ecst.se fotboll

Scottish Cup (C)

William Hill Scottish Cup

2+8

omgångar

93

lag

13/8

Start

27/5

Final

Scottish Cup
sco
Första kvalomgången

13-14 augusti
Omspel 20 augusti

Andra kvalomgången

3 september
Omspel 10 september

Första omgången

24-25 september
Omspel 1-5 oktober

Andra omgången

22 oktober
Omspel 29 oktober-1 november

Tredje omgången

26 november-6 december
Omspel 3-7 december

Fjärde omgången

21-22 januari
Omspel 24-31 januari

Femte omgången

11-12 februari
Omspel 22 februari

Kvartsfinaler

4-5 mars

Semifinaler

22-23 april

Final

27 maj

 

 

 

 

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 27.25.2017, 19:54
Visa matchfakta
Lördag 27 maj 2017
Celtic
2-1
Aberdeen

1-1 Stuart Armstrong (11)
2-1 Tom Rogić (90+2)

0-1 Jonathan Hayes (9)

Publik 48 713 på Hampden Park, Glasgow

Semifinaler | 23.04.2017, 16:24
Visa matchfakta
Lördag 22 april 2017
Hibernian
2-3
Aberdeen

1-2 Grant Holt (36)
2-2 Dylan McGeouch (60)

0-1 Adam Rooney (1)
0-2 Ryan Cristie (25)
2-3 Darren McGregor (självmål, 86)

Publik 31 969 på Hampden Park, Glasgow

Söndag 23 april 2017
Celtic
2-0
Rangers

1-0 Callum McGregor (11)
2-0 Scott Sinclair (straff, 51)

 

Publik 49 645 på Hampden Park, Glasgow

Kvartsfinaler | 05.03.2017, 22:23
Visa matchfakta
Lördag 4 mars 2017
Rangers
6-0
Hamilton Academical

1-0 Martin Waghorn (straff, 33)
2-0 Joe Garner (48)
3-0 Jon Toral (77)
4-0 Clinton Hill (82)
5-0 Joe Garner (88)
6-0 Joe Garner (90+1)

 

Publik 27 287

Hibernian
3-1
Ayr United

1-0 John McGinn (7)
2-0 Jason Cummings (straff, 12)
3-1 James Keatings (79)

2-1 Craig McGuffie (33)
Utvisning Scott McKenna (45)

Publik 13 602

Söndag 5 mars 2017
Celtic
4-1
St Mirren

1-1 Mikael Lustig (58)
2-1 Scott Sinclair (59)
3-1 Moussa Dembélé (68)
4-1 Leigh Griffiths (78)

0-1 Harry Davis (13)

Publik 27 455

Aberdeen
1-0
Partick Thistle

1-0 Graeme Shinnie (43)

Utvisning Daniel Devine (90+3)

Publik 11 333

Femte omgången | 22.02.2017, 23:27
Visa matchfakta
Lördag 11 februari 2017
Celtic
6-0
Inverness CT

1-0 Mikael Lustig (20)
2-0 Moussa Dembélé (45)
3-0 Moussa Dembélé (50)
4-0 Moussa Dembélé (59)
5-0 Kieran Tierney (86)
6-0 Scott Brown 90+1)

 

Information 25 577

Dunfermline Athletic
1-1
Hamilton Academical

1-0 Paul McMullan (30)

1-1 Daniel Redmond (74)

Information 2 945

St. Johnstone
0-1
Partick Thistle

 

0-1 Adam Barton (7)

Information 2 884

Ayr United
1-1
Clyde

1-1 Paul Cairney (70)

0-1 David Gormley (55)

Information 1 554

East Fife
2-3
St. Mirren

1-1 Chris Duggan (straff, 54)
2-3 Chris Duggan (straff, 90+3)

0-1 Cameron Smith (33)
1-2 Lewis Morgan (70)
1-3 Lewis Morgan (84)

Information 1 510

Ross County
0-1
Aberdeen

 

0-1 Shaleum Logan (87)

Information 4 671

Söndag 12 februari 2017
Heart of Midlothian
0-0
Hibernian

Publik 16 971

Rangers
2-1
Greenock Morton

1-1 Kenny Miller (13)
2-1 Martin Waghorn (61)

0-1 Michael Tidser (7)

Publik 30 295

Omspel
Tisdag 14 februari 2017
Clyde
1-2 f
Ayr United

1-1 David Gormley (88)

0-1 Declan McDaid (11)
1-2 Michael Wardrope (117)

Publik 965

Hamilton Academical
*1-1 f
Dunfermline Athletic

1-1 Rakish Bingham (straff, 87)

0-1 Callum Morris (25)

Publik 1 222

Information Hamilton Academical vidare efter 3-0 på straffar.

