ecst.se fotboll

2017-18

Start: 14 juli 2017

Final: 9 maj 2018

9

omgångar

98

lag

60/111

matcher spelade

Första omgången
13 matcher

14-15 juli 2017

Andra omgången
23 matcher

23-24 juli 2017

Tredje omgången
12 matcher

1-8 augusti 2017

Fjärde omgången
32 matcher

23-24 augusti 2017

Femte omgången
16 matcher

20-21 september 2017

Sjätte omgången
8 matcher

Kvartsfinaler
4 matcher

Semifinaler
2 matcher

Final
1 match

 

 

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

21.09.2017, 23:59

Onsdag 20 september 2017
Luch Vladivostok
2-0
Anzhi

1-0 Ruslan Gordienko (20)
2-0 Dmitriy Malyaka (68)

 

Shinnik
3-0
Ural

1-0 Almaz Fatikhov (8)
2-0 Nikita Bezlikhotnov (44)
3-0 Sergey Kramarenko (56)

 

Tambov
1-0
Arsenal Tula

1-0 Aleksey Skvortsov (90)

 

Orenburg
0-2
Rubin Kazan

 

0-1 Egor Sorokin (29)
0-2 Maxime Lestienne (90+4)

Tom Tomsk
2-1
FK Krasnodar

1-1 Alexander Sobolev (45)
2-1 Alexander Sobolev (45)

0-1 Pavel Mamaev (straff, 32)

Avangard Kursk
1-0 f
CSKA Moskva

1-0 Dmitriy Korobov (straff, 114)

 

Tyumen
1-2
Tosno

1-2 Danil Karpov (49)

0-1 Maksim Palienko (34)
0-2 Maksim Palienko (38)

Volgar Astrakhan
0-2
Rostov

 

0-1 Aleksandr Zuev (22)
0-2 Alexander Bukharov (48)

Spartak Nal'chik
*0-0 f
Dinamo Moskva

Information Spartak Nal'chik vidare efter 4-2 på straffar.

Kuban Krasnodar
0-2
Spartak Moskva

 

0-1 Quincy Promes (45+1)
0-2 Quincy Promes (52)

Torsdag 21 september 2017
Yenisey
3-0
Akhmat Grozny

Olimpiyets
*1-1 f
Ufa

Information Olimpiyets vidare efter 4-1 på straff.ar

Krylya Sovetov
3-2 f
Lokomotiv Moskva

Ararat Moskva
1-2
SKA Khabarovsk

Fakel
0-4
Amkar Perm

1-1 Alexander Sobolev (45)
2-1 Alexander Sobolev (45)

0-1 Pavel Mamaev (straff, 32)

Dinamo Sankt-Petersburg
3-2 f
Zenit Sankt-Petersburg

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

24.08.2017, 22:54

Onsdag 23 augusti 2017
Chita
1-1* f
Yenisey

1-1 Andrey Razborov (31)

0-1 Maksim Rudnev (21)

Information Yenisey vidare efter 8-7 på straffar.

Irtysh
0-4
Tom Tomsk

 

0-1 Alexander Sobolev (76)
0-2 Alexander Sobolev
0-3 Anzur Sanaya (81)
0-4 Ruslan Salakhutdinov (83)

Znamya Truda
0-1
Fakel

 

0-1 Igor Khaimanov (41)

Chertanovo
0-2
Dinamo St. Petersburg

 

0-1 Artem Psko (22)
0-2 Maksim Rogov (30)

Tyumen
2-1
Sibir

1-0 Aleksey Gladyshev (självmål, 10) 2-1 Vladimir Leshonok (77)

1-1 Vitaly Galysh (61)

Rotor Volgograd
0-2
Volgar Astrakhan

 

0-1 Mikhail Zhabkin (straff, 17)
0-2 Vladlen Babaev (53)

Syzran-2003
0-2
Krylya Sovetov

 

0-1 Denis Tkachuk (27)
0-2 Denis Tkachuk (90+3)

Sokol Saratov
1-3
Orenburg

1-1 Evgeny Dudlikov (45)

0-1 Grigori Chirkin (11)
1-2 Dmitri Efremov (54)
1-3 Roman Vorobyov (90+1)

Torpedo Vladimir
0-1
Olimpiyets

 

0-1 Mikhail Sorochkin (41)

Dinamo Bryansk
0-1
Avangard Kursk

 

0-1 Ilnur Alshin (49)

Spartak Nalchik
*1-1 f
Chernomorets

Information Spartak Nalchik vidare efter 4-2 på straffar.

Ararat Moskva
2-1
Baltika

1-0 David Khurtsidze (9)
2-1 Sergey Davydov (41)

1-1 Pavel Stepanets (23)

Khimki
0-2
Shinnik

 

0-1 Andrei Lyakh (29)
0-2 Dmitry Samoylov (87)

Energomash Belgorod
0-1
Tambov

 

0-1 Abdoul Gafar (6)

Armavir
0-0* f
Kuban Krasnodar

Information Kuban Krasnodar vidare efter 3-2 på straffar.

