ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 11 augusti 2018
Slut: 25 maj 2019

95

lag

2+8

omgångar

83/99

matcher spelade

Första kvalomgången

7 matcher

11-12 augusti 2018

Andra kvalomgången

6 matcher

1 september 2018

Första omgången

17+2 matcher

21-23 september 2018
Omspel 29 september

Andra omgången

16+1 matcher

20 oktober 2018

Tredje omgången

16+3 matcher

24-25 november 2018
Omspel 27 november-4 december 2018

Fjärde omgången

16 matcher

18-20 januari 2019

Femte omgången

8 matcher

9 februari 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

2 mars 2019

Semifinaler

2 matcher

13-14 april 2019

Final

1 match

25 maj 2019

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

20.01.2019, 19:55

Fredag 18 januari 2019
Cowdenbeath
Inst
Rangers

Lördag 19 januari 2019
Auchinleck Talbot
1-0
Ayr United

1-0 Craig McCracken (78)

Publik 3 100

East Fife
2-1
Greenock Morton

1-1 Anton Dowds (9)
2-1 Craig Watson (75)

0-1 Robert McHugh (7)

Publik 903

St. Mirren
3-2
Alloa Athletic

Utvisning Bradley Lyons (28)
1-2 Cody Cooke (68)
2-2 Ethan Erhahon (85)
3-2 Kyle McAllister (87)

0-1 Allan Trouten (26)
0-2 Kevin Cawley (34)

Publik 2 760

Inverness CT
4-0
East Kilbride

1-0 Jordan White (6)
2-0 Aaron Doran (21)
3-0 Liam Polworth (27)
4-0 Craig Reid (självmål, 71)

 

Publik 1 196

Hibernian
4-0
Elgin City

1-0 Florian Kamberi (21)
2-0 Daryl Horgan (25)
3-0 Stephen Mallan (straff, 45)
4-0 Daryl Horgan (53)

 

Publik 7 082

Aberdeen
1-1
Stenhousemuir

1-0 Max Lowe (21)

1-1 Mark McGuigan (71)

Publik 9 661

St. Johnstone
2-0
Hamilton Academical

1-0 Jason Kerr (1)
2-0 Anthony Watt (26)

 

Publik 2 363

Dundee
1-1
Queen of the South

1-1 Jesse Curran (45)

0-1 Stephen Dobbie (28)

Publik 2 728

Motherwell
1-2
Ross County

1-2 Jake Hastie (90+1)

0-1 Brian Graham (52)
0-2 Brian Graham (60)

Publik 3 869

Raith Rovers
3-0
Dunfermline Athletic

1-0 Lewis Vaughan (straff, 69)
2-0 Lewis Vaughan (78)
3-0 Lewis Vaughan (81)

Utvisning Lee Ashcroft (55)

Publik 6 013

Montrose
0-4
Dundee United

 

0-1 Pavol Šafranko (8)
0-2 Callum Booth (43)
0-3 Billy King (81)
0-4 Ian Harkes (90+2)

Publik 3 604

Kilmarnock
2-0
Forfar Athletic

1-0 Stuart Findlay (18)
2-0 Chris Burke (78)

 

Publik 4 376

Partick Thistle
4-1
Stranraer

1-0 Aidan Fitzpatrick (17)
2-0 Joe Cardle (50)
3-1 Steven Saunders (74)
4-1 Blair Spittal (81)

2-1 Paul Crossan (52)

Publik 2 254

Celtic
3-0
Airdrieonians

1-0 Scott Sinclair (37)
2-0 Scott Sinclair (56)
3-0 Timothy Weah (83)

 

Publik 29 941

Söndag 20 januari 2019
Hearts
1-0
Livingston

1-0 Sean Clare (48)

 

