ecst.se fotboll

2+7

omgångar

272

lag

270/270

matcher spelade

2017

Start: 29 mars 2017

Final: 3 december 2017

Första kvalomgången

96 matcher

11-29 mars

Andra kvalomgången

48 matcher

2-4 april

Första omgången

64 matcher

25-27 april

Andra omgången

32 matcher

24 maj

Tredje omgången

16 matcher

31 maj

Fjärde omgången

8 matcher

9-10 augusti

Kvartsfinaler

4 matcher

26-27 augusti

Semifinaler

2 matcher

20-21 september

Final

1 match

3 december

 

 

 

 

 

 

Visa matchfakta

Final

03.12.2017, 19:48

Söndag 3 december 2017
Lillestrøm
3-2
Sarpsborg 08

1-0 Simen Mikalsen (2)
2-0 Mats Haakenstad (11)
3-1 Frode Kippe (58)

2-1 Patrick Mortensen (24)
3-2 Frode Kippe (självmål, 64)

Publik 25 091 på Ullevaal Stadion, Oslo

 

Visa matchfakta

Semifinaler

21.09.2017, 23:59

Onsdag 20 september 2017
Vålerenga
0-3
Sarpsborg 08

 

0-1 Krepin Diatta (25)
0-2 Ole Halvorsen (59)
0-3 Ole Halvorsen (90)

Torsdag 21 september 2017
Molde
0-3
Lillestrøm

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

15.08.2017, 23:32

Lördag 26 augusti 2017
Mjøndalen
1-2
Sarpsborg 08

1-0 Quint Jansen (33)

1-1 Kristoffer Zachariassen (66)
1-2 Tobias Heintz (85)

Lillestrøm
3-1
Stabæk

1-0 Aleksander Melgalvis (56)
2-1 Marco Tagbajumi (56)
3-1 Fredrik Krogstad (90)

1-1 John Sæter (29)

Söndag 27 augusti 2017
Molde
2-1
Kristiansund

1-1 Erling Håland (75)
2-1 Björn Sigurðarson (78)

0-1 Benjamin Stokke (8)

Rosenborg
1-2
Vålerenga

1-0 Milan Jevtović (12)

1-1 Birger Meling (självmål, 43)
1-2 Henrik Johansen (74)

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

10.08.2017, 22:14

Onsdag 9 augusti 2017
Jerv
1-2
Rosenborg

1-0 Eirik Haugstad (11)

1-1 Milan Jevtović (33)
1-2 Matthias Vilhjálmsson (60)

Publik 2 989

Lillestrøm
1-0
Tromsø

1-0 Marco Tagbajumi (57)

 

Publik 2 125

Kristiansund
1-0
Florø

1-0 Liridon Kalludra (52)

 

Publik 2 613

Haugesund
0-2
Molde

 

0-1 Fredrik Brustad (3)
0-2 Björn Sigurðarson (66)

Publik 2 688

Sarpsborg 08
4-0
Odd

1-0 Matti Lund Nielsen (38)
2-0 Tobias Heintz (41)
3-0 Krepin Diatta (47)
4-0 Anders Trondsen (52)

 

Mjøndalen
1-0
Brann

1-0 Christian Gauseth (35)

 

Publik 2 499

Torsdag 10 augusti 2017
Stabæk
3-0
Aalesund

1-0 Raymond Gyasi (20)
2-0 Tortol Lumanza (41)
3-0 Tonny Brochmann (46)

 

Publik 1 820

Vålerenga
1-0
Elverum

1-0 Enar Jääger (22)

 

Publik 2 284

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

21.06.2017, 20:07

Onsdag 31 maj 2017
Bodø / Glimt
2-2* f
Elverum

Information Elverum vidare efter 7-6 på straffar.

Kjelsås
0-1
Aalesund

Ullensaker / Kisa
2-4
Lillestrøm

Ørn Horten
0-1 f
Vålerenga

Notodden
1-4 f
Stabæk

Egersund
1-2 f
Haugesund

Nest-Sotra
0-2
Brann

Florø
2-1
Sogndal

Ranheim
0-2
Kristiansund

Levanger
2-4
Rosenborg

Fløya
1-3
Tromsø

Kongsvinger
0-4
Sarpsborg 08

Flekkerøy
0-3
Odd

Torsdag 1 juni 2017
KFUM
1-2
Molde

1-0 Stian Sortevik (39)

1-1 Fredrik Brustad (57)
1-2 Fredrik Brustad (61)

Mjøndalen
2-1
Strømsgodset

1-1 Ousseynou Boye (59)
2-1 Amahl Pellegrino (66)

0-1 Marcus Pedersen (45)

