ecst.se fotboll

2018

Start: 12 mars 2018

Final:

5

omgångar

24

lag

20/23

matcher spelade

Första omgången

8 matcher

12 mars-9 april 2018

Andra omgången

8 matcher

2-24 april 2018

Kvartsfinaler

4 matcher

7-8 maj 2018

Semifinaler

2 matcher

Final

1 match

 

 

 

 

 

 

League of Ireland Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

08.05.2018, 22:45

Måndag 7 maj 2018
Derry City
7-3
Shelbourne

1-0 Ronan Curtis (5)
2-0 Ronan Curtis (14)
3-2 Ronan Hale (36)
4-2 Ronan Curtis (40)
5-2 Aaron McEneff (straff, 44)
6-3 Nicky Low (82)
7-3 Nathan Boyle (90+1)

2-1 David O'Sullivan (20)
2-2 David O'Sullivan (straff, 28)
5-3 James English (80)

Tisdag 8 maj 2018
Cobh Ramblers
2-0
Longford Town

1-0 Darren Murphy (43)
2-0 Andrew Wall (88)

 

Dundalk
3-0
Bohemians

1-0 Dylan Connolly (7)
2-0 Dylan Connolly (21)
3-0 Jamie McGrath (89)

 

Sligo Rovers
1-0
Waterford

1-0 David Cawley (63)

 

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

24.04.2018, 23:09

Måndag 2 april 2018
Bohemians
*2-2 f
UCD

1-2 Eoghan Stokes (54)
2-2 Jonathan Lunney (84)

0-1 Yousef Mahdy (21)
0-2 Gary O'Neil (35)

Information Bohemians vidare efter 5-3 på straffar.

Galway United
0-1
Sligo Rovers

 

0-1 Adam Morgan (81)

Finn Harps
1-2
Derry City

1-0 Cieran Coll (11)

1-1 Aaron McEneff (straff, 29)
1-2 Rory Patterson (63)

Måndag 9 april 2018
St. Patrick's Athletic
4-4* f
Dundalk

1-2 Chris Fagan (58)
2-1 Graham Kelly (60)
3-1 Michael Leahy (96)
4-3 Michael Leahy (104)

0-1 Marco Tagbajumi (2)
0-2 Ronan Murray (44)
3-3 Michael Leahy (självmål, 101)
4-4 Dane Massey (120+1)

Information Dundalk vidare efter 8-7 på straffar.

Limerick
0-1
Cobh Ramblers

 

0-1 Ben O'Riordan (90)

Måndag 23 april 2018
Waterford
*1-1 f
Cork City

1-0 Courtney Duffus (100)

1-1 Josh O'Hanlon (112)

Information Waterford vidare efter 5-2 på straffar.

Tisdag 24 april 2018
Shamrock Rovers
0-1
Longford Town

Shelbourne
7-2
Drogheda United

 

Visa matchfakta

Första omgången

09.03.2018, 23:40

Måndag 12 mars 2018
Finn Harps
4-3
Mayo League

Tisdag 13 mars 2018
Wexford
0-* f
Cobh Ramblers

Information Cobh Ramblers vidare efter 8-7 på straffar.

Måndag 19 mars 2018
Galway United
1-0
Cockhill Celtic

1-0 Gerry Gill (självmål, 51)

 

Måndag 26 mars 2018
Waterford
4-1
UCC

1-0 John Martin (11)
2-0 Sander Puri (32)
3-0 Derek Daly (40)
4-1 Ismahil Akinde (66)

0-1 Sean Fitzpatrick (8)

Bohemian
5-1
Cabintely

1-1 Dylan Watts (37)
2-1 Rob Manley (38)
3-1 Rob Manley (42)
4-1 Dylan Watts (76)
5-1 Dylan Watts (76)

0-1 Sean Fitzpatrick (8)

Bray Wanderers
0-3
Shelbourne

 

0-1 James English (24)
0-2 Gavin Boyne (29)
0-3 James English (60)

Tisdag 27 mars 2018
Athlone Town
0-2
UCD
v[1]
Måndag 9 april 2018
St. Patrick's Athletic
4-4* f
Dundalk

1-2 Chris Fagan (58)
2-1 Graham Kelly (60)
3-1 Michael Leahy (96)
4-3 Michael Leahy (104)

0-1 Marco Tagbajumi (2)
0-2 Ronan Murray (44)
3-3 Michael Leahy (självmål, 101)
4-4 Dane Massey (120+1)

Information Dundalk vidare efter 8-7 på straffar.

 

Skytteliga

24.04.2018, 23:09

-