ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 18 augusti 2018
Slut: 5 maj 2019

103

lag

2+6

omgångar

105/106

matcher spelade

Första kvalomgången

16 matcher

18-19 augusti 2018

Andra kvalomgången

27 matcher

18-22 augusti 2018

Första omgången

32 matcher

25-27 september 2018

Andra omgången

16 matcher

30 oktober-1 november 2018

Tredje omgången

8 matcher

18-20 december 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

22-24 januari 2019

Semifinaler

2 matcher

27-28 februari 2019

Final

1 match

5 maj 2019

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

28.01.2019, 23:31

Onsdag 27 februari 2019
Feyenoord
0-3
Ajax

 

0-1 Matthijs de Ligt (45)
0-2 Nicolas Tagliafico (49)
0-3 Donny van de Beek (65)

Torsdag 28 februari 2019
Willem II
20:45
AZ

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

24.01.2019, 22:51

Tisdag 22 januari 2019
AZ
2-0
Vitesse

1-0 Calvin Stengs (40)
2-0 Guus Til (54)

 

Onsdag 23 januari 2019
Twente
2-3
Willem II

1-0 Aitor Cantalapiedra (54)
2-1 Aitor Cantalapiedra (63)

1-1 Cristian González (självmål, 62)
2-2 Evangelos Pavlidis (76)
2-3 Kristofer Kristinsson (86)

Feyenoord
4-1
Fortuna Sittard

1-0 Robin van Persie (34)
2-1 Robin van Persie (straff, 68)
3-1 Sven van Bek (81)
4-1 Steven Berghuis (straff, 90+4)

1-1 Andrija Novakovich (54)

Torsdag 24 januari 2019
Ajax
3-1
Heerenveen

1-0 Noussair Mazraoui (3)
2-0 Donny van de Beek (16)
3-0 Donny van de Beek (38)

3-1 Pelle van Amersfoort (84)

 

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

20.12.2018, 22:40

Tisdag 18 december 2018
Willem II
3-0
AFC

1-0 Donis Avdijaj (18)
2-0 Fran Sol (straff, 37)
3-0 Aras Özbiliz (39)

 

Twente
2-0
RKC Waalwijk

1-0 Xandro Schenk (26)
2-0 Jari Oosterwijk (90+1)

 

AZ
5-0
PEC Zwolle

1-0 Oussama Idrissi (10)
2-0 Oussama Idrissi (18)
3-0 Guus Til (26)
4-0 Mats Seuntjens (48)
5-0 Fredrik Midtsjø (50)

Utvisning Thomas Lam (39)

Onsdag 19 december 2018
ODIN '59
1-3
Heerenveen

1-0 Mitchel Bormann (2)

1-1 Michel Vlap (9)
1-2 Sam Lammers (54)
1-3 Pelle van Amersfoort (86)

Fortuna Sittard
2-1
Cambuur

1-0 Lisandro Semeo (19)
2-0 Lazaros Lamprou (80)
Utvisning Aykut Özer (84)

2-1 Karim Rossi (90)

Roda JC
2-2* f
Ajax

1-1 Mitchell Paulissen (straff, 36)

0-1 Dusan Tadić (straff, 13)

Publik 14 296

Information Ajax vidare efter 4-2 på straffar.

Torsdag 20 december 2018
Kozakken Boys
1-2
Vitesse

1-1 Quentin Jakoba (59)

0-1 Matu Bero (12)
1-2 Martin Ødegaard (90+2)

Feyenoord
1-0
Utrecht

1-0 Tonny Vilhena (27)

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

01.11.2018, 23:59

Tisdag 30 oktober 2018
PSV
2-3 f
RKC Waalwijk

1-0 Érick Gutiérrez (1)
2-1 Mauro Júnior (76)

1-1 Ingo van Weert (29)
2-2 Darren Maatsen (90+1)
2-3 Darren Maatsen (109)

AFC
1-0
TOP Oss

1-0 Yordi Teijsse (63)

Utvisning Lorenzo Piqué (87)

Publik 650

Kozakken Boys
2-1
Almere City

1-0 Ahmed El Azzouti (11)
2-1 Ahmed El Azzouti (90+3)

1-1 Stijn Meijer (80)

Publik 800

Twente
4-2
Noordwijk

1-0 Javier Espinosa (28)
2-0 Aitor Cantalapiedra (29)
3-1 Javier Espinosa (38)
4-2 Rafik Zekhini (90+3)

2-1 Emiel Wendt (31)
3-2 Emiel Wendt (86)

Publik 14 800

Cambuur
2-1
Koninklijke HFC

1-0 Justin Mathieu (19)
2-0 Tyrone Conraad (55)

2-1 Jacob Noordmans (72)

Publik 3 298

Urk
0-1
Roda JC

 

0-1 Mohamed El Makrini (53)

Publik 2 200

De Graafschap
2-5
PEC Zwolle

1-3 Javier Vet (53)
2-4 Erik Bakker (63)

