ecst.se fotboll

2017-18

Start:

Slut:

30

omgångar

240 / 240

matcher spelade ( 100,00 % )

12 887

publiksnitt

2,25

målsnitt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Premjer-Liga

Tabell

13.05.2018, 16:56

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Lokomotiv Moskva
8
30
18
6
6
41
- 21
20
60
9
4
2
15
- 6
31
9
2
4
26
- 15
29
2
CSKA Moskva
2
30
17
7
6
49
- 23
26
58
9
2
4
29
- 11
29
8
5
2
20
- 12
29
3
Spartak Moskva
1
30
16
8
6
51
- 32
19
56
10
2
3
27
- 13
32
6
6
3
24
- 19
24
4
FK Krasnodar
4
30
16
6
8
46
- 30
16
54
7
4
4
24
- 16
25
9
2
4
22
- 14
29
5
Zenit Sankt-Peterburg
3
30
14
11
5
46
- 21
25
53
9
3
3
31
- 10
30
5
8
2
15
- 11
23
6
Ufa
7
30
11
10
9
34
- 30
4
43
9
3
3
25
- 14
30
2
7
6
9
- 16
13
7
Arsenal Tula
1
30
12
6
12
35
- 41
-6
42
8
4
3
19
- 13
28
4
2
9
16
- 28
14
8
Dinamo Moskva
ny
30
10
10
10
29
- 30
-1
40
5
7
3
15
- 11
22
5
3
7
14
- 19
18
9
Terek Grozny
5
30
10
9
11
30
- 34
-4
39
6
5
4
14
- 13
23
4
4
7
16
- 21
16
10
Rubin Kazan
9
30
9
11
10
32
- 25
7
38
5
5
5
19
- 13
20
4
6
5
13
- 12
18
11
Ural Sverdlovsk Oblast
11
30
8
13
9
31
- 32
-1
37
4
8
3
17
- 16
20
4
5
6
14
- 16
17
12
Rostov
6
30
9
10
11
27
- 28
-1
37
6
5
4
14
- 9
23
3
5
7
13
- 19
14
13
Amkar Perm
10
30
9
8
13
20
- 30
-10
35
3
4
8
10
- 18
13
6
4
5
10
- 12
22
14
Anzhi Makhachkala
12
30
6
6
18
31
- 55
-24
24
5
2
8
18
- 25
17
1
4
10
13
- 30
7
15
Tosno
ny
30
6
6
18
23
- 54
-31
24
2
5
8
15
- 24
11
4
1
10
8
- 30
13
16
SKA Khabarovsk
ny
30
2
7
21
16
- 55
-39
13
2
4
9
13
- 24
10
0
3
12
3
- 31
3

Skytteliga

09.04.2018, 22:27

Quincy Promes
Spartak Moskva
13
Fedor Smolov
FK Krasnodar
12
Aleksandr Kokorin
Zenit Sankt-Peterburg
10
Jefferson Farfán
Lokomotiv Moskva
9
Luiz Adriano
Spartak Moskva
9
Evgeni Markov
Tosno
9
Vitinho
CSKA Moskva
8
Victor Claesson
FK Krasnodar
8
Luka Đorđević
Arsenal Tula / Zenit Sankt-Peterburg
7
Manuel Fernandes
Lokomotiv Moskva
7
Aleksandr Tashaev
Dinamo Moskva
6
Sylvester Igboun
Ufa
6
Eric Bicfalvi
Ural Sverdlovsk Oblast
6

Publiksnitt

09.04.2018, 22:27

Zenit Sankt-Peterburg
490 051
11
44 550
Spartak Moskva
351 061
12
29 255
FK Krasnodar
287 704
12
23 975
Terek Grozny
202 996
13
15 615
CSKA Moskva
162 063
11
14 733
Lokomotiv Moskva
140 608
12
11 717
Arsenal Tula
131 852
12
10 988
Rostov
118 272
12
9 856
Rubin Kazan
114 333
13
8 795
SKA Khabarovsk
91 937
13
7 072
Dinamo Moskva
85 400
13
6 569
Ufa
75 340
12
6 278
Anzhi Makhachkala
75 345
13
5 796
Tosno
75 069
13
5 775
Ural Sverdlovsk Oblast
74 059
13
5 697
Amkar Perm
62 741
12
5 228
Totalt
2 538 831
197
12 887

Spelschema

13.05.2018, 16:56

Juli 2017 Visa matchfakta
Lördag 15 juli 2017
Ural
1-1
Rostov

1-0 Nikolay Dimitrov (straff, 41)

1-1 Aleksandr Gaţcan (60)

Publik 6 846

Tosno
0-1
Ufa

 

0-1 Dmitrij Sysuev (65)

Publik 4 053

Anzhi
1-3
CSKA Moskva

1-2 Ivan Markelov (64)

0-1 Viktor Vasin (21)
0-2 Aleksandr Golovin (49)
1-3 Bibras Natcho (straff, 79)

Publik 9 400

 
Söndag 16 juli 2017
SKA Khabarovsk
0-2
Zenit Sankt-Petersburg

 

0-1 Daler Kuzyaev (52)
0-2 Aleksandr Kokorin (81)

Publik 14 200

Rubin Kazan
1-2
FK Krasnodar

1-2 Maxime Lestienne (72)

