ecst.se fotboll

2018

Start: 17 april 2018

Final: 2 december 2018

7

omgångar

128

lag

124/127

matcher spelade

Första omgången

64 matcher

17-19 april 2018

Andra omgången

32 matcher

1-3 maj 2018

Tredje omgången

16 matcher

9-10 maj 2018

Fjärde omgången

8 matcher

30 maj-14 juni 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

26-27 september 2018

Semifinaler

2 matcher

31 oktober 2018

Final

1 match

2 december 2018

 

 

Norgesmesterskapet
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

27.09.2018, 23:59

Onsdag 26 september 2018
Start
2-1
Bodø / Glimt

Rosenborg
2-0
Vålerenga

Torsdag 27 september 2018
Lillestrøm
2-0
Bryne

Haugesund
0-1
Strømsgodset

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

14.06.2018, 23:59

Onsdag 30 maj 2018
Rosenborg
*2-2 f
Odd

1-1 Anders Konradsen (26)
2-2 Alexander Søderlund (81)

0-1 Birk Risa (3)
1-2 Tobias Lauritsen (79)

Information Rosenborg vidare efter 7-6 på straffar.

Lillestrøm
4-1
Brann

1-0 Ifeanyi Matthew (51)
2-1 Gary Martin (68)
3-1 Thomas Olsen (75)
4-1 Mats Haakenstad (90)

1-1 Azar Karadas (52)

Publik 4 456

Onsdag 13 juni 2018
Ullensaker / Kisa
0-0* f
Bryne

Information Bryne vidare efter 4-3 på straffar.

Start
*1-1 f
HamKam

1-0 Espen Børufsen (34)

1-1 Abubakar Ibrahim (49)

Information Start vidare efter 5-4 på straffar.

Mjøndalen
2-2* f
Haugesund

1-2 Quint Jansen (73)
2-2 Quint Jansen (90)

0-1 Christian Grindheim (19)
0-2 Frederik Gytkjær (46)

Information Haugesund vidare efter 7-6 på straffar.

Bodø / Glimt
*2-2 f
Hødd

1-1 Patrick Berg (45)
2-2 Martin Bjørnbak (116)

0-1 Magnus Myklebust (9)
1-2 Markus Naglestad (95)

Information Bodø/Glimt vidare efter 5-4 på straffar.

Torsdag 14 juni 2018
Tromsø
3-3* f
Vålerenga

1-1 Daniel Berntsen (31)
2-1 Runar Espejord (69)
3-3 Runar Espejord (100)

0-1 Bård Finne (3)
2-2 Sam Johnson (82)
2-3 Bård Finne (94)
Utvisning Daniel Holm (115)

Publik 2 166

Information Vålerenga vidare efter 5-4 på straffar.

Strømsgodset
2-0
Ranheim

1-0 Eirik Andersen (57)
2-0 Bassel Jradi (90)

 

Publik 2 863

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

10.05.2018, 20:06

Onsdag 9 maj 2018
Bærum
0-3
Strømsgodset

Notodden
1-1* f
Odd

Information Odd vidare efter 3-1 på straffar.

Ullensaker / Kisa
3-2 f
Kongsvinger

Brattvåg
0-1
Rosenborg

Mjølner
1-2
Bodø / Glimt

KFUM
1-3
Lillestrøm

Nest-Sotra
1-2
Haugesund

Mjøndalen
2-0
Stabæk

Egersund
0-1
Start

Fyllingsdalen
0-1
Brann

Alta
0-1 f
Tromsø

Levanger
2-4
Ranheim

Bryne
1-0
Sandnes Ulf

Skeid
1-2
Vålerenga

Torsdag 10 maj 2018
Hødd
2-0
Kristiansund

HamKam
1-0
Sarpsborg 08

 

