ecst.se fotboll

Nyheter, resultatservice och statistikfrån hela fotbollseuropa

24

omgångar

48 / 84

matcher spelade ( 57,1 % )

7/11

Sista omgången

438

publiksnitt

2,27

målsnitt

Tabell | 10.08.2015, 23:59

Liepāja
4-1
Spartaks
Ventspils
Inst
Gulbene
Skonto
2-3
Jelgava
BFC Daugavpils
0-0
Metta/LU
 
Gulbene
Inst
BFC Daugavpils
Jelgava
1-1
Liepāja
Spartaks
0-0
Ventspils
Metta/LU
1-5
Skonto
1
Liepaja
15
7
7
1
28
17
11
28
4
4
0
15
8
16
3
3
1
13
9
12
4
2
Ventspils
13
6
7
0
19
5
14
25
3
3
0
10
3
12
3
4
0
9
2
13
1
3
Skonto
14
7
4
3
25
13
12
25
5
1
1
15
6
16
2
3
2
10
7
9
2
4
Jelgava
14
5
6
3
13
10
3
21
3
3
1
7
4
12
2
3
2
6
6
9
3
5
Spartaks
13
3
5
5
9
15
-6
14
1
3
2
3
5
6
2
2
3
6
10
8
6
6
BFC Daugavpils
13
1
5
7
8
18
-10
8
1
3
2
4
4
6
0
2
5
4
14
2
8
7
METTA/LU
14
1
2
11
7
31
-24
5
1
1
6
6
19
4
0
1
5
1
12
1
9
8
Gulbene
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
0
ny

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 7 till nedflyttningskval, lag 8 flyttas ned. Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

Korrigeringar: Gulbene diskvalificerades den 4 juni 2015.

Skytteliga | 03.08.2015, 23:59

Davis Ikaunieks
Liepaja
10
Vladislavs Gutkovskis
Skonto
6
Dmitrijs Hmizs
Liepaja
4
Artūrs Karašausks
Skonto
4
Elvis Stuglis
Spartaks
4
Girts Karlsons
Ventspils
4
Ndue Mujeci
Ventspils
4

Publiksnitt | 03.08.2015, 23:59

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.
Liepaja
9 130
8
1 141
Jelgava
3 175
7
454
Skonto
3 194
8
399
Ventspils
2 579
7
368
BFC Daugavpils
1 660
7
237
Gulbene
700
3
233
METTA/LU
1 530
7
219
Spartaks
1 243
6
207
Totalt
23 211
53
438

Spelschema | 10.08.2015, 23:59

Information Klicka här för att få fram/dölja matchfakta.

Jelgava
1-2
Liepāja

 
BFC Daugavpils
2-0
Gulbene

Spartaks
0-2
Ventspils

Metta/LU
0-1
Skonto

 
Metta/LU
1-4
Liepāja

1-3 Armands Pētersons (90+1)

0-1 Dmitrijs Hmizs (straff, 2)
0-2 Cristian Torres (42)
0-3 Raivis Jurkovskis (71)
1-4 Dāvis Ikaunieks (90+3)

 
BFC Daugavpils
1-1
Ventspils

Skonto
5-0
Gulbene

 
Spartaks
0-0
Jelgava

 

Metta/LU
1-1
Jelgava

1-1 Kirils Ševeļovs (18)

0-1 Glebs Kļuškins (3)

Gulbene
0-2
Liepāja

 

0-1 Valerijs Afanasjevs (57)
0-2 Dvis Ikaunieks (61)

 
Ventspils
0-0
Skonto

Spartaks
1-1
BFC Daugavpils

 
Metta/LU
1-2
Spartaks

1-0 Ingars Stuglis (23)

1-1 Eriks Punculs (54)
1-2 Romans Mickevičs (68)

 
Jelgava
3-1
Gulbene

Liepāja
0-0
Ventspils

 
Skonto
4-1
BFC Daugavpils

1-0 Vladislavs Gutkovskis (32)
2-0 Vladislavs Gutkovskis (42)
3-0 Aleksejs Višņakovs (66)
4-0 Vladislavs Gutkovskis (74)

