ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 8 augusti 2019
Slut: 2 maj 2019

68

lag

1+6

omgångar

67/67

matcher spelade

4 matcher

7-8 augusti 2018

Första omgången

32 matcher

25 september-3 oktober 2018

Andra omgången

16 matcher

30 oktober-7 november 2018

Tredje omgången

8 matcher

4-6 december 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

27 februari-14 mars 2019

Semifinaler

2 matcher

9-10 april 2019

Final

1 match

2 maj 2019

 

Puchar Polski
Visa matchfakta

Final

02.05.2019, 21:20

Torsdag 2 maj 2019
Jagiellonia Białystok
0-1
Lechia Gdańsk

 

0-1 Artur Sobiech (90+6)

Publik på Stadion Narodowy, Warszawa.

 

Visa matchfakta

Semifinaler

10.04.2019, 22:18

Match 2:2
Match 1:2
Tisdag 9 april 2019
Jagiellonia Białystok
2-1
Miedź Legnica

Onsdag 10 april 2019
Raków Częstochowa
0-1
Lechia Gdańsk

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

14.03.2019, 19:37

Onsdag 27 februari 2019
Górnik Zabrze
1-2
Lechia Gdańsk

1-2 Angulo (straff, 90+6)

0-1 Michal Mak (33)
0-2 Tomasz Makowski (85)

Tisdag 12 mars 2019
Odra Opole
0-2
Jagiellonia Białystok

 

0-1 Patryk Klimala (73)
0-2 Patryk Klimala (90+2)

Publik 3 897

Information Jagiellonia Białystok vidare med sammanlagt 2-0.

Onsdag 13 mars 2019
Raków Częstochowa
2-1 f
Legia Warszawa

1-0 Piotr Malinowski (5)
2-1 Andrzej Niewulis (112)

1-1 Michal Kucharczyk (30)

Torsdag 14 mars 2019
Puszcza Niepołomice
0-1
Miedź Legnica

 

0-1 Petteri Forsell (2)

 

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

06.12.2018, 22:40

Tisdag 4 december 2018
Puszcza Niepołomice
3-1
Wisła Płock

1-0 Marcin Orlowski (12)
2-0 Lukasz Szczepaniak (73)
3-1 Hubert Tomalski (90+4)

2-1 Patryk Stępiński (80)

Śląsk Wrocław
0-1
Miedź Legnica

 

0-1 Borja Fernández (43)

Arka Gdynia
0-2
Jagiellonia Białystok

 

0-1 Cillian Sheridan (75)
0-2 Patryk Klimala (86)

Onsdag 5 december 2018
Wisła Sandomierz
0-1
Odra Opole

 

0-1 Szymon Skrzypczak (15)

Nieciecza
1-3
Lechia Gdańsk

1-2 Patrik Mišák (76)

0-1 Daniel Lukasik (45)
0-2 Tomasz Makowski (67)
1-3 Rafal Wolski (90+7=

Chrobry Głogów
0-3
Legia Warszawa

 

0-1 Michal Kucharczyk (31)
0-2 Cafú (36)
0-3 Cafú (82)

Torsdag 6 december 2018
Rozwój Katowice
1-4 f
Górnik Zabrze

1-0 Micha Płonka (27)

1-1 Jesús Jiménez (34)
1-2 Kamil Zapolnik (108)
1-3 Szymon Matuszek (113)
1-4 Łukasz Wolsztyński (straff, 120+3)


970

Wigry Suwałki
0-3
Raków Częstochowa

 

0-1 Petr Schwarz (straff, 11)
0-2 Tomas Petrášek (30)
0-3 Tomas Petrášek (53)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

07.11.2018, 22:53

Tisdag 30 oktober 2018
Huragan Morąg
0-1
Arka Gdynia

 

0-1 Mateusz Młyński (71)

Bytovia Bytów
0-3
Śląsk Wrocław

 

0-1 Damian Gaska (37)
0-2 Maciej Pałaszewski (42)
0-3 Damian Gaska (82)

Raków Częstochowa
1-0
Lech Poznań

1-0 Milosz Szczepański (3)

 

Pogoń Siedlce
1-2
Chrobry Głogów

1-2 Adam Pazio (straff, 90+5)

0-1 Konrad Kaczmarek (13)
0-2 Konrad Kaczmarek (25)

Piast Gliwice
1-1* f
Legia Warszawa

1-1 Patryk Sokołowski (118)

0-1 Carlitos López (112)

Information Legia Warszawa vidare efter 4-2 på straffar.

