ecst.se fotboll
Säsongen 2019-20
Start: 3 augusti 2019
Slut: 13 maj 2020

78

lag

8

omgångar

54/79

matcher spelade

Första omgången

18 matcher

3-6 augusti 2019

Andra omgången

20 matcher

10-11 augusti 2019

Tredje omgången

16 matcher

16-18 augusti 2019

Fjärde omgången

8 matcher

4 december 2019

Femte omgången

8 matcher

15-22 januari 2020

Kvartsfinaler

4 matcher

29 januari 2020

Semifinaler

2x2 matcher

12 februari 2020
Returer 4 mars 2020

Final

1 match

13 maj 2020

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Femte omgången

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

18.08.2019, 23:20

Fredag 16 augusti 2019
Genoa
4-1
Imolese

Lördag 17 augusti 2019
Parma
3-1
Venezia

Söndag 18 augusti 2019
Perugia
2-1 f
Brescia

Fiorentina
3-1
Monza

Hellas Verona
1-2 f
Cremonese

Ascoli
2-0
Trapani

Frosinone
5-1
Monopoli

Cagliari
2-1
Chievo

Cittadella
*3-3 f
Carpi

Information Cittadella vidare efter 5-4 på straffar.

Empoli
2-1 f
Pescara

Udinese
3-1
Südtirol

Sassuolo
1-0
Spezia

SPAL
3-1
FeralpiSalò

Lecce
4-0
Salernitana

 

Visa matchfakta

Andra omgången

11.08.2019, 23:35

Lördag 10 augusti 2019
Ascoli
5-1
Pro Vercelli

Söndag 11 augusti 2019
Spezia
5-0
Pro Patria

Chievo
*1-1 f
Ravenna

Information Chievo vidare efter 3-1 på straffar.

Venezia
2-1
Catania

Perugia
1-0
Triestina

Cremonese
4-0
Virtus Francavilla

Empoli
2-1
Reggina

Pescara
3-2
Mantova

Benevento
3-4
Monza

Cittadella
3-0
Calcio Padova

Trapani
3-1
Piacenza

Frosinone
4-0
Carrarese

Monopoli
1-0
Cosenza

Virtus Entella
1-2
Südtirol

Pordenone
1-2
FeralpiSalò

Livorno
0-1
Carpi

Crotone
4-3
Arezzo

Salernitana
3-1
Catanzaro

Juve Stabia
1-1* f
Imolese

Information Imolese vidare efter 3-2 på straffar.

Pisa
3-0
Potenza Calcio

 

Visa matchfakta

Första omgången

06.08.2019, 23:12

Lördag 3 augusti 2019
Virtus Francavilla
2-1
Novara

1-0 Federico Vázquez (9)
2-1 Leonardo Nunzella (78)

1-1 Marco Bellich (20)

Pro Vercelli
2-0 f
Rende

1-0 Victor Volpe (110)
2-0 Paulo (114)

 

Söndag 4 augusti 2019
Südtirol
4-2
Città di Fasano

Ravenna
1-0
Sanremo

Carrarese
*1-1 f
Fermana

Information Carrarese vidare efter 5-4 på straffar.

Adriese
0-1
FeralpiSalò

Piacenza
*1-1 f
Viterbese Castrense

Information Piacenza vidare efter 3-2 på straffar.

Pro Patria
1-0
Matelica Calcio

Monza
2-0
Alessandria

Catanzaro
4-1 f
Casertana

Triestina
3-1
Cavese

Robur Siena
0-2
Mantova

Imolese
*3-3 f
Sambenedettese

Information Imolese vidare efter 4-3 på straffar.

Catania
3-0
Fanfulla

Monopoli
4-1
Ponsacco

Arezzo
1-0
Turris

Potenza Calcio
2-0
Lanusei

Tisdag 6 augusti 2019
Reggina
3-2
Vicenza Virtus

1-1 Dimitris Sounas (35)
2-1 Reginaldo (straff, 54)
3-1 Reginaldo (72)

0-1 Alessandro Marotta (7)
3-2 Stefano Giacomelli (straff, 77)

 

Skytteliga

11.08.2019, 23:35

-