ecst.se fotboll

Taça de Portugal (C)

Taça de Portugal

8

omgångar

155

lag

4/9

Start

28/5

Final

Taça de Portugal
por
Första omgången

4 september

Andra omgången

25 september

Tredje omgången

16 oktober

Fjärde omgången

13-20 november

Femte omgången

14-15 december

Kvartsfinaler

17-18 januari

Semifinaler

28 februari-1 mars
returer 4-5 april

Final

28 maj

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | 28.05.2017, 21:33
Visa matchfakta
Söndag 28 maj 2017
Benfica
2-1
Vitória Guimarães

1-0 Raul Jiménez (48)
2-0 Eduardo Salvio (53)

2-1 Bongani Zungu (78)

Publik på Estádio Nacional, Jamor

Semifinaler | 05.04.2017, 23:59
Visa matchfakta
Match 1:2
Tisdag 28 februari 2017
Estoril
1-2
Benfica

1-1 Kléber (straff, 41)

0-1 Kostas Mitroglou (36)
1-2 Kostas Mitroglou (89)

Publik 6 807

Onsdag 1 mars 2017
Vitória SC (Guimarães)
2-0
Chaves

1-0 Hernâni (10)
2-0 Hernâni (77)

 

Match 1:2
Tisdag 4 april 2017
Chaves
3-1
Vitória SC (Guimarães)

1-0 Perdigão (1)
2-0 Renan Bressan (33)
3-0 Nuno Coelho (63)

3-1 Moussa Marega (65)

Information Vitória SC vidare med sammanlagt 3-3 och mål på bortaplan.

Onsdag 5 april 2017
Benfica
3-3
Estoril

1-1 Andre Carrillo (33)
2-2 Andrija Živković (54)
3-2 Jonas (72)

0-1 Bruno Gomes (30)
1-2 Carlinhos (46)
3-3 Bruno Gomes (78)

Publik 25 010

Information Benfica vidare med sammanlagt 5-4.

Kvartsfinaler | 18.01.2017, 23:23
Visa matchfakta
Tisdag 17 januari 2017
Estoril
2-1
Académica

1-0 Alisson Farias (30)
2-1 Kléber (85)

1-1 Tranquina (58)

Chaves
1-0
Sporting CP

1-0 Ponck (87)

 

Onsdag 18 januari 2017
Sporting Covilhã
0-1
Vitória SC (Guimarães)

 

0-1 Hernâni (79)

Benfica
6-2
Leixões

1-0 Pizzi (21)
2-0 André Almeida (31)
3-0 Jonas (38)
4-1 Kostas Mitroglou (straff, 60)
5-2 Kostas Mitroglou (71)
6-2 Kostas Mitroglou (90+1)

3-1 Rafael Porcellis (44)
4-2 Rafael Porcellis (67)

Femte omgången | 15.12.2016, 23:46
Visa matchfakta
Onsdag 14 december 2016
Leixões
2-1
Tondela

1-0 Chiquinho (22)
2-1 Ton (52)

1-1 Erick Moreno (38)

Torreense
2-3
Chaves

1-0 Bonifácio (35)
2-2 Leandro Freire (självmål, 90)

1-1 Perdigão (45)
1-2 Fábio Martins (59)
2-3 Rodrigo Battaglia (straff, 90+9)

Estoril
4-2 f
Sanjoanense

1-1 Bruno Gomes (57)
2-2 Konstantin Bazelyuk (80)
3-2 Konstantin Bazelyuk (116)
4-2 Bruno Gomes (117)

0-1 André Pereira (7)
1-2 Rúben Neves (straff, 68)

Académica
1-0
Penafiel

1-0 Ernest Ohemeng (88)

 

Real
0-3
Benfica

 

0-1 Kostas Mitroglou (47)
0-2 Kostas Mitroglou (straff, 81)
0-3 Raul Jiménez (85)

Sporting Braga
1-2
Sporting Corvilhã

1-0 Wilson Eduardo (4)