0-1 Ricardo Laborde (17)
0-2 Ricardo Laborde (33)

Publik 11 934

Akhmat Grozny
1-0
Amkar Perm

1-0 Léo Jabá (39)

 

Publik 29 450

 
Tisdag 18 juli 2017
Lokomotiv Moskva
1-0
Arsenal Tula

1-0 Solomon Kverkvella (57)

 

Publik 6 166

Dinamo Moskva
2-2
Spartak Moskva

1-2 Kirill Panchenko (54)
2-2 Aleksandr Tashaev (90+2)

0-1 Quincy Promes (29)
0-2 Luiz Adriano (32)

Publik 17 133

 
Fredag 21 juli 2017
Anzhi
1-0
Amkar Perm

1-0 Sergey Bryzgalov (23)

 

Publik 6 207

CSKA Moskva
1-3
Lokomotiv Moskva

1-1 Vitinho (42)

0-1 Jefferson Farfán (23)
1-2 Ari (66)
1-3 Dmitri Tarasov (74)

Publik 14 500

 
Lördag 22 juli 2017
Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Rubin Kazan

1-1 Sebastian Driussi (51)
2-1 Sebastian Driussi (90+1)

0-1 Rifat Zhemaletdinov (45+1)

Publik 38 284

FK Krasnodar
2-0
Tosno

1-0 Mauricio Pereyra (58)
2-0 Joaozinho dos Santos (66)

 

Publik 17 250

 
Söndag 23 juli 2017
Ufa
0-0
Spartak Moskva

Publik 12 571

Dinamo Moskva
0-1
Ural Yekaterinburg

 

0-1 Giorgi Chanturia (89)

Publik 6 853

Rostov
0-1
Akhmat Grozny

 

0-1 Zaur Sadaev (54)

Publik 10 305

 
Måndag 24 juli 2017
Arsenal Tula
1-0
SKA Khabarovsk

1-0 Sergey Tkachev (18)

 

Publik 12 700

 
Lördag 29 juli 2017
Ural Yekaterinburg
1-1
Ufa

1-1 Jemal Tabidze (självmål, 88)

0-1 Sylvester Igboun (17)

Publik 6 280

CSKA Moskva
2-0
SKA Khabarovsk

1-0 Aleksandr Golovin (4)
2-0 Bibras Natcho (straff, 37)

 

Publik 8 500

Rubin Kazan
2-1
Arsenal Tula

1-1 Alexandre Song (60)
2-1 Mijo Caktaš (straff, 74)

0-1 Igor Shevchenko (34)

Publik 7 220

Akhmat Grozny
2-0
Dinamo Moskva

1-0 Magomed Mitrishev (80)
2-0 Rodolfo (straff, 83)

 

Publik 17 324

 
Söndag 30 juli 2017
Amkar Perm
0-1
Rostov

 

0-1 Aleksandr Zuev (66)

Publik 4 900

Lokomotiv Moskva
1-0
Anzhi

1-0 Manuel Fernandes (81)

 

Publik 7 603

Tosno
0-1
Zenit Sankt-Petersburg

 

0-1 Aleksandr Kokorin (10)

Publik 12 555

 
Måndag 31 juli 2017
Spartak Moskva
2-0
FK Krasnodar

1-0 Quincy Promes (straff, 38)
2-0 Fernando (45+1)

 

Publik 34 208

 

 

Augusti 2017 Visa matchfakta
Fredag 4 augusti 2017
Anzhi
0-1
Rostov

0-1 Vladimir Dyadyun (19)

Publik 5 690

 
Lördag 5 augusti 2017
Ufa
3-2
Akhmat Grozny

1-1 Bojan Jokić (80)
2-1 Pavel Alikin (84)
3-1 Dmitrij Sysuev (86)

0-1 Léo Jabá (48)
3-2 Wilker Ángel (90+3)

Publik 5 102

Dinamo Moskva
3-0
Amkar Perm

1-0 Kirill Panchenko (49)
2-0 Aleksandr Zotov (64)
3-0 Wanderson (82)

 

Publik 5 423

Lokomotiv Moskva
1-0
SKA Khabarovsk

1-0 Aleksey Miranchuk (75)

 

Publik 8 160

 
Söndag 6 augusti 2017
Arsenal Tula
1-2
Tosno

1-0 Kantemir Berkhamov (40)

1-1 Vagiz Galiulin (48)
1-2 Evgeni Markov (55)

Publik 11 150

CSKA Moskva
1-2
Rubin Kazan

1-2 Georgi Shchennikov (13)

0-1 Jonathas (2)
0-2 Jonathas (10)

Publik 11 165

Zenit Sankt-Petersburg
5-1
Spartak Moskva

1-0 Aleksandr Kokorin (36)
2-0 Alexandr Erokhin (45)
3-0 Domenico Criscito (57)
4-0 Daler Kuzyaev (63)
5-1 Artem Rebrov (självmål, 77)
Utvisning Igor Smolnikov (90+2)

4-1 Quincy Promes (straff, 71)
Utvisning Luiz Adriano (90+2)

Publik 53 359

FK Krasnodar
1-1
Ural Yekaterinburg

1-1 Andreas Granqvist (straff, 90+4)

0-1 Varazdat Haroyan (15)