Publik 11 077

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

04.12.2018, 23:45

Lördag 24 november 2018
Beith Juniors
0-3
Ayr United

Airdrieonians
3-0
Dumbarton

Alloa Athletic
3-0
Brechin City

Arbroath
0-1
Stranraer

Berwick Rangers
1-2
East Fife

Cowdenbeath
1-0
Brora Rangers

East Kilbride
1-0
Gala Fairydean Rovers

Forfar Athletic
2-0
BSC Glasgow

Fraserburgh
0-1
Auchinleck Talbot

Greenock Morton
1-1
Peterhead

Montrose
0-0
Annan Athletic

Queen of the South
4-1
Formartine United

Queen's Park
0-3
Raith Rovers

Stenhousemuir
4-2
Falkirk

Stirling University
0-4
Elgin City

Söndag 25 november 2018
Edinburgh City
1-1
Inverness CT

Omspel
Lördag 24 november 2018
Annan Athletic
3-4
Montrose

1-4 Aidan Smith (straff, 61) 2-4 Aidan Smith (79) 3-4 Ayrton Sonkur (84)

0-1 Martin Rennie (straff, 19)
0-2 Martyn Fotheringham (23)
0-3 Paul Watson (25)
0-4 Andrew Steeves (30)

Publik 205

Peterhead
0-3
Greenock Morton

 

0-1 Kerr Waddell (10)
0-2 Robert Thomson (61)
0-3 Chris Millar (83)

Publik 527

Tisdag 4 december 2018
Inverness CT
6-1
Edinburgh City

 

Visa matchfakta

Andra omgången

27.10.2018, 23:59

Lördag 20 oktober 2018
Cowdenbeath
2-1
Clyde

Rothes
0-1
Annan Athletic

Stirling Albion
1-2
Queen's Park

Cumbernauld Colts
1-4
BSC Glasgow

Edusport Academy
1-2
Fraserburgh

Elgin City
2-0
Whitehill Welfare

Brora Rangers
6-0
Coldstream

Edinburgh City
1-0
Civil Service Strollers

Deveronvale
1-2
Stirling University

Cove Rangers
1-1
Auchinleck Talbot

Beith Juniors
4-0
Linlithgow Rose

East Kilbride
3-1
Spartans

Albion Rovers
0-2
Formartine United

Peterhead
3-2
Kelty Hearts

Gala Fairydean Rovers
2-0
East Stirlingshire

Berwick Rangers
3-1
Gretna 2008

Omspel
Lördag 27 oktober 2018
Auchinleck Talbot
2-1
Cove Rangers

 

Visa matchfakta

Första omgången

29.09.2018, 23:59

Fredag 21 september 2018
Inverurie Loco Works
3-4
Fraserburgh

Lördag 22 september 2018
Brora Rangers
4-3
Turriff United

Gala Fairydean Rovers
6-0
Lossiemouth

Edusport Academy
3-1
Buckie Thistle

Nairn County
1-3
Beith Juniors

Forres Mechanics
2-2
Civil Service Strollers

Burntisland Shipyard
1-4
Cumbernauld Colts

Linlithgow Rose
3-0
Fort William

Gretna 2008
3-2
Vale of Leithen

Dalbeattie Star
0-0
Kelty Hearts

Rothes
4-0
Clachnacuddin

Whitehill Welfare
1-0
Edinburgh University

Wick Academy
1-2
Auchinleck Talbot

Strathspey Thistle
0-2
Coldstream

Deveronvale
2-1
Bonnyrigg Rose Athletic

Huntly
1-4
East Stirlingshire

Söndag 23 september 2018
Stirling University
2-1
Keith

Omspel
Lördag 29 september 2018
Civil Service Strollers
2-1
Forres Mechanics

Kelty Hearts
3-1
Dalbeattie Star

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

01.09.2018, 23:59

Lördag 1 september 2018
Preston Athletic
0-2
Linlithgow Rose

Auchinleck Talbot
10-0
Wigtown & Bladnoch

Bonnyrigg Rose Athletic
3-0
Shortlees

Newton Stewart
0-3
Coldstream

Beith Juniors
3-2
Lothian Hutchison

Girvan
0-1
Burntisland Shipyard

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

12.08.2018, 23:27

Lördag 11 augusti 2018
Auchinleck Talbot
3-1
Banks O' Dee

Coldstream
4-2
St. Cuthbert Wanderers

Golspie Sutherland
1-4
Burntisland Shipyard

Hawick Royal Albert
0-5
Bonnyrigg Rose Athletic

Preston Athletic
3-1
Glasgow University

Threave Rovers
0-3
Beith Juniors

Söndag 12 augusti 2018
Tynecastle
0-2
Shortlees

 

Skytteliga

01.09.2018, 23:59

-