ecst.se fotboll
Säsongen 2018-19
Start: 29 juli 2018
Slut: 25 april 2019

78

lag

8

omgångar

54/79

matcher spelade

Första omgången

18 matcher

28-29 juli 2018

Andra omgången

20 matcher

4-7 augusti 2018

Tredje omgången

16 matcher

11-12 augusti 2018

Fjärde omgången

8 matcher

5 december 2018

Femte omgången

8 matcher

13 januari 2019

Kvartsfinaler

4 matcher

30 januari 2019

Semifinaler

2x2 matcher

6 februari 2019
Returer 27 februari 2019

Final

1 match

25 april 2019

Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

Match 2:2
Match 1:2

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

 

 

Visa matchfakta

Fjärde omgången

Visa matchfakta

Tredje omgången

12.08.2018, 23:27

Lördag 11 augusti 2018
Udinese
1-2 f
Benevento

1-0 Darwin Machís (6)

1-1 Nicolas Viola (68)
1-2 Andres Tello (104)

Genoa
4-0
Lecce

1-0 Krzysztof Piątek (2)
2-0 Krzysztof Piątek (9)
3-0 Krzysztof Piątek (19)
4-0 Krzysztof Piątek (37)

 

Söndag 12 augusti 2018
Chievo
1-0
Pescara

1-0 Nicola Rigoni (56)

 

Spezia
0-1
SPAL

 

0-1 Andrea Petagna (46)

Catania
2-0
Hellas Verona

1-0 Tommaso Silvestri (33)
2-0 Alessandro Marotta (41)

 

Sampdoria
1-0
Viterbese Cast…

1-0 Jakub Jankto (75)

Sassuolo
5-1
Ternana

1-0 Kevin Boateng (9)
2-0 Domenico Berardi (straff, 23)
3-0 Alfred Duncan (29)
4-0 Domenico Berardi (41)
5-1 Francesco Magnanelli (81)

4-1 Marino Defendi (72)

Livorno
0-1
Crotone

 

0-1 Marcus Rohdén (61)

Parma
0-1
Pisa

 

0-1 Roberto Zammarini (28)

Virtus Entella
2-0
Salernitana

1-0 Michele Currarino (3)
2-0 Dany Mota (6)

 

Empoli
0-3
Cittadella

 

0-1 Stefano Scappini (16)
0-2 Stefano Scappini (54)
0-3 Mattia Finotti (65)

Frosinone
0-2
Südtirol

 

0-1 Rocco Costantino (40)
0-2 Gianluca Turchetta (89)

Brescia
2-2* f
Novara

1-0 Alfredo Donnarumma (10)
2-0 Ernesto Torregrossa (49)

2-1 Nicolás Schiavi (straff, 71)
2-2 Daniel Sciaudone (81)

Information Novara vidare efter 3-2 på straffar.

Cagliari
2-1
Palermo

1-0 Leonardo Pavoletti (31)
2-1 Leonardo Pavoletti (73)

1-1 Ilija Nestorovski (straff, 52)

Torino
4-0
Cosenza

1-0 Daniele Baselli (9)
2-0 Andrea Belotti (28)
3-0 Andrea Belotti (66)
4-0 Tomas Rincón (67)

 

Bologna
2-0
Calcio Padova

1-0 Blerim Džemaili (straff, 70)
2-0 Mitchel Dijks (77)

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

07.08.2018, 23:17

Lördag 4 augusti 2018
Ascoli
0-4
Viterbese Castrense

Spezia
2-1
Sambenedettese

Carpi
0-2
Ternana

Trapani
1-2 f
Cosenza

Söndag 5 augusti 2018
Cittadella
1-0
Monopoli

Benevento
3-1
Imolese

Venezia
0-1
Südtirol

Hellas Verona
4-1
Juve Stabia

Brescia
*1-1 f
Pro Vercelli

Information Brescia vidare efter 4-1 på straffar.

Perugia
1-3
Novara

Virtus Entella
3-0
Robur Siena

Calcio Padova
1-0
Monza

Livorno
*1-1 f
Casertana

Information Livorno vidare efter 7-6 på straffar.

Pescara
*2-2 f
Pordenone

Information Pescara vidare efter 4-3 på straffar.

Palermo
*2-2 f
Vicenza Virtus

Information Palermo vidare efter 6-5 på straffar.

Cremonese
3-3* f
Pisa

Information Pisa vidare efter 4-2 på straffar.

Foggia
1-3
Catania

Salernitana
6-1
Rezzato

Crotone
4-0
Giana Erminio

Tisdag 7 augusti 2018
Lecce
1-0 f
FeralpiSalò

1-0 Simone Palombi (94)

 

 

Visa matchfakta

Första omgången

29.07.2018, 23:50

Lördag 28 juli 2018
Casertana
2-0
Picerno

1-0 Luis Alfageme (27)
2-0 Luis Alfageme (90+2)

 

Söndag 29 juli 2018
Alessandria
0-1
Giana Erminio

 

0-1 Adriano Marzeglia (58)

Monza
1-0
Matelica Calcio

1-0 Gianluca Barba (48)

 

Südtirol
2-1
Albalonga

1-0 Rocco Costantino (53)
2-1 Kevin Vinetot (82)

1-1 Claudio Corsetti (55)

Viterbese Castrense
1-0
Rende

1-0 Simone Palermo (58)

 

Renate
0-2
Rezzato

 

0-1 Sodinha (45)
0-2 Enrico Geroni (54)

Sambenedettese
1-0
Sanremo

1-0 Luca Gelonese (47)

 

AlbinoLeffe
0-1
Pordenone

 

0-1 Francesco Bombagi (90+1)

Vicenza
2-1
Chieri

1-0 Tommy Maistrello (14)
2-1 Alessio Curcio (35)

1-1 Matteo Pautassi (29)

Ternana
*1-1 f
Pontedera

1-1 Daniele Vantaggiato (straff, 28)

0-1 Nicolas La Vigna (13)

Information Ternana vidare efter 4-2 på straffar.

Catania
3-0
Como

1-0 Francesco Lodi (29)
2-0 Mattia Rossetti (45)
3-0 Davis Curiale (81)

 

Publik 4 426

Juve Stabia
1-0
Pistoiese

Monopoli
*1-1 f
Piacenza

1-1 Federico Scoppa (108)

0-1 Youssouph Sylia (97)

Information Monopoli vidare efter 5-3 på straffar.

Carrarese
0-1
Imolese

 

0-1 Michael De Marchi (69)

Trapani
1-0
Campodarsego

1-0 Felice Evacuo (10)

 

FeralpiSalò
2-0
Virtus Francavilla

1-0 Mattia Marchi (54)
2-0 Mattia Marchi (straff, 64)

 

Robur Siena
2-0
Sicula Leonzio

1-0 Danilo Bulevardi (47)
2-0 Samuele Neglia (straff, 62)

 

Pisa
*2-2 f
Triestina

1-1 Davide Moscardelli (61)
2-1 Davide Moscardelli (96)

0-1 Andrea Bracaletti (11) 2-2 Andrea Bracaletti (straff, 105)

Information Pisa vidare efter 5-3 på straffar.

 

Skytteliga

07.08.2018, 23:17

-