ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 5 september 2018
Slut: 26 maj 2019

104

lag

1+7

omgångar

103/103

matcher spelade

Kvalomgång

4 matcher

5 september 2018

Första omgången

36 matcher

7-9 september 2018

Andra omgången

32 matcher

21-23 september 2018

Tredje omgången

16 matcher

27-28 oktober 2018

Fjärde omgången

8 matcher

9 december 2018-17 februari 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

3 april 2019

Semifinaler

2 matcher

24 april 2019

Final

1 match

26 maj 2019

Luxembourg Cup
Visa matchfakta

Final

26.05.2019, 23:23

Söndag 26 maj 2019
F91 Dudelange
5-0
Etzella Ettelbrück

 

Visa matchfakta

Semifinaler

24.04.2019, 23:59

Onsdag 24 april 2019
F91 Dudelange
3-1
Progrès Niederkorn

Union Mertert
0-3
Etzella Ettelbrück

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

03.04.2019, 23:59

Onsdag 3 april 2019
Union Mertert
2-0
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
*1-1 f
UNA Strassen

Information Etzella Ettelbrück vidare efter 7-6 på straffar.

F91 Dudelange
3-2 f
Mondorf-les-Bains

Blue Boys Muhlenbach
0-3
Progrès Niederkorn

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

17.02.2019, 22:26

Söndag 9 december 2018
F91 Dudelange
2-1
Fola Esch

Wiltz
0-2
Victoria Rosport

Esch
1-2 f
UNA Strassen

Mondorf-les-Bains
2-1 f
Differdange 03

Sporting Bertrange
1-3 f
Union Mertert

RM Hamm Benfica
2-4
Progrès Niederkorn

Etzella Ettelbrück
1-0
Jeunesse d'Esch

Söndag 17 februari 2019
Blue Boys Muhlenbach
1-0
Atert Bissen

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

28.10.2018, 23:59

Lördag 27 oktober 2018
Bourscheid
1-16
Fola Esch

UN Käerjéng
0-5
Jeunesse d'Esch

Söndag 28 oktober 2018
Union Mertert
5-1
Koeppchen

Progrès Niederkorn
1-0
Hostert

Sandweiler
0-6
F91 Dudelange

Rumelange
1-4
UNA Strassen

Esch
2-1 f
UT Pétange

Erpeldange
2-6 f
RM Hamm Benfica

Jeunesse Canach
0-2
Atert Bissen

Mamer
0-1
Blue Boys Muhl…

CeBra 01
0-2
Etzella Ettelbrück

Sporting Bertrange
3-2
Alliance Aischdall

Swift Hesperange
1-3
Mondorf-les-Bains

Racing
2-2* f
Differdange 03

Information Differdange 03 vidare efter 5-4 på straffar.

Rodange
1-1* f
Victoria Rosport

Information Victoria Rosport vidare efter 9-8 på straffar.

Union Kayl-Tétange
1-1* f
Wiltz

Information Wiltz vidare efter 4-3 på straffar.

 

Visa matchfakta

Andra omgången

23.09.2018, 23:59

Fredag 21 september 2018
Syra Mensdorf
2-3
Erpeldange

Lördag 22 september 2018
Berdenia Berbourg
0-3
Jeunesse d'Esch

Steinfort
0-1
Victoria Rosport

Jeunesse Biwer
0-4
Blue Boys Muhlenbach

Koerich
2-7
Atert Bissen

Söndag 23 september 2018
Colmarberg
0-4
UT Pétange

Minerva Lintgen
0-4
Hostert

Jeunesse Useldange
1-6
UNA Strassen

Blô-Weiss Medernach
2-4 f
Koeppchen

CeBra 01
3-0
Yellow Boys Weiler

Schouweiler
0-6
Wiltz

Jeunesse Schieren
3-6
Swift Hesperange

Wincrange
0-6
UN Käerjéng

Bastendorf
1-10
Etzella Ettelbrück

Young Boys
2-4
Jeunesse Canach

Les Ardoisiers Perlé
1-3 f
Sandweiler

Orania Vianden
0-7
Mondorf-les-Bains

Norden
1-2
Differdange 03

Daring Echternach
0-4
RM Hamm Benfica

Moutfort / Medingen
2-3
Sporting Bertrange

Mondercange
0-1
Esch

Schifflange
1-4
Mamer

Bettembourg
0-7
Racing

URB
0-1
Rumelange

Sanem
1-3
Union Kayl-Tétange

Bourscheid
2-0
Excelsior Grevels

Norden
1-2
Differdange 03

Obercorn
1-5
Union Mertert

Blo Weiss Itzig
1-7
Fola Esch

Alisontia Steinsel
0-1
Rodange

Kehlen
1-7
F91 Dudelange

Feulen
1-4
Progrès Niederkorn

 

Visa matchfakta

Första omgången

12.09.2018, 23:59

Fredag 7 september 2018
Alliance Aischdall
2-1
Grevenmacher

Söndag 9 september 2018
Luna Obercorn
1-3
Union Kayl-Tétange

Colmarberg
3-1
Rupensia Lusitanos

Tricolore Gasperich
1-3
Moutfort

Brouch
1-9
Bastendorf

Bourscheid
5-4
Noertzange

Résidence Walferdange
2-4
Jeunesse Useldange

Biekerech
0-11
Blô-Weiss Medernach

Minière Lasauvage
2-3
Schouweiler

Claravallis Clervaux
1-6
Berdenia Berbourg

Munsbach
0-6
CeBra 01

Hosingen
2-3
Koerich

Heiderscheid/Eschdorf
3-4
Orania Vianden

Racing Troisvierges
0-2
Wincrange

Kopstal 33
0-7
Sporting Bertrange

Blo Weiss Itzig
16 : 00
Boevange/Attert

Reisdorf
0-4
Excelsior Grevels

The Belval Belvaux
16 : 00
Alisontia Steinsel

Folschette
0-3
Young Boys

Les Ardoisiers Perlé
1-0
Avenir Beggen

Minerva Lintgen
5-1
Sporting Mertzig

Clemency
2-5
Bettembourg

Ehlerange
0-2
URB

Sanem
6-4
Marisca Mersch

Red Boys Aspelt
0-3
Syra Mensdorf

Daring Echternach
5-0
Pratzerthal-Redange

Luxembourg-Porto
0-1
Steinfort

Green Boys
1-3
Norden

Feulen
3-0
Rambrouch

Red Black Egalité
1-2
Jeunesse Schieren

SC Ell
0-5
Jeunesse Biwer

Obercorn
5-3
Berdorf Consdorf

Olympia Christnach
1-9
Yellow Boys Weiler

Jeunesse Gilsdorf
2-4
Kehlen

Red Star Merl-Belair
0-4
Mondercange

Schifflange
18 : 00
Lorentzweiler

Onsdag 12 september 2018
The Belval Belvaux
0-4
Alisontia Steinsel

 

Visa matchfakta

Kvalomgång

05.09.2018, 23:59

Match 1:2
Onsdag 5 september 2018
Schengen
1-2
Oberkorn

Les Aiglons Dalheim
2-2* f
Jeunesse Gilsdorf

Information Jeunesse Gilsdorf vidare efter 11-10 på straffar.

Olympia Christnach
4-1
Vinesca Ehnen

Kischpelt Wilwerwiltz
2-9
Jeunesse Biwer

 

Skytteliga

23.09.2018, 23:59

-