ecst.se fotboll

2017-18

Start: 9 september 2017

Final: 27 maj 2018

7

omgångar

-

lag

99/99

matcher spelade

Första omgången
36 matcher

9-10 september 2017

Andra omgången
32 matcher

21-24 september 2018

Tredje omgången
16 matcher

27-29 oktober 2017

Fjärde omgången
8 matcher

25 mars-4 april 2018

Kvartsfinaler
4 matcher

18 april 2018

Semifinaler
2 matcher

9 maj 2018

Final
1 match

27 maj 2018

 

 

Visa matchfakta

Final

25.05.2018, 22:29

Söndag 27 maj 2018
Hostert
0-0* f
Racing

 

Utvisning Nouidra (72)
Utvisning Nyssen (82)

Publik på Stade Josy Barthel, Luxemburg

 

Visa matchfakta

Semifinaler

09.05.2018, 23:59

Onsdag 9 maj 2018
Wiltz
1-2
Hostert

Racing
1-0
Differdange 03

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

18.04.2018, 23:59

Onsdag 18 april 2018
Grevenmacher
0-1
Differdange 03

Hostert
2-1 f
Esch

Wiltz
3-2
Rodange

UT Pétange
1-2
Racing

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

04.04.2018, 22:37

Söndag 25 mars 2018
Grevenmacher
1-0
Mondorf-les-Bains

Erpeldange
0-2
Differdange 03

RM Hamm Benfica
0-5
Hostert

Blue Boys Muhlenbach
0-1
Esch

Onsdag 4 april 2018
Rumelange
0-2
Wiltz

UT Pétange
1-0
Progrès Niederkorn

Jeunesse d'Esch
1-3
Racing

UN Käerjéng
1-5
Rodange

 

Visa matchfakta

Tredje omgången

27.10.2017, 23:59

Fredag 27 oktober 2017
Jeunesse Useldange
0-2
Hostert

Mamer
1-2
Rodange

Jeunesse Jungl…
1-1* f
Grevenmacher

Information Grevenmacher vidare efter 4-3 på straffar.

Söndag 29 oktober 2017
Rumelange
3-0
Victoria Rosport

Fola Esch
2-3
UT Pétange

Jeunesse d'Esch
2-1
UNA Strassen

Norden
0-9
Differdange 03

Berdorf Consdorf
1-2
Esch

Swift Hesperange
0-1
Mondorf-les-Bains

Wiltz
3-1 f
Etzella Ettelbrück

Union Kayl-Tétange
1-2
Erpeldange

F91 Dudelange
3-3* f
Progrès Niederkorn

Information Progrès Niederkorn vidare efter 5-4 på straffar.

Koeppchen
0-2
RM Hamm Benfica

Union Mertert
0-4
Racing

Blue Boys Muhl…
3-2
Jeunesse Canach

Sandweiler
0-1
UN Käerjéng

 

Visa matchfakta

Andra omgången

24.09.2017, 23:59

Torsdag 21 september 2017
Sporting Mertzig
0-5
Hostert

The Belval Balvaux
0-2
Blue Boys Muhlenbach

Lördag 23 september 2017
Wincrange
1-5
Fola Esch

Pratzerthal-Redange
3-5
Jeunesse Useldange

Söndag 24 september 2017
Luxembourg-Porto
0-1
Victoria Rosport

Kopstal 33
0-5
Jeunesse Canach

Kischpelt Wilwerwiltz
0-13
F91 Dudelange

Vinesca Ehnen
0-7
UT Pétange

Blô-Weiss Medernach
1-3
Rodange

Colmarberg
1-2
Norden

Alisontia Steinsel
0-1
Wiltz

Blo Weiss Itzig
1-2
Mamer

Orania Vianden
2-4
Union Kayl-Tétange

URB
1-2
Mondorf-les-Bains

Sanem
0-8
Racing

Steinfort
0-2
RM Hamm Benfica

Reisdorf
0-8
Rumelange

Minerva Lintgen
0-3
Differdange 03

Yellow Boys Weiler
1-3
Union Mertert

Obercorn
1-6
UNA Strassen

Marisca Mersch
1-3
Progrès Niederkorn

Young Boys
1-6
Swift Hesperange

Racing Troisvierges
1-16
Jeunesse d'Esch

Daring Echternach
1-4
UN Käerjéng

Bettembourg
2-4 f
Grevenmacher

Moutfort/Medingen
0-10
Etzella Ettelbrück

Ehlerange
1-2
Koeppchen

Alliance Aischdall
0-5
Jeunesse Junglinster

Berdorf Consdorf
0-1 f
Jeunesse Schieren

CeBra 01
0-4
Esch

Feulen
1-5
Erpeldange

Lorentzweiler
0-4
Sandweiler

 

Visa matchfakta

Första omgången

10.09.2017, 23:59

Lördag 9 september 2017
Moutfort/Medingen
18:00
Minière Lasauvage

Koeppchen
18:30
Jeunesse Biwer

Söndag 10 september 2017
URB
4-0
Boevange/Attert

Kischpelt Wilwerwiltz
4-0
Brouch

Green Boys
1-1* f
Orania Vianden

Information Orania Vianden vidare efter 5-3 på straffar.

Syra Mensdorf
4-4* f
Wincrange

Information Wincrange vidare efter 3-2 på straffar.

Tricolore Gasperich
0-3
Minerva Lintgen

Bourscheid
0-7
Jeunesse Junglinster

Pratzerthal-Redange
4-2
Avenir Beggen

Red Star Merl-Belair
1-4
Sanem

Munsbach
1-2
Reisdorf

Blô-Weiss Mede…
4-0
Atert Bissen

Bettembourg
3-1
Berdenia Berbourg

Alliance Aischdall
2-1 f
Sporting Bertrange

Colmarberg
3-2 f
Koerich

Schifflange
0-1
Luxembourg-Porto

Olympia Christnach
0-6
Alisontia Steinsel

Noertzange
3-4
Racing Troisvierges

Bastendorf
0-1
Lorentzweiler

Les Aiglons Dalheim
2-5
Ehlerange

Berdorf Consdorf
2-1
Résidence Walferdange

Clemency
0-8
The Belval Belvaux

Biekerech
2-3
Sporting Mertzig

Schengen
1-6
Feulen

Excelsior Grevels
3-5
Vinesca Ehnen

Daring Echternach
*1-1 f
SC Ell

Information Daring Echternach vidare efter 3-1 på straffar.

Claravallis Clervaux
3-5
Kopstal 33

Rupensia Lusitanos
1-4
Steinfort

Jeunesse Gilsdorf
1-4
Marisca Mersch

Folschette
3-8
Young Boys

Mondercange
3-3* f
Yellow Boys Weiler

Information Yellow Boys Weiler vidare efter 4-2 på straffar.4

Schouweiler
1-5
CeBra 01

Jeunesse Schieren
1-4
Red Black Egalité

Les Ardoisiers Perlé
2-3
Jeunesse Useldange

Blo Weiss Itzig
4-1
Red Boys Aspelt

Obercorn
3-2
Kehlen

 

Skytteliga

-