ecst.se fotboll

7

omgångar

52

lag

51/51

matcher spelade

2017

Start: 28 maj 2017

Final: 18 oktober 2017

Första omgången

12 matcher

28 maj-11 juni 2017

Andra omgången

16 matcher

10-25 juni 2017

Tredje omgången

8 matcher

1-2 juli 2017

Fjärde omgången

8 matcher

7-10 juli 2017

Kvartsfinaler

4 matcher

16 augusti-13 september 2017

Semifinaler

2 matcher

20 september 2017

Final

1 match

18 oktober 2017

 

 

Latvijas kauss
Visa matchfakta

Final

18.10.2017, 20:02

Onsdag 18 oktober 2017
Liepāja
2-0
Riga

1-0 Arturs Karašausks (3)
2-0 Arturs Karašausks (42)

 

 

Visa matchfakta

Semifinaler

20.09.2017, 20:32

Onsdag 20 september 2017
Liepāja
4-1
Rīgas FS

Riga
2-1 f
Spartaks Jūrmala

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

13.09.2017, 21:54

Onsdag 16 augusti 2017
Ventspils
1-2
Liepāja

1-1 Adeleke Akinyemi (87)

0-1 Dmitrijs Hmizs (straff, 17)
1-2 Kristarps Grebis (90+3)

Karosta
0-7
Rīgas FS

 

0-1 Eduards Višņakovs (5)
0-2 Daniils Ulimbaševs (19)
0-3 Eduards Višņakovs (45)
0-4 Kaspars Dubra (48)
0-5 Igors Kozlovs (straff, 54)
0-6 Eduards Višņakovs (63)
0-7 Eduards Višņakovs (78)

Torsdag 17 augusti 2017
Spartaks Jūrmala
1-0 f
Metta / LU

Onsdag 13 september 2017
Riga
*2-2 f
Jelgava

1-0 Darko Lemajić (36)
2-0 Darko Lemajić (37)

2-1 Kevin Kauber (43)
2-2 Verners Apiņš (74)

Publik 700

Information Riga vidare efter 3-1 på straffar.

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

10.07.2017, 20:55

Fredag 7 juli 2017
Grobiņas SC
0-2
Spartaks Jūrmala

 

0-1 Edgars Gauračs (straff, 19)
0-2 Kruno Ivančić (62)

Publik 100

Lördag 8 juli 2017
FK Progress/AFA Olaine
0-4 f
Rīgas Futbola skola

 

0-1 Aleksejs Višņakovs (97)
0-2 Aleksejs Višņakovs (98)
0-3 Lasha Shergelashvili (straff, 103)
0-4 Marko Regža (107)

Publik 150

FK Karosta
wo
Babīte

Information FK Karosta vinnare på walkover eftersom Babīte uteslöts ur turneringen.

Valmiera Glass FK/BSS
0-3
METTA/LU

 

0-1 Adamu Abdullahi (3)
0-2 Eduards Emsis (28)
0-3 Dāvis Indrāns (90+3)

Publik 800

Söndag 9 juli 2017
Monarhs/Flaminko
1-9
Ventspils

1-2 Raitis Dzelzkalējs (26)

0-1 Eduards Tidenbergs (4)
0-2 Adeleke Akinyemi (16)
1-3 Adeleke Akinyemi (28)
1-4 Adeleke Akinyemi (64) 1-5 Adeleke Akinyemi (72)
1-6 Aleksey Alekseev (82)
1-7 Aleksey Alekseev (85)
1-8 Kaspars Svarups (90+1)
1-9 Adeleke Akinyemi (90+2)

Publik 63

Preiļu BJSS
0-5
Riga FC

 

0-1 Eriks Punculs (16)
0-2 Daniils Turkovs (39)
0-3 Bogdan Vaštšuk (44)
0-4 Andrejs Kovaļovs (straff, 57)
0-5 Olegs Laizāns (58)

Publik 500

FK Jēkabpils/JSC
0-8
Jelgava

 

0-1 Evaldas Razulis (4)
0-2 Evaldas Razulis (18)
0-3 Artis Jaudzems (22)
0-4 Ante Bakmaz (42)
0-5 Kler Heh (58)
0-6 Kler Heh (65)
0-7 Verners Apiņš (78)
0-8 Kler Heh (84)

Publik 320

Måndag 10 juli 2017
BFC Daugavpils
0-1
Liepāja

 

0-1 Raivis Jurkovskis (90+1)

Publik 350

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

02.07.2017, 21:47

Lördag 1 juli 2017
Rēzeknes FA/BJSS
0-2
BFC Daugavpils

 

0-1 Dainis Sibirjanovs (81)
0-2 Dainis Sibirjanovs (90+1)

Publik 264

FC Nikers
0-7
FK Progress/AFA Olaine

 

0-1 Alekss Regža (8)
0-2 Alekss Regža (13)
0-3 Aleksandrs Gubins (straff, 26)
0-4 Vugar Askerov (30)
0-5 Vugar Askerov (49)
0-6 Maksims Neverovskis (straf, 51)
0-7 Vugar Askerov (68)

Publik 75

FK Jūrnieks Rīga
2-5
FK Jēkabpils/JSC

1-1 Aleksejs Koļesņikovs (12)
2-4 Kristiāns Korsaks (82)

0-1 Olegs Peņkovskis (5)
1-2 Jurijs Halimons (14)
1-3 Olegs Peņkovskis (37)
1-4 Thomas Alessandro Licursi (73)
2-5 Dzmitry Kuzmin (88)

Publik 45

FK Karosta
5-3
Talsi/FK Laidze

1-0 Juris Kučma (6)
2-1 Vladislavs Jermoļenko (13)
3-1 Māris Verpakovskis (24)
4-1 Māris Verpakovskis (40)
5-3 Juris Kučma (84)

1-1 Dmitrijs Kovaļovs (9)
4-2 Mārcis Šnēbergs (54)
4-3 Alexander Novozhilov (56)
Utvisning Dmitrijs Kovaļovs (87)

Valmiera Glass FK/BSS
2-1
RTU FC

1-1 Elmārs Sietinsons (9)
2-1 Alvis Jaunzems (82)

0-1 Igors Kovaļkovs (5)

Publik 311

Grobiņas SC
wo
Staiceles Bebri

Information Grobiņas SC vidare på walkover.