Onsdag 22 februari 2017
Hibernian
3-1
Heart of Midlothian

1-0 Jason Cummings (21)
2-0 Grant Holt (37)
3-0 Andrew Shinnie (63)

3-1 Esmaël Gonçalves (70)

Publik 20 205

Fjärde omgången | 31.01.2017, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 21 januari 2017
Rangers
2-1
Motherwell

1-1 Kenny Miller (84)
2-1 Kenny Miller (89)

0-1 Louis Moult (74)

Publik 31 921

Ross County
6-2
Dundee United

1-0 Christopher Routis (6)
2-1 Paul Quinn (16)
3-1 Tim Chow (28)
4-1 Liam Boyce (30)
5-2 Christopher Routis (76)
6-2 James OäBrien (90+2)

1-1 Anthony Andreu (13)
4-2 Anthony Andreu (45+2)

Publik 2 440

St. Johnstone
2-0
Stenhousemuir

1-0 Steven MacLean (6)
2-0 Blair Alston (32)

 

Publik 2 441

Livingston
0-1
East Fife

 

0-1 Nicholas Paterson (27)

Publik 726

Aberdeen
4-0
Stranraer

1-0 Adam Rooney (30)
2-0 Niall McGinn (35)
3-0 Adam Rooney (straff, 50)
4-0 Niall McGinn (54)

Publik 8 960

Elgin City
1-2
Inverness CT

1-0 Mark Nicolson (25)

1-1 Larnell Cole (32)
1-2 Lonsana Doumbouya (66)

Publik 3 624

Kilmarnock
0-1
Hamilton Academical

 

0-1 Rakish Bingham (straff, 90+2)

Publik 2 944

Bonnyrigg Rose Athletic
1-8
Hibernian

1-3 Dean Hoskins (straff, 33)

0-1 Andrew Shinnie (11)
0-2 James Keatings (15)
0-3 Chris Humphrey (24) 1-4 Jason Cummings (52)
1-5 Lewis Stevenson (61)
1-6 Jason Cummings (72)
1-7 James Keatings (76)
1-8 Jordan Forster (82)

Ayr United
0-0
Queen's Park

Publik 1 326

Partick Thistle
4-0
Formartine United

1-0 Chris Erskine (10)
2-0 Steven Lawless (30)
3-0 Chris Erskine (31)
4-0 Abdoul Osman (64)

Publik 2 782

Stirling Albion
2-2
Clyde

1-0 Dylan Nguene (9)
2-2 Dylan Nguene (84)

1-1 Peter MacDonald (24)
1-2 Peter MacDonald (62)

Publik 869

Dundee
0-2
St. Mirren

 

0-1 John Sutton (25)
0-2 Gary MacKenzie (50)

Publik 3 622

Greenock Morton
2-0
Falkirk

1-0 Jamie Lindsay (39)
2-0 Ross Forbes (47)

 

Publik 2 349

Alloa Athletic
2-3
Dunfermline Athletic

1-3 Stefan McCluskey (68)
2-3 Greg Spence (90+2)

0-1 Nicky Clark (12)
0-2 Paul McMullan (44)
0-3 Joe Cardle (60)

Publik 1 871

Söndag 22 januari 2017
Raith Rovers
1-1
Hearts

1-1 Declan McManus (89)

0-1 Jamie Walker (37)

Publik 5 036

Albion Rovers
0-3
Celtic

 

0-1 Scott Sinclair (30)
0-2 Moussa Dembélé (77)
0-3 Stuart Armstrong (90)

Publik 8 319

Omspel
Tisdag 24 januari 2017
Queen's Park
2-2* f
Ayr United

1-0 Paul Woods (4)
2-1 Bryan Wharton (32)
Utvisning Sean Burns (97)

1-1 Craig Moore (26)
2-2 Conrad Balatoni (83)

Publik 1 026

Information Ayr United vinnare efter 5-4 på straffar.

Onsdag 25 januari 2017
Heart of Midlothian
4-2 f
Raith Rovers

1-1 Rory Currie (35)
2-1 Malaury Martin (straff, 94)
3-2 Jamie Walker (straff, 105)
4-2 Björn Johnsen (114)

0-1 Bobby Barr (14)
2-2 Ryan Hardie (101)

Publik 10 740

Tisdag 31 januari 2017
Clyde
3-2
Stirling Albion

1-1 David Gormley (5)
2-1 David Gormley (10)
3-1 David Gormley (39)
Utvisning Joh Gibson (81)

0-1 Blair Henderson (straff, 4)
3-2 Blair Henderson (straff, 82)

Publik 625

Tredje omgången | 07.12.2016, 23:09
Visa matchfakta
Lördag 26 november 2016
Bonnyrigg Rose Athletic
0-0
Dumbarton

