ecst.se fotboll

2017-18

Start:

Slut:

26

omgångar

134 / 182

matcher spelade ( 73,63 % )

0

publiksnitt

2,72

målsnitt

1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
Premier League

Tabell

23.02.2018, 23:59

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Balzan
2
19
12
6
1
31
- 13
18
42
8
2
0
18
- 7
26
4
4
1
13
- 6
16
2
Valletta
4
19
12
5
2
29
- 8
21
41
6
3
0
17
- 3
21
6
2
2
12
- 5
20
3
Birkirkara
3
19
12
1
6
33
- 17
16
37
7
1
1
22
- 8
22
5
0
5
11
- 9
15
4
Gzira United
7
19
11
4
4
38
- 26
12
37
7
2
1
24
- 12
23
4
2
3
14
- 14
14
5
Hibernians
1
20
10
6
4
29
- 10
19
36
5
4
0
17
- 3
19
5
2
4
12
- 7
17
6
Floriana
5
19
9
6
4
32
- 13
19
33
6
2
2
22
- 5
20
3
4
2
10
- 8
13
7
Sliema Wanderers
3
19
8
5
6
26
- 18
8
29
5
2
2
13
- 7
17
3
3
4
13
- 11
12
8
Hamrun Spartans
10
19
7
4
8
25
- 21
4
25
3
3
4
11
- 9
12
4
1
4
14
- 12
13
9
Mosta
11
19
6
5
8
22
- 31
-9
23
4
3
3
12
- 15
15
2
2
5
10
- 16
8
10
Senglea Athletic
ny
19
5
4
10
20
- 32
-12
19
4
2
4
12
- 10
14
1
2
6
8
- 22
5
11
St Andrews
8
19
4
4
11
17
- 36
-19
16
4
2
4
13
- 14
14
0
2
7
4
- 22
2
12
Naxxar Lions
ny
20
3
6
11
21
- 33
-12
15
2
3
5
9
- 14
9
1
3
6
12
- 19
6
13
Tarxien Rainbows
9
19
4
2
13
23
- 47
-24
14
2
1
6
12
- 19
7
2
1
7
11
- 28
7
14
Lija Athletic
ny
19
1
2
16
18
- 59
-41
5
0
0
9
5
- 31
0
1
2
7
13
- 28
5

Skytteliga

07.01.2018, 22:35

Amadou Samb
Gzira United
14
Bojan Kaljević
Balzan
13
Mario Fontanella
Floriana
10
Luke Montebello
Birkirkara
7
Ignacio Varela
Floriana
7
Emanuel Okoye
Gzira United
7
Clayton Failla
Hibernians
6
Erjon Beu
Lija Athletic
6
Denni
Valletta
6

Publiksnitt

Hibernians
0
0
0
Balzan
0
0
0
Birkirkara
0
0
0
Valletta
0
0
0
Floriana
0
0
0
Sliema Wanderers
0
0
0
Gzira United
0
0
0
St Andrews
0
0
0
Tarxien Rainbows
0
0
0
Hamrun Spartans
0
0
0
Mosta
0
0
0
Lija Athletic
0
0
0
Senglea Athletic
0
0
0
Naxxar Lions
0
0
0
Totalt
0
0
0

Spelschema

23.02.2018, 23:59

Augusti 2017 Visa matchfakta
Fredag 18 augusti 2017
Birkirkara
1-1
Floriana

Lija Athletic
0-4
Gzira United

Hibernians
4-0
St. Andrews

Tarxien Rainbows
1-4
Hamrun Spartans

 
Lördag 19 augusti 2017
Balzan
2-0
Naxxar Lions

Sliema Wanderers
2-2
Senglea Athletic

Valletta
1-0
Mosta

 
Fredag 25 augusti 2017
St. Andrews
3-2
Balzan

1-0 Kevaughn Atkinson (26)
2-1 Nehemiah Perry (40)
3-2 Kevaughn Atkinson (87)

1-1 Alfred Effiong (33)
2-2 Bojan Kaljević (straff, 50)

Floriana
5-0
Tarxien Rainbows

1-0 Mario Fontanella (13)
2-0 Ignacio Varela (42)
3-0 Ignacio Varela (53)
4-0 Stephen Pisani (straff, 59)
5-0 Maurizio Vella (64)

 

Senglea Athletic
0-1
Valletta

 

0-1 Michael Mifsud (34)

Hamrun Spartans
0-1
Hibernians

 

0-1 Jurgen Degabriele (57)

 
Lördag 26 augusti 2017
Gzira United
2-0
Birkirkara

Mosta
3-1
Lija Athletic

Naxxar Lions
1-5
Sliema Wanderers

 

