ecst.se fotboll

1+5

omgångar

40

lag

39/40

matcher spelade

2017

Start: 30 april 2017

Final: ?

Kvalomgång

8 matcher

30 april 2017

Första omgången

16 matcher

11-13 augusti 2017

Andra omgången

8 matcher

25-26 augusti 2017

Kvartsfinaler

4 matcher

8-9 september 2017

Semifinaler

2 matcher

29 september-10 oktober 2017

Final

1 match

 

 

 

 

FAI Cup
Visa matchfakta

Final

 

Visa matchfakta

Semifinaler

10.10.2017, 23:32

Fredag 29 september 2017
Cork City
1-0
Limerick

Söndag 1 oktober 2017
Dundalk
1-1
Shamrock Rovers

Omspel
Tisdag 10 oktober 2017
Shamrock Rovers
2-4 f
Dundalk

1-0 Ronan Finn (9)
2-2 Michael O'Connor (84)

1-1 David McMillan (12)
1-2 Robbie Benson (53)
2-3 David McMillan (109)
2-4 Stephen O'Donnell (115)

 

 

Visa matchfakta

Kvartsfinaler

09.09.2017, 23:59

Fredag 8 september 2017
Bluebell United
2-4
Shamrock Rovers

Galway United
1-2
Limerick

Dundalk
4-0
Drogheda United

Lördag 9 september 2017
Longford Town
1-4
Cork City

 

 

Visa matchfakta

Andra omgången

26.08.2017, 23:59

Fredag 25 augusti 2017
Bluebell United
1-0
Cabinteely

Shelbourne
0-3
Shamrock Rovers

Bangor Celtic
0-1
Longford Town

St Patrick's Athl.
0-2
Galway United

Cork City
7-0
Athlone Town

Drogheda United
5-1
Cobh Wanderers

Lördag 26 augusti 2017
Crumlin United
1-3
Dundalk

Limerick
1-0
Finn Harps

 

Visa matchfakta

Första omgången

13.08.2017, 23:59

Fredag 11 augusti 2017
Cabinteely
3-1
UCD

Waterford
0-3
Shelbourne

Wexford
1-2
Crumlin United

Finn Harps
4-3 f
Bohemians

Shamrock Rovers
1-0
Glenville

Lördag 12 augusti 2017
Cobh Wanderers
3-0
Killarney Celtic

Ballincollig
0-5
Athlone Town

Bangor Celtic
3-2
Everton AFC

Bray Wanderers
0-1
Cork City

Longford Town
4-2 f
Sligo Rovers

Cobh Ramblers
0-3
Limerick

Söndag 13 augusti 2017
Bluebell United
3-0
Sheriff YC

Portmarnock
0-2
St Patrick's Athl.

Evergreen
0-4
Drogheda United

Killester United
3-3* f
Galway United

Information Galway United vidare efter 7-6 på straffar.

Dundalk
4-0
Derry City

 

Visa matchfakta

Kvalomgång

30.04.2017, 23:59

Söndag 30 april 2017
Ballymun United
1-1* f
Killester United

Information Killester United vidare efter 5-3 på straffar.

Bangor Celtic
3-2 f
Cherry Orchard

College Corinthians
0-1
Ballincollig

Edenderry Town
0-1
Cobh Wanderers

Evergreen
*2-2 f
St Mary's

Information Evergreen vidare efter 4-3 på straffar.

Everton
*1-1 f
Liffey Wanderers

Information Everton vidare efter 5-3 på straffar.

Greystones United
0-3
Sheriff YC

Killarney Celtic
1-0
Boyle Celtic

 

Skytteliga

26.08.2017, 23:59

-