Elgin City
8-1
Hawick Royal Albert

Airdrieonians
1-2
Livingston

Buckie Thistle
3-5
Dunfermline Athletic

Forres Mechanics
2-2
Stenhousemuir

Peterhead
0-1
Alloa Athletic

Tisdag 29 november 2016
East Fife
1-1
Edinburgh City

Albion Rovers
2-1
Queens of the South

Brechin City
0-1
Ayr United

Queens Park
2-0
Montrose

St Mirren
5-1
Spartans

Lördag 3 december 2016
Beith Juniors
0-6
Greenock Morton

Stirling Albion
2-0
Wick Academy

Stranraer
2-1
East Kilbride

Formartine United
4-0
Annan Athletic

Tisdag 6 december 2016
Clyde
5-0
Arbroath

1-0 Peter MacDonald (straff, 14)
2-0 Scott McLaughlin (21)
3-0 Peter MacDonald (straff, 45)
Utvisning Matthew Flynn (67)
4-0 David Gormley (73)
5-0 David Gormley (90)

 

Publik 390

Omspel
Lördag 3 december 2016
Stenhousemuir
3-1
Forres Mechanics

Tisdag 6 december 2016
Dumbarton
0-1
Bonnyrigg Rose Athletic

 

0-1 Adam Nelson (86)

Publik 632

Onsdag 7 december 2016
Edinburgh City
0-1
East Fife

 

0-1 Christopher Kane (54)

Publik 397

Andra omgången | 01.11.2016, 23:10
Visa matchfakta
Lördag 22 oktober 2016
Buckie Thistle
1-1
Gretna 2008

Gala Fairydean Rovers
0-4
Elgin City

Arbroath
3-1
Stirling University

Cowdenbeath
0-1
East Kilbride

Edinburgh City
0-0
Forfar Athletic

Huntly
0-2
Spartans

Preston Athletic
0-3
Montrose

Wick Academy
4-1
Whitehill Welfare

Linlithgow Rose
0-3
Stirling Albion

BSC Glasgow
0-1
Beith Juniors

Brora Rangers
0-2
Clyde

Annan Athletic
0-0
East Stirlingshire

Banks O' Dee
2-2
Formartine United

Bonnyrigg Rose Athletic
2-1
Cove Rangers

Cumbernauld Colts
2-2
Forres Mechanics

Berwick Rangers
2-3
Hawick Royal Albert

Omspel
Lördag 29 oktober 2016
East Stirlingshire
1-2
Annan Athletic

Formartine United
7-2
Banks O'Dee

Forres Mechanics
4-0
Cumbernauld Colts

Gretna 2008
2-6
Buckie Thistle

Tisdag 1 november 2016
Forfar Athletic
0-1
Edinburgh City

 

0-1 Ross Allum (63)

Publik 388

Första omgången | 25.09.2016, 23:28
Visa matchfakta
Lördag 24 september 2016
Turriff United
1-1
Bonnyrigg Rose Athletic

Fort William
1-4
Brora Rangers

Forres Mechanics
2-2
Lossiemouth

East Kilbride
9-1
Vale of Leithen

BSC Glasgow
3-1
Rothes

Deveronvale
0-3
Gretna 2008

Keith
0-1
Banks O' Dee

Edinburgh University
0-1
Whitehill Welfare

Gala Fairydean Rovers
3-1
Fraserburgh

Beith Juniors
6-0
Strathspey Thistle

Nairn County
2-3
Preston Athletic

Inverurie Loco Works
0-6
Buckie Thistle

Clachnacuddin
1-2
Stirling University

Dalbeattie Star
1-3
Wick Academy

Selkirk
0-3
Linlithgow Rose

Girvan
1-2
Huntly

Söndag 25 september 2016
Leith Athletic
0-0
Cumbernauld Colts

Omspel
Lördag 1 oktober 2016
Bonnyrigg Rose Athletic
4-1
Turiff United

Lossiemouth
0-4
Forres Mechanics

Hawick Royal Albert
6-2
Civil Service Strollers

Onsdag 5 oktober 2016
Cumbernauld Colts
1-0
Leith Athletic

Andra kvalomgången | 03.09.2016, 23:11
Visa matchfakta
Lördag 3 september 2016
Beith Juniors
2-2
Auchinleck Talbot

Leith Athletic
1-0
Coldstream

Bonnyrigg Rose Athletic
14-0
Burntisland Shipyard

Colville Park
0-1
Girvan

Threave Rovers
1-2
Linlithgow Rose

Banks O' Dee
4-0
Golspie Sutherland

Omspel
Lördag 10 september 2016
Auchinleck Talbot
0-3
Beith Juniors

Första kvalomgången | 14.08.2016, 23:19
Visa matchfakta
Lördag 13 augusti 2016
Edusport Academy
2-2
Colville Park

Newton Stewart
0-4
Beith Juniors

Wigtown & Bladnoch
0-4
Auchinieck Talbot

St Cuthbert Wanderers
0-3
Leith Athletic

Söndag 14 augusti 2016
Glasgow University
2-8
Bonnyrigg Rose Athletic

Omspel
Lördag 20 augusti 2016
Colville Park
1-0
Edusport Academy