 

September 2017 Visa matchfakta
Fredag 8 september 2017
St. Andrews
1-2
Hamrun Spartans

 
Lördag 9 september 2017
Balzan
0-0
Sliema Wanderers

Tarxien Rainbows
1-2
Gzira United

Hibernians
1-1
Floriana

Birkirkara
2-0
Mosta

 
Söndag 10 september 2017
Lija Athletic
2-3
Senglea Athletic

Valletta
0-0
Naxxar Lions

 
Fredag 15 september 2017
Floriana
4-0
St. Andrews

 
Lördag 16 september 2017
Naxxar Lions
1-1
Lija Athletic

Senglea Athletic
1-0
Birkirkara

Gzira United
3-2
Hibernians

Hamrun Spartans
0-0
Balzan

 
Söndag 17 september 2017
Mosta
3-1
Tarxien Rainbows

Sliema Wanderers
0-1
Valletta

 
Fredag 22 september 2017
Hibernians
3-0
Mosta

 
Lördag 23 september 2017
Lija Athletic
0-2
Sliema Wanderers

Tarxien Rainbows
1-1
Senglea Athletic

Birkirkara
3-2
Naxxar Lions

Hamrun Spartans
0-1
Floriana

 
Söndag 24 september 2017
St. Andrews
2-3
Gzira United

Balzan
2-1
Valletta

 
Fredag 29 september 2017
Floriana
1-1
Gzira United

Balzan
4-3
Lija Athletic

Birkirkara
0-3
Valletta

Hibernians
1-1
Naxxar Lions

 
Lördag 30 september 2017
St. Andrews
1-0
Senglea Athletic

Hamrun Spartans
5-2
Mosta

Tarxien Rainbows
2-1
Sliema Wanderers

 

 

Oktober 2017 Visa matchfakta
Fredag 13 oktober 2017
Senglea Athletic
0-1
Hibernians

Naxxar Lions
1-2
Tarxien Rainbows

Valletta
4-2
Lija Athletic

 
Lördag 14 oktober 2017
Mosta
1-0
St. Andrews

Floriana
1-1
Balzan

 
Söndag 15 oktober 2017
Gzira United
4-0
Hamrun Spartans

Sliema Wanderers
3-0
Birkirkara

 
Fredag 20 oktober 2017
Lija Athletic
0-2
Birkirkara

Naxxar Lions
3-1
St. Andrews

Gzira United
1-2
Balzan

 
Lördag 21 oktober 2017
Senglea Athletic
1-3
Hamrun Spartans

Valletta
6-0
Tarxien Rainbows

 
Söndag 22 oktober 2017
Mosta
2-2
Floriana

Sliema Wanderers
1-0
Hibernians

 
Fredag 27 oktober 2017
Senglea Athletic
1-1
Gzira United

1-1 Terence Vella (straff, 90)

0-1 Emanuel Okoye (49)

 
Lördag 28 oktober 2017
Lija Athletic
0-3
Hibernians

Valletta
3-0
St. Andrews

Naxxar Lions
1-2
Floriana

Birkirkara
3-1
Tarxien Rainbows

 
Måndag 30 oktober 2017
Mosta
0-5
Balzan

Sliema Wanderers
1-0
Hamrun Spartans

 

 

November 2017 Visa matchfakta
Fredag 3 november 2017
Floriana
3-0
Senglea Athletic

 
Lördag 4 november 2017
Tarxien Rainbows
2-3
Lija Athletic

Gzira United
2-2
Mosta

Balzan
2-1
Birkirkara

Hamrun Spartans
2-0
Naxxar Lions

 
Söndag 5 november 2017
St. Andrews
0-2
Sliema Wanderers

Hibernians
0-0
Valletta

 
Lördag 18 november 2017
St. Andrews
1-1
Lija Athletic

Mosta
2-1
Senglea Athletic

Hibernians
1-0
Birkirkara

Balzan
1-0
Tarxien Rainbows

 
Söndag 19 november 2017
Floriana
1-0
Sliema Wanderers

Hamrun Spartans
0-0
Valletta

 
Fredag 24 november 2017
Birkirkara
2-0
St. Andrews

1-0 Martin Klein (62)
2-0 Luke Montebello (81)

 

 
Lördag 25 november 2017
Lija Athletic
1-5
Hamrun Spartans

Sliema Wanderers
2-1
Gzira United

Naxxar Lions
2-0
Mosta

Senglea Athletic
0-1
Balzan

 
Söndag 26 november 2017
Tarxien Rainbows
0-3
Hibernians

Valletta
1-0
Floriana

 

 