4-1 Yoro Ly (90+1)

 
Spartaks
1-0
Skonto

Ventspils
0-0
Jelgava

 
Gulbene
0-2
Metta/LU

BFC Daugavpils
1-1
Liepāja

 
Jelgava
2-0
BFC Daugavpils

Skonto
1-0
Liepāja

 
Spartaks
6-0
Gulbene

Ventspils
2-0
Metta/LU

 
Skonto
1-0
Jelgava

1-0 Artūrs Karašausks (54)

 

Publik 242

 
Spartaks
1-2
Liepāja

 
Gulbene
Inst
Ventspils

Metta/LU
2-1
BFC Daugavpils

 

Skonto
4-0
Metta/LU

1-0 Artūrs Karašausks (straff, 5)
2-0 Vladislavs Gutkovskis (13)
3-0 Vladislavs Gutkovskis (43)
4-0 Nikita Ivanovs (80)

 

 
Gulbene
Inst
BFC Daugavpils

Ventspils
2-0
Spartaks

Liepāja
2-1
Jelgava

 
Jelgava
1-1
Spartaks

1-1 Oegs Malašenoks (82)

0-1 Romans Bespalovs (41)

Publik 510

 
Gulbene
Inst
Skonto

Liepāja
3-1
Metta/LU

1-0 Dāvis Ikaunieks (19)
2-0 Roberts Savaļnieks (59)
3-1 Dāvis Ikaunieks (89)

2-1 Edgars Vardanjans (819

Publik 780

 
Ventspils
3-0
BFC Daugavpils

1-0 Alans Sinelnikovs (30)
2-0 Daniils Turkovs (77)
3-0 Anastasijs Mordatenko (88)

 

 
BFC Daugavpils
0-1
Spartaks

 

0-1 Ingus Šlampe (82)

Jelgava
1-0
Metta/LU

1-0 Glebs Kluškins (90+3)

 

 
Liepāja
Inst
Gulbene

 
Skonto
1-1
Ventspils

1-0 Andrejs Kovaļovs (7)

1-1 Daniils Turkovs (47)

 

Spartaks
Inst
Metta/LU

 
Ventspils
3-3
Liepāja

1-3 Ndue Mujeci (68)
2-3 Ndue Mujeci (straff, 79)
3-3 Ritus Krjauklis (84)

0-1 Pavels Mihadjuks (8)
0-2 Vladimirs Kamešs (46)
0-3 Kristaps Grebis (65)

Publik 900

 
BFC Daugavpils
Inst
Skonto

 
Metta/LU
Inst
Gulbene

 
Liepāja
1-1
BFC Daugavpils

1-1 Daavis Ikaunieks (90+4)

0-1 Edgars Vērdiņš (47)

Publik 1 050

 
Skonto
2-1
Spartaks

1-1 Edgars Jermolajevs (50)
2-1 Ivan Lukanyuk (70)

0-1 Nauris Bulvītis (straff, 45+9)

 
Gulbene
Inst
Jelgava

 
Metta/LU
0-2
Ventspils

Gulbene
Inst
Spartaks

 
Jelgava
1-0
BFC Daugavpils

Liepāja
2-2
Skonto

 

Liepāja
4-1
Spartaks

 
Ventspils
Inst
Gulbene

Skonto
2-3
Jelgava

 
BFC Daugavpils
0-0
Metta/LU

 
Gulbene
Inst
BFC Daugavpils

Jelgava
1-1
Liepāja

Spartaks
0-0
Ventspils

 
Metta/LU
1-5
Skonto

 
Skonto
17:00
Gulbene

Liepāja
18:00
Metta/LU

BFC Daugavpils
18:00
Ventspils

Jelgava
19:00
Spartaks

 
Gulbene
15:00
Liepāja

Ventspils
17:00
Skonto

 
Spartaks
18:00
BFC Daugavpils

Metta/LU
19:00
Jelgava

 
Skonto
18:00
BFC Daugavpils

Liepāja
19:00
Ventspils

 
Jelgava
16:00
Gulbene

Metta/LU
18:00
Spartaks