ecst.se fotboll

2017-18

Start:

Final: 9 maj 2018

12

omgångar

-

lag

156/156

matcher spelade

Kvartsfinaler
4 matcher

2-7 februari 2018
Returer 27 februari-1 mars 2018

Semifinaler
2 matcher

1 april 2018

Final
1 match

9 maj 2018

 

 

Visa matchfakta

Final

09.05.2018, 23:30

Onsdag 9 maj 2018
Hapoel Haifa
3-1 f
Beitar Jerusalem

1-0 Maxim Plakuschenko (28)
2-1 Samuel Scheimann (105)
3-1 Alon Turgeman (120+2)

1-1 Gaetan Varenne (29)

Publik på Teddi Malcha Stadium, Jerusalem.

 

Visa matchfakta

Semifinaler

01.04.2018, 23:59

Söndag 1 april 2018
Hapoel Haifa
*0-0 f
Hapoel Ra'anana

Information Hapoel Haifa vidare efter 4-3 på straffar.

Beitar Jerusalem
3-2
Ironi Kiryat Shmona

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

01.03.2018, 23:07

Match 2:2
Tisdag 27 februari 2018
Hapoel Ra'anana
*1-1 f
Ashdod

1-1 Karlo Bručić (självmål, 67)

0-1 Karlo Bručić (5)

Information Hapoel Ra'anana vidare med sammanalgt 2-2 och 5-3 på straffar.

Onsdag 28 februari 2018
Ironi Kiryat Shmona
1-0
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Nigel Hasselbaink (11)

 

Information Ironi Kiryat Shmona vidare med sammanlagt 2-1.

Beitar Jerusalem
0-0
Hapoel Kfar Saba

Information Beitar Jerusalem vidare med sammanlagt 2-0.

Torsdag 1 mars 2018
Hapoel Haifa
1-1
Maccabi Haifa

1-1 Alon Turgeman (45)

0-1 Shlomy Azulay (21)

Match 1:2
Tisdag 6 februari 2018
Hapoel Kfar Saba
0-2
Beitar Jerusalem

 

0-1 Gaetan Varenne (42)
0-2 Makonant Vazao (självmål, 61)

Maccabi Haifa
2-2
Hapoel Haifa

1-0 Nikita Rukavytsya (10)
2-0 Sintiahau Sallalich (14)

2-1 Alon Turgeman (57)
2-2 Gabriel Tamaş (76)

Onsdag 7 februari 2018
Ashdod
1-1
Hapoel Ra'anana

1-0 Blessing Eleke (63)

1-1 Or Dasa (70)

Hapoel Be'er Sheva
1-1
Ironi Kiryat S…

1-1 Maor Melikson (69)

0-1 Nigel Hasselbaink (31)

 

Visa matchfakta

Nionde omgången

25.01.2018, 21:52

Tisdag 23 januari 2018
Beitar Kfar Saba
1-3
Hapoel Kfar Saba

1-1 David Shani (46)

0-1 Idan David (7)
1-2 Peter Nworah (72)
1-3 Idan David (81)

Hapoel Acre
1-2
Hapoel Haifa

1-1 Ben Azubel (21)

0-1 Alon Turgeman (17)
1-2 Alon Turgeman (89)

Hapoel Ra'anana
2-0
Sektzia Nes Tziona

1-0 Karem Arshid (6)
2-0 Muhamed Shaker (90+2)

 

Ironi Kiryat Shmona
2-1 f
Hapoel Shfara'am

1-1 Ahmed Abed (77)

0-1 Qasim Najar (straff, 35)

Hapoel Ramat Gan
0-2
Hapoel Be'er Sheva

 

0-1 Guy Melamed (33)
0-2 ?

Onsdag 24 januari 2018
Ashdod
2-0
Maccabi Netanya

1-0 Blessing Eleke (70)
2-0 Mauricio (79)

 

Maccabi Haifa
3-0
Maccabi Tel Aviv

1-0 Roel Kehat (54)
2-0 Sintiahau Sallalich (58)
3-0 Nikita Rukavytsya (76)

 

Torsdag 25 januari 2018
Beitar Jerusalem
2-1
Hapoel Marmorek

1-0 Gaetan Varenne (19)
2-0 Gaetan Varenne (26)

2-1 Nikolay Dyulgerov (32)

 

Visa matchfakta

Åttonde omgången

16.01.2018, 23:59

Torsdag 4 januari 2018
Hapoel Katamon
1-2
Beitar Kfar Saaba Shlomi

1-2 Nissan Danon (71)

0-1 Idan Srur (29)
0-2 Niv Sharel (41)