December 2017 Visa matchfakta
Fredag 8 december 2017
Mosta
1-1
Sliema Wanderers

1-1 Tyrone Farrugia (90+2)

0-1 Franc Temile (46)

 
Lördag 9 december 2017
Hamrun Spartans
0-1
Birkirkara

Senglea Athletic
2-1
Naxxar Lions

Balzan
1-0
Hibernians

Floriana
6-0
Lija Athletic

 
Söndag 10 december 2017
St. Andrews
2-3
Tarxien Rainbows

Gzira United
2-1
Valletta

 
Lördag 16 december 2017
Senglea Athletic
3-0
Sliema Wanderers

1-0 Terence Vella (9)
2-0 Peter Sammut (48)
3-0 Terence Vella (straff, 75)

 

Naxxar Lions
0-0
Balzan

Mosta
0-1
Valletta

 

0-1 Denni (4)

Hamrun Spartans
2-1
Tarxien Rainbows

1-0 Tiago Indio (21)
2-0 Marco Criaco (56)

2-1 Ricardinho (straff, 79)

 
Söndag 17 december 2017
St. Andrews
2-1
Hibernians

Floriana
0-2
Birkirkara

 
Måndag 18 december 2017
Gzira United
3-2
Lija Athletic

1-0 Emanuel Okoye (8)
2-0 Gary Muir (12)
3-2 Andrew Cohen (63)

2-1 Erjon Beu (straff, 16)
2-2 Raphael Kooh Sohna (30)

 

 

Januari 2018 Visa matchfakta
Fredag 5 januari 2018
Birkirkara
4-0
Gzira United

1-0 Luke Montebello (5)
2-0 Luke Montebello (40)
3-0 Jake Grech (63)
4-0 Jake Grech (68)

 

 
Lördag 6 januari 2018
Balzan
3-1
St. Andrews

1-0 Bojan Kaljević (straff, 45+4)
2-0 Alfred Effiong (49)
3-0 Bojan Kaljević (76)

3-1 Misael Gomez (90)

Lija Athletic
1-5
Mosta

1-1 Eaphael Kooh Sohna (43)

0-1 Wendel (35)
1-2 Leozinho (64)
1-3 Wendel (straff, 77)
1-4 Wendel (straff, 80)
1-5 Leozinho (87)

Valletta
1-0
Senglea Athletic

1-0 Denni (straff, 58)

 

Sliema Wanderers
1-1
Naxxar Lions

1-0 Mark Scerri (10)

1-1 Yuri Ribeiro (67)

 
Söndag 7 januari 2018
Tarxien Rainbows
0-2
Floriana

 

0-1 Mario Fontanella (44)
0-2 Mario Fontanella (83)

Hibernians
0-0
Hamrun Spartans

 
Fredag 12 januari 2018
Senglea Athletic
2-0
Lija Athletic

1-0 Virano Gonzalo (36)
2-0 Augusto Cáseres (87)

 

 
Lördag 13 januari 2018
Gzira United
3-1
Tarxien Rainbows

Hamrun Spartans
1-1
St. Andrews

Sliema Wanderers
1-2
Balzan

Naxxar Lions
0-1
Valletta

 
Söndag 14 januari 2018
Mosta
0-3
Birkirkara

Floriana
0-1
Hibernians

 
Fredag 26 januari 2018
Valletta
1-1
Sliema Wanderers

1-1 Albert Prosa (82)

0-1 Mark Scerri (16)

 
Lördag 27 januari 2018
Lija Athletic
0-4
Naxxar Lions

Tarxien Rainbows
0-1
Mosta

Hibernians
2-0
Gzira United

St. Andrews
1-0
Floriana

 
Söndag 28 januari 2018
Birkirkara
5-0
Senglea Athletic

Balzan
2-0
Hamrun Spartans

 

 

Februari 2018 Visa matchfakta
Fredag 2 februari 2018
Gzira United
1-1
St. Andrews

1-1 Amadou Samb (straff, 79)

0-1 Kemar Reid (61)

 
Lördag 3 februari 2018
Sliema Wanderers
2-0
Lija Athletic

1-0 Ousmane Sidibé (självål, 58)
2-0 Michele Sansone (61)

 

Senglea Athletic
2-2
Tarxien Rainbows

1-0 Matias Garcia (2)
2-1 Terence Vella (50)

1-1 Wellington Oliveira Vieira (33)
2-2 Eduard Calin (82)

Floriana
1-0
Hamrun Spartans

1-0 Juninho (27)

 

Naxxar Lions
0-2
Birkirkara

 

0-1 Terence Agius (47)
0-2 Waldemar Acosta (56)

