ecst.se fotboll

Taça de Portugal (C)

8

omgångar

155

lag

5/9

Start

22/5

Final

Final | -
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 22 maj 2016.

Semifinaler | 02.03.2016, 23:54
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 2-4 februari 2016 med returer 1-3 mars.

Match 1:2
Onsdag 3 februari 2016
Gil Vicente
0-3
Porto

Utvisning Bruno Silva (68)

0-1 Ruben Neves (45+1)
0-2 Hyun-Jun Suk (59)
0-3 Sergio Oliveira (71)

Torsdag 4 februari 2016
Sporting Braga
1-0
Rio Ave

1-0 Pedro Santos (straff, 7)

 

Match 2:2
Onsdag 2 mars 2016
Rio Ave
0-0
Sporting Braga

Information Sporting Braga vidare med sammanlagt 1-0.

Porto
2-0
Gil Vicente

1-0 Chidozie Awaziem (11)
2-0 Moussa Marega (80)

 

Information Porto vidare med sammanlagt 5-0.

Kvartsfinaler | 13.01.2016, 23:43
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 22 maj 2016.

Onsdag 13 januari 2016
Gil Vicente
1-0
Nacional

1-0 Pécks (30)

 

Rio Ave
3-0
Estoril

1-0 Tarantini (7)
2-0 Filip Krovinovicć (53)
3-0 Edimar Fraga (77)

 

Sporting Braga
2-0
Arouca

1-0 Hugo Basto (självmål, 57)
2-0 Nikola Stojiljković (60)

 

Boavista
0-1
Porto

 

0-1 Yacine Brahimi (26)
Utvisning Gilbert Imbula (67)

Femte omgången | 17.12.2015, 23:00
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 15-17 december 2015.

Tisdag 15 december 2015
Vitória FC (Setúbal)
1-1* f
Rio Ave

1-0 Hyun-Jun Suk (12)

1-1 Alhassan Wakaso (49)

Information Rio Ave vidare efter 3-1 på straffar.

Onsdag 16 december 2015
Desportivo Aves
2-2* f
Nacional

1-1 Nelson Pedroso (straff, 90)
2-2 Alexandre Guedes (114)

0-1 Salvador Agra (61)
1-2 Tiquinho (105)

Information Nacional vidare efter 4-2 på straffar.

Amarante
1-2
Arouca

1-2 Miguel (straff, 65)

0-1 Ivo Rodrigues (9)
0-2 Maurides (54)

Gil Vicente
*1-1 f
Portimonense

1-0 Goba Zakpa (45)

1-1 Fabricio (54)

Information Gil Vicente vidare efter 4-3 på straffar.

Estoril
1-0
Penafiel

1-0 Léo Bonatini (11)

 

Feirense
0-1
Porto

 

0-1 Vincent Aboubakar (10)

Sporting Braga
4-3 f
Sporting CP

1-1 Wilson Eduardo (42)
2-1 Alan (54)
3-3 Marcelo Goiano (84)
4-3 Rui Fonte (111)

0-1 Alberto Aquilani (10)
2-2 Islam Slimani (57)
2-3 William Carvalho (67)

Torsdag 17 december 2015
Boavista
1-0
Académica

1-0 Renato Santos (86)

 

Fjärde omgången | 22.11.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Spelas 21-22 november 2015.

Fredag 20 november 2015
Portimonense
3-2
Belenenses

1-0 Zambujo (13)
2-0 Ewerton (44)
3-2 Ewerton (90+3)

2-1 Ruben Pinto (62)
2-2 Gonçalo Silva (69)

Lördag 21 november 2015
Trofense
0-0* f
Académica

Information Académica vidare efter 4-1 på straffar.

Atlético Malveira
0-1
Feirense

 

0-1 Fabio (58)

Benfica Castelo Branco
1-3
Gil Vicente

1-1 Fabio Pereira (59)

0-1 Djamal Mahamat (straff, 28)
1-2 Goba Zakpa (78)
1-3 Paulinho (80)

Arouca
*0-0 f
Chaves

Information Arouca vidare efter 6-5 på straffar.