1-1 Boubakary Diarra (28)
1-2 Davidson (65)

Vitória FC (Setúbal)
0-1
Sporting CP

 

0-1 Bas Dost (75)

Torsdag 15 december 2016
Vitória SC (Guimarães)
1-0
Vilafranquense

1-0 Paolo Hurtado (61)

 

Fjärde omgången | 20.11.2016, 23:53
Visa matchfakta
Söndag 13 november 2016
Varzim
0-1
Sporting Covilhã

Torsdag 17 november 2016
Sporting CP
5-1
Praiense

1-1 Paulo Oliveira (20)
2-1 Adrien Silva (straff, 47)
3-1 Bruno César (62)
4-1 André (79)
5-1 André (88)

0-1 Filipe Andrade (2)

Fredag 18 november 2016
Chaves
*0-0 f
Porto

Information Chaves vidare efter 3-2 på straffar.

Lördag 19 november 2016
Sanjoanense
1-0
Gil Vicente

1-0 Ricardinho (självmål, 27)

 

Estoril
2-0
Cova Piedade

1-0 Ailton (21)
2-0 Bruno Gomes (90)

 

Feirense
0-0* f
Académica

Information Académica vidare efter 5-4 på straffar.

Benfica
6-0
Marítimo

1-0 Franco Cervi (2)
2-0 Pizzi (38)
3-0 Kostas Mitroglou (43)
4-0 Kostas Mitroglou (54)
5-0 Raul Jiménez (69)
6-0 Goncalo Guedes (88)

 

Söndag 20 november 2016
Real
2-0
Olhanense

1-0 Fábio Sabry (30)
2-0 Rúben Marques (46)

 

Vizela
0-1
Penafiel

 

0-1 João Paulo (83)

Benfica Castelo Branco
0-2
Vitória Setúbal

 

0-1 Thiago Santana (25)
0-2 André Claro (straff, 28)

Oriental Lisboa
1-2 f
Leixões

1-0 Faísca (46)

1-1 Bruno Lamas (54)
1-2 Shihao Wei (109)

Vilafranquense
1-0
Paços de Ferreira

1-0 Marocas (78)

 

Aljustrelense
1-2
Tondela

1-1 Tino (14)

0-1 Míguel Cardoso (4)
1-2 Marcos (självmål, 20)

Torreense
1-0
Nacional

1-0 Bonifácio (90+1)

Utvisning Sequeira (77)

Sporting Braga
2-1
Santa Clara

1-1 Rui Fonte (86)
2-1 Nikola Stojiljković (90)

0-1 Telmo Castanheira (60)

Boavista
1-2 f
Vitória (Guimarães)

1-1 Andre Schembri (56)

0-1 Tiquinho (straff, 28)
1-2 Paolo Hurtado (118)

Tredje omgången | 16.10.2016, 23:37
Visa matchfakta

Deltagare: 46 lag från andra omgången och 18 lag från Primeira Liga (1).

Torsdag 13 oktober 2016
Famalicão
0-1
Sporting CP

 

0-1 Lazar Marković (10)

Publik 3 109

Fredag 14 oktober 2016
Sporting Covilhã
1-0
Freamunde

1-0 Agostinho Soares (120)

 

1° Dezembro
1-2
Benfica

1-1 Águas (straff, 62)

0-1 Danilo (50)
1-2 Luisão (90+6)

Publik 5 349

Lördag 15 oktober 2016
União de Leiria
0-2
Boavista

 

0-1 Medeiros (9)
0-2 Lucas (16)

Desportivo Aves
1-2 f
Paços de Ferreira

1-1 Leandro Souza (107)

0-1 Ivo Rodrigues (103)
1-2 Welthon (111)

Penafiel
1-0 f
Amarante

1-0 Wellington

 

Fátima
1-2
Olhanense

1-2 Nuno Laranjeiro (straff, 55)

0-1 Dzhamal Dibiroadzhiyev (självmål, 11)
0-2 Jorge González (37)

Oliveirense
1-3
Sporting Braga

1-3 Vítor Hugo (90+3)

0-1 Santos (straff, 17)
0-2 Fonte (38)
0-3 Santos (84)

Gafanha
0-3
Porto

 

0-1 Otávio (32)
0-2 Corona (70)
0-3 Depoitre (90)

Söndag 16 oktober 2016
Santa Clara
*1-1 f
Rio Ave

Information Santa Clara vidare efter 4-2 på straffar.