 
Söndag 4 februari 2018
Mosta
0-0
Hibernians

Valletta
0-0
Balzan

 
Fredag 9 februari 2018
Lija Athletic
Inst
Valletta

St. Andrews
0-0
Mosta

Hibernians
Inst
Senglea Athletic

 
Lördag 10 februari 2018
Birkirkara
2-1
Sliema Wanderers

Balzan
1-1
Floriana

 
Måndag 12 februari 2018
Lija Athletic
1-3
Valletta

1-3 Erjon Beu (90+2)

0-1 Albert Prosa (34)
0-2 Miguel Alba (66)
0-3 Miguel Alba (74)

Tarxien Rainbows
5-2
Naxxar Lions

1-0 Ricardinho (35)
2-1 Wellington Oliveira Vieira (41)
3-1 Wellington Oliveira Vieira (45)
4-2 Samba Tounkara (straff, 49)
5-2 Ricardinho (87)

1-1 Mateo Bustos (37)
3-2 Ebiabowei Baker (självmål, 47)

Hamrun Spartans
1-2
Gzira United

1-0 Lydon Micallef (57)

1-1 Amadou Samb (straff, 69)
1-2 Haruna Garba (80)

Hibernians
5-1
Senglea Athletic

1-1 Clayton Failla (straff, 14)
2-1 João Moreira (41)
3-1 Jurgen Degabriele (65)
4-1 Dunstan Vella (87)
5-1

0-1 Augusto Cáseres (7)

 
Fredag 23 februari 2018
Naxxar Lions
0-0
Hibernians

 
Lördag 24 februari 2018
Senglea Athletic
14 : 00
St. Andrews

Lija Athletic
14 : 00
Balzan

Gzira United
16 : 00
Floriana

Sliema Wanderers
16 : 00
Tarxien Rainbows

 
Söndag 25 februari 2018
Mosta
14 : 00
Hamrun Spartans

Valletta
16 : 00
Birkirkara

 

 

Mars 2018 Visa matchfakta
Lördag 3 mars 2018
Birkirkara
14 : 00
Lija Athletic

Floriana
14 : 00
Mosta

St. Andrews
16 : 00
Naxxar Lions

Tarxien Rainbows
16 : 00
Valletta

 
Söndag 4 mars 2018
Hamrun Spartans
14 : 00
Senglea Athletic

Hibernians
16 : 00
Sliema Wanderers

 
Måndag 5 mars 2018
Balzan
19 : 00
Gzira United

 
Fredag 9 mars 2018
Lija Athletic
19 : 00
Tarxien Rainbows

 
Lördag 10 mars 2018
Sliema Wanderers
14 : 00
St. Andrews

Senglea Athletic
14 : 00
Floriana

Naxxar Lions
16 : 00
Hamrun Spartans

Birkirkara
16 : 00
Balzan

 
Söndag 11 mars 2018
Mosta
14 : 00
Gzira United

Valletta
16 : 00
Hibernians

 
Fredag 16 mars 2018
Tarxien Rainbows
19 : 00
Birkirkara

 
Lördag 17 mars 2018
Floriana
14 : 00
Naxxar Lions

Balzan
14 : 00
Mosta

Hamrun Spartans
16 : 00
Sliema Wanderers

St. Andrews
16 : 00
Valletta

 
Söndag 18 mars 2018
Gzira United
14 : 00
Senglea Athletic

Hibernians
16 : 00
Lija Athletic

 

 

April 2018 Visa matchfakta
Fredag 6 april 2018
Senglea Athletic
19 : 00
Mosta

 
Lördag 7 april 2018
Naxxar Lions
16 : 00
Gzira United

Lija Athletic
16 : 00
St. Andrews

Tarxien Rainbows
18 : 00
Balzan

Valletta
18 : 00
Hamrun Spartans

 
Söndag 8 april 2018
Sliema Wanderers
16 : 00
Floriana

Birkirkara
18 : 00
Hibernians

 
Fredag 13 april 2018
Hamrun Spartans
19 : 00
Lija Athletic

 
Lördag 14 april 2018
St. Andrews
16 : 00
Birkirkara

Floriana
16 : 00
Valletta

Gzira United
18 : 00
Sliema Wanderers

Balzan
18 : 00
Senglea Athletic

 
Söndag 15 april 2018
Mosta
16 : 00
Naxxar Lions

Hibernians
18 : 00
Tarxien Rainbows

 
Söndag 22 april 2018
Hibernians
-
Balzan

Naxxar Lions
-
Senglea Athletic

Tarxien Rainbows
-
St. Andrews

Sliema Wanderers
-
Mosta

Birkirkara
-
Hamrun Spartans

Valletta
-
Gzira United

Lija Athletic
-
Floriana