Publik 18 676

 
Tisdag 8 augusti 2017
SKA Khabarovsk
2-0
Anzhi

1-0 Miroslav Markovič (68)
2-0 Nikolai Kalinsky (90+4)

 

Publik 8 100

Amkar Perm
0-0
Ufa

Publik 4 900

 
Onsdag 9 augusti 2017
Ural Yekaterinburg
1-1
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Eric Bicfalvi (35)

1-1 Aleksandr Kokorin (60)

Publik 8 965

Spartak Moskva
2-0
Arsenal Tula

1-0 Quincy Promes (20)
2-0 Zé Luís (84)

 

Publik 26 183

Rubin Kazan
1-1
Lokomotiv Moskva

Utvisning Jonathas (52)
1-0 Rifat Zhemaletdinov (straff, 62)

1-1 Solomon Kverkvelia (90+1)

Publik 14 095

Tosno
1-2
CSKA Moskva

1-1 Anton Zabolotnyi (56)

0-1 Aaron Olanare (49)
1-2 Alan Dzagoev (62)

Publik 6 350

Rostov
1-0
Dinamo Moskva

1-0 Timofey Kalachev (straff, 19)

 

Publik 10 215

 
Torsdag 10 augusti 2017
Akhmat Grozny
2-3
FK Krasnodar

1-1 Mael (73)
2-2 Anton Shvets (90)

0-1 Aleksandr Martynovich (53)
1-2 Viktor Claesson (76)
2-3 Ivan Ignatyev (90+2)

Publik 17 342

 
Lördag 12 augusti 2017
Ufa
1-4
Rostov

1-0 Ondrej Vaněk (55)

1-1 Aleksandr Gaţcan (57)
1-2 Timofey Kalachev (straff, 64)
1-3 Timofey Kalachev (66)
1-4 Miha Mevlja (77)

Publik 5 626

CSKA Moskva
2-1
Spartak Moskva

1-1 Georgi Shchennikov (83)
2-1 Vitinho (84)

0-1 Mario Pašalić (48)

Publik 24 000

Anzhi
1-3
Dinamo Moskva

1-0 Pavel Yakovlev (9)

1-1 Fatos Bećiraj (15)
1-2 Kirill Panchenko (34)
1-3 Kirill Panchenko (76)

Publik 1 034

 
Söndag 13 augusti 2017
SKA Khabarovsk
1-1
Rubin Kazan

1-0 Ventsislav Hristov (82)

1-1 Mijo Caktaš (90+2)

Publik 11 230

Lokomotiv Moskva
0-2
Tosno

 

0-1 Solomon Kverkvelia (självmål, 51)
0-2 Anton Zabolotnyi (90+5)

Publik 8 009

Zenit Sankt-Petersburg
4-0
Akhmat Grozny

1-0 Leandro Paredes (28)
2-0 Aleksandr Kokorin (50)
3-0 Daler Kuzyaev (68)
4-0 Yuri Zhirkov (84)

Utvisning Rizvan Utsiev (29)

Publik 45 470

FK Krasnodar
1-1
Amkar Perm

1-0 Viktor Claesson (25)

1-1 Mikhail Gashchenkov (76)

Publik 17 367

 
Måndag 14 augusti 2017
Arsenal Tula
2-2
Ural Yekaterinburg

1-0 Stophira Sunzu (5)
2-0 Ilia Maksimov (10)

2-1 Eric Bicfalvi (42)
2-2 Aleksey Evseev (69)

Publik 10 050

 
Fredag 18 augusti 2017
Tosno
0-0
SKA Khabarovsk

Publik 6 574

 
Lördag 19 augusti 2017
Ural Yekaterinburg
0-0
CSKA Moskva

Publik 8 964

Spartak Moskva
3-4
Lokomotiv Moskva

1-0 Denis Glushakov (30)
2-0 Luiz Adriano (43)
Utvisning Alexander Samedov (45+1)
3-4 Quincy Promes (90+2)

2-1 Dmitri Barinov (48)
2-2 Aleksey Miranchuk (68)
2-3 Aleksandr Kolomeytsev (83)
2-4 Manuel Fernandes (90+1)

Publik 33 027

Rubin Kazan
6-0
Anzhi

1-0 Jonathas (4)
2-0 Gökdeniz Karadeniz (15)
3-0 Jonathas (31)
4-0 Elmir Nabiullin (62)
5-0 Yann M'Vila (85)
6-0 Maxime Lestienne (86)

 

Publik 11 252

 
Söndag 20 augusti 2017
Amkar Perm
0-1
Zenit Sankt-Petersburg

 

0-1 Aleksandr Kokorin (61)

Publik 11 345

Dinamo Moskva
1-1
Ufa

1-1 Aleksandr Zotov (87)

0-1 Ondrej Vaněk (45)

Publik 6 179

Rostov
0-0
FK Krasnodar

Publik 12 328

 
Måndag 21 augusti 2017
Akhmat Grozny
1-2
Arsenal Tula

1-1 Zaur Sadaev (74)

0-1 Sergey Tkachev (30)
1-2 Luka Đorđević (76)

Publik 17 134

 
Fredag 25 augusti 2017
Anzhi
1-0
Ufa

1-0 Juan Lescano (18)

 

