ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 4 augusti 2019
Slut: -

26

omgångar

87 / 182

matcher spelade ( 47,80 % )

-

publiksnitt

3,53

målsnitt

Omgång för omgång
Avklarad
Pågående
Kommande
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26

Aktuella matcher

(22 november-5 december 2019)

Lördag 23 november 2019
Progrès Niederkorn
5-2
Blue Boys Muhlenbach

 
Söndag 24 november 2019
Hostert
1-1
Fola Esch

Rodange
1-1
Mondorf-les-Bains

Victoria Rosport
2-3
Differdange 03

F91 Dudelange
2-2
UNA Strassen

Racing
0-3
Etzella Ettelbrück

Jeunesse d'Esch
1-4
UT Pétange

 
Lördag 30 november 2019
Jeunesse d'Esch
1-2
Hostert

 
Söndag 1 december 2019
UNA Strassen
2-2
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
1-4
F91 Dudelange

Differdange 03
2-1
Rodange

 
Måndag 2 december 2019
Blue Boys Muhlenbach
Inst
Racing

 

Tabell

02.12.2019, 20:40

 
Totalt
Hemma
Borta
1
Pétange
8
12
10
1
1
29
- 14
15
31
5
1
0
15
- 5
16
5
0
1
14
- 9
15
2
Progrès Niederkorn
4
12
8
3
1
32
- 11
21
27
4
2
0
14
- 4
14
4
1
1
18
- 7
13
3
Fola Esch
2
12
8
2
2
31
- 12
19
26
5
0
1
15
- 4
15
3
2
1
16
- 8
11
4
Differdange 03
5
13
7
2
4
24
- 23
1
23
3
1
3
11
- 15
10
4
1
1
13
- 8
13
5
F91 Dudelange
1
13
6
2
5
31
- 18
13
20
3
2
1
16
- 10
11
3
0
4
15
- 8
9
6
Strassen
7
13
5
5
3
22
- 19
3
20
4
1
2
14
- 11
13
1
4
1
8
- 8
7
7
Jeunesse d'Esch
3
13
4
3
6
20
- 29
-9
15
2
2
3
9
- 14
8
2
1
3
11
- 15
5
8
Racing FC Union Luxembourg
6
12
3
5
4
24
- 22
2
14
1
3
2
10
- 13
6
2
2
2
14
- 9
8
9
Mondorf-les-Bains
9
12
3
4
5
17
- 20
-3
13
1
1
3
6
- 9
4
2
3
2
11
- 11
9
10
Hostert
12
12
4
1
7
14
- 23
-9
13
2
1
4
9
- 13
7
2
0
3
5
- 10
6
11
Etzella Ettelbrück
10
13
3
2
8
18
- 28
-10
11
2
0
5
11
- 18
6
1
2
3
7
- 10
5
12
Victoria Rosport
11
13
3
2
8
16
- 29
-13
11
1
0
5
6
- 19
3
2
2
3
10
- 10
8
13
Blue Boys Muhlenbach
ny
11
3
1
7
14
- 26
-12
10
2
1
2
8
- 10
7
1
0
5
6
- 16
3
14
Rodange 91
ny
13
2
3
8
15
- 33
-18
9
1
3
2
8
- 10
6
1
0
6
7
- 23
3

Skytteliga

-
-

Publiksnitt

-
-
-
-
-
-
-

Spelschema

(Uppdaterad: 02.12.2019, 20:40)

Augusti 2019 Visa matchfakta
Söndag 4 augusti 2019
Hostert
0-1
Mondorf-les-Bains

Rodange
1-2
UNA Strassen

Victoria Rosport
3-0
Etzella Ettelbrück

F91 Dudelange
3-1
Blue Boys Muhl…

Racing
2-3
UT Pétange

Fola Esch
1-2
Differdange 03

 
Måndag 5 augusti 2019
Progrès Niederkorn
4-0
Jeunesse d'Esch

 
Söndag 11 augusti 2019
Hostert
3-5
Progrès Niederkorn

Jeunesse d'Esch
3-2
Racing

Blue Boys Muhlenbach
0-3
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
5-2
Rodange

Differdange 03
1-1
Mondorf-les-Bains

UNA Strassen
2-4
Fola Esch

 
Lördag 17 augusti 2019
F91 Dudelange
1-3
Jeunesse d'Esch

 
Söndag 18 augusti 2019
Fola Esch
3-1
Etzella Ettelbrück

Rodange
1-3
Blue Boys Muhlenbach

Victoria Rosport
1-2
UT Pétange

Racing
1-1
Progrès Niederkorn

Mondorf-les-Bains
0-0
UNA Strassen

Differdange 03
3-1
Hostert

 
Lördag 24 augusti 2019
UT Pétange
4-1
Rodange

 
Söndag 25 augusti 2019
Hostert
0-3
Racing

Jeunesse d'Esch
2-1
Victoria Rosport

Blue Boys Muhlenbach
3-2
Fola Esch

Etzella Ettelbrück
1-3
Mondorf-les-Bains

UNA Strassen
1-3
Differdange 03

 
Måndag 26 augusti 2019
Progrès Niederkorn
2-0
F91 Dudelange

 
Lördag 31 augusti 2019
Victoria Rosport
0-3
Progrès Niederkorn

Rodange
3-3
Jeunesse d'Esch

 

