ecst.se fotboll

Prva Liga (1)

Prva Makedonska Fudbalska Liga | 1. MFL

36

omgångar

 

155 / 180

matcher spelade ( 86,1 % )

27.04.2017, 23:59

-

publiksnitt

-

2,34

målsnitt

27.04.2017, 23:59

Prva Liga
Aktuella matcher 28 april-11 maj | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Söndag 30 april 2017
Shkupi
1-1
Shkendija
Sileks
3-2
Bregalnica Štip
Vardar
4-0
Pobeda
Pelister
3-1
Makedonija GjP
Renova
1-1
Rabotnički
Onsdag 3 maj 2017
Rabotnički
1-1
Pelister
Makedonija GjP
0-1
Sileks
Bregalnica Štip
3-3
Vardar
Renova
2-1
Shkupi
Podeba
1-0
Shkendija
Tabell | 27.04.2017, 23:59
  Totalt Hemma Borta  

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 8 till nedflyttningskval, lag 9-10 flyttas ned.

Korrigeringar: -

Ranking: 1. Poäng. 2. Inbördes möten (poäng, målskillnad, gjorda mål på bortaplan).

Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

1 Vardar 31 22 6 3 62 - 20 42 72 12 3 0 36 - 8 39 10 3 3 26 - 12 33 1
2 Shkëndija 79 31 17 8 6 56 - 30 26 59 9 4 2 32 - 13 31 8 4 4 24 - 17 28 2
3 Rabotnički 31 13 10 8 41 - 28 13 49 9 4 3 25 - 13 31 4 6 5 16 - 15 18 4
4 Pelister 31 12 9 10 34 - 26 8 45 9 2 4 19 - 7 29 3 7 6 15 - 19 16 ny
5 Renova 31 11 12 8 34 - 28 6 45 8 6 2 22 - 12 30 3 6 6 12 - 16 15 7
6 Sileks 31 10 12 9 37 - 37 0 42 8 4 3 22 - 15 28 2 8 6 15 - 22 14 3
7 Shkupi 31 7 12 12 22 - 34 -12 33 4 8 3 14 - 14 20 3 4 9 8 - 20 13 6
8 Podeba 31 6 11 14 23 - 43 -20 29 5 7 4 13 - 14 22 1 4 10 10 - 29 7 ny
9 Bregalnica Štip 31 3 12 16 29 - 54 -25 21 3 7 6 18 - 21 16 0 5 10 11 - 33 5 5
10 Makedonija 31 3 10 18 25 - 63 -38 19 1 6 9 11 - 34 9 2 4 9 14 - 29 10 ny
Skytteliga | -
---
Publiksnitt | -

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.

Eventuell siffra inom parentes anger antal hemmamatcher där uppgift saknas.

----
Spelschema | 27.04.2017, 23:59

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna för aktuell månad.

Juli 2016
Visa matchfakta
Augusti 2016
Visa matchfakta
Söndag 7 augusti 2016
Pobeda
0-2
Pelister

Vardar
1-1
Shkupi

Bregalnica Štip
1-1
Renova

 
Måndag 8 augusti 2016
Shkendija
2-1
Sileks

1-0 Victor Juffo (17)
2-0 Beasrt Ibraimi (27)

2-1 Igor Nedeljković (straff, 84)

 
Onsdag 10 augusti 2016
Makedonija GjP
0-4
Rabotnički

 

0-1 Bojan Najdenov (straff, 5)
0-2 Elif Elmas (32)
0-3 Elif Elmas (71)
0-4 Andrej Kudijan (78)