Söndag 2 juli 2017
Preiļu BJSS
6-0
Pļaviņas / DM

Monarhs
12-0
JFC Dobele

 

Visa matchfakta

Andra omgången

26.06.2017, 23:04

Lördag 10 juni 2017
Kuldīgas NSS …
5-1
Saldus/Brocēnu

Söndag 11 juni 2017
Caramba Riga
4-5
Grobiņa

Söndag 18 juni 2017
Gulbene
1-5
Karosta

Pļaviņas/DM
2-1
Aliance

Måndag 19 juni 2017
Talsu NSS/Laidze
wo
Auda

Information Talsu NSS / Laidze vinnare på walkover.

Staiceles Bebri
wo
Smiltene

Information Staiceles Bebri vinnare på walkover.

BFC Daugavpils
wo
JDFS Alberts

Information BFC Daugavpils vinnare på walkover.

Tukums
wo
JFC Dobele

Information JFC Dobele vinnare på walkover.

Jurnieks
Avbr.
BFK Salaspils

Information Vid ställningen 11-0 till Jurnieks avbröt domaren matchen på grund av osportsligt uppträdande av Salaspils.

Tisdag 20 juni 2017
Valmiera/BSS
8-0
Priekuļi

1-0 Nauris Ģērmanis (4)
2-0 Ulvis Bērziņš (24)
3-0 Alvis Jaunzems (32)
4-0 Nauris Ģērmanis (38)
5-0 Oskars Miķelsons Madis (42)
6-0 Kārlis Zvirbulis (54)
7-0 Nauris Ģērmanis (77)
8-0 Ulvis Bērziņš (88)

 

Publik 236

Torsdag 22 juni 2017
Lielupe
1-8
Jēkabpils

Ogres
0-3
Rēzekne/BJSS

Söndag 25 juni 2017
Monarhs
6-1
Balvu

RTU
6-1
Ogre

Traktos/Alberts
0-6
Preiļu BJSS

Måndag 26 juni 2017
Upesciems
wo
Progress/AFA Olaine

Information Progress/AFA Olaine vinnare på walkover.

 

Visa matchfakta

Första omgången

11.06.2017, 17:51

Söndag 28 maj 2017
Cēsis
0-3
Karosta

 

0-1 Agris Otaņķis (40)
0-2 Vladislavs Jermoļenko (68)
0-3 Juris Kučma (73)

Publik 37

Onsdag 31 maj 2017
Sirius
0-2
Plavinas/DM

 

0-1 Miks Vilkaplāters (63)
0-2 Staņislavs Molčanovs (87)

Fredag 2 juni 2017
JFC Dobele
1-0
Ludzas NSS

1-0 Staevis Elvis (40)

 

Talsu NSS/Laidze
3-1
Roja/Kolka

1-0 Blumbahs Sandis (10)
2-1 Sergejs Zikovs (82)
3-1 Mārcis Červoņikovs (88)

1-1 Indrukevis Rolands (25)

Lördag 3 juni 2017
Balvu
5-0
Limbaži

1-0 Kamaldiņš Arvis (41)
2-0 Kamaldiņš Arvis (46)
3-0 Sņegovs Aleksandrs (63)
4-0 Žvarts Jānis (54)
5-0 Sņegovs Aleksandrs (straff,75)

 

Publik 50

Söndag 4 juni 2017
Nīca
0-1
Caramba

 

0-1 Panasjuks Andrejs (17)

Bauskas / Mēmele
0-3
Gulbene

 

0-1 Renārs Šķenders (33)
0-2 Renārs Šķenders (40)
0-3 Raitis Šolins (69)

Publik 100

Salacgrīva
0-10
Ogres

 

0-1 Romāns Atrahimovičs (6)
0-2 Romāns Atrahimovičs (19)
0-3 Niklāvs Škaunacis Niks (39)
0-4 Matīss Beitāns (43)
0-5 Romāns Atrahimovičs (63)
0-6 Sandis Ratnieks (66)
0-7 Lauris Rudzītis (75)
0-8 Lauris Rudzītis (78)
0-9 Kārlis Līcis (88)
0-10 Romāns Atrahimovičs (89)

Publik 50

Traktos/Alberts
*1-1 f
Salaspils

1-1 Kārlis Emsis (straff, 70)

0-1 Sergejs Kronpušs (55)

Publik 20

Information Traktos/Alberts vidare efter 4-3 på straffar.

Måndag 5 juni 2017
Upesciems
2-0
New Project

1-0 Oskars Odiņš (23)
2-0 Gatis Zankovskis (71)

Utvisning Pāvels Ņikitonovs (66)

Publik 14

Alberts
1-2
Monarhs

1-1 Daumants Pabrieža (67)

0-1 Mirzokhid Mirsaidov (26)
0-2 Artūrs Blankenfelds (89)

Publik 28

Söndag 11 juni 2017
Kuldīgas NSS …
Inst
Super Nova

 

Skytteliga

26.06.2017, 23:04

-