Visa matchfakta

Andra omgången

03.05.2018, 21:30

Tisdag 1 maj 2018
Orkla
1-3
Ranheim

Grorud
0-1
Vålerenga

Kongsvinger
4-2
Raufoss

Onsdag 2 maj 2018
Mjølner
2-1
Stjørdals-Blink

Junkeren
0-3
Levanger

Lysekloster
1-2
Haugesund

Sotra
0-4
Brann

Strømmen
1-2
Bærum

Ørn Horten
0-6
Sarpsborg 08

Arendal
0-3
Start

Fredrikstad
1-3
Odd

Elverum
2-3 f
KFUM

Skeid
3-0
Sandefjord

Steinkjer
0-5
Rosenborg

Egersund
2-1
Jerv

Notodden
3-0
Asker

Hødd
1-0 f
Florø

Brattvåg
1-0 f
Molde

Bergsøy
0-6
Kristiansund

Sandnes Ulf
1-0
Vidar

Harstad
2-5
Bodø / Glimt

Fyllingsdalen
2-1 f
Sogndal

Valdres
1-3
Strømsgodset

HamKam
4-0 f
Hønefoss

Alta
3-1 f
Tromsdalen

Nest-Sotra
*3-3 f
Åsane

Information Nest-Sotra vidare efter 6-5 på straffar.

Fram
2-3 f
Mjøndalen

Kjelsås
0-3
Ullensaker / Kisa

Senja
0-1 f
Tromsø

Bryne
1-0
Viking

Torsdag 3 maj 2018
Moss
0-1 f
Stabæk

Lørenskog
1-5
Lillestrøm

 

Visa matchfakta

Första omgången

19.04.2018, 23:59

Tisdag 17 april 2018
Moss
4-0
Kråkerøy

Onsdag 18 april 2018
Bjørnevatn
0-3
Alta

Harstad
5-3 f
Mosjøen

Kvik Halden
0-4
Fredrikstad

Østsiden
2-9
Sarpsborg 08

Årvoll
0-8
Vålerenga

Ullern
3-5 f
Stabæk

Frigg
0-3
Strømmen

Lommedalen
0-2
Skeid

Korsvoll
0-1
Lørenskog

Oppsal
0-4
Kongsvinger

Bærum
2-1
Drøbak/Frogn

Kløfta
0-3
Lillestrøm

Gjelleråsen
0-3
Ullensaker/Kisa

Eidsvold
1-3
Kjelsås

Grorud
2-0
Tønsberg

Asker
5-0
Follo

Raufoss
6-0
Skjetten

Nybergsund
0-1
Elverum

Vestfossen
1-4
Strømsgodset

Lillehammer
0-2
Hønefoss

Ørn Horten
3-1
Lyn

Eik-Tønsberg
1-6
Sandefjord

Flint
2-4 f
Mjøndalen

Halsen
0-4
Fram

Skarphedin
0-9
Odd

Pors Grenland
1-2 f
Notodden

Vigør
1-8
Start

Vindbjart
1-2
Jerv

Eiger
0-1
Egersund

Staal Jørpeland
0-1
Bryne

Sola
2-3
Sandnes Ulf

Vidar
5-1
Vardeneset

Madla
0-2
Viking

Skjold
0-3
Haugesund

Os
1-6
Åsane

Øystese
1-4
Sogndal

Sotra
*1-1 f
Vard

Information Sotra vidare efter 4-3 på straffar.

Arna-Bjørnar
1-1* f
Lysekloster

Information Lysekloster vidare efter 1-0 på straffar.

Fana
0-1
Nest-Sotra

Tertnes
0-1
Fyllingsdalen

Fjøra
2-3 f
Florø

Bergsøy
2-1
Aalesund

Herd
1-4
Brattvåg

Volda
0-1
Hødd

Træff
1-6
Molde

Sunndal
0-4
Kristiansund

Kvik Trondheim
0-1
Ranheim

Stjørdals-Blink
6-0
Kolstad

Orkla
2-1
Nardo

Byåsen
0-3
Levanger

Torsdag 19 april 2018
Melbo IL
1-4
Bodø/Glimt

Lokomotiv Oslo
0-3
KFUM

Trygg/Lade
2-4
Rosenborg

 

Skytteliga

03.05.2018, 21:30

-