ecst.se fotboll

LFF taurė (C)

Lietuvos futbolo federacijos taurė

7

omgångar

59

lag

7/5

Start

25/9

Final

LFF taurė
Andra omgången

10 maj-1 juni

Tredje omgången

8-19 juni

Fjärde omgången

29 juni-7 juli

Final

25 september.

 

 

Visa matchfakta Tryck på denna symbol nedan för att visa fakta från matcherna.

Final | -
Visa matchfakta
Semifinaler | -
Visa matchfakta
Lördag 10 september 2016
Stumbras
16:00
Sūduva

Söndag 11 september 2016
Atlantas
18:00
Žalgiris

Kvartsfinaler | 20.08.2016, 23:59
Visa matchfakta
Lördag 20 augusti 2016
Nevėžis
0-3
Stumbras

ŠSPC Radviliškis
0-7
žalgiris

Švyturys
1-10
Sūduva

Džiugas Telšiai
1-2
Atlantas

Fjärde omgången | 07.08.2016, 23:37
Visa matchfakta
Onsdag 29 juni 2016
Koralas
0-1 f
Džiugas Telšiai

Tisdag 5 juli 2016
Švyturys
2-1
Babrungas

Adiada
2-2* f
ŠSPC Radviliškis

Information ŠSPC Radviliškis vidare efter 5-4 på straffar.

Lördag 6 augusti 2016
Rotalis
0-4
Atlantas

Palanga
0-4
Žalgiris

Banga
1-2
Nevéžis

Panevéžys
0-2
Stumbras

Söndag 7 augusti 2016
Sūduva
4-0 f
Trakai

Tredje omgången | 19.06.2016, 23:59
Visa matchfakta

Deltagare: 24 vinnare från andra omgången samt åtta lag från A Lyga (1).

Onsdag 8 juni 2016
Navigatoriai Vilnius (4)
1-3
SFK Rotalis (3)

Lördag 11 juni 2016
FA Dainava (3)
1-6
FK Palanga (2)

Sveikata Kybartai (3)
0-1
Panevėžio Panevėžys (2)

FK Lygis (3)
0-2
FK Trakai (1)

Eurostandartas Marijampolė (4)
2-4 f
ŠSPC Radviliškis (3)

Ateitis Vilnius (3)
0-7
Atlantas Klaipėda (1)

DFK Dainava Alytus (2)
3-5
Džiugas Telšiai (2)

Söndag 12 juni 2016
FK Nevėžis (2)
2-0
Utenis Utena (1)

Lokomotyvas Radviliškis (2)
2-3
Banga Gargždai (2)

Kruša-Basica (4)
1-3
Švyturys Marijampolė (4)

Lietava Jonava (1)
0-0* f
Sūduva Marijampolė (1)

Information Sūduva Marijampolė vidare efter 6-5 på straffar.

Torsdag 16 juni 2016
Babrungas Plungė (3)
2-1
Šilutė (2)

Adiada Šiauliai (4)
2-1
Saulininkas Šiauliai (4)

Lördag 18 juni 2016
Elektrėn? Versmė (5)
0-5
Koralas (3)

Kauno Žalgiris (1)
0-6
Žalgiris (1)

Söndag 19 juni 2016
Granitas Vilnius (4)
0-2
FC Stumbras (1)

Andra omgången | 04.06.2016, 23:59
Visa matchfakta

Deltagare: Tre vinnare från första omgången samt 45 lag från andra- till femtedivisionen.

Tisdag 10 maj 2016
Kėdainiai (4)
0-9
Palanga (2)

Onsdag 18 maj 2016
Nevėžis (2)
3-0
Kaunas (2)

Pramogos-Ąžuolas (3)
0-1 f
Lokomotyvas Radviliškis (2)

Lördag 21 maj 2016
Adiada Šiauliai (4)
3-0
Galinta (4)

Information Adiada Šiauliai vidare på walkover.

Elektrėnų Versmė (5)
*3-3 f
Interas-AE Visaginas (3)

Information Elektrėnu Versmė vidare efter 2-0 på straffar.

Vova Vilnius (5)
3-5
Kuršiai Klaipėda (5)

Tisdag 24 maj 2016
Šilutė
*0-0 f
Šilas

Information Šilutė vinnare efter 4-3 på straffar.

Vilniaus Vytis
1-2
Dainava

Juventa-99 Šiauliai (3)
1-6
SFK Rotalis (3)

Onsdag 25 maj 2016
Akmenės Cementas (3)
0-0* f
Džiugas Telšiai (2)

Information Džiugas Telšiai (2) vidare efter 3-2 på straffar.

Torsdag 26 maj 2016
TEC Vilnius (4)
4-8
ŠSPC Radviliškis (3)

Tisdag 31 maj 2016
Eurostandartas Marijampolė (4)
3-1
Širvėna Biržai (3)

FA Dainava (3)
2-1
Minija Kretinga (2)

Spartakas Ukmergė (4)
1-3
Banga Gargždai (2)

FK Koralas (3)
1-0
Kražantė Kelmė (2)

Olimpija Vilnius (4)
0-8
Ateitis Vilnius (3)

Onsdag 1 juni 2016
Navigatoriai Vilnius (4)
*1-1 f
FC Pakruojis (3)

Information Navigatoriai Vilnius (4) vidare efter 5-4 på straffar.

FK Tera SžK (3)
0-5
Panevėžio Panevėžys (2)

Euforija Vilnius (5)
3-8
Kruša-Basica (5)

Viltis Vilnius (3)
0-3
Sveikata Kybartai (3)

Fredag 3 juni 2016
Saulininkas
3-0
Rudupis

Babrungas
3-0
Fakyrai-MRU

Lördag 4 juni 2016
Sportidus
0-3
Lygis

Information Lygis vidare med 3-0 efter walkover.

Granitas Vilnius (4)
3-0
Sarema Klaipėda (4)

Första omgången | 14.05.2016, 23:59
Visa matchfakta

Deltagare: Sex lag från femtedivisionen.

Lördag 7 maj 2016
Elektrėnų Versmė (5)
2-0
Sendvaris (5)

Onsdag 11 maj 2016
Reaktyvas Vilnius (5)
1-3
Kruša-Basica (5)

Lördag 14 maj 2016
FK Saned Joniškis (5)
0-7
Švyturys Marijampolė (5)