ecst.se fotboll

Kval (K)

Visa matchfakta

Europa League-playoff

17.05.2018, 23:06

Omgång 2:2, match 2:2
Lördag 19 maj 2018
Utrecht
20:45
Vitesse

Omgång 2:2, match 1:2
Tisdag 15 maj 2018
Vitesse
3-2
Utrecht

1-0 Mason Mount (42)
2-1 Brian Linssen (78)
3-2 Guram Kashia (90+1)

1-1 Ramon Leeuwin (62)
2-2 Zakaria Labyad (86)

Publik 14 236

Omgång 1:2, match 2:2
Lördag 12 maj 2018
Vitesse
2-1
ADO Den Haag

1-0 Tim Matavž (32)
2-0 Mason Mount (53)

2-1 Abdenasser El Khayati (55)

Publik 13 715

Utrecht
2-1
Heerenveen

1-0 Rico Strieder (39)
2-0 Mark van der Maarel (58)

2-1 Marco Rojas (78)

Publik 14 632

Omgång 1:2, match 1:2
Onsdag 9 maj 2018
ADO Den Haag
2-5
Vitesse

1-4 Abdenasser El Khayati (straff, 52)
2-5 Abdenasser El Khayati (82)

0-1 Tim Matavž (14)
0-2 Mason Mount (34)
0-3 Mason Mount (37)
0-4 Brian Linssen (44)
1-5 Mason Mount (72)

Publik 11 930

Heerenveen
4-3
Utrecht

1-0 Yuki Kobayashi (9)
2-0 Reza Ghoochannejhad (23)
3-0 Daniel Høegh (48)
4-3 Denzel Dumfries (86)

3-1 Zakaria Labyad (50)
Utvisning Yassine Ayoub (51)
3-2 Zakaria Labyad (63)
3-3 Davy Bulthuis (självmål, 65)

Publik 17 225

 

Visa matchfakta

Nedflyttningskval

Omgång 3:3, match 2:2
Söndag 20 maj 2018
Sparta Rotterdam
14:30
Emmen

De Graafschap
16:45
Almere City

Omgång 3:3, match 1:2
Torsdag 17 maj 2018
Emmen
0-0
Sparta Rotterdam

Publik 8 301

Almere City
1-1
De Graafschap

1-0 Silvester van der Water (84)
Utvisning Tom Overtoom (90)

1-1 Fabian Serrarens (straff, 90+2)

Publik 3 430

Omgång 2:3, match 2:2
Söndag 13 maj 2018
NEC
4-1
Emmen

1-0 Anass Achanbar (5)
2-0 Anass Achanbar (11)
3-1 Frank Sturing (43)
4-1 Ole ter Haar Romeny (45)

2-1 Alexander Bannink (14)

Publik 5 321

Information Emmen vidare med sammanlagt 5-4.

De Graafschap
4-2
Telstar

1-0 Lars Nieuwpoort (4)
2-0 Youssef El Jebli (25)
3-1 Fabian Serrarens (66)
4-2 Daryl van Mieghem (80)

2-1 Mo Hamdaoui (57)
3-2 Andrija Novakovich (straff, 75)

Publik 11 083

Information De Graafschap vidare med sammanlagt 6-5.

Sparta Rotterdam
2-2
Dordrecht

1-2 Deroy Duarte (57)
2-2 Robert Mühren (77)

0-1 Denis Mahmudov (7)
0-2 Jeremy Cijntje (26)

Publik 10 132

Information Sparta Rotterdam vidare med sammanlagt 4-3.

Roda JC
1-2
Almere City

1-1 Dani Schahin (53)

0-1 Silvester van der Water (31)
1-2 Faris Hammouti (87)

Publik 12 489

Information Almere City vidare med sammanlagt 2-1.

Omgång 2:3, match 1:2
Torsdag 10 maj 2018
Emmen
4-0
NEC

1-0 Jeroen Veldmate (5)
2-0 Nick Bakker (8)
3-0 Youri Loen (32)
4-0 Glenn Bijl (89)

 

Publik 5 378

Telstar
3-2
De Graafschap

1-0 Melvin Platje (20)
2-0 Andrija Novakovich (56)
3-2 Mo Hamdaoui (77)
Utvisning Toine van Huizen (84)

Utvisning Sven Nieuwpoort (44)
2-1 Daryl van Mieghem (72)
2-2 Fabian Serrarens (74)

Publik 4 663

Dordrecht
1-2
Sparta Rotterdam

1-1 Stijn Spierings (självmål, 89)

0-1 Loris Brogno (10)
1-2 Robert Mühren (90)

Publik 4 235

Almere City
0-0
Roda JC

Publik 2 826

Omgång 1:3, match 2:2
Lördag 5 maj 2018
Almere City
3-2
MVV

1-1 Silvester van der Water (45)
2-2 Sherjill MacDonald (77)
3-2 Sherjill MacDonald (85)

0-1 Christophe Janssens (6)
1-2 Jonathan Okita (47)

Publik 1 792

Information Almere City vidare med sammanlagt 6-3.

Cambuur
1-4* f
Dordreht

1-0 Issa Kallon (30)

1-1 Jeremy Clijntje (48)
1-2 Jafar Arias (57)
1-3 Denis Mahmudov (straff, 71)
1-4 Denis Mahmudov (73)

Publik 7 542

Information Dordrecht vidare med sammanlagt 5-5 och 5-3 på straffar.

Omgång 1:3, match 1:2
Tisdag 1 maj 2018
MVV
1-3
Almere City

1-1 Alessandro Ciranni (33)

0-1 Damon Mirani (23)
1-2 Damon Mirani (51)
1-3 Damon Mirani (62)

Dordreht
1-4
Cambuur

1-2 Julius Bliek (63)

0-1 Dan Crowley (20)
0-2 Justin Mathieu (47)
1-3 Martijn Barto (71)
1-4 Martijn Barto (83)