Torsdag 24 augusti 2017
Smena Komsomolsk
0-0* f
Luch Vladivostok

Information Luch Vladivostok vidare efter 3-2 på straffar.

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

08.08.2017, 20:32

Tisdag 1 augusti 2017
Smena Komsomolsk
1-0
Sakhalin

1-0 Ilya Yurchenko (straff, 69)

 

Irtysh
1-5
Dinamo Barnaul

1-0 Mikael Gandilyan (14)

1-1 Aleksey Podprugin (19)
1-2 Andrey Razborov (21)
1-3 Andrey Razborov (63)
1-4 Artem Motov (90+1)
1-5 Vladimir Markov (90+2)

Zenit Irkutsk
3-2
Chita

1-1 Stanislav Yudov (59)

0-1 Viktor Lipin (42)
1-2 Viktor Lipin (72)

Måndag 7 augusti 2017
Znamya Truda
2-1

Volga Ulyanovsk
1-1* f
Syzran-2003

Information Syzran-2003 vidare efter 3-1 på straffar.

Kaluga
1-2
Energomash Bel…

Sokol Saratov
*2-2 f
Zenit Izhevsk

Information Sokol Saratov vidare efter 5-3 på straffar.

Tekstilshchik
0-0* f
Torpedo Vladimir

Information Torpedo Vladimir vidare efter 4-3 på straffar.

Torpedo Moskva
1-2
Chertanovo

Dinamo Bryansk
2-0
Pskov 747

Ararat Moskva
1-0
Saturn Ramenskoye

Tisdag 8 augusti 2017
Angusht
2-3 f
Spartak Nal'chik

Armavir
4-0
Dinamo Stavropol'

Chernomorets
2-0 f
Afips

 

Visa matchfakta

Andra omgången

24.07.2017, 23:59

Söndag 23 juli 2017
Znamya Truda
*1-1 f
Murom

Metallurg Asha
1-3 f
Zenit Izhevsk

Zorkiy
2-0
Ryazan

KAMAZ
1-2 f
Volga Ulyanovsk

Syzran-2003
4-2
Delin Izhevsk

Dolgie Prudy
1-3
Ararat Moskva

Spartak Kostroma
1-5
Tekstilshchik

Dinamo Bryansk
2-1
CRFSO Smolensk

Pskov 747
2-0
Zvezda St. Petersburg

Kolomna
0-1
Saturn Ramenskoye

Khimik Novomoskovsk
0-3
Kaluga

Chertanovo
2-1
Strogino

Veles
0-1
Torpedo Moskva

Lada Tolyatti
1-3
Sokol Saratov

Energomash Belgorod
1-0
Metallurg Lipetsk

Måndag 24 juli 2017
Belogorsk
0-2
Smena Komsomolsk

Angusht
2-0
Legion Dynamo

SKA Rostov-na-Donu
0-5
Armavir

Chayka
0-1
Afips

Rotor-2
0-1
Dinamo Stavropol'

Druzhba
2-4
Chernomorets

Spartak Nal'chik
1-0
Mashuk-KMV

Dinamo Kostroma
2-3
Torpedo Vladimir

 

Visa matchfakta

Första omgången

15.07.2017, 19:41

Fredag 14 juli 2017
Delin (Izhevsk)
3-0
Dynamo Kirov

1-0 Nikita Maltsev (32)
2-0 Vladislav Semenov (73)
3-0 Eldar Bija (90+3)

 

Metallurg (ASHA)
3-1
Nosta (Novotroick)

1-1 Sergey Vasilchenko (55)
2-1 Oleg Kupryakov (65)
3-1 Konstantin Gvozd (67)

0-1 Aleksey Sazonov (50)

Volga (Ulyanovsk)
2-0
Anji-Junior (Zelenodolsk)

1-0 Georgiy Zaikin (13)
2-0 Ildar Bikchantaev (25)

 

Zenit (Izhevsk)
1-0 f
Chelyabinsk

1-0 Vladimir Yatsuk (108)

 

Zorkiy
3-0
Yunost Moskvyi

Lördag 15 juli 2017
Akademiya (Togliatti)
wo
Lada (Togliatti)

Information Lada vinnare på walkover. Tilldömdes seger med 3-0.

Biolog Novokubansk
1-5
Druzhba

Zvezda (St Petersburg)
*0-0 f
Luki-Energiya

Information Zvezda vidare efter 4-2 på straffar.

KAMAZ (Naberezhnye Chelny)
1-0
Neftehimik (Nizhnekamsk)

1-0 Roman Maksimov (23)

 

Sokol (Saratov)
1-0
Zenit (Penza)

1-0 David Ozmanov (79)

 

Akademiya Futbola
0-4
Chayka

Mordovia (Saransk)
0-1
Syzran-2003

 

0-1 Ruslan Galiakberov (90)

Mashuk-CMS (Pyatigorsk)
4-0
Spartak Vladikavkaz

 

Skytteliga

-