Onsdag 31 oktober 2018
Polonia Środa
0-1
Odra Opole

Legionovia Legionowo
0-1
Górnik Zabrze

Wisła Sandomierz
3-2 f
Podbeskidzie

Nieciecza
2-0
Cracovia Kraków

Olimpia Grudziądz
2-7
Wisła Płock

Wisła Puławy
0-1
Rozwój Katowice

Bełchatów
0-1
Miedź Legnica

GKS Katowice
0-1 f
Jagiellonia Białystok

Onsdag 7 november 2018
Resovia Rzeszów
1-3
Lechia Gdańsk

1-0 Pawel Hass (15)

1-1 Steven Vitoria (57)
1-2 Artur Sobiech (61)
1-3 Luka Harasl+in (70)

Starogard Gdański
1-3
Puszcza Niepoł…

1-2 Maksim Adamenko (86)

0-1 Krzysztof Drzazga (7)
0-2 Krzysztof Drzazga (73)
1-3 Krzysztof Drzazga (87)

Wigry Suwałki
3-2
Stomil Olsztyn

1-1 Karol Mackiewicz (26)
2-1 Kamil Sabillo (54)
3-1 Robert Bartczak (61)

0-1 Michal Goral (11)
3-2 Remigiusz Szywacz (87)

 

Visa matchfakta

Första omgången

03.10.2018, 23:59

Tisdag 25 september 2018
ŁKS Łódź
0-1 f
Lech Poznań

Śląsk Świętochłowice
0-3
Arka Gdynia

Siarka Tarnobrzeg
1-4
Wisła Płock

Gryf Wejherowo
0-3
Stomil Olsztyn

Polonia Głubczyce
0-8
Chrobry Głogów

Chojniczanka Chojnice
0-1
Legia Warszawa

Pogoń Siedlce
2-1
Stal Mielec

Ruch Chorzów
1-5
Odra Opole

Wisła Kraków
1-1* f
Lechia Gdańsk

Information Lechia Gdańsk vidare efter 5-4 på straffar.

Onsdag 26 september 2018
Olimpia Elbląg
0-3
Śląsk Wrocław

Resovia Rzeszów
2-0
Warta Poznań

Starogard Gdański
1-0
Górnik Łęczna

Elana Toruń
1-3
Bytovia Bytów

ROW Rybnik
1-3
Cracovia Kraków

Legionovia Legionowo
2-1
Tychy 71

Lechia Dzierżoniów
0-1
Jagiellonia Białystok

Drwinia
0-1
Wisła Puławy

Polonia Środa
4-3
Radomiak Radom

Tur Bielsk Podlaski
1-4
Nieciecza

Paradyż
0-7
Puszcza Niepołomice

Falubaz Zielon Góra
0-1
Wigry Suwałki

Huragan Morąg
3-2
Zagłębie Lubin

Bałtyk Koszalin
1-3 f
Rozwój Katowice

Jastrzębie
1-2
Piast Gliwice

Kluczbork
0-2
Podbeskidzie

Sandecja Nowy Sącz
0-3
Miedź Legnica

Bełchatów
*1-1 f
Garbarnia Kraków

Information Bełchatów vidare efter 6-5 på straffar.

GKS Katowice
*1-1 f
Pogoń Szczecin

Information GKS Katowice vidare efter 4-3 på straffar.

Torsdag 27 september 2018
Olimpia Grudziądz
*0-0 f
Zagłębie Sosnowiec

Information Olimpia Grudziądz vidare efter 5-3 på straffar.

Tisdag 2 oktober 2018
Unia Hrubieszów
0-9
Górnik Zabrze

 

0-1 Daniel Smuga (12)
0-2 Szymon Żurkowski (16)
0-3 Daniel Smuga (34)
0-4 Angulo (41)
0-5 Angulo (51)
0-6 Jesús Jiménez (65)
0-7 Kamil Zapolnik (68)
0-8 Angulo (82)
0-9 Szymon Żurkowski (90+1)

Onsdag 3 oktober 2018
Wisła Sandomierz
3-2
Korona Kielce

1-0 Kacper Piechniak (22)
2-2 Wiktor Putin (56)
3-2 Wiktor Putin (straff, 67)

1-1 Vakhtang Arveladze (straff, 31)
1-2 Jakub Konefal (självmål, 34)

Victoria Sulejówek
0-4
Raków Częstochowa

 

0-1 Tomas Petrášek (8)
0-2 Szymon Lewicki (14)
0-3 Piotr Malinowski (43)
0-4 Petr Schwarz (64)

 

Visa matchfakta

08.08.2018, 22:51

Tisdag 7 augusti 2018
Znicz Pruszków
1-2
Wisła Puławy

Onsdag 8 augusti 2018
Stal Stalowa Wola
2-3
Legionovia Legionowo

Stargard Szczecinski
1-2
Kluczbork

ROW Rybnik
*
Gwardia Koszalin

Information ROW Rybnik vidare efter 5-4 på straffar.

 

Skytteliga

07.11.2018, 22:53

-