Publik 4 100

 
Lördag 26 augusti 2017
Arsenal Tula
0-1
Amkar Perm

 

0-1 Alexander Ryazantsev (21)

Publik 10 870

Rubin Kazan
1-0
Tosno

1-0 Maksim Kanunnikov (19)

 

Publik 10 136

Lokomotiv Moskva
2-1
Ural Yekaterinburg

1-0 Jefferson Farfán (21)
2-1 Aleksey Miranchuk (56)

1-1 Guilherme Marinato (självmål, 32)

Publik 11 477

 
Söndag 27 augusti 2017
SKA Khabarovsk
0-0
Spartak Moskva

Publik 14 524

CSKA Moskva
0-1
Akhmat Grozny

 

0-1 Zaur Sadaev (45)

Publik 16 400

Zenit Sankt-Petersburg
0-0
Rostov

Publik 50 404

FK Krasnodar
2-0
Dinamo Moskva

1-0 Fyodor Smolov (27) 2-0 Fyodor Smolov (60)

 

Publik 23 877

 

 

September 2017 Visa matchfakta
Fredag 8 september 2017
Amkar Perm
0-1
CSKA Moskva

Utvisning Bryne Idowu (90)

0-1 Timur Zhamaletdinov (52)

Publik 7 680

 
Lördag 9 september 2017
Tosno
2-2
Anzhi

Rostov
2-2
Arsenal Tula

Spartak Moskva
1-0
Rubin Kazan

 
Söndag 10 september 2017
Dinamo Moskva
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Ufa
0-1
FK Krasnodar

Akhmat Grozny
1-1
Lokomotiv Moskva

 
Måndag 11 september 2017
Ural Yekaterinburg
1-1
SKA Khabarovsk

1-0 Giorgi Chanturia (straff, 54)

1-1 Vitaliy Fedotov (75)

Publik 2 602

 
Fredag 15 september 2017
Arsenal Tula
1-0
Dinamo Moskva

1-0 Maxim Belyaev (17)

 

Publik 12 450

 
Lördag 16 september 2017
CSKA Moskva
2-0
Rostov

Anzhi
1-5
FK Krasnodar

 
Söndag 17 september 2017
SKA Khabarovsk
2-2
Akhmat Grozny

Tosno
2-2
Spartak Moskva

Rubin Kazan
0-1
Ural Yekaterinburg

 
Måndag 18 september 2017
Lokomotiv Moskva
0-1
Amkar Perm

 

0-1 Mikhail Gashchenkov (1)

Zenit Sankt-Petersburg
3-0
Ufa

1-0 Sebastian Driussi (9)
2-0 Domenico Criscito (straff, 22)
3-0 Aleksandr Kokorin (77)

 

 
Lördag 23 september 2017
Dinamo Moskva
0-0
CSKA Moskva

Spartak Moskva
2-2
Anzhi

 
Söndag 24 september 2017
Ural Yekaterinburg
3-1
Tosno

Rostov
0-1
Lokomotiv Moskva

Ufa
1-0
Arsenal Tula

FK Krasnodar
0-2
Zenit Sankt-Petersburg

 
Måndag 25 september 2017
Amkar Perm
3-0
SKA Khabarovsk

Akhmat Grozny
1-0
Rubin Kazan

 
Fredag 29 september 2017
Arsenal Tula
1-0
FK Krasnodar

1-0 Luka Đorđević (16)

Utvisning Charles Kaboré (56)

Publik 10 064

 
Lördag 30 september 2017
SKA Khabarovsk
2-1
Rostov

Tosno
1-0
Akhmat Grozny

Rubin Kazan
0-1
Amkar Perm

Spartak Moskva
2-0
Ural

 

 

Oktober 2017 Visa matchfakta
Söndag 1 oktober 2017
CSKA Moskva
0-0
Ufa

Lokomotiv Moskva
3-0
Dinamo Moskva

Anzhi
2-2
Zenit Sankt-Petersburg

 
Fredag 13 oktober 2017
Akhmat Grozny
1-2
Spartak Moskva

1-1 Rodolfo (straff, 70)

0-1 Denis Glushakov (30)
1-2 Lorenzo Melgarejo (72)

Publik 18 177

 
Lördag 14 oktober 2017
Dinamo Moskva
2-0
SKA Khabarovsk

Ural
2-1
Anzhi

FK Krasnodar
0-1
CSKA Moskva

 
Söndag 15 oktober 2017
Ufa
1-0
Lokomotiv Moskva

Rostov
0-1
Rubin Kazan

Zenit Sankt-Petersburg
0-1
Arsenal Tula

 
Måndag 16 oktober 2017
Amkar Perm
0-0
Tosno

 
Lördag 21 oktober 2017
SKA Khabarovsk
2-2
Ufa

Tosno
1-1
Rostov

Rubin Kazan
0-0
Dinamo Moskva

Spartak Moskva
0-0
Amkar Perm

 
Söndag 22 oktober 2017
Ural
2-0
Akhmat Grozny

1-0 Nikolay Dimitrov (33)
2-0 Aleksey Evseev (79)

 

Publik 2 386

CSKA Moskva
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Publik 26 137

Anzhi
3-2
Arsenal Tula

1-0 Vladimir Gabulov (självmål, 7)
2-1 Arsen Khubulov (straff, 49)
3-1 Ayaz Guliev (64)

