ecst.se fotboll

2017-18

Start: 19 augusti 2017

Final: 22 april 2018

2+6

omgångar

105

lag

74/104

matcher spelade

Första kvalomgången
14 matcher

19 augusti 2017

Andra kvalomgången
27 matcher

19-26 augusti 2017

Första omgången
32 matcher

Andra omgången
16 matcher

Kvartsfinaler
4 matcher

Semifinaler
2 matcher

Final
1 match

 

 

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

Visa matchfakta

Tredje omgången

Visa matchfakta

Andra omgången

Visa matchfakta

Första omgången

21.09.2017, 23:59

Tisdag 19 september 2017
Zwaluwen
2-3
Den Bosch

1-3 Ricardo Merrelaar (86)
2-3 Jesper Gudde (straff, 90+2)

0-1 Bart Biemans (52)
0-2 Sven Blummel (straff, 64)
0-3 Sven Blummel (81)

Publik 750

RKC Waalwijk
1-0
Sparta Rotterdam

1-0 Dylan Seys (63)

 

GVVV
1-0
Dordrecht

1-0 Soufiane Laghmouchi (66)

Utvisning Gustavo Hamer (83)

Publik 800

Oss
0-2
Almere City

 

0-1 Leroy Owusu (18)
0-2 Arsenio Valpoort (65)

Publik 1 800

Noordwijk
0-1
Fortuna Sittard

 

0-1 Djibril Dianessy (69)

Publik 850

Barendrecht
1-3
Go Ahead Eagles

1-0 Daniel Esajas (14)
Utvisning Yorik van Deelen (77)

1-1 Pieter Langedijk (30)
1-2 Sam Hendriks (74)
1-3 Sam Hendriks (86)

Helmond Sport
1-5
Cambuur

Utvisning Steven Edwards (55)
Utvisning Robert van Koesveld (60)
1-2 Gevero Markiet (68)

0-1 Kevin van Kippersluis (11)
0-2 Kevin van Kippersluis (52)
1-3 Karim Rossi (78)
1-4 Issa Kallon (81)
1-5 Nigel Robertha (89)

Publik 1 245

Rijnsburgse Boys
0-2
Heracles

 

0-1 Joey Pelupessy (73)
0-2 Vincent Vermeij (90+2)

Publik 1 100

Emmen
1-3
NEC

1-0 Alexander Bannink (30)

1-1 Sven Braken (34)
1-2 Sven Braken (49)
1-3 Arnaut Groeneveld (53)

Publik 2 452

Kozakken Boys
*1-1 f
De Graafschap

1-0 Mahmut Sönmez (33)

1-1 Sjoerd Ars (68)

Publik 1 500

Information Kozakken Boys vidare efter 4-3 på straffar.

Sparta Nijkerk
0-1
Eindhoven

 

0-1 Mart Lieder (75)

Publik 1 200

Genemuiden
1-3
De Treffers

1-0 Omar Kavak (32)

1-1 Cedric Badjeck (40)
1-2 Nick de Bondt (75)
1-3 Cedric Badjeck (80)

Publik 1 200

Quick Boys
1-3
Volendam

1-0 Yordi Teijsse (5)

Utvisning Luis Pedro (34)
1-1 Teije ten Den (45)
1-2 Nick Runderkamp (53)
1-3 Dylan Mertens (89)

Publik 2 200

MVV
2-3
AZ

1-1 Samy Mmaee (34)
2-2 Samy Mmaee (71)

0-1 Panteleimon Hatzidiakos (7)
1-2 Wout Weghorst (43)
2-3 Wout Weghorst (82)

Publik 4 270

Onsdag 20 september 2017
Capelle
0-5
Roda JC

 

0-1 Dani Schahin (6)
0-2 Nathan Rutjes (13)
0-3 Mario Engels (40)
0-4 Celestin Djim (83)
0-5 Celestin Djim (84)

Publik 1 000

Swift
*0-0 f
Vitesse

Information Swift vidare efter 5-3 på straffar.

Scheveningen
1-5
Ajax

1-3 Barry Rog (62)

0-1 Kasper Dolberg (5)
0-2 Siem de Jong (42)
0-3 Ruben Koorndijk (självmål, 57)
1-4 Kasper Dolberg (80)
1-5 Kasper Dolberg (straff, 85)

De Dijk
2-1
HHC

Katwijk
4-0
Ter Leede

Achilles '29
4-3
NAC Breda

VVSB
4-1
Telstar

Excelsior
1-2
Heerenveen

Staphorst
2-3
Koninklijke HFC

ONS Sneek
1-3
Twente

Ajax Amateurs
0-6
Utrecht

Apeldoorn
2-4
Willem II

Lisse
1-0
HSV Hoek

Feyenoord
2-0
ADO Den Haag

Torsdag 21 september 2017
De Meern
0-5
PEC Zwolle

 

0-1 Stefan Nijland (11)
0-2 Younes Namli (32)
0-3 Piotr Parzyszek (straff, 39)
0-4 Wouter Marinus (67)
0-5 Youness Mokhtar (straff, 90+1)

Publik 700

USV Hercules
2-4
Groningen

1-0 Fouad Belarbi (11)
2-4 Leroy Oehlers (86)

1-1 Oussama Idrissi (40)
1-2 Ritsu Doan (46)
1-3 Juninho Bacuna (65)
1-4 Ajdin Hrustic (76)

Blauw Geel '38
0-3
VVV

 

0-1 Damian van Bruggen (29)
0-2 Etienne Amenyido (37)
0-3 Terry Antonis (41)

Publik 1 850

SDC Putten
0-4
PSV

 

0-1 Adam Maher (6)
0-2 Derrick Luckassen (61)
0-3 Adam Maher (70)
0-4 Sam Lammers (79)

 

Visa matchfakta

Andra kvalomgången

26.08.2017, 23:59

Lördag 19 augusti 2017
DVS '33
1-2
Quick Boys

ASWH
1-3
HSV Hoek

Achilles '29
3-2
OFC Oostzaan

TEC
1-3 f
Rijnsburgse Boys

Söndag 20 augusti 2017
Koninklijke HFC
4-0
Westlandia

AFC
0-2
De Dijk

Tisdag 22 augusti 2017
SVV Schveningen
*0-0 f
VV Spijkenisse

Information SVV Schveningen vidare efter 5-3 på straffar.

HSC '21
0-1
Zwaluwen

Harkemase Boys
0-0* f
Sparta Nijkerk

Information Sparta Nijkerk vidare efter 3-2 på straffar.

BVV Barendrecht
1-0
VVOG

Blauw Geel '38
3-2
Spakenburg

Onsdag 23 augusti 2017
DFS
1-2
ONS Sneek

USV Hercules
4-2 f
VV Dongen

AVV Swift
3-0
HBS-Craeyenhout

VV Capelle
6-1
VV Altius

Lienden
0-1
HHC

VVSB
4-3 f
EEV

Excelsior Maassluis
1-1* f
Lisse

Information Lisse vidare efter 7-6 på straffar.

De Meern (Zon)
*1-1 f
Vlissingen

Information De Meern vidare efter 4-3 på straffar.

GVVV
7-0
Magreb '90

Noordwijk
3-2
IJsselmeervogels

Quick '20
0-1
Apeldoorn CSV

VV UNA
1-2 f
Staphorst

HV&CV Quick
2-3
Ter Leede

Ajax Amateurs
2-1 f
Be uick 1887

ODIN '59
1-3
SDC Putten

Lördag 26 augusti 2017
VV Buitenpost / ZSV
0-2
SC Genemuiden

 

Visa matchfakta

Första kvalomgången

19.08.2017, 23:59

Lördag 19 augusti 2017
Buitenpost
4-2
ZSV

VVOG
2-0
Gemert

Capelle
6-0
RKSV Nuenen

Ter Leede
2-0
DHC Delft

Dongen
5-2
DOVO

ACV
0-3
USV Hercules

Ajax Amateurs
3-1
OJC Rosmalen

Sparta Nijkerk
3-0
Purmersteijn

ADO '20
1-1* f
Spakenburg

Information Spakenburg vidare efter 11-10 på straffar.

Chevremont
1-3
Swift

BVV Den Bosch
1-5
Staphorst

JVC Cuijk
0-1 f
SDC Putten

Groene Ster
1-2
Scheveningen

EVV
4-1
Olde Veste '54

 

Skytteliga

-