 
Söndag 14 augusti 2016
Shkupi
0-1
Rabotnički

Renova
1-0
Makedonija GjP

Sileks
2-1
Pobeda

Pelister
3-0
Bregalnica Štip

Vardar
3-0
Shkendija

 
Lördag 27 augusti 2016
Pelister
3-0
Rabotnički

Sileks
1-1
Makedonija GjP

Vardar
5-1
Bregalnica Štip

Shkupi
0-0
Renova

 
Söndag 28 augusti 2016
Shkendija
3-1
Pobeda

 
September 2016
Visa matchfakta
Lördag 10 september 2016
Rabotnički
3-1
Sileks

 
Söndag 11 september 2016
Bregalnica Štip
1-1
Shkendija

Makedonija GjP
0-4
Vardar

Renova
2-0
Pelister

Pobeda
2-1
Shkupi

 
Lördag 17 september 2016
Shkupi
2-1
Pelister

 
Söndag 18 september 2016
Sileks
0-0
Renova

Vardar
1-0
Rabotnički

Shkendija
3-0
Makedonija GjP

Pobeda
0-0
Bregalnica Štip

 
Lördag 24 september 2016
Rabotnički
1-3
Shkendija

 
Söndag 25 september 2016
Makedonija GjP
1-1
Pobeda

Bregalnica Štip
1-0
Shkupi

Renova
0-0
Vardar

Pelister
0-0
Sileks

 
Onsdag 28 september 2016
Vardar
1-1
Pelister

Shkendija
1-1
Renova

Shkupi
1-1
Sileks

Pobeda
2-1
Rabotnički

Bregalnica Štip
1-2
Makedonija GjP

 
Oktober 2016
Visa matchfakta
Lördag 1 oktober 2016
Rabotnički
1-1
Bregalnica Štip

 
Söndag 2 oktober 2016
Renova
1-1
Pobeda

Pelister
1-2
Shkendija

Makedonija GjP
0-1
Shkupi

Sileks
1-3
Vardar

 
Lördag 15 oktober 2016
Rabotnički
2-1
Makedonija GjP

 
Söndag 16 oktober 2016
Shkupi
0-0
Vardar

Sileks
1-3
Shkendija

Pelister
2-0
Pobeda

Renova
1-0
Bregalnica Štip

 
Söndag 23 oktober 2016
Makedonija GjP
3-1
Renova

Rabotnički
3-1
Shkupi

Bregalnica Štip
0-0
Pelister

Pobeda
1-1
Sileks

Shkendija
0-2
Vardar

 
Onsdag 26 oktober 2016
Shkendija
0-1
Shkupi

 
Söndag 30 oktober 2016
Shkupi
0-0
Shkendija

Sileks
1-0
Bregalnica Štip

Vardar
2-1
Pobeda

Pelister
1-0
Makedonija GjP

Renova
1-1
Rabotnički

 
November 2016
Visa matchfakta
Lördag 5 november 2016
Podeba
1-2
Skhkendija

Makedonija GjP
1-1
Sileks

Bregalnica Štip
0-1
Vardar

Rabotnički
0-1
Pelister

Renova
1-0
Shkupi

 
Onsdag 16 november 2016
Skhkendija
5-2
Bregalnica Štip

1-1 Besart Ibraimi (14)
2-1 Armend Alimi (15)
3-1 Besart Ibraimi (28)
4-1 Ferhan Hasani (36)
5-2 Besart Ibraimi (73)

0-1 Goran Zdravkov (6)
4-2 Goran Zdravkov (straff, 59)

Vardar
4-1
Makedonija GjP

1-0 Boban Nikolov (21)
2-0 Dejan Blaževski (56)
3-1 Damir Kojašević (76)
4-1 Jasir Asani (81)

2-1 Viktor Serafimovski (58)

Sileks
2-1
Rabotnički

1-0 Andrej Acevski (4)
2-1 Liridon Iljazi (87)

1-1 Filip Duranski (61)

Pelister
1-0
Renova

1-0 Martin Kovachev (40)

 

Shkupi
1-1
Podeba

1-0 Fisnik Zuka (28)

1-1 Nikolce Sarkoski (33)

 
Söndag 20 november 2016
Renova
2-2
Sileks

Pelister
2-0
Shkupi

Rabotnički
3-0
Vardar

Makedonija GjP
0-4
Shkendija

Bregalnica Štip
2-3
Podeba

 
Söndag 27 november 2016
Podeba
0-0
Makedonija GjP

Shkupi
1-1
Bregalnica Štip

Shkendija
2-2
Rabotnički

Vardar
1-0
Renova

Sileks
0-0
Pelister

 
Onsdag 30 november 2016
Pelister
0-1
Vardar

Renova
1-2
Shkendija

Sileks
1-0
Shkupi

Rabotnički
3-1
Podeba

Makedonija GjP
2-2
Bregalnica Štip

 
December 2016
Visa matchfakta
Söndag 4 december 2016
Bregalnica Štip
0-0
Rabotnički