Angrense
0-2
Porto

 

0-1 Bueno (14)
0-2 Bueno (40)

Sporting CP
2-1 f
Benfica

1-1 Adrien Silva (45+3)
2-1 Islam Slimani (112)

0-1 Kostas Mitroglou (7)

Söndag 22 november 2015
Fafe
1-1* f
Penafiel

1-1 Alan (straff, 48)

0-1 Kalidou Yero (33)

Information Penafiel vidare efter 3-1 på straffar

Nacional
5-0
Cova Piedade

1-0 Zainadine Junior (7)
2-0 Witi (45)
3-0 Witi (52)
4-0 Rui Correia (71)
5-0 Salvador Agra (90+1)

 

Desportivo Aves
*3-3 f
União Madeira

1-1 Theodore Mendy (34)
2-1 Pedró (47)
3-3 Nelson Pedroso (straff, 75)

0-1 Jhonder Cádiz (27)
2-2 Jhonder Cádiz (64)
2-3 Paulinho (68)

Information Desportivo Aves vidare efter 5-3 på straffar.

Casa Pia
0-1
Vitória FC (Setúbal)

 

0-1 Hyun-Jun Suk (70)

Boavista
1-0
Operário

1-0 Renato Santos (86)

 

Caldas
0-1
Estoril

 

0-1 Dieguinho (22)

Amarante
1-0
Marítimo

1-0 Miguel (45)

 

Farense
0-1 f
Sporting Braga

 

0-1 Filipe Augusto (straff, 93)

Paços de Ferreira
1-2
Rio Ave

1-2 Hélder Lopes (65)

0-1 Marcelo (23) 0-2 Héldon (35)

Tredje omgången | 18.10.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Fredag 16 oktober 2015
Vianense
1-2
Benfica

Lördag 17 oktober 2015
Casa Pia
3-1
Oriental Lisboa

Louletano
0-5
Chaves

Famalicão
1-1* f
Feirense

Information Feirense vidare efter 5-4 på straffar.

Olhanense
0-1
Belenenses

Trofense
1-0
Santa Clara

Desportivo Aves
3-2 f
Moreirense

Vilafranquense
0-4
Sporting CP

Academico Viseu
0-3
Sporting Braga

Coruchense
0-2
Vitória (Setúbal)

Varzim
0-2
Porto

Söndag 18 oktober 2015
Coimbrões
2-3
Fafe

Cova Piedade
4-3
Alcanenense

Pampilhosa
0-5
Portimonense

Atlético Arcos
0-1
Caldas

Angrense
4-1
Torre de Moncorvo

Gondomar
0-1 f
Estoril

Amarante
3-2 f
Bragança

Farense
1-0
Rio Tanto

Operário
1-0
Salgueiros

Atlético Malveira
3-0
Praiense

Loures
1-2 f
Boavista

Sanjoanense
1-5
Académica

Leiria e Marrazes
1-5
Benfica Castelo Branco

Gil Vicente
2-1
Tondela

Leixões
1-2 f
Arouca

União FC
0-3
Rio Ave

Sertanense
1-5
União Madeira

Lusitania FC Lourosa
0-2 f
Marítimo

Naval 1° de Maio
1-7
Paços de Ferreira

Mosteirense
0-6
Nacional

Penafiel
2-0
Vitória (Guimarães)

Andra omgången | 08.10.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 26 september 2015
União de Leiria
0-0* f
Chaves

Information Chaves vidare efter 4-3 på straffar.

Sabugal
0-2
Feirense

Viana Alentejo
1-2
Naval 1° de Maio

Moura
1-2 f
Angrense

Trofense
*1-1 f
Atlético CP

Information Trofense vidare efter 4-3 på straffar.

Söndag 27 september 2015
Louletano
2-1
Freamunde

Coruchense
*0-0 f
UD Oliveirense

Information Coruchense vidare efter 4-3 på straffar.

Lagoa
0-3
Penafiel

Pinhalnovense
0-2 f
Leixões

RD Agueda
0-2
Academico Viseu

Os Limianos
0-1
Desportivo Aves

Amiense
0-1
Portimonense

Real
1-3
Oriental Lisboa

Almancilense
0-2
Olhanense

Pampilhosa
1-0
Mafra

CF Oliveira Douro
3-5
Gil Vicente

Maria da Fonte
0-2
Varzim

Oliveira Hospital
3-4 f
Farense

Alcanenense
*2-2 f
Sporting Covilhã

Information Alcanenense vidare efter 4-3 på straffar.

