ecst.se fotboll

Norgemesterskapen (C)

2+7

omgångar

272

lag

3/3

Start

20/11

Final

Final | 20.11.02016, 20:57
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Söndag 20 november 2016
Kongsvinger
0-4
Rosenborg

 

0-1 Pål Helland (12)
0-2 Tore Reginiussen (51)
0-3 Pål Helland (63)
0-4 Pål Helland (65)

Publik 26 912

Semifinaler | 27.10.02016, 23:26
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 26 oktober 2016
Rosenborg
2-0
Bodø/Glimt

1-0 Fredrik Midtsjø (22)
2-0 Jørgen Skjelvik (90+2)

 

Torsdag 27 oktober 2016
Strømsgodset
1-2
Kongsvinger

1-1 Kristoffer Tokstad (64)

0-1 Fredrik Pålerud (55)
1-2 Ørjan Røyrane (73)

Publik 7 446

Kvartsfinaler | 22.09.02016, 23:16
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 21 september 2016
Bodø/Glimt
4-0
Sarpsborg 08

1-0 Vadim Manzon (5)
2-0 Vadim Manzon (44)
3-0 Patrick Berg (77)
4-0 Joachim Osvold (90+1)

 

Publik 1 456

Tromsø
1-1* f
Rosenborg

1-0 Thomas Olsen (52)

1-1 Christian Gytkjær (90)

Publik 5 285

Information Rosenborg vidare efter 5-3 på straffar.

Torsdag 22 september 2016
Kongsvinger
2-1
Sandefjord

1-0 Martin Elingsen (8)
2-1 Adem Güven (70)

1-1 Kevin Larsen (59)

Strømsgodset
2-0
Vålerenga

1-0 Marcus Pedersen (45+2)
2-0 Marcus Pedersen (straff, 50)

 

Fjärde omgången | 25.05.02016, 23:59
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Onsdag 25 maj 2016
Bodø/Glimt
*3-3 f
Haugesund

1-0 Mathias Normann (48)
2-1 Fitim Azemi (84)
3-3 Henrik Furebotn (101)

1-1 Eirik Mæland (81)
2-2 Torbjørn Agdestein (88)
2-3 Eirik Mæland (99)

Information Bodø/Glimt vidare efter 7-6 på straffar.

Vålerenga
3-1
Vidar

1-0 Vajeba Sakor (20)
2-1 Deshorn Brown (84)
3-1 Simen Juklerød (90+3)

1-1 Sigve Christensen (56)

Sarpsborg 08
3-0
Stjørdals-Blink

1-0 Tor Hovda (12)
2-0 Jonas Lindberg (73)
3-0 Amani Mbedule (79)

 

Tromsø
3-2 f
Odd

1-0 Sofien Moussa (13)
2-2 Runar Espejord (78)
3-2 Thomas Olsen (102)

1-1 Chukwuma Akabueze (24)
1-2 Chukwuma Akabueze (44)

Strømsgodset
1-0
Stabæk

1-0 Marcus Pedersen (39)

 

Sandefjord
2-1
Sandnes Ulf

1-0 Håvard Storbæk (56)
2-1 Geir Fevang (90+1)

1-1 Pontus Engblom (70)

Kongsvinger
1-0
Brattvåg

1-0 Maikel (72)

 

Rosenborg
3-1
Nest-Sotra

1-0 Fredrik Midtsjø (6)
2-1 Matthias Vilhjalmsson (9)
3-1 Pål Helland (90+1)

1-1 Kasper Nissen (7)

Tredje omgången | 05.05.02016, 21:07
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 3 maj 2016
Brattsvåg
*1-1 f
Aalesund

1-0 Eirik Høivik (93)

1-1 Mostafa Abdellaoue (116)

Information Brattsvåg vidare efter 5-4 på straffar.

Onsdag 4 maj 2016
Bærum
0-3
Stabæk

 

0-1 Agon Mehmeti (19)
0-2 Agon Mehmeti (51)
0-3 Birger Meling (53)

Asker
2-3
Odd

1-0 Atli Heimisson (10)
2-3 Even Bydal (90)

1-1 Henrik Johansen (23)
1-2 Henrik Johansen (54)
1-3 Ole Halvorsen (78)

Kongsvinger
*1-1 f
Strømmen

1-1 Maikel (77)

0-1 Olav Øby (20)

Information Kongsvinger vidare efter 4-3 på straffar.

Sandefjord
1-0
Lillestrøm

1-0 Erik Mjelde (41)

 

Vindbjart
1-2
Strømsgodset

1-0 Øyvind Gausdal (14)

1-1 Lars Vilsvik (52)
1-2 Tommy Høiland (76)

Sandnes Ulf
3-1
Start

1-0 Kent Eriksen (8)
2-0 Kent Eriksen (17)
3-1 Pontus Engblom (75)

2-1 Lars Salvesen (54)

Vidar
2-1
Viking

1-1 Andreas Wetlye (54)
2-1 Ingvald Halgunset (63)

0-1 Suleiman Abdullahi (35)

Åsane
1-4
Haugesund

1-0 Geir Herrem (21)

1-1 Filip Kiss (straff, 25)
1-2 Kwame Karikari (29)
1-3 Torbjørn Agdestein (42)
1-4 Kwame Karikari (50)

Nest-Sotra
1-0
Sogndal

1-0 Kittiphong Pluemjai (72)

 

Nardo
1-4
Rosenborg

1-2 Sander Sevaldsen (50)

0-1 Elbasan Bashani (31)
0-2 Yann de Lanlay (37)
1-3 Johan Bjørdal (66)
1-4 Jonas Svensson (86)