Publik 4 200

Onsdag 21 juni 2017
Jerv
2-1
Åsane

1-0 Babajide Akintola (45+1)
2-1 Jakob Toft (90+4)

1-1 Joachim Hammersland (57)

 

Visa matchfakta

Andra omgången

25.05.2017, 22:11

Onsdag 24 maj 2017
Nest-Sotra
2-0
Sandnes Ulf

Moss
1-3
Sarpsborg 08

Grorud
0-1
Elverum

Skeid
2-4 f
Strømsgodset

KFUM
4-0
Bærum

Strømmen
0-1
Kjelsås

Ullensaker / Kisa
2-0
Alta

Brumunddal
1-3
Lillestrøm

Raufoss
0-2
Sogndal

Mjøndalen
3-1
Kvik Halden

Ørn Horten
3-1
Sandefjord

Pors Grenland
1-3
Odd

Jerv
2-1
Bryne

Lysekloster
0-2
Brann

Åsane
1-0
Fyllingsdalen

Florø
5-1
Fana

Verdal
0-4
Kristiansund

Byåsen
0-2
Aalesund

Ranheim
3-1
Stjørdals-Blink

Hødd
1-2
Molde

Mosjøen
0-5
Levanger

Sortland
1-3
Bodø / Glimt

Fløya
5-3 f
Tromsdalen

Finnsnes
0-2
Tromsø

Kråkerøy
2-2* f
Vålerenga

Information Vålerenga vidare efter 3-2 på straffar.

Vard
0-6
Haugesund

Flekkerøy
4-3
Start

Tynset
1-9
Rosenborg

Torsdag 25 maj 2017
Asker
0-5
Stabæk

Nybergsund
0-1
Kongsvinger

Arendal
1-2
Notodden

Egersund
3-1
Viking

 

Visa matchfakta

Första omgången

27.04.2017, 23:08

Tisdag 25 april 2017
Løten
0-4
Kongsvinger

Tynset
3-1
Sioni

Onsdag 26 april 2017
Steinkjer
1-3
Levanger

Tønsberg
3-5 f
Arendal

Halsen
1-2 f
Notodden

Os
1-4
Nest-Sotra

Lyngen / Karnes
0-2
Tromsdalen

Strindheim
0-2
Rosenborg

Kråkerøy
1-0
Fredrikstad

Flekkerøy
2-0
Vindbjart

Bjarg
0-1
Fana

Kjelsås
4-0
Frigg

Lura
1-4 f
Sandnes Ulf

Sola
1-4
Vard

Rødde
1-2
Byåsen

Moss
3-2 f
Sprint-Jeløy

Træff
1-2 f
Ranheim

Gjøvik-Lyn
0-4
Brumunddal

Grorud
4-1
Follo

Riska
1-4
Viking

HamKam
1-1* f
Nybergsund

Information Nybergsund vidare efter 5-4 på straffar.

Flisa
0-6
Elverum

Volda
2-3
Molde

Staal Jørpeland
0-2
Egersund

Holmlia
0-9
Stabæk

Hei
0-10
Odd

Kvik Halden
4-1
Østsiden

Harstad
0-1 f
Sortland

Stord
0-1
Lysekloster

Bjørnevatn
0-5
Tromsø

Vestfossen
2-3 f
Mjøndalen

Åssiden IF
1-3
Strømsgodset

Skedsmo
1-4
Ullensaker / Kisa

Holmen
2-3 f
Asker

Brattvåg
0-3
Kristiansund

Drøbak / Frogn
1-10
Sarpsborg 08

Lørenskog
1-5
Strømmen

Donn
0-2
Jerv

Randesund
1-5
Start

Flint
1-2
Sandefjord

Skjetten
0-2
Lillestrøm

Redalen
1-5
Raufoss

Fauske / Sprint
0-7
Bodø / Glimt

Fyllingsdalen
2-1
Sotra

Ørn Horten
2-0
Hønefoss

Fjøra
1-6
Sogndal

Ullern
1-3
KFUM

Mo
2-3 f
Mosjøen

Bryne
4-0
Brodd

Alta
5-1
Senja

Fjøra
1-6
Sogndal

Mjølner
2-3 f
Finnsnes

Herd
3-5 f
Aalesund

Hødd
4-1
Spjelkavik

Kolstad
3-4
Verdal

Gran
0-8
Vålerenga

Fløya
4-3
Salangen

Torsdag 27 april 2017
Vidar
0-3
Haugesund

Skeid
2-1
Lyn

Stjørdals-Blink
2-0
Nardo

Pors Grenland
2-0
Fram

Førde
0-2
Florø

Bærum
1-0
Oppsal

 

Skytteliga

-