ross County
7-0
Cove Rangers

1-0 Alex Schalk (24)
2-0 Brian Graham (47)
3-0 Alex Schalk (49)
4-0 Brian Graham (56)
5-0 Craig Curran (65)
6-0 Craig Curran (81)
7-0 Brian Graham (89)

Utvisning Mitchel Megginson (36)

Publik 722

Partick Thistle
2-0
Queen's Park

1-0 Chris Erskine (6)
2-0 Liam Lindsay (78)

 

Publik 2 250

Queen of the South
1-0
Stenhousemuir

1-0 Jamie Hamill (78)

 

Publik 1 013

East Stirlingshire
0-2
Annan Athletic

 

0-1 Rya Finnie (56)
0-2 Max Wright (straff, 90+2)

Publik 134

Stranraer
0-3
Motherwell

 

0-1 Christopher Cadden (51)
0-2 Marvin Johnson (84)
0-3 Scott McDonald (86)

Publik 953

Hamilton Academicals
2-1
Livingston

1-0 D'Akol (22)
2-1 Louis Longridge (55)

1-1 Remi Matthews (självmål, 41)

Publik 764

St Mirren
3-0
Edinburgh City

1-0 Lawrence Shankland (12)
2-0 Tom Walsh (30)
3-0 Jack Baird (33)

 

Publik 1 800

Kilmarnock
0-0*
Albion Rovers

Publik 2 219

Information Albion Rovers vinnare efter 5-3 på straffar.

Greenock Morton
2-0
Berwick Rangers

1-0 Jamie Lindsay (2)
2-0 Jai Quitongo (16)

Utvisning Michael McKenna (41)

Publik 1 044

Söndag 31 juli 2016
Dundee United
2-0
Dunfermline Athletic

1-0 Simon Murray (39)
2-0 Scott Fraser (83)

 

Publik 4 951