Hapoel Petah Tikva
1-2
Hapoel Haifa

1-1 Nissim Zamir (31)

0-1 Radu Gînsari (13)
1-2 Hanan Maman (51)

Hapoel Acre
1-0 f
Kfar Kasem

1-0 Amran El-Karinawi (116)

 

Sektzia Nes Tziona
2-0
Bnei Sakhnin

1-0 Shahar Levi (4)
2-0 Shahar Levi (43)

 

Hapoel Ashkelon
1-3 f
Ashdod

1-0 Oded Gavish (38)

1-1 Benzion Moshel (87)
1-2 Mauricio (114)
1-3 Mauricio (120)

Hapoel Rishon LeZion
1-2
Beitar Jerusalem

1-0 Omri Shekel (19)

1-1 Anthony Warren (23)
1-2 Anthony Warren (43)

Fredag 5 januari 2018
Hapoel Ramat Gan
*0-0 f
Bnei Yehuda

Information Hapoel Ramat Gan vidare efter 3-2 på straffar.

Hapoel Marmorek
3-1
Hapoel Kaukab

1-1 Guy Mishpeti (60)
2-1 Nir Mahpud (83)
3-1 Nir Mahpud (90+6)

0-1 Suhaib Nassar (10)

Hapoel Hadera
2-2* f
Maccabi Netanya

1-0 Asi Guma (12)
2-1 Ohad Kadusi (99)

1-1 Eden Shrem (60)
2-2 Dia Seba (113)

Information Maccabi Netanya vidare efter 4-1 på straffar.

Maccabi Petah Tikva
0-0* f
Hapoel Kfar Saba

Information Hapoel Kfar Saba vidare efter 4-2 på straffar.

Hapoel Ra'anana
3-0
Hapoel Ramat HaSharon

1-0 Mohamed Aly Camara (26)
2-0 Dor Hugy (39)
3-0 Shimon Abuhatzira (53)

 

Lördag 6 januari 2018
Maccabi Tel Aviv
3-0
Bnei HaGolan VeHaGalil

1-0 Barak Itzhaki (70)
2-0 Aaron Schoenfeld (84)
3-0 Ofir Davidzada (85)

 

Maccabi Ahi Nazareth
1-2
Hapoel Be'er Sheva

1-0 Muhamed El-Khatib (33)

1-1 Guy Melamed (70)
1-2 Ben Sahar (83)

Söndag 7 januari 2018
Hapoel Shfara'am
2-1
Hapoel Bnei Musmus

1-0 Ara Namir (45)
2-0 Firas Courtam (59)

2-1 Ran Gozlan (90+4)

Hapoel Tel Aviv
1-1* f
Maccabi Haifa

1-1 Or Ostaynd (straff, 27)

0-1 Nikita Rukavytsya (11)

Information Maccabi Haifa vidare efter 5-3 på straffar.

Tisdag 16 januari 2018
Ironi Kiryat Shmona
3-0
Hapoel Afula

1-0 Omer Lako (52)
2-0 Eden Shamir (54)
3-0 Shalom Yehezkei (81)

 

 

Visa matchfakta

Sjunde omgången

20.12.2017, 23:44

Tisdag 19 december 2017
Hapoel Beit Shean
0-3
Hapoel Kaukab

Hapoel Kfar Shalem
1-3
Hapoel Nir Ramat HaSharon

Hapoel Iksal
0-2
Kfar Kasem

Ironi Nesher
1-2
Hapoel Shfara'am

Hapoel Bnei Musmus
*2-2 f
Hapoel Bnei Lod

Information Hapoel Bnei Musmus vidare efter 3-2 på straffar.

Beitar Tel Aviv Ramla
1-2
Beitar Kfar Saba

Hapoel Ramat Gan
1-0
Maccabi Jaffa

Maccabi Ahi Nazareth
3-0
Ironi Or Yehuda

Sektzia Nes Tziona
3-0
Maccabi Herzliya

Hapoel Petah Tikva
2-1
Daburiyya Osama

Hapoel Afula
*0-0 f
Hapoel Nazareth Illit

Information Hapoel Afula vidare efter 3-2 på straffar.

Nordia Jerusalem
2-3
Bnei HaGolan VeHaGalil

Onsdag 20 december 2017
Rubi Shapira
2-2* f
Hapoel Katamon

Information Hapoel Katamon vidare efter 8-7 på straffar.

Hapoel Tel Aviv
2-1
MS Dimona

 

Visa matchfakta

Sjätte omgången

Visa matchfakta

Femte omgången

Skytteliga

-