Pobeda
0-2
Renova

Shkendija
1-0
Pelister

Shkupi
0-2
Makedonija GjP

Vardar
1-1
Sileks

 
Januari 2017
Visa matchfakta
Februari 2017
Visa matchfakta
Söndag 19 februari 2017
Vardar
3-0
Shkupi

Shkendija
2-0
Sileks

Podeba
2-2
Pelister

Bregalnica Štip
0-1
Renova

Makedonija GjP
0-3
Rabotnički

 
Lördag 25 februari 2017
Pelister
2-1
Bregalnica Štip

 
Söndag 26 februari 2017
Renova
2-2
Makedonija GjP

Shkupi
1-1
Rabotnički

Sileks
2-0
Podeba

Vardar
3-1
Shkendija

 
Mars 2017
Visa matchfakta
Lördag 4 mars 2017
Rabotnički
0-0
Renova

 
Söndag 5 mars 2017
Shkendija
0-0
Shkupi

Bregalnica Štip
3-3
Sileks

Pobeda
2-1
Vardar

Makedonija GjP
1-2
Pelister

 
Söndag 12 mars 2017
Pelister
0-1
Rabotnički

Sileks
4-2
Makedonija GjP

Vardar
2-0
Bregalnica Štip

Shkupi
3-2
Renova

Shkendija
4-0
Pobeda

 
Lördag 18 mars 2017
Rabotnički
2-0
Sileks

Renova
2-1
Pelister

Makedonija GP
0-5
Vardar

Bregalnica Štip
1-3
Shkendija

Podeba
1-1
Shkupi

 
April 2017
Visa matchfakta
Söndag 2 april 2017
Sileks
3-0
Renova

Shkupi
1-0
Pelister

Vardar
2-0
Rabotnički

Shkendija
5-1
Makedonija GjP

Podeba
0-0
Bregalnica Štip

 
Onsdag 5 april 2017
Makedonija GjP
0-0
Pobeda

Bregalnica Štip
3-0
Shkupi

Rabotnički
1-0
Shkendija

Renova
0-1
Vardar

Pelister
0-0
Sileks

 
Söndag 9 april 2017
Vardar
3-1
Pelister

Shkendija
1-1
Renova

Shkupi
3-1
Sileks

Pobeda
0-0
Rabotnički

Bregalnica Štip
1-0
Makedonija GjP

 
Lördag 15 april 2017
Rabotnički
3-1
Bregalnica Štip

Renova
1-0
Pobeda

Pelister
0-1
Shkendija

Makedonija GjP
0-0
Shkupi

Sileks
0-1
Vardar

 
Lördag 22 april 2017
Rabotnički
1-1
Makedonija GjP

 
Söndag 23 april 2017
Shkupi
0-2
Vardar

Sileks
1-1
Shkendija

Pelister
1-0
Pobeda

Renova
4-0
Bregalnica Štip

 
Onsdag 26 april 2017
Makedonija GjP
1-3
Renova

Bregalnica Štip
1-1
Pelister

Pobeda
1-0
Sileks

Shkendija
3-1
Vardar

 
Torsdag 27 april 2017
Rabotnički
0-1
Shkupi

 
Söndag 30 april 2017
Shkupi
1-1
Shkendija

Sileks
3-2
Bregalnica Štip

Vardar
4-0
Pobeda

Pelister
3-1
Makedonija GjP

Renova
1-1
Rabotnički

 
Maj 2017
Visa matchfakta
Onsdag 3 maj 2017
Rabotnički
1-1
Pelister

Makedonija GjP
0-1
Sileks

Bregalnica Štip
3-3
Vardar

Renova
2-1
Shkupi

Podeba
1-0
Shkendija

 
Juni 2017
Visa matchfakta