1-1 Sergey Tkachev (40)
3-2 Luka Đorđević (65)

Publik 3 850

 
Måndag 23 oktober 2017
Lokomotiv Moskva
2-0
FK Krasnodar

1-0 Aleksey Miranchuk (25)
2-0 Manuel Fernandes (85)

 

Publik 12 532

 
Fredag 27 oktober 2017
Arsenal Tula
1-0
CSKA Moskva

1-0 Goran Čaušić (79)

Utvisning Konstantin Kuchaev (54)

Publik 15 120

 
Lördag 28 oktober 2017
Rostov
2-2
Spartak Moskva

 
Söndag 29 oktober 2017
Amkar Perm
1-1
Ural

1-0 Mikhail Sivakov (straff, 22)

1-1 Aleksey Evseev (48)

Publik 4 870

Dinamo Moskva
0-1
Tosno

 

0-1 Vagiz Galiulin (9)

Publik 3 657

Zenit Sankt-Petersburg
0-3
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Jefferson Farfán (58)
0-2 Jefferson Farfán (69)
0-3 Aleksey Miranchuk (77)

Publik 45 829

FK Krasnodar
4-1
SKA Khabarovsk

1-0 Viktor Claesson (11)
2-0 Fyodor Smolov (41)
3-1 Fyodor Smolov (straff, 80)
4-1 Wamberto (89)

2-1 Miroslav Markovič (straff, 60)

 
Måndag 30 oktober 2017
Ufa
2-1
Rubin Kazan

1-1 Dmitriy Stotskiy (36) 2-1 Ondrej Vaněk (89)

0-1 Gökdeniz Karadeniz (3)

Publik 612

Akhmat Grozny
1-1
Anzhi

1-0 Wilker Ángel (90+3)

1-1 Pavel Yakoviev (90+6)

Publik 16 372

 

 

November 2017 Visa matchfakta
Fredag 3 november 2017
Ural
2-2
Dinamo Moskva

1-0 Gregor Balažic (17)
2-2 Gregor Balažic (90+1)

1-1 Toni Šunjić (49)
1-2 Anton Terekhov (74)

Publik 3 815

 
Lördag 4 november 2017
Tosno
1-3
FK Krasnodar

1-0 Anton Zabolotnyi (4)

1-1 Fyodor Smolov (12)
1-2 Yury Gazinskiy (35)
1-3 Fyodor Smolov (38)

Publik 4 699

Akhmat Grozny
1-0
Rostov

1-0 Ablay Mbengue (50)

 

 
Söndag 5 november 2017
SKA Khabarovsk
1-2
Arsenal Tula

1-1 Vitaliy Fedotov (33)

0-1 Evans Kangwa (5)
1-2 Luka Đorđević (86)

Publik 4 155

Amkar Perm
1-2
Anzhi

1-1 Mikhail Kostyukov (12)

0-1 Ivan Markelov (6)
1-2 Ivan Markelov (28)
Utvisning Ivan Markelov (63)

Publik 4 200

Lokomotiv Moskva
2-2
CSKA Moskva

1-0 Anton Miranchuk (14)
2-2 Manuel Fernandes (87)

1-1 Vitinho (28)
1-2 Bibras Natcho (43)
Utvisning Khetag Khosonov (49)

Publik 19 015

Rubin Kazan
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Publik 11 007

Spartak Moskva
3-1
Ufa

1-1 Fernando (37)
2-1 Quincy Promes (63)
3-1 Luiz Adriano (79)

0-1 Sylvester Igboun (10)

Publik 21 445

 
Lördag 18 november 2017
SKA Khabarovsk
2-4
CSKA Moskva

1-0 Denys Dedechko (5)
2-2 M Markovič (81)

1-1 Alan Dzagoev (12)
1-2 Pontus Wernbloom (74)
2-3 Pontus Wernbloom (83)
2-4 Vitinho (90+3)

Publik 5 569

Dinamo Moskva
1-1
Akhmat Grozny

1-1 Evgeniy Lutsenko (62)

0-1 Wilker Ángel (31)

Publik 3 329

FK Krasnodar
1-4
Spartak Moskva

1-3 Viktor Claesson (88)

0-1 Luiz Adriano (8)
0-2 Zé Luís (28)
0-3 Luiz Adriano (86)
1-4 Quincy Promes (90)

Publik 33 979

Arsenal Tula
0-0
Rubin Kazan

Publik 9 668

 
Söndag 19 november 2017
Ufa
2-0
Ural

1-0 Dmitriy Stotskiy (28)
2-0 Vyacheslav Krotov (58)

 

Publik 6 309

Anzhi
0-1
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Aleksey Miranchuk (43)

Publik 5 495

Rostov
0-0
Amkar Perm

Publik 5 135

Zenit Sankt-Petersburg
5-0
Tosno

1-0 Leandro Paredes (straff, 20)
2-0 Daler Kuzyaev (52)
3-0 Branislav Ivanović (64)
4-0 Aleksandr Kokorin (70)
5-0 Artem Dzyuba (86)

 

Publik 48 031

 
Fredag 24 november 2017
Amkar Perm
2-1
Dinamo Moskva

1-0 Janusz Gol (48)
2-1 Saeid Ezatolahi (68)

