ecst.se fotboll

Nationaldivisioun (1)

Nationaldivisioun | Division Nationale

26

omgångar

 

112 / 182

matcher spelade ( 61,5 % )

26.02.2017, 22:05

-

publiksnitt

-

3,06

målsnitt

26.02.2017, 22:05

Nationaldivisioun
Aktuella matcher 28 april-11 maj | Matchfakta hittar du i spelschemat nedan.
Tabell | 26.02.2017, 22:05
  Totalt Hemma Borta  

Lag 1 till Champions League, lag 2-3 till Europa League. Lag 12 till nedflyttningskval, lag 13-14 flyttas ned.

Korrigeringar: -

Ranking: -

Spalten längst till höger visar slutplacering förra säsongen.

1 F91 Dudelange 16 11 5 0 39 - 8 31 38 8 0 0 26 - 2 24 3 5 0 13 - 6 14 1
2 Differdange 03 16 11 4 1 37 - 15 22 37 7 1 0 21 - 4 22 4 3 1 16 - 11 15 3
3 Fola Esch 16 10 5 1 43 - 20 23 35 5 3 0 23 - 9 18 5 2 1 20 - 11 17 2
4 Progrès Niedercorn 16 7 3 6 28 - 22 6 24 3 2 3 13 - 11 11 4 1 3 15 - 11 13 6
5 Jeunesse d'Esch 16 6 6 4 25 - 23 2 24 4 3 1 14 - 8 15 2 3 3 11 - 15 9 4
6 Strassen 16 7 2 7 25 - 28 -3 23 3 1 4 14 - 18 10 4 1 3 11 - 10 13 5
7 Pétange 16 6 3 7 20 - 19 1 21 2 3 3 9 - 10 9 4 0 4 11 - 9 12 ny
8 Hamm Benfica 16 5 3 8 18 - 28 -10 18 2 1 5 7 - 14 7 3 2 3 11 - 14 11 9
9 Mondorf-les-Bains 16 5 3 8 14 - 24 -10 18 4 2 2 9 - 8 14 1 1 6 5 - 16 4 7
10 Racing FC Union Luxembourg 16 5 2 9 21 - 27 -6 17 4 1 3 11 - 8 13 1 1 6 10 - 19 4 8
11 UN Käerjeng 97 16 5 1 10 24 - 31 -7 16 3 1 4 16 - 16 10 2 0 6 8 - 15 6 ny
12 Jeunesse Canach 16 3 5 8 17 - 32 -15 14 2 2 4 12 - 19 8 1 3 4 5 - 13 6 ny
13 Rumelange 16 3 5 8 13 - 33 -20 14 2 3 3 7 - 11 9 1 2 5 6 - 22 5 10
14 Victoria Rosport 16 3 3 10 19 - 33 -14 12 1 2 5 9 - 14 5 2 1 5 10 - 19 7 11
Skytteliga | -
---
Publiksnitt | -

Spalterna visar total hemmapublik, antal hemmamatcher och hemmasnitt.

Eventuell siffra inom parentes anger antal hemmamatcher där uppgift saknas.

----
Spelschema | 26.02.2017, 22:05

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna för aktuell månad.

Juli 2016
Visa matchfakta
Augusti 2016
Visa matchfakta
Lördag 6 augusti 2016
F91 Dudelange
6-1
Jeunesse Canach

 
Söndag 7 augusti 2016
Victoria Rosport
1-1
Differdange 03

Mondorf-les-Bains
0-0
Rumelange

UN Käerjéng
0-4
Fola Esch

UNA Strassen
0-5
RM Hamm Benfica

Progrès Niedercorn
2-1
Racing

 
Måndag 8 augusti 2016
Jeunesse d'Esch
2-1
UT Pétange

1-1 Ken Corral (72)
2-1 Rene Peters (straff, 90)

0-1 Paul Bossi (17)
Utvisning Christian Silaj (78)
Utvisning Delvin Skenderovic (88)

Publik 1 302

 
Fredag 12 augusti 2016
Differdange 03
2-0
Progrès Niedercorn

1-0 Omar Er Rafik (13)
2-0 Gauthier Caron (38)

 

Publik 1 512

 
Lördag 13 augusti 2016
Rumelange
3-1
Victoria Rosport

 
Söndag 14 augusti 2016
Racing
1-0
UNA Strassen

F91 Dudelange
1-0
UN Käerjéng

 
Måndag 15 augusti 2016
UT Pétange
0-0
Jeunesse Canach

RM Hamm Benfica
1-3
Jeunesse d'Esch

Fola Esch
1-0
Mondorf-les-Bains

 
Fredag 19 augusti 2016
Progrès Niedercorn
4-0
Rumelange

 
Söndag 21 augusti 2016
UT Pétange
1-1
F91 Dudelange

Jeunesse d'Esch
1-2
Racing

Victoria Rosport
1-3
Fola Esch

Mondorf-les-Bains
2-1
UN Käerjéng

Jeunesse Canach
4-1
RM Hamm Benfica

UNA Strassen
4-4
Differdange 03

 
Fredag 26 augusti 2016
Fola Esch
1-1
Progrès Niedercorn

1-1 Gerson Rodrigues (56)

0-1 Sebastien Thill (7)