FC Castrense
0-5
Famalicão

Sacavenense
0-3
Atlético Malveira

Águias do Moradal
1-2
Salgueiros

1° Dezembro
2-3 f
Sanjoanense

Amares
1-2 f
Operário

Vilafranquense
8-1
Manteigas

Praiense
4-0
Montalegre

Atlético Arcos
2-0 f
Alcochetense

Vitorino de Piães
0-1
Torre de Moncorvo

Mortágua
1-2
Rio Tanto

Cova Piedade
2-1
Lusitano VRSA

Crato
0-2 f
Loures

Amarante
8-0
São Roque

Gafanha
1-2 f
Fafe

AR São Martinho
0-1
Benfica Castelo Branco

Caldas
2-1
Tirsense

Minas de Argozelo
1-3
Sertanense

Oliveira de Frades
0-1 f
Coimbrões

Ideal
0-2
Mosteirense

União Montemor
3-1
Camacha

Ginásio de Alcobaça
0-5
Casa Pia

Estarreja
1-2
Lusitania FC Lourosa

Gondomar
3-1
Anadia

Bragança
4-1
Lusitano FCV

Bustelo
2-2* f
Vianense

Information Vianense vidare efter 4-2 på straffar.

Leiria e Marrazes
0-0* f
Mondinense

Information Mondinense vidare efter 4-3 på straffar.

Torsdag 8 oktober 2015
Pedras Rubras
0-0* f
Santa Clara

Information Santa Clara vidare efter 7-6 på straffar.

Första omgången | 23.09.2015, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Lördag 5 september 2015
Angrense
2-1
Acad. Coimbra/S Futebol

Söndag 6 september 2015
Vitória de Sernache
1-2 f
Crato

Pampilhosa
7-0
Estação

Praiense
7-0
Mira Mar

AD Nogueirense
2-4
Naval 1° de Maio

Alcochetense
0-1
Loures

Almancilense
0-1
Moura

Pinhalnovense
2-0
Atlético Reguengos

Casa Pia
1-3
Vilafranquense

Real Sport Clube
3-1
Sintrense

Cova Piedade
1-0
Torreense

Rabo Peixe
1-4
União FC

Fafe
1-0
Vizela

AR São Martinho
2-0
Arões

Mondinense
3-2
Mirandela

Tirsense
*0-0 f
Felgueiras 1932

Information Tirsense vidare efter 4-2 på straffar.

Vila Real
2-3 f
Amarante

Camacha
2-1
Pedras Salgadas

Vilaverdense
1-2
Bragança

Atlético Arcos
*0-0 f
Os Limianos

Information Atlético Arcos vidare efter 3-2 på straffar.

Vianense
1-0
Neves

Montalegre
1-0 f
Vitorino de Piães

Pontassolense
0-4
Minas de Argozelo

Sanjoanense
4-1
Sousense

Tourizense
1-2
Oliveira Hospital

Estarreja
5-2 f
Carregal do Sal

Oliveira de Frades
4-0
Manteigas

Penalva Castelo
2-3 f
Mortágua

Lusitano FCV
2-0
Gafanha

Bustelo
0-1
Lusitania FC Lourosa

Gondomar
2-1
Coimbrões

Cinfães
0-1
Salgueiros

Régua
1-3
Rio Tanto

São Roque
1-2
Torre de Moncorvo

Torcatense
3-3* f
Maria da Fonte

Information Maria da Fonte vidare efter 4-3 på straffar.

Peniche
1-2
Caldas

Benfica Castelo Branco
9-0
Amiense

Leiria e Marrazes
0-1
Ginásio de Alcobaça

Sertanense
4-0
Gavionenses

União de Tomar
0-7
União de Leiria

Alcanenense
2-0
Eléctrico

Ideal
3-0
GR Vigor Mocidade

Atlético Malveira
5-2
Barreirense

Lagoa
*1-1 f
Amora

Information Lagoa vidare efter 4-3 på straffar.

Juventude Évora
0-5
Louletano

Lusitano VRSA
2-0
Moncarapachense

FC Castrense
2-0
Vasco da Gama Vidigueira

Redondense
0-2
Sacavenense

Mosteirense
1-4
1° Dezembro

Coruchense
2-1
Atlético Povoense

Pedras Rubras
1-0
AD Oliveirense

Praia Milfontes
2-3
Viana Alentejo

Águia FC Vimioso
3-3* f
Amares

Information Amares vidare efter 4-2 på straffar.

Trofense
1-0
Sobrado

Anadia
5-3
Sabugal

RD Agueda
4-0
Trancoso

CF Oliveira Douro
4-3 f
Cesarense

Onsdag 16 september 2015
Águias do Moradal
6-1
Fayal

Onsdag 23 september 2015
Alcains
0-1
Operário