1-1 Evgeniy Lutsenko (straff, 54)

Publik 4 890

 
Lördag 25 november 2017
Tosno
3-2
Arsenal Tula

1-1 Evgeni Markov (61)
2-2 Evgeni Markov (79)
3-2 Evgeni Markov (81)

0-1 Goran Čaušić (28)
1-2 Sergey Tkachev (76)

Publik 3 079

Akhmat Grozny
2-1
Ufa

1-0 Philipe Sampaio (45)
2-0 Léo Jabá (53)

2-1 Ivan Oblyakov (87)

Publik 11 318

 
Söndag 26 november 2017
Ural
0-1
FK Krasnodar

 

0-1 Fyodor Smolov (34)

Publik 2 938

Rubin Kazan
0-1
CSKA Moskva

 

0-1 Pontus Wernbloom (45+1)

Publik 8 422

Rostov
2-0
Anzhi

1-0 Alexander Bukharov (straff, 44)
2-0 Alexander Bukharov (58)

 

Publik 4 252

 
Måndag 27 november 2017
SKA Khabarovsk
1-2
Lokomotiv Moskva

1-1 Vitaliy Fedotov (17)

0-1 Aleksandr Cherevko (självmål, 15)
1-2 Jefferson Farfán (90+3)

Publik 4 011

Spartak Moskva
3-1
Zenit Sankt-Petersburg

1-0 Alexander Samedov (19)
2-0 Luiz Adriano (30)
Utvisning Fernando (85)
3-1 Mario Pašalić (90+8)

2-1 Domenico Criscito (35)

Publik 41 141

 

 

December 2017 Visa matchfakta
Fredag 1 december 2017
CSKA Moskva
6-0
Tosno

1-0 Vitinho (straff, 10)
2-0 Vitinho (straff, 27)
3-0 Viktor Vasin (32)
4-0 Bibras Natcho (55)
5-0 Aleksandr Golovin (58)
6-0 Pontus Wernbloom (61)

 

Publik 8 986

Arsenal Tula
0-1
Spartak Moskva

 

0-1 Denis Glushakov (90)

Publik 14 690

 
Lördag 2 december 2017
Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Ural

1-1 Igor Portnyagin (självmål, 31)
2-1 Alekandr Kokorin (76)

0-1 Emanuel Mammana (självmål, 6)

Publik 43 921

Dinamo Moskva
2-0
Rostov

1-0 Fatos Bećiraj (42)
2-0 Aleksandr Tashaev (45)

 

Publik 3 250

Lokomotiv Moskva
1-0
Rubin Kazan

1-0 Jefferson Farfán (87)

Utvisning César Navas (80)

Publik 11 551

 
Söndag 3 december 2017
Ufa
3-0
Amkar Perm

1-0 Sylvester Igboun (53)
2-0 Sylvester Igboun (69)
3-0 Ivan Oblyakov (80)

 

Publik 5 924

FK Krasnodar
3-2
Akhmat Grozny

1-2 Fyodor Smolov (52)
2-2 Pavel Mamaev (68)
3-2 Joaozinho dos Santos (90+2)

0-1 Anton Shvets (29)
0-2 Mael (36)

Publik 19 286

Anzhi
4-0
SKA Khabarovsk

1-0 Juan Lescano (1)
2-0 Vladimir Poluyakhtov (8)
3-0 Ivan Markelov (43)
4-0 Igor Armaş (85)

Utvisning Aleksandr Krivoruchko (26)

Publik 3 100

 
Fredag 8 december 2017
Ural
1-1
Arsenal Tula

1-0 Igor Portnyagin (30)

1-1 Luka Đorđević (73)

Publik 1 345

 
Lördag 9 december 2017
Dinamo Moskva
2-0
Anzhi

1-0 Aleksandr Tashaev (8)
2-0 Evgeniy Lutsenko (60)

 

Publik 3 525

Rubin Kazan
3-1
SKA Khabarovsk

1-0 Sardar Azmoun (25)
2-0 Maksim Kanunnikov (40)
3-0 Magomed Ozdoev (49)

3-1 Aleksandr Maksimenko (74)

 
Söndag 10 december 2017
Amkar Perm
1-3
FK Krasnodar

1-3 Felicio Brown Forbes (57)

0-1 Aleksey Gritsaenko (13)
0-2 Ivan Ignatyev (32)
0-3 Viktor Claesson (46)

Publik 2 684

Spartak Moskva
3-0
CSKA Moskva

1-0 Quincy Promes (10)
2-0 Quincy Promes (61)
3-0 Mario Pašalić (90+8)

 

Publik 44 062

Rostov
1-0
Ufa

1-0 Sverrir Ingason (22)

 

Publik 7 834

 
Måndag 11 december 2017
Tosno
1-3
Lokomotiv Moskva

1-2 Nikola Trujić (69)
Utvisning David Yurchenko (90)

0-1 Jefferson Farfán (19)
0-2 Éder (54)
1-3 Jefferson Farfán (73)

Publik 6 108

Akhmat Grozny
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Publik 15 532

 

 