0-1 Zian Flemming (13)
0-2 Zian Flemming (23)
0-3 Zian Flemming (44)
1-4 Mike van Duinen (56)
2-5 Zian Flemming (71)

Publik 4 325

Onsdag 31 oktober 2018
Heracles
0-2
Vitesse

Willem II
5-0
Spakenburg

Utrecht
5-1
ASWH

Emmen
1-3
ODIN '59

AZ
2-0
VVV

Groene Ster
1-3
Heerenveen

Ajax
3-0
Go Ahead Eagles

Torsdag 1 november 2018
NEC
2-3
Fortuna Sittard

Feyenoord
5-1
ADO Den Haag

 

Visa matchfakta

Första omgången

27.08.2018, 22:38

Tisdag 25 september 2018
AFC
5-0
Telstar

RKC Waalwijk
2-0
NAC Breda

Noordwijk
3-2
Sparta Rotterdam

Den Bosch
1-2
Heracles

DVS '33
0-6
Roda JC

VVSB
3-3* f
De Graafschap

Information De Graafschap vidare efter 5-3 på straffar.

Scheveningen
2-3 f
Cambuur

Koninklijke HFC
4-0
Harkemase Boys

Helmond Sport
0-5
Fortuna Sittard

Go Ahead Eagles
2-0
Eindhoven

Almere City
1-0
Dordrecht

ODIN '59
1-0
Lisse

Volendam
1-2
Willem II

Westlandia
0-3
VVV

Rijnsburgse Boys
1-1* f
TOP Oss

Information TOP Oss vidare efter 5-4 på straffar.

Spakenburg
3-0
DFS

Kozakken Boys
3-1
ONS Sneek

Excelsior
2-3 f
NEC

 
Onsdag 26 september 2018
OJC Rosmalen
0-6
ADO Den Haag

Excelsior Maassluis
0-4
PSV

RKAV Volendam
1-2
Vitesse

Eemdijk
1-4
ASWH

DOVO
2-2* f
Urk

Information Urk vidare efter 5-4 på straffar.

Groene Ster
2-1
TEC

Staphorst
0-1
PEC Zwolle

Katwijk
0-1 f
Heerenveen

HVV Te Werve
0-7
Ajax

Torsdag 27 september 2018
Alcides
0-6
AZ

OFC
1-3
Emmen

Groningen
0-2
Twente

Utrecht
2-0
MVV

Gemert
0-4
Feyenoord

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

25.08.2018, 23:59

Lördag 18 augusti 2018
DFS
2-1 f
Barendrecht

DOVO
3-0
Quick Boys

DZC '68
0-2
Scheveningen

Rijnsburgse Boys
3-1
Ajax Amateurs

Spakenburg
4-1
Wittenhorst

JVC Cuijk
2-3
Koninklijke HFC

Tisdag 21 augusti 2018
Alcides
2-0
VVOG

FC 's-Gravenzande
0-3
Excelsior Maasluis

GVVV
1-2
TEC

IJsselmeervogels
2-3 f
Noordwijk

Onsdag 22 augusti 2018
USV Hercules
0-4
ASWH

Uno Animo
1-6
VVSB

ODIN '59
1-0
Dongen

Blauw Geel '38
0-1
Urk

De Treffers
1-2 f
DVS '33

Gemert
*1-1 f
HSV Hoek

Information Gemert vidare efter 3-2 på straffar.

Groene Ster
2-1
Lienden

HHC
0-3
OFC

Westlandia
2-1
SteDoCo

OJC Rosmalen
4-1 f
Flevo Boys

HBS
2-3
ONS Sneek

UNA
2-4
Eemdijk

RKAV Volendam
1-0 f
EVV

Achilles '29
1-6
Harkemase Boys

Staphorst
2-1 f
HSC '21

SJC Noordwijk
0-2
Lisse

Lördag 25 augusti 2018
HVV Te Werve
3-1 f
Marvilde

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

19.08.2018, 17:18

Lördag 18 augusti 2018
ASWH
5-0
MASV

FC 's-Gravenzande
3-2
HV & CV Quick

Eemdijk
3-0
Vlissingen

Alverna
0-2
ODIN '59

EVV
7-0
Brielle

GOES
0-4
Staphorst

Harkemase Boys
2-1
De Dijk

HSV Hoek
3-0
ADO '20

OSS '20
2-4 f
Noordwijk

Quick '20
2-6
DVS '33

Sportlust '46
1-4
HBS

SteDoCo
1-0
RKSV Cluzona

Urk
*2-2 f
SDO

Information Urk vidare efter 5-4 på straffar.

Zaanlandia
1-1* f
Achilles '29

Information Achilles '29 vidare efter 5-4 på straffar.

Söndag 19 augusti 2018
JOS Watergraaf…
1-2 f
Westlandia

RKSV Bekkerveld
2-4
USV Hercules

 

Skytteliga

25.08.2018, 23:59

-