 

September 2019 Visa matchfakta
Söndag 1 september 2019
UNA Strassen
4-1
Hostert

Differdange 03
2-1
Etzella Ettelbrück

Mondorf-les-Bains
3-0
Blue Boys Muhlenbach

Fola Esch
2-0
UT Pétange

F91 Dudelange
3-3
Racing

 
Lördag 14 september 2019
Hostert
1-0
F91 Dudelange

 
Söndag 15 september 2019
Etzella Ettelbrück
3-2
UNA Strassen

Racing
2-2
Victoria Rosport

Jeunesse d'Esch
0-3
Fola Esch

UT Pétange
3-2
Mondorf-les-Bains

Blue Boys Muhlenbach
0-2
Differdange 03

 
Måndag 16 september 2019
Progrès Niederkorn
1-0
Rodange

 
Onsdag 25 september 2019
UT Pétange
2-0
F91 Dudelange

 
Söndag 29 september 2019
Etzella Ettelbrück
0-1
Hostert

UNA Strassen
2-0
Blue Boys Muhlenbach

Differdange 03
2-3
UT Pétange

Mondorf-les-Bains
2-3
Jeunesse d'Esch

Fola Esch
2-0
Progrès Niederkorn

Rodange
1-1
Racing

Victoria Rosport
0-7
F91 Dudelange

 

Oktober 2019 Visa matchfakta
Lördag 5 oktober 2019
Jeunesse d'Esch
1-1
Differdange 03

 
Söndag 6 oktober 2019
Hostert
2-0
Victoria Rosport

F91 Dudelange
4-0
Rodange

Racing
2-2
Fola Esch

Progrès Niederkorn
2-2
Mondorf-les-Bains

UT Pétange
2-2
UNA Strassen

Blue Boys Muhlenbach
1-1
Etzella Ettelbrück

 
Lördag 19 oktober 2019
Differdange 03
1-5
Progrès Niederkorn

 
Söndag 20 oktober 2019
Mondorf-les-Bains
0-4
Racing

Fola Esch
2-1
F91 Dudelange

Etzella Ettelbrück
1-2
UT Pétange

 
Lördag 26 oktober 2019
Progrès Niedercorn
0-0
Strassen

 
Söndag 27 oktober 2019
Hostert
2-3
Rodange

Victoria Rosport
0-4
Fola Esch

F91 Dudelange
3-1
Mondorf-les-Bains

Racing
3-2
Differdange 03

Jeunesse d'Esch
1-1
Etzella Ettelbrück

UT Pétange
2-0
Blue Boys Muhlenbach

 

 

November 2019 Visa matchfakta
Söndag 3 november 2019
Fola Esch
5-0
Rodange

Mondorf-les-Bains
1-2
Victoria Rosport

UT Pétange
2-0
Hostert

Blue Boys Muhlenbach
4-2
Jeunesse d'Esch

Etzella Ettelbrück
0-4
Progrès Niederkorn

UNA Strassen
2-1
Racing

Differdange 03
0-3
F91 Dudelange

Tisdag 19 november 2019
Rodange
1-0
Victoria Rosport

 
Onsdag 20 november 2019
UNA Strassen
1-0
Jeunesse d'Esch

 
Lördag 23 november 2019
Progrès Niederkorn
5-2
Blue Boys Muhlenbach

 
Söndag 24 november 2019
Hostert
1-1
Fola Esch

Rodange
1-1
Mondorf-les-Bains

Victoria Rosport
2-3
Differdange 03

F91 Dudelange
2-2
UNA Strassen

Racing
0-3
Etzella Ettelbrück

Jeunesse d'Esch
1-4
UT Pétange

 
Lördag 30 november 2019
Jeunesse d'Esch
1-2
Hostert

 

 

December 2019 Visa matchfakta
Söndag 1 december 2019
UNA Strassen
2-2
Victoria Rosport

Etzella Ettelbrück
1-4
F91 Dudelange

Differdange 03
2-1
Rodange

 
Måndag 2 december 2019
Blue Boys Muhlenbach
Inst
Racing

 

 

Februari 2020 Visa matchfakta
F91 Dudelange
-
UT Pétange

Mondorf-les-Bains
-
Differdange 03

Racing
-
Jeunesse d'Esch

Victoria Rosport
-
Blue Boys Muhlenbach

Rodange
-
Etzella Ettelbrück

Fola Esch
-
UNA Strassen

Progrès Niederkorn
-
Hostert