Stjørdals-Blink
2-1
Molde

1-0 Jørgen Sollihaug (6)
2-1 Tom Hønnås (80)

1-1 Thomas Amang (54)

Tromsdalen
2-3
Tromsø

 

0-1 Deshorn Brown (71)
0-2 Deshorn Brown (80)

KFUM
0-2
Vålerenga

Torsdag 5 maj 2016
Alta
1-4
Bodø/Glimt

1-2 Magnus Nikolaisen (32)

0-1 Fitim Azemi (14)
0-2 Trond Olsen (26)
1-3 Henrik Furebotn (73)
1-4 Trond Olsen (87)

Fredrikstad
13
Sarpsborg 08

1-0 Erik Tønne (30)

1-1 Patrick Mortensen (44)
1-2 Ole Hansen (61)
1-3 Steffen Ernemann (straff, 74)

Andra omgången | 28.04.02016, 21:45
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 26 april 2016
Eidsvold
0-1
Strømsgodset

Onsdag 27 april 2016
Moss
1-2
Fredrikstad

Kjelsås
0-1
Sandefjord

Grorud
2-3
Molde

Asker
*1-1 f
Mjøndalen

Bærum
2-0
Ullensaker/Kisa

Strømmen
3-1
Notodden

Lillehammer
0-2
Lillestrøm

Gjøvik-Lyn
2-3
KFUM

Elverum
0-1
Kongsvinger

Hønefoss
1-3
Vålerenga

Tønsberg
0-6
Odd

Fram
0-3
Start

Vindbjart
2-0
Jerv

Egersund
0-2
Sandnes Ulf

Vidar
*2-2 f
Bryne

Vard
0-3
Viking

Fana
1-3
Nest-Sotra

Lysekloster
3-6 f
Åsane

Brattvåg
1-0
Hødd

Herd
3-4 f
Aalesund

Nardo
2-1
Ranheim

Byåsen
1-5
Rosenborg

Størdals-Blink
1-0
Levanger

Mo
0-6
Bodø/Glimt

Mjølner
0-2
Tromsø

Torsdag 28 april 2016
Sparta Sarpsborg
1-7
Stabæk

Tromsdalen
5-3
Senja

Kvik Halden
0-3
Sarpsborg 08

Varegg
2-4
Haugesund

Førde
0-1
Sogndal

Alta
3-1 f
Finnsnes

Första omgången | 14.04.02016, 21:42
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Tisdag 12 april 2016
Stord
1-8
Haugesund

Aurskog-Høland
1-4
Lillestrøm

Onsdag 13 april 2016
Junkeren
0-1
Tromsdalen

Fløya
0-6
Bodø/Glimt

Østsiden
2-3 f
Fredrikstad

Kvik Halden
3-1
Ullern

Kråkerøy
0-2
KFUM

Sparta Sarpsborg
2-0
Follo

Ås IL
0-5
Sarpsborg 08

Nesodden
0-6
Moss

Korsvoll
1-4
Stabæk

Skeid
1-3
Strømmen

Lyn
0-7
Tromsø

Funnefoss/Vormsund
2-3
Asker

Flisa
0-1
Kongsvinger

Valdres
1-5
Sogndal

Elverum
2-1
Tynset

Lillehammer
3-2 f
Nybergsund

Brumunddal
1-6
Ullensaker/Kisa

Gjøvik-Lyn
3-0
Raufoss

Løten
1-4
Vålerenga

Vestfossen
2-4
Bærum

Kongsberg
1-8
Strømsgodset

Ørn Horten
0-3
Kjelsås

Fram
3-0
Flekkerøy

Notodden
3-1
Lørenskog

Tollnes
0-5
Odd

Vigør
1-2 f
Jerv

Sola
1-3
Vidar

Riska
2-3
Bryne

Vardeneset
1-5
Viking

Frøyland
0-1
Egersund

Åkra
0-3
Vard

Tertnes
0-5
Åsane

Fyllingsdalen
1-1* f
Varegg

Information Varegg vidare efter 4-2 på straffar.

Os
2-4 f
Lysekloster

Sotra
1-3
Fana

Vestsiden-Askøy
2-4
Nest-Sotra

Brattvåg
2-1 f
Florø

Førde
*0-0 f
Brann

Information Førde vidare efter 5-4 på straffar.

Kristiansund FK
0-6
Molde

Herd
*2-2 f
Kristiansund

Information Herd vidare efter 4-2 på straffar.

Spjelkavik
0-1
Aalesund

Godøy
1-6
Hødd

Charlottenlund
3-4 f
Levanger

KIL/Hemne
1-2
Nardo

Trygg/Lade
0-2
Ranheim

Kolstad
0-2
Byåsen

Stjørdals-Blink
*3-3 f
Strindheim

Information Stjørdals-Blink vidare efter 4-3 på straffar.

Åfjord
0-3
Rosenborg

Harstad
0-1
Mjølner

Senja
*1-1 f
Skjervøy

Information Senja vidare efter 10-9 på straffar.

Tønsberg
5-2
Oppsal

Eidsvold
*0-0 f
HamKam

Information Eidsvold vidare efter 3-2 på straffar.

Halsen
0-1
Sandefjord

Sandnessjøen
0-8
Mo

Salangen
0-1
Finnsnes

Torsdag 14 april 2016
Kirkenes
2-5 f
Alta

Grorud
4-2 f
Pors Grenland

Holmen
1-4
Mjøndalen

Hønefoss
1-0
Frigg

Arendal
2-3 f
Vindbjart

Donn
0-8
Start

Madla
1-2
Sandnes Ulf

Första kvalomgången | -
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta

Andra kvalomgången | -
Expandera innehållet Klicka här för att visa matchfakta