Estarreja
1-3
Nacional

Sertanense
0-4
Tondela

Real
1-0
Arouca

Alcanenense
1-2
Feirense

Santa Iria
1-2
Vitória (Guimarães)

Naval 1° de Maio
0-4
Marítimo

Caldas
0-1
Estoril

Vizela
1-0
Moreirense

União Madeira
0-1
Chaves

Mortágua
0-1
Cova Piedade

Gil Vicente
*1-1 f
Casa Pia

Information Gil Vicente vidare efter 4-1 på straffar.

Aljustrelense
1-0
Os Limianos

Cinfães
0-1
Benfica Castelo Branco

Torreense
2-0
Academico Viseu

Oriental Lisboa
2-0
FC Barreirense

Varzim
3-0
Águeda

Merelinense
2-2* f
Leixões

Information Leixões vidare efter 7-6 på straffar.

Sanjoanense
2-1
Lusitano VRSA

Vitória de Sernache
0-1
Vilafranquense

Trofense
0-0* f
Vitória (Setúbal)

Information Vitória (Setúbal) vidare efter 4-2 på straffar.

Praiense
3-1
Farense

Académica
2-0
Belenenses

Andra omgången | 25.09.2016, 23:59
Visa matchfakta

Deltagare: 60+15 lag från första omgången och 17 lag från andradivisionen.

Lördag 24 september 2016
Moimenta da Beira
1-3 f
Uni�o Madeira

Viana Alentejo
1-2
Cova Piedade

Lusitano GC �vora
0-3
Santa Clara

S�o Roque (A�ores)
0-3
Caldas

Söndag 25 september 2016
Sanjoanense
6-1
Pedras Salgadas

Estarreja
3-1
Ponte da Barca

Maria da Fonte
0-3
Torreense

Penalva Castelo
0-4
Amarante

FC Barreirense
3-0
Valadares Gaia

Loures
1-2
Oriental Lisboa

Atlético Arcos
0-2
Gafanha

Alcains
0-4
Os Limianos

Torre de Moncorvo
0-3
Cinfães

Coimbrões
2-5
Praiense

Benfica Castelo Branco
3-1
Santa Eulália

Águeda
2-1
Sousense

1° Dezembro
2-0
Sporting de Lourel

Camacha
1-1* f
Vitória de Sernache

Information Vitória de Sernache vidare efter 4-3 på straffar.

Armacenenses
2-3
Aljustrelense

Beneditense
0-3
Santa Iria

Alcanenense
4-2
Sendim

Trofense
6-1
Beira-Mar

Barrosas
2-3
Oliveirense

Lusitano VRSA
2-0
Fabril Barreiro

Gafetense
1-3
Academico Viseu

Joane
0-1
Sporting Covilhã

Gouveia
1-2
Académica

UD Oliveirense
1-1* f
Penafiel

Information Penafiel vidare efter 5-4 på straffar.

Cerva
0-5
Freamunde

Mosteirense
0-2
Famalicão

Pedras Rubras
0-1
Leixões

Anadia
0-0* f
Varzim

Information Varzim vidare efter 4-2 på straffar.

Almancilense
0-2
Merelinense

Fátima
1-0
Pampilhosa

Casa Pia
2-1
Pinhalnovense

Sertanense
2-1
Lusitano FCV

Ginásio de Alcobaca
0-2
Vizela

Naval 1° de Maio
3-2
Fafe

Moura
0-4
Desportivo Aves

União de Leiria
*2-2 f
Portimonense

Information União de Leiria vidare efter 4-2 på straffar.