Mars 2018 Visa matchfakta
Fredag 2 mars 2018
Anzhi
1-1
Rubin Kazan

 
Lördag 3 mars 2018
CSKA Moskva
1-0
Ural

Zenit Sankt-Petersburg
0-0
Amkar Perm

Krasnodar
3-1
Rostov

 
Söndag 4 mars 2018
SKA Khabarovsk
0-1
Tosno

Ufa
1-1
Dinamo Moskva

Lokomotiv Moskva
0-0
Spartak Moskva

Arsenal Tula
1-0
Akhmat Grozny

 
Fredag 9 mars 2018
Amkar Perm
0-2
Arsenal Tula

Utvisning Fengor Ogude (76)
Utvisning Dmitri Belorukov (80)

0-1 Artem Dzyuba (11)
0-2 Sergey Tkachev (83)

Publik 1 089

 
Lördag 10 mars 2018
Ufa
3-2
Anzhi

1-0 Dmitriy Stotskiy (57)
2-1 Ivan Paurević (65)
3-1 Bojan Jokić (67)

1-1 Juan Lescano (64)
3-2 Vladimir Poluyakhtov (81)

Publik 5 386

Dinamo Moskva
0-0
Krasnodar

Publik 5 100

Tosno
0-1
Rubin Kazan

 

0-1 Vyacheslav Podberezkin (75)

 
Söndag 11 mars 2018
Rostov
0-0
Zenit Sankt-Petersburg

Publik 12 873

Akhmat Grozny
0-3
CSKA Moskva

 

0-1 Aleksandr Golovin (6)
0-2 Vitinho (28)
0-3 Sergei Ignashevich (68)

Publik 14 570

Spartak Moskva
1-0
SKA Khabarovsk

1-0 Fernando (90)

 

Publik 21 779

 
Måndag 12 mars 2018
Ural
0-2
Lokomotiv Moskva

 

0-1 Anton Miranchuk (11)
0-2 Manuel Fernandes (straff, 15)

 
Lördag 17 mars 2018
SKA Khabarovsk
0-3
Ural

Arsenal Tula
2-2
Rostov

Krasnodar
0-1
Ufa

Anzhi
2-0
Tosno

Rubin Kazan
1-2
Spartak Moskva

 
Söndag 18 mars 2018
CSKA Moskva
PSTP
Amkar Perm

Lokomotiv Moskva
PSTP
Akhmat Grozny

Zenit Sankt-Petersburg
PSTP
Dinamo Moskva

Rubin Kazan
PSTP
Spartak Moskva

 
Lördag 31 mars 2018
Amkar Perm
2-1
Lokomotiv Moskva

1-1 Aaron Olanare (straff, 48)
2-1 Aaron Olanare (59)

0-1 Manuel Fernandes (straff, 16)
Utvisning Igor Denisov (90+1)

Publik 8 837

Akhmat Grozny
0-0
SKA Khabarovsk

Publik 8 375

Dinamo Moskva
2-1
Arsenal Tula

1-1 Vladimir Rykov (71)
2-1 Fedor Černych (74)

0-1 Artem Dzyuba (53)

Publik 5 374

Spartak Moskva
2-1
Tosno

1-0 Fernando (45+1)
2-0 Luiz Adriano (75)

2-1 Pavel Pogrebnyak (straff, 80)

Publik 28 517

 

 

April 2018 Visa matchfakta
Söndag 1 april 2018
Ural
1-1
Rubin Kazan

1-1 Eric Bicfalvi (73)
Utvisning Eric Bicfalvi (88)

0-1 Ivelin Popov (34)

Publik 18 218

Ufa
1-2
Zenit Sankt-Petersburg

1-2 Ivan Paurević (63)

0-1 Branislav Ivanović (17)
0-2 Ionu Nedelcearu (självmål, 21)

Publik 8 524

Krasnodar
1-1
Anzhi

1-0 Viktor Claesson (33)

1-1 Oleg Danchenko (90+4)

Publik 20 160

Rostov
1-2
CSKA Moskva

1-1 Sverrir Ingason (61)

0-1 Georgi Shchennikov (44)
1-2 Pontus Wernbloom (75)

Publik 13 773

 
Lördag 7 april 2018
SKA Khabarovsk
0-2
Amkar Perm'

Utvisning Dmitry Kabutov (56)

0-1 Alexander Ryazantsev (45+1)
0-2 Mikhail Kostyukov (90+2)

Publik 4 897

Rubin Kazan'
3-2
Akhmat Grozny

1-1 Ivelin Popov (49)
2-1 Sardar Azmoun (63)
3-1 Ivelin Popov (70)

0-1 Magomed Mitrishev (1)
3-2 Magomed Mitrishev (86)

Publik 3 099

Zenit Sankt-Petersburg
1-2
FK Krasnodar

1-1 Alexandr Erokhin (33)

0-1 Oleg Shatov (22)
1-2 Viktor Claesson (88)

Publik 47 306

Arsenal Tula
2-1
Ufa

1-0 Igor Gorbatenko (2)
2-1 Igor Gorbatenko (72)

1-1 Dmitriy Stotskiy (16)

Publik 10 250

 
Söndag 8 april 2018
Tosno
2-2
Ural

1-0 Pavel Pogrebnyak (6)
2-1 Pavel Pogrebnyak (straff, 59)

1-1 Vladimir Ilyin (40)
2-2 Othman El Kabir (87)