Publik 603

 
Lördag 27 augusti 2016
Rumelange
0-2
UNA Strassen

 
Söndag 28 augusti 2016
UN Käerjéng
2-3
Victoria Rosport

RM Hamm Benfica
0-1
UT Pétange

Racing
1-0
Jeunesse Canach

Differdange 03
3-1
Jeunesse d'Esch

F91 Dudelange
1-0
Mondorf-les-Bains

 
September 2016
Visa matchfakta
Söndag 11 september 2016
RM Hamm Benfica
0-3
F91 Dudelange

UT Pétange
1-1
Racing

Jeunesse Canach
0-1
Differdange 03

Victoria Rosport
1-3
Mondorf-les-Bains

UNA Strassen
1-3
Fola Esch

 
Måndag 12 september 2016
Jeunesse d'Esch
3-0
Rumelange

Progrès Niedercorn
0-2
UN Käerjéng

 
Lördag 24 september 2016
Differdange 03
1-0
UT Pétange

 
Söndag 25 september 2016
Mondorf-les-Bains
2-0
Progrès Niedercorn

Rumelange
1-1
Jeunesse Canach

Racing
2-1
RM Hamm Benfica

F91 Dudelange
1-0
Victoria Rosport

Fola Esch
2-2
Jeunesse d'Esch

UN Käerjéng
0-2
UNA Strassen

 
Torsdag 29 september 2016
Pétange
1-3
Rumelange

Strassen
3-1
Mondorf-les_bains

Progrès Niedercorn
3-1
Victoria Rosport

 
Oktober 2016
Visa matchfakta
Lördag 1 oktober 2016
Racing
1-2
F91 Dudelange

RM Hamm Benfica
1-3
Differdange 03

Jeunesse Canach
3-4
Fola Esch

Jeunesse d'Esch
3-1
UN Käerjéng

 
Söndag 16 oktober 2016
F91 Dudelange
4-0
Progrès Niedercorn

Victoria Rosport
1-2
UNA Strassen

Mondorf-les-Bains
1-0
Jeunesse d'Esch

Fola Esch
3-1
UT Pétange

Rumelange
0-0
RM Hamm Benfica

Differdange 03
3-2
Racing

UN Käerjéng
3-1
Jeunesse Canach

Söndag 23 oktober 2016
Jeunesse Canach
1-1
Mondorf-les-Bains

Jeunesse d'Esch
2-2
Victoria Rosport

UNA Strassen
1-3
Progrès Niedercorn

Differdange 03
0-0
F91 Dudelange

Racing
1-1
Rumelange

RM Hamm Benfica
1-1
Fola Esch

 
November 2016
Visa matchfakta
Söndag 27 november 2016
Rumelange
0-2
F91 Dudelange

Pétange
2-0
Victoria Rosport

Differdange 03
2-0
Fola Esch

Racing Union Luxembourg
3-0
UN Käerjéng

Hamm Benfica
2-0
Mondorf-les-Bains

Jeunesse Canach
0-5
Porgrès Niedercorn

Jeunesse d'Esch
1-1
UNA Strassen

December 2016
Visa matchfakta
Söndag 4 december 2016
Victoria Rosport
0-1
RM Hamm Benfica

UNA Strassen
0-2
Jeunesse Canach

Mondorf-les-Bains
2-1
Racing

UN Käerjéng
3-5
Differdange 03

Fola Esch
7-1
Rumelange

F91 Dudelange
5-1
Jeunesse d'Esch

Progrès Niedercorn
Inst
UT Pétange

Lördag 10 december 2016
Fola Esch
2-2
F91 Dudelange

 
Söndag 11 december 2016
Differdange 03
6-0
Mondorf-les-Bains

Rumelange
2-1
UN Käerjéng

Racing
1-2
Victoria Rosport

RM Hamm Benfica
0-3
Progrès Niedercorn

UT Pétange
0-2
UNA Strassen

Jeunesse Canach
1-1
Jeunesse d'Esch

 
Onsdag 14 december 2016
Progrès Niedercorn
0-2
UT Pétange

 

0-1 Artur Abreu (straff, 49)
0-2 Artur Abreu (60)

 
Januari 2017
Visa matchfakta
Februari 2017
Visa matchfakta
Lördag 11 februari 2017
Progrès Niedercorn
1-2
Differdange 03

 
Söndag 12 februari 2017
Mondorf-les-Bains
1-3
Fola Esch

Victoria Rosport
4-2
Rumelange

Jeunesse Canach
0-4
UT Pétange

UNA Strassen
3-0
Racing

Jeunesse d'Esch
1-1
RM Hamm Benfica

UN Käerjéng
1-1
F91 Dudelange

 
Söndag 19 februari 2017
Fola Esch
3-1
Victoria Rosport

UN Käerjéng
1-0
Mondorf-les-Bains

F91 Dudelange
3-0
UT Pétange

RM Hamm Benfica
2-0
Jeunesse Canach

Racing
1-2
Jeunesse d'Esch

Differdange 03
4-1
UNA Strassen

Rumelange
1-3
Progrès Niedercorn

Lördag 25 februari 2017
Progrès Niedercorn
2-2
Fola Esch

Victoria Rosport
1-2
UN Käerjéng

UNA Strassen
2-0
Rumelange

Mondorf-les-Bains
1-1
F91 Dudelange

Jeunesse Canach
3-2
Racing Union Letzebuerg

UT Pétange
1-2
RM Hamm Benfica

 
Söndag 26 februari 2017
Jeunesse d'Esch
1-0
Differdange 03

 
Mars 2017
Visa matchfakta
April 2017
Visa matchfakta
Maj 2017
Visa matchfakta
Juni 2017
Visa matchfakta