Real
3-2
AR São Martinho

Vilafranquense
1-0
Vilaverdense

Angrense
0-2
Farense

Gavionenses
2-3
Mortágua

Sacavenense
0-1
Olhanense

Rabo Peixe
0-2
Gil Vicente

Första omgången | 04.09.2016, 23:59
Visa matchfakta

Deltagare: 120 lag från tredje- och fjärdedivisionen.

Lördag 3 september 2016
Cruzado Canicense
1-4
Pedras Rubras

Angrense
1-0
São Roque (Açores)

Söndag 4 september 2016
Camacha
*1-1 f
Felgueiras 1932

Information Camacha vidare efter 4-2 på straffar.

Flamengos
0-4
Oriental Lisboa

Ideal
0-2
Praiense

Pedras Salgadas
1-0
Bragança

Merelinense
3-0
Cerveira

Vilar de Perdizes
0-3
Vilaverdense

Ponte da Barca
1-0
Montalegre

Mirandela
2-2* f
Maria da Fonte

Information Maria da Fonte vidare efter 4-2 på straffar.

Atlético Arcos
1-0
Torcatense

águia FC Vimioso
1-5
Os Limianos

Cerva
0-2
Amarante

Trofense
5-0
Caniçal

Oliveirense
8-1
Sendim

Joane
*0-0 f
Barrosas

Information Joane vidare efter 4-2 på straffar.

Aliança de Gandra
0-1
Santa Eulália

AR São Martinho
6-0
Raimonda

Cinfães
2-0
Espinho

Sanjoanense
4-2 f
Salgueiros

Cesarense
1-1* f
Moimenta da Beira

Information Moimenta da Beira vidare efter 4-2 på straffar.

Coimbrões
3-0
Gondomar

Torre de Moncorvo
*1-1 f
Aguiar da Beira

Information Torre de Moncorvo vidare efter 4-2 på straffar.

Valadares Gaia
2-0
Sousense

Trancoso
0-2
UD Oliveirense

Lusitano FCV
3-1
AD Satao

Mortágua
1-0
AD Nogueirense

Penalva Castelo
*2-2
Academica Coimbra/S Futebol

Information Penalva Castelo vidare efter 4-3 på straffar.

águeda
3-2 f
Tourizense

Gafanha
*1-1
Anadia

Information Gafanha vidare efter 6-5 på straffar.

Gouveia
0-4
Beira-Mar

Fátima
2-0
Carapinheirense

Académico do Fundão
0-1
Vitória de Sernache

Vinha da Rainha
1-4
Alcanenense

Sertanense
1-0
Marinhense

Benfica Castelo Branco
8-0
Naval 1° de Maio

União de Leiria
10-0
Gavionenses

Alcains
2-0
Oleiros

Ginásio de Alcobaça
1-0
Sourense

Loures
2-1
Vilafranquense

Cartaxo
2-2* f
Mosteirense

Information Mosteirense vidare efter 5-4 på straffar.

Sporting de Lourel
1-2
Beneditense

Sintrense
0-1
Gafetense

Torreense
1-0
Mafra

Santa Iria
2-1
Atlético Malveira

Fazendense
0-3
Caldas

Lusitano VRSA
3-0
Louletano

Armacenenses
6-1
Redondense

Pinhalnovense
2-0
Lagoa

Almancilense
1-0
Amora

Viana Alentejo
3-0
Quarteirense

Moura
2-0
Beira-Mar Almada

Praia Milfontes
1-4
Aljustrelense

Lusitano GC évora
0-2
Farense

Sacavenense
4-0
Atlético CP

Real
3-0
Rabo Peixe

Lusit�nia
2-3
1° Dezembro

FC Barreirense
2-1 f
Operário

Casa Pia
2-2* f
Fabril Barreiro

Information Fabril Barreiro vidare efter 11-10 på straffar.

Estarreja
4-1
Pampilhosa