Publik 3 552

Lokomotiv Moskva
1-0
Rostov

1-0 Jefferson Farfán (47)

 

Publik 12 478

Anzhi
1-4
Spartak Moskva

1-3 Juan Lescano (36)

0-1 Quincy Promes (10)
0-2 Quincy Promes (14)
0-3 Quincy Promes (27)
1-4 Ilja Kutepov (56)

Publik 7 764

 
Måndag 9 april 2018
CSKA Moskva
1-2
Dinamo Moskva

1-2 Fedor Chalov (60)

0-1 Aleksandr Tashaec (11)
0-2 Aleksandr Tashaec (49)

Publik 19 054

 
Fredag 13 april 2018
Akhmat Grozny
1-0
Tosno

 
Lördag 14 april 2018
Amkar Perm
0-3
Rubin Kazan

Dinamo Moskva
0-4
Lokomotiv Moskva

Zenit Sankt-Petersburg
1-0
Anzhi

FK Krasnodar
3-0
Arsenal Tula

 
Söndag 15 april 2018
Ural
2-1
Spartak Moskva

Ufa
1-1
CSKA Moskva

Rostov
2-0
SKA Khabarovsk

 
Onsdag 18 april 2018
Lokomotiv Moskva
0-0
Akhmat Grozny

Zenit Sankt-Petersburg
2-1
Dinamo Moskva

CSKA Moskva
3-0
Amkar Perm'

 
Lördag 21 april 2018
Rubin Kazan
1-1
Rostov

Anzhi
0-1
Ural

 
Söndag 22 april 2018
SKA Khabarovsk
0-1
Dinamo Moskva

Arsenal Tula
3-3
Zenit Sankt-Petersburg

Tosno
0-2
Amkar Perm

CSKA Moskva
2-1
FK Krasnodar

Lokomotiv Moskva
0-0
Ufa

 
Måndag 23 april 2018
Spartak Moskva
1-3
Akhmat Grozny

1-3 Luiz Adriano (86)

0-1 Magomed Mitrishev (11)
0-2 Mael (23)
0-3 Bernard Berisha (50)

Publik 23 849

 
Lördag 28 april 2018
Arsenal Tula
2-1
Anzhi

 
Söndag 29 april 2018
Amkar Perm
0-2
Spartak Moskva

Zenit Sankt-Petersburg
0-0
CSKA Moskva

Rostov
2-0
Tosno

 
Måndag 30 april 2018
Ufa
1-0
SKA Khabarovsk

1-0 Dmitrij Sysuev (3)

 

Publik 6 362

Dinamo Moskva
0-0
Rubin Kazan

Publik 6 415

Akhmat Grozny
0-0
Ural

 

Utvisning Mihail Merkulov (88)

Publik 12 235

FK Krasnodar
2-0
Lokomotiv Moskva

1-0 Fyodor Smolov (straff, 67)
2-0 Fyodor Smolov (68)

 

Publik 34 055

 

 

Maj 2018 Visa matchfakta
Lördag 5 maj 2018
SKA Khabarovsk
0-1
FK Krasnodar

Tosno
1-2
Dinamo Moskva

Lokomotiv Moskva
1-0
Zenit Sankt-Petersburg

Spartak Moskva
2-0
Rostov

 
Söndag 6 maj 2018
Ural
0-2
Amkar Perm

CSKA Moskva
6-0
Arsenal Tula

 
Måndag 7 maj 2018
Rubin Kazan
0-0
Ufa

Publik 25 440

Anzhi
0-2
Akhmat Grozny

Utvisning Guram Tetrashvili (62)

0-1 Rodolfo (18)
0-2 Odhise Roshi (87)

 
Söndag 13 maj 2018
Spartak Moskva
0-1
Dinamo Moskva

 

0-1 Evgeniy Lutsenko (straff, 35)

Publik 42 124

CSKA Moskva
2-1
Anzhi

1-0 Ahmed Musa (9)
2-1 Vitinho (61)

1-1 Arsen Khubulov (33)

Publik 25 916

Arsenal Tula
2-0
Lokomotiv Moskva

1-0 Artem Dzyuba (29)
2-0 Kantemir Berkhamov (90+1)

Solomon Kverkvelia (86)

Publik 18 175

Zenit Sankt-Petersburg
6-0
SKA Khabarovsk

1-0 Sebastian Driussi (6)
2-0 Anton Zabolotnyi (21)
3-0 Alexandr Erokhin (38)
4-0 Alexandr Erokhin (49)
5-0 Alexandr Erokhin (60)
6-0 Alexandr Erokhin (78)

Publik  

46 218

FK Krasnodar
1-1
Rubin Kazan

1-0 Pavel Mamaev (56)

0-1 Sardar Azmoun (87)

Publik 34 055

Ufa
5-0
Tosno

1-0 Dmitry Zhivoglyadov (30)
2-0 Dmitrij Sysuev (32)
3-0 Sylvester Igboun (50)
4-0 Ivan Paurević (81)
5-0 Dmitry Zhivoglyadov (84)

Publik 10 632

Rostov
1-0
Ural

1-0 Alexei Ionov (57)

 

Publik 37 483

Amkar Perm
0-0
Akhmat Grozny

 

Utvisning Wilker Ángel (50)