ecst.se fotboll

2017-18

Start: 2 september 2017

Final:

1+7

omgångar

lag

63/63

matcher spelade

Kvalomgången
5 matcher

2-3 september 2017

Första omgången
9 matcher

9-20 september 2017

Andra omgången
18 matcher

21-22 september 2017

Tredje omgången
16 matcher

1-3 november 2017

Fjärde omgången
8 matcher

19-21 januari 2018

Kvartsfinaler
4 matcher

17 februari 2018

Semifinaler
2 matcher

28-29 april 2018

Final
1 match

5 maj 2018

Visa matchfakta

Final

05.05.2018, 23:29

Lördag 5 maj 2018
Birkirkara
1-2
Valletta

 

Visa matchfakta

Semifinaler

29.04.2018, 23:59

Lördag 28 april 2018
Birkirkara
*1-1 f
Sliema Wanderers

Information Birkirkara vidare efter 3-2 på straffar.

Söndag 29 april 2018
Valletta
2-1
Balzan

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

17.02.2018, 23:59

Lördag 17 februari 2018
Qrendi
0-3
Birkirkara

Valletta
2-0
Zejtun Corinthians

Lija Athletic
1-3
Balzan

Hibernians
0-0* f
Sliema Wanderers

Information Sliema Wanderers vidare efter 4-1 på straffar.

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

21.01.2018, 23:59

Fredag 19 januari 2018
Birkirkara
2-1 f
San Gwann

Lördag 20 januari 2018
Tarxien Rainbows
1-2
Lija Athletic

Mosta
1-2
Zejtun Corinthians

Kercem Ajax
3-4
Qrendi

Hamrun Spartans
0-1
Sliema Wanderers

Balzan
2-0
Naxxar Lions

Söndag 21 januari 2018
Hibernians
3-0
Xewkija Tigers

Pietà Hotspurs
0-1
Valletta

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

03.12.2017, 23:59

Fredag 1 december 2017
Lija Athletic
4-0
Kalkara

Siggiewi
2-3
Pietà Hotspurs

San Gwann
3-0
Melita

Mosta
2-1
Mqabba

Lördag 2 december 2017
St. Andrews
1-3
Sliema Wanderers

Hibernians
2-1
Victoria Hotspurs

Santa Lucia
0-5
Birkirkara

Balzan
4-1
Gudja United

Naxxar Lions
3-1 f
Floriana

Valletta
2-0
Senglea Athletic

Söndag 3 december 2017
Marsaxlokk
0-3
Zejtun Corinthians

Swieqi United
0-3
Tarxien Rainbows

Xewkija Tigers
4-0
Vittoriosa Stars

Kercem Ajax
5-1
Zebbug Rangers

Gzira United
0-1 f
Hamrun Spartans

Qrendi
2-0
Qormi

 

Visa matchfakta

Andra omgången

22.10.2017, 23:59

Lördag 21 oktober 2017
Gharghur
1-6
Vittoriosa Stars

Fgura United
1-4
Qormi

Mellieha
1-2
Swieqi United

Siggiewi
4-2
Luqa St. Andrew's

Marsaxlokk
5-0
Zabbar St. Patrick

Sirens
1-3
Zebbug Rangers

St. Venera
1-2
Kalkara

Zejtun Corinthians
4-0
Dingli Swallows

Söndag 22 oktober 2017
Xewkija Tigers
5-2
Xghajra Tornados

Zurrieq
1-3
Qrendi

Gudja United
3-0 f
Rabat Ajax

Marsa
1-4
Santa Lucia

Attard
0-2 f
Kercem Ajax

Victoria Hotspurs
4-0
Birzebbuga

Pembroke Athleta
1-3
Pietà Hotspurs

Mgarr United
0-3
Mqabba

 

Visa matchfakta

Första omgången

11.09.2017, 23:59

Lördag 9 september 2017
Zurrieq
3-1
Qala Saints

Ta' Xbiex
1-4
St Venera

Söndag 10 september 2017
Mdina Knight
2-3
Mellieha

Victoria Hotspurs
1-0
Nadur Youngsters

Victoria Wanderers
1-4
Xewkija Tigers

Mtarfa
1-3
Dingli Swallows

Måndag 11 september 2017
Oratory Youths
4-4* f
Kercem Ajax

Information Kercem Ajax vidare efter 4-1 på straffar.

Xghajra Tornados
2-1
Msida St Joseph

Onsdag 20 september 2017
Ghajnsielem
19:00
Kirkop United

 

Visa matchfakta

Kvalomgången

03.09.2017, 23:59

Lördag 2 september 2017
Nadur Youngsters
4-1
Xaghra United

Söndag 3 september 2017
Oratory Youths
4-0
Ghaxaq

Xghajra Tornados
4-1
St Lawrence Spurs

Xewkija Tigers
4-1
Marsaskala

Mellieha
4-3
Munxar Falcons

 

Skytteliga

-