ecst.se fotboll

2017-18

Start: 14 juli 2017

Final: 2 maj 2018

1+6

omgångar

68

lag

52/73

matcher spelade

Kvalomgång
20 matcher

14-18 juli 2017

Första omgången
16 matcher

22-26 juli 2017

Andra omgången
16 matcher

8-10 augusti 2017

Tredje omgången
8 matcher

20 september 2017

Kvartsfinaler
2x4 matcher

25 oktober 2017

Semifinaler
2x2 matcher

28 mars 2018

Final
1 matcher

2 maj 2018

 

 

Puchar Polski
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

Match 2:2
Match 1:2

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Tredje omgången

Visa matchfakta

Andra omgången

10.08.2017, 22:41

Tisdag 8 augusti 2017
Ruch Zdzieszowice
2-1
Górnik Łęczna

Siarka Tarnobrzeg
1-4 f
Nieciecza

Wisła Puławy
1-4
Legia Warszawa

Swit
1-3
Podbeskidzie

Stal Mielec
0-2
Piast Gliwice

Ruch Chorzów
1-3
Chrobry Głogów

Wisła Kraków
2-1
Wisła Płock

Onsdag 9 augusti 2017
Bełchatów
0-3
Chojniczanka C…

Sokół Ostróda
1-3
Górnik Zabrze

Miedź Legnica
1-2
Sandecja Nowy Sącz

Bytovia Bytów
1-0
Lechia Gdańsk

Tychy 71
1-1* f
Cracovia Kraków

Information Cracovia Kraków vidare efter 4-1 på straffar.

Pogoń Szczecin
3-0
Lech Poznań

Zagłębie Lubin
2-1
Jagiellonia Bi…

Torsdag 10 augusti 2017
Zagłębie Sosnowiec
1-2 f
Korona Kielce

1-2 Tomasz Nawotska (120)

0-1 Elia Soriano (105)
0-2 Mateusz Możdżeń (111)

Arka Gdynia
4-2 f
Śląsk Wrocław

1-2 Damian Zbozień (63)
2-2 Rafal Siemaszko (65)
3-2 Yannick Kakoko (102)
4-2 Rafal Siemaszko (110)

0-1 Mariusz Pawelec (43)
0-2 Arkadiusz Piech (44)

 

Visa matchfakta

Första omgången

26.07.2017, 23:59

Lördag 22 juli 2017
Swit
*2-2 f
Olimpia Grudziądz

Information Swit vidare efter 5-4 på straffar.

Legionovia Legionowo
1-4
Chojniczanka Chojnice

Kluczbork
0-3
Chrobry Głogów

Siarka Tarnobrzeg
1-0
GKS Katowice

KSZO
0-1
Stal Mielec

Stal Rzeszów
1-3
Miedź Legnica

Radomiak Radom
1-1* f
Podbeskidzie

Information Podbeskidzie vidare efter 4-2 på straffar.

Chełmianka Chełm
0-3
Zagłębie Sosnowiec

Puszcza Niepołomice
0-1
Tychy 71

Stargard Szczeciński
1-2
Bytovia Bytów

Wisła Puławy
*2-2 f
Pogoń Siedlce

Information Wisła Puławy vidare efter 4-3 på straffar.

Ruch Zdzieszowice
2-1
Gryf Wejherowo

Bełchatów
2-1
Wigry Suwałki

Söndag 23 juli 2017
Sokól Ostróda
2-1 f
Stal Stalowa Wola

Onsdag 26 juli 2017
Warta Sieradz
1-5
Sandecja Nowy Sącz

ROW Rybnik
0-2
Górnik Zabrze

 

Visa matchfakta

Kvalomgång

18.07.2017, 20:46

Fredag 14 juli 2017
Polonia Środa Wielkopolska 
1-2
KS ROW 1964 Rybnik 

Lördag 15 juli 2017
MKP Szczecinek (5)
0-7
Błękitni Stargard 

Legionovia Legionowo 
3-1
Znicz Pruszków 

Podhale Nowy Targ 
0-1
Siarka Tarnobrzeg 

ŁKS 1926 Łomża 
2-4
Bytovia Bytów 

Chełmianka Chełm 
1-0
Rozwój Katowice 

Warta Sieradz 
*0-0 f
Stomil Olsztyn 

Information Warta Sieradz vidare efter 4-2 på straffar.

Stal Rzeszów 
*3-3 f
Olimpia Zambrów 

Information Stal Rzeszów vidare efter 7-6 på straffar.

Ruch Zdzieszowice 
*3-3 f
Olimpia Elbląg 

Information Ruch Zdzieszowice vidare efter 3-1 på straffar.

Kotwica Kołobrzeg 
0-2
GKS Tychy 

Wisła Puławy 
3-2
Raków Częstochowa 

Gryf Słupsk (5)
2-4
MKS Kluczbork 

Świt Nowy Dwór Mazowiecki 
5-0
Odra Opole 

Wda Świecie 
1-3
Radomiak Radom 

Polonia Bytom 
wo
Stal Stalowa Wola 

Information Stal Stalowa Wola vinnare på walkover. Tilldömdes seger med 3-0.

Söndag 16 juli 2017
Zagłębie II Lubin 
0-1
Gryf Wejherowo 

Stilon Gorzów Wielkopolski 
1-3
Puszcza Niepołomice 

Rekord Bielsko-Biała 
2-6
GKS Bełchatów 

Tisdag 18 juli 2017
KSZO Ostrowiec Świętokrzyski 
*1-1 f
Warta Poznań 

Information KSZO Ostrowiec Świętokrzyski vidare efter 3-2 på straffar.

Sokół Ostróda 
2-0
Polonia